top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
O Špagety
Všetko, čo ste chceli vedieť o talianskych cestovinách
Prvé cestoviny v Európe robili už pred začiatkom nášho letopočtu, naznačujú obrazy z etruských hrobov.
Kto ako prvý prišiel na ten geniálny nápad a uvaril si na obed cestoviny? O absolútnej prvenstvo sa s Talianmi sporia Číňania aj Arabi. Talianska história cestovín je však pre súčasnú západnú civilizáciu, ktorá je na tomto jednoduchom a predovšetkým rýchlo hotovom jedle závislá, najdôležitejšia. Že v Európe prvé cestoviny pripravovali už dlho pred začiatkom nášho aktuálneho letopočtu, naznačujú obrazy z etruských hrobov. Na sever od Ríma, v Cerveti, sú na stenách načrtnuté obrysy nástrojov, ktoré sa na výrobu cestovín používajú dodnes. Napríklad rotella dentata, ozubené koliesko na krájanie cesta, aké používame ešte dnes.
Pokrmy z kúskov cesta, ktoré robili z vody a múky, preukázateľne varili aj starí Rimania. Len ich zrejme nevarili, ale skôr smažili. Jedli ich ale spoločne s omáčkou. Chuť lagani, úzkych prúžkov z cesta, zmieňuje vo svojich textoch napríklad Cicero. A Horatius? Ten ich miloval v kombinácii s pórom a cícerom. Lasagne a ceci sú dodnes obľúbeným jedlom na juhu Talianska.
V kotli s vriacou vodou ich zrejme začali variť Sicílčania - zrejme sa to naučili od Arabov, ktorí ostrov v 9. storočí dobyli. V každom prípade už v 12. storočí sa tu jedli dlhé tenké cestoviny nápadne podobné dnešným špagetám. Podľa správy jedného arabského cestovateľa sa tieto jemné povrázky z cesta tvarovali pomocou pletacích ihlíc a hovorilo sa im tria. Na juhu Talianska majú pôvod aj makaróny, teda duté cestoviny, v ktorých sa tak skvele zachytáva hustá omáčka.
Zdá sa teda, že keď Marco Polo v roku 1295 priviezol zo svojich ciest do Benátok čínske rezance, bola to pre jeho krajanov len zaujímavá varianta ich obľúbeného jedla, nie úplne nový objav. Nakoľko patrili k vtedajšej talianskej kulinárskej kultúre, napokon dokladá aj poviedka Calandrino, v ktorej Boccacchio popisuje s talentom sebe vlastným svadbu makarónov a syra.
Prvé cestoviny patrili k tomu druhu, ktorý dnes nazývame ako čerstvý. Ale už v renesančnej zbierke receptov od Maestra Martina da Corno z 15. storočia sú uvedené presné pokyny na prípravu cestovín vermicelli sušených na slnku. O toto, s ohľadom na budúcnosť, revolučné vylepšenie výrobnej technológie sa postarali na juhu Talianska, pravdepodobne v Neapole. V okolí tohto juhotalianskeho mesta sa oddávna pestuje tvrdá pšenica, ktorá je pre výrobu sušených cestovín zásadnou surovinou. Bez nej by sa nedali cestoviny uvariť al dente, ale vždy len spolu zlepené. Slnečné podnebie navyše bolo ideálne aj pre sušenie cestovín. A tak v Neapole svojho času viseli rezance v podobe hustých záclon aj na uliciach.
Akonáhle sa cestoviny začali sušiť, otvorila sa cesta k ich výrobe vo veľkom. Už v 18. storočí sa v Neapole rozbehli manufaktúry na výrobu maccheroni, spaghetti alebo tagliatelle. Vyrábali sa iba z vody, na rozdiel od čerstvých vaječných cestovín typických pre severné Taliansko, ktorá ale nástupu sušenej veľkovýroby nakoniec aj podľahla.
Čerstvé cestoviny dnes tvoria len zlomok objemu, v ktorom sa vyrába sušená (bezvaječné i vaječné) pasta. Stále ale platí, že sa s nimi najlepšie kombinujú smotanové a mäsové omáčky typické pre kraje na severe Talianska. Mimochodom, vaječné cestoviny začali byť priemyselne vyrábané až v 20. storočí, kedy si zdokonalené stroje poradili s podstatne krehkejším a ľahko sa lámajúcim cestom. Prvé veľké továrne na výrobu cestovín ale v Taliansku vznikli už v 19. storočí. Na juhu, kde sa tvrdá pšenica mlela v ručných žulových mlynoch. Cesto potom robotníci zošlapávali v obrovských kadiach a nakoniec z neho prvými strojmi na rezance vykrajovali kúsky cesta, ktoré sušili na dlhých stoloch.
Ako pevné miesto mali v tradíciách Talianov ukazuje aj špeciálny manifest, ktorý v roku 1932 zverejnil Filippo Marinetti. Vodca umeleckého a myšlienkového zoskupenia, ktoré si hovorilo futuristi, v texte nazvanom La Cucina Futurista tepe absurdné gastronomické náboženstvo Talianov a žiada zničenie cestovín. Tak ako on a jeho myšlienky, súputníci napokon žiadali popretie všetkého, čo nebolo nové a zaváňalo tradíciou. Od tej doby sa síce zmenilo vybavenie tovární a technológie spracovania cesta, inak ale stále zostávame pri osvedčených receptoch a tvaroch. A narástlo aj množstvo cestovín, ktoré sa vyrábajú.
Veď kto z vás nemá doma v špajze aspoň jeden balík s nápisom Spaghetti, Tortellini alebo Farfale? V Taliansku sa používa dnes už asi 300 rôznych tvarov.
Batátové špagety s mozzarellou
Ak vás klasické špagety už omrzeli, tak vyskúšajte tie zeleninové. Napríklad tieto zo sladkých zemiakov.
Príprava 15 min Úprava 15 min Porcie 1 INGREDIENCIE 1 ks batát (sladký zemiak) 1 ks mozzarella 1/2 ks cibuľa 1 strúčik cesnak olivový olej podľa chuti soľ podľa chuti mleté čierne korenie podľa chuti parmezán podľa chuti vlašské orechy petržlenová vňať (alebo iná čerstvá bylinka) limetka.
POSTUP
1
Batát ošúpeme a pomocou škrabky alebo špiralizéra "vyrobíme" špagety. Cibuľu a cesnak ošúpeme a pokrájame na drobno.
2
Orechy opečieme na sucho na panvici a posekáme.
3
Na tej istej panvici, na ktorej sme opekali orechy, rozhorúčime trošku olivového oleja. Na ňom potom opečieme cibuľu s cesnakom.
4
Pridáme batátové špagety a pár minút opekáme.
5
Nakoniec osolíme, okoreníme a obohatíme o strúhaný parmezán podľa chuti.
6
Hotové špagety podávame pospyané orechmi a petržlenovou vňaťou s mozzaretou pokvakanou olivovým olejom. Celé to môžeme navyše podľa chuti pokvapkať limetkovou šťavou.
Náš tip
Orechy môžete vymeniť aj za opraženú slaninku.
Cuketové špagety s avokádovou omáčkou
Lahodné spojenie cukety a avokáda v týchto rýchlych a chtných bezmäsitých špagetách si vás zaručene získa. Príprava 15 min Úprava 15 min Porcie 2 INGREDIENCIE 2 ks cuketa 150 g špagety 1 ks avokádo 1 hrsť čerstvá bazalka 1 strúčik cesnak 2 PL píniové orechy 1 PL olivový olej podľa chuti soľ podľa chuti mleté čierne korenie. POSTUP
1
Cukety umyjeme a zbavíme krajov. Následne z nich pomocou špiralizéra alebo škrabky "vyrobíme" špagety, ktoré jemne osolíme a necháme cca 20 minút odkvapkať. Cesnak ošúpeme. Špagety uvaríme v osolenej vode.
2
Avokádo rozpolíme, vyberieme kôstku a dužinu dáme do mixéra. Pridáme bazalku, píniové orechy, cesnak, olivový olej soľ a mleté čierne korenie. Všetko spolu rozmixujeme.
3
Cuketové špagety vyklopíme n a papierovú utierku a osušíme. Následne ich opekáme na panvici s troškou olivového oleja a na nízkej teplote.
4
Cuketové špagety premiešame s klasickými a primiešame avokádovú zmes.
5
Hotové špagety rozdelíme do dvoch hlbokých tanierov a podľa chuti môžeme ešte obohatiť o strúhaný syr - napríklad parmezán.
Špagety s pestom z medvedieho cesnaku
Horúce cestoviny s prekrásne zeleným a aromatickým pestom. Neodolateľné! Príprava 10 min Úprava 10 min Porcie 2 INGREDIENCIE 400 g špagety 100 g parmezán PESTO: 100 g listy medvedieho cesnaku 70 g orechy (vlašské, píniové, kešu, ...) 150 ml extra panenský olivový olej soľ, čierne korenie, kvapka citrónovej šťavy. POSTUP
1
Na pesto v mixéri nasekáme umyté a vysušené lístky medvedieho cesnaku spolu s orieškami. Pridáme väčšinu oleja, kvapku citrónovej šťavy , štipku soli a dobre rozmixujeme. Ochutnáme a ak treba dochutíme ešte čerstvo namletým korením a pridáme zvyšok oleja.
2
Špagety dáme variť do vriacej vody do mäkka a následne scedíme. Odložte si trochu vody (1 až 2 dcl), v ktorej sa varili špagety. Do horúcej cestoviny primiešame pesto, parmezán a podľa potreby aj odloženú vodu, aby sa cestoviny rovnomerne obalili a vznikla nám jemná omáčka.
Cuketové špagety so sušenými paradajkami
Chutné špagety sa dajú pripraviť aj zo zeleniny. Presvedčí vás o tom aj tento jednoduchý recept, v ktorom hlavnú úlohu hrá cuketa.
Príprava 10 min Úprava 5 min Porcie 1 INGREDIENCIE 1 ks veľká cuketa 4 lístky čerstvá bazalka 2 ks sušené paradajky v oleji 40 g píniové orechy 1 strúčik cesnak 4 PL olivový olej strúhaný parmezán sušené paradajky. POSTUP
1
Cuketu umyjeme, zbavíme krajov a špiralizérom alebo škrabkou "vyrobíme" špagety.
2
Čerstvú bazalku so sušenými paradajkami, píniovými orechmi, cesnakom a olivovým olejom rozmixujeme.
3
Rozmixovanú zmes následne premiešame s cuketovými špagetami.
4
Cuketové špagety krátko prehrejeme na panvici a naservírujeme do hlbokého taniera. Môžeme obohatiť o celé sušené paradajky a strúhaný parmezán.
Špagety s rýchlou omáčkou zo sušených paradajok
Super rýchla omáčka z voňavých, slnkom sušených paradajok a cesnaku sa snúbi s horúcou cestovinou. Príprava 5 min Úprava 15 min Porcie 4 INGREDIENCIE 500 g špagety 200 g sušené paradajky (nakladané v oleji) 2 strúčiky cesnak 1 hrsť lístky bazalky 2 PL olivový olej 100 g parmezán soľ, mleté čierne korenie. POSTUP
1
Vo väčšom hrnci privedieme k varu osolenú vodu. Pridáme špagety a varíme na miernom ohni, kým nie sú al dente.
2
Medzitým si v mixéri rozmixujeme sušené paradajky, cesnak, bazalku, a olej (môžeme použiť aj olej z paradajok).
3
Paradajkové pesto vylejeme na panvicu a pomaly zahrievame. Zriedime 3 až 4 lyžicami vody, v ktorej varíme špagety. Pridáme scedené cestoviny, strúhaný parmezán a dobre v omáčke obalíme všetky špagety. Ochutíme soľou a korením a na tanieri dozdobíme lístkami bazalky.
Špagety s ovčím syrom a volským okom
Krásne jednoduché cestoviny s bylinkami, čerstvou ovčou hrudkou a volským okom s roztekajúcim sa žĺtkom. Neodolateľné! Príprava 5 min Úprava 20 min Porcie 4 INGREDIENCIE 500 g špagety alebo iné cestoviny 4 ks vajce 200 g ovčí syr 3 PL extra panenský olivový olej 2 strúčiky cesnak 1 KL čili vločky 1 hrsť petržlenová vňať 1 KL sušený majorán podľa chuti soľ, mleté čierne korenie.
POSTUP
1
Do osolenej vriacej vody dáme variť cestoviny.
2
Syr postrúhame na strúhadle, petržlenovú vňať nasekáme a oboje odložíme bokom.
3
Do veľkej panvice na rozhorúčený olej rozklepneme vajíčka a v momente keď bielky začnú po okrajoch hnednúť, znížime plameň a lyžicou polievame žĺtky horúcim olejom až kým nestratia žltú farbu. Stiahneme z ohňa a volské oká položíme na tanier.
4
Do šálky si naberieme vriacu vodu z cestovín a zvyšok scedíme.
5
V tej istej panvici na zvyšnom oleji krátko popražíme nasekaný cesnak, čili a pridáme horúce špagety, syr a vodu z cestovín. Miešame až kým sa syr čiastočne nerozpustí a nezískame smotanovú omáčku.
6
Potom panvicu odstavíme z plameňa, pridáme petržlen, majorán, dochutíme soľou, čiernym korením, dobre premiešame a rozložíme na taniere.
7
Na vrch každej porcie položíme volské oko, ktoré môžeme narezať a nechať žĺtok roztiecť po horúcich cestovinách.
Špagety Pomodoro
Srdcom tejto základnej omáčky na cestoviny sú naozaj zrelé, voňavé a slnkom ochutené paradajky. Príprava 10 min Úprava 20 min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 PL olivový olej 1 ks väčšia cibuľa 2 strúčiky cesnak 2 hrste bazalka 1 kg zrelé paradajky 1 PL balzamikový ocot 500 g špagety alebo iné cestoviny 100 g strúhaný parmezán podľa chuti soľ, mleté čierne korenie. POSTUP
1
Cibuľu nasekáme na jemno a pridáme k rozpálenému oleju do väčšej panvice.
2
Cibuľku necháme karamelizovať , kým nebude krásne zlatohnedá – zhruba 5 minút.
3
Cesnak nasekáme nadrobno. Zo stoniek bazalky otrháme celé lístky.
4
Keď je cibuľka krásne zlatohnedá, pridáme k nej polovicu celých lístkov bazalky a cesnak.
5
Intenzitu plameňa znížime na minimum a pokračujeme v karamelizovaní.
6
Medzitým si nakrájame paradajky na väčšie kúsky a pridáme ich k cibuľke spolu s lyžicou balzamikového octu.
7
Paradajky necháme dusiť na malom plameni zhruba 15 minút, čo nám dáva dostatok času na uvarenie cestovín.
8
Pred koncom omáčku dochutíme soľou a korením.
9
Do šálky si naberieme vriacu vodu z cestovín, zvyšok scedíme a cestoviny navrstvíme do omáčky v panvici.
10
Premiešame, pridáme cestovinovú vodu a spolu prevaríme a dobre premiešame, aby sa všetky cestoviny obalili omáčkou.
11
Špagety rozložíme na taniere a servírujeme ozdobené zvyšnou bazalkou a bohato posypané parmezánom.
Špagety s paradajkovou omáčkou a šťavnatými kuracími prsiami
Príprava 25 min Úprava 25 min Porcie 4 INGREDIENCIE 600 g špagety 500 g čerstvé mäsité paradajky 3 strúčiky cesnak 1 ks menšia cibuľa pár lístkov čerstvých byliniek ako bazalka, petržlen alebo oregano 4 PL Olivový olej Ocho Intenso 1 dl biele suché víno (nemusí byť) 2 ks väčšie kuracie prsia s kožou soľ mleté čierne korenie. POSTUP
1
Cibuľu a cesnak nakrájame na drobno. Paradajky zbavíme jadierok a tiež nakrájame na drobno. Čerstvé bylinky nasekáme.
2
Vo väčšej panvici rozohrejeme 2 PL olivového oleja, pridáme cibuľu a restujeme skoro do zlatista.
3
Potom pridáme paradajky, cesnak a nasekané bylinky. Chvíľu restujeme, pridáme víno, ktoré necháme odpariť a za občasného miešania varíme omáčku na miernom ohni približne 10 -15 minút.
4
Na záver omáčku dochutíme soľou a čiernym korením.
5
Kuracie prsia osolíme, okoreníme a kožou dolu opečieme na druhej panvici na rozohriatom olivovom oleji z každej strany. Potom ich ešte cca 10 - 12 minút dopečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov.
6
Špagety uvaríme podľa návodu a odložíme si trochu vody, v ktorej sa varili.
7
Uvarené špagety pridáme do panvice s omáčkou a zľahka premiešame. Môžeme ešte pridať niekoľko lyžíc vody, v ktorej sa varili špagety.
8
Takto pripravené špagety s čerstvou paradajkovou omáčkou podávame so šťavnatými kuracím prsiami.
Krémové špagety s citrónom
Jednoduché, ale delikátne cestovinové jedlo hotové za 10 minút. Citrón, maslo, bazalka a horúce cestoviny vytvoria vyváženú spleť vôní a chutí.
Príprava 5 min Úprava 15 min Porcie 4 INGREDIENCIE 500 g špagety alebo iné cestoviny 80 g maslo 2 PL extra panenský olivový olej 1 ks väčší citrón 2 hrste lístky bazalky podľa chuti soľ, mleté čierne korenie. POSTUP
1
Do osolenej vriacej vody dáme variť cestoviny.
2
Vo väčšej panvici začneme zahrievať maslo s trochou olivového oleja.
3
Kým sa maslo rozpustí postrúhame doň citrónovú kôru a zľahka posolíme.
4
Dierovanou naberačkou presunieme takmer mäkké cestoviny do masla a pridáme zhruba 150 ml vody, v ktorej sa varili cestoviny.
5
Pridáme šťavu z citróna, celé lístky bazalky a tiež čierne korenie.
6
Špagety ďalej varíme v panvici a neustále premiešavame a prehadzujeme, až kým sa nám pod nimi nevytvorí omáčka smotanovej farby.
7
Cestoviny rozdelíme na taniere a ešte jemne pokvapkáme citrónom i olejom a dozdobíme lístkami bazalky.
Rýchle špagety s citrónovou omáčkou
Svieže a ľahké cestoviny s tou najjednoduchšou, a pritom chuťovo vyváženou omáčkou. Príprava 5 min Úprava 10 min Porcie 2 INGREDIENCIE CITRÓNOVÁ OMÁČKA: 4 ks Žltky 2 PL strúhaný parmezán 200 ml smotana na šľahanie 1 ks väčší citrón 1 štipka soľ EŠTE POTREBUJEME: 300 g špagety al. iné cestoviny 1 hrsť petržlenová vňať trochu strúhaný parmezán na posypanie. POSTUP
1
Vo veľkom hrnci necháme zovrieť bohato osolenú vodu. Pridáme cestovinu a za občasného miešania ju uvaríme al dente.
2
Do misky oddelíme žĺtky, ktoré vyšľaháme so strúhaným parmezánom, a potom primiešame smotanu.
3
Ak nechceme používať surové žĺtky, omáčku môžeme vymiešať nad vodným kúpeľom.
4
Do omáčky nastrúhame kôru z umytého citróna a následne primiešame aj citrónovú šťavu.
5
Môžeme – nemusíme zľahka prisoliť a omáčka je hotová!
6
Špagety scedíme, vrátime do hrnca a ešte horúce prelejeme omáčkou. Premiešame, pridáme nasekanú petržlenovú vňať a znovu dobre premiešame.
7
Cestoviny rozdelíme na taniere a ešte posypeme strúhaným parmezánom.
Špagety Carbonara
Slaninka, parmezán, žĺtky a samozrejme špagety. Tak málo stačí k dokonalému cestovinovému zážitku. Príprava 10 min Úprava 10 min Porcie 4 INGREDIENCIE 400 g špagety 1 PL olivový olej 250 g oravská slaninka 4 ks žĺtok 100 g parmezán podľa chuti mleté čierne korenie. POSTUP
1
Do osolenej vriacej vody dáme variť špagety.
2
Vo väčšej panvici zahrejeme olej a pridáme na kocky nasekanú slaninku. Necháme pražiť do ružova.
3
Medzitým si v vo veľkej mise vymiešame žĺtky a polovicou najemno nastrúhaného parmezánu.
4
Slaninku premiestnime na kuchynskú utierku, aby sme sa zbavili výpeku. Odložíme bokom.
5
Zo špagiet si odoberieme asi 3 dcl vody, v ktorej sa varili a scedíme ich. Horúce cestoviny pridáme k žĺtkovej omáčke a okamžite premiešame, aby sa horúce špagety dobre obalili. Ak sa nám nedarí pokryť omáčkou a syrom všetku cestovinu pridáme pár lyžíc cestovinovej vody. Pridáme slaninku, zvyšok parmezánu, korenie a opäť dobre premiešame.
6
Servírujeme!
Cestoviny z jedného hrnca
Suroviny pokrájame, uložíme spolu so špagetami do väčšej panvice, zalejeme vodou a všetko spolu povaríme. Dokonalá chuť, jednoduchá príprava a o polovicu menej riadov. Príprava 5 min Úprava 10 min Porcie 2 INGREDIENCIE 200 ks špagety alebo iné cestoviny 1 ks biela paprika 1 ks červená cibuľa 3 strúčiky cesnak 3 ks paradajky 10 ks malé šampiňóny 1 hrsť lístky bazalky 600 ml voda 50 g strúhaný parmezán podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, čili vločky. POSTUP
1
Cestoviny vložíme na dno väčšej panvice.
2
Cibuľu i cesnak pokrájame na tenké plátky a navrstvíme do panvice.
3
Ostatnú zeleninu pokrájame na približne rovnaké kúsky a pridáme do panvice.
4
K ostatným surovinám pridáme bazalku, soľ, čierne korenie a trochu čili.
5
Všetko zalejeme vodou, privedieme k varu a za stáleho miešania povaríme zhruba 10 minút, kým cestoviny nezmäknú.
6
Hotové špagety navrstvíme na tanier a posypeme strúhaným parmezánom.
Krémové cestoviny zapekané s hubami a kuracím kúskami
Zapekané cestoviny zvyknú byť často pomerne suché. Rozhodne však nie v tomto recepte! Príprava 20 min Úprava 60 min Porcie 4 INGREDIENCIE 600 g kuracie prsia 1 ks kurací bujón 500 g špagety (al. iné cestoviny) 200 g šampińóny 1 ks cibuľa 3 strúčiky cesnak 2 hrste petržlenová vňať 2 PL olej 4 PL maslo 3 PL hladká múka 1 PL citrónová šťava 250 ml smotana na šľahanie 250 ml mlieko 100 g mozzarella 3 PL panko strúhanka (nemusí byť) podľa chuti soľ, mleté čierne korenie. POSTUP
1
Kuracie prsia pozdĺžne rozrežeme na polovice, vložíme do hrnca, zalejeme vodou a spolu s bujónom uvaríme do mäkka (zhruba 15 až 20 minút). Zlejeme (500 ml vývaru si odložíme), necháme vychladnúť a potrháme ich na menšie kúsky.
2
Špagety dáme do vriacej, štedro osolenej vody a uvaríme al dente. Cestoviny scedíme, prepláchneme studenou vodou a necháme v sitku odkvapkať.
3
Huby pokrájame na plátky, cibuľu nakrájame na drobno, cesnak pretlačíme a petržlenovú vňať najemno nasekáme.4
V hrnci alebo veľkej panvici, ktoré možno vkladať do rúry, si zahrejeme olej, pridáme šampiňóny a restujeme ich kým nezmäknú (asi 3-4 minúty).
5
Potom pridáme cibuľku a spolu s hubami opekáme asi päť minút do mäkka.
6
Pridáme cesnak, minútku opekáme a huby vyberieme do misky.
7
V tom istom hrnci rozpustíme maslo, ktoré zaprášime hladkou múkou a vypracujeme zápražku. Bublajúcu zmes zalejeme odloženým vývarom (500 ml), pridáme lyžicu citrónovej šťavy, soľ, korenie a za stáleho miešania uvaríme bešamel.
8
Nakoniec prilejeme smotanu a mlieko a dobre premiešame. Ochutnáme, a ak treba dochutíme.
9
Odstavíme z ohňa a do pripravenej omáčky zamiešame špagety, kura, huby a väčšinu vňate (trochu odložíme na dozdobenie). Vrch posypeme strúhanou mozzarellou.
10
Hrniec zakryjeme a vložíme do rúry vyhriatej na 180°C na zhruba 30 minút. Potom zložíme pokrievku pridáme strúhanku a zapekáme otvorené ešte ďalších 15 minút.
11
Podávame posypané zvyšnou petržlenovou vňaťou.
Super rýchle mäsové guličky
Keď dostanete chuť na mäsové guličky v paradajkovej omáčke s horúcou cestovinou, delí vás od nich menej ako polhodina. Super rýchlo, super lacno a extra delikátne. Príprava 5 min Úprava 25 min Porcie 4 INGREDIENCIE GUĽKY: 500 g mleté bravčové mäso 1 ks menšia cibuľa 2 strúčiky cesnak 1 PL horčica 1 ks vajce 2 PL strúhanka soľ, mleté čierne korenie 2 PL olivový olej OMÁČKA: 500 g pasírované paradajky 1 KL kryštálový cukor 1 KL balzamikový ocot soľ, mleté čierne korenie, sušená bazalka 500 g špagety 120 g tvrdý syr. POSTUP
1
V miske zmiešame mleté mäso s nasekanou cibuľkou, pretlačeným cesnakom, horčicou, celým vajíčkom a strúhankou. Osolíme, okoreníme a dobre premiešame.
2
Navlhčíme si prsty a dlane a formujeme malé guľky o priemere asi 3 cm, ktoré ukladáme na plytký tanier.
3
Do veľkého hrnca dáme variť vodu, ktorú sme dobre osolili.
4
Vo väčšej a hlbšej panvici rozpálime olej, na ktorom opečieme guľky z každej strany, kým nebudú zatiahnuté a zlatohnedé.
5
Do panvice pridáme pasírované paradajky a guľky spolu s omáčkou privedieme k varu. Stiahneme plameň a spolu povaríme asi 15 minút.
6
Medzitým si dáme variť cestoviny a vriacu cestovinovú vodu pridávame po lyžiciach do omáčky, aby sme ju trochu zriedili.
7
Guličky vytiahneme z omáčky na tanier. Omáčku dochutíme cukrom, octom, prevoniame bazalkou a odstavíme. Ochutnáme a prípadne dosolíme či dokoreníme.
8
Scedené cestoviny primiešame do omáčky, rozdelíme na taniere a na vrch poukladáme mäsové guličky a zasypeme strúhaným syrom.
Hubové Carbonara
Namiesto slaninky použijeme voňavé huby v tomto fantasticky chutnom a rýchlom recepte. Príprava 15 min Úprava 15 min Porcie 4 INGREDIENCIE 400 g hnedé šampiňóny (al. čerstvé dubáky) 2 ks šalotka (al. väčšia červená cibuľa) 4 strúčiky cesnak 1 ks vajce 4 ks zltky 100 g strúhaný parmezán 1 KL mleté čierne korenie 3 PL olivový olej 400 g špagety 2 hrste petržlenová vňať podľa chuti soľ. POSTUP
1
Najskôr si nachystáme všetky suroviny, nakoľko samotné varenie je veľmi rýchle a je dobré, ak máme všetko poruke.
2
Šampiňóny umyjeme, odlomíme hlavičky od stopiek. Väčšie hlavičky rozlomíme na štvrtiny, menšie na polovice a dlhšie stopky tiež prelomíme na polovice.
3
Šalotky očistene, nasekáme na drobno. Strúčiky cesnaku ošúpeme a nakrájame na tenučké plátky. Petržlenovú vňať nasekáme na drobno.
4
Do misky rozklepneme celé vajce a oddelíme štyri žĺtky (bielky odložíme na omeletu či snehové pusinky). K vajíčku a žĺtkom pridáme nastrúhaný parmezán, čierne korenie a spoločne ich vyšľaháme do krémova.
5
Do veľkého hrnca dáme variť vodu, ktorú štedro osolíme.
6
Na veľkej panvici rozpálime olej a pridáme nalámané huby (všetky naraz) a pomiešame a necháme piecť (už nemiešame). Huby nesolíme, počkáme kým sa z nich uvoľní šťava, odparí sa a oni začnú krásne hnednúť a opekať sa. Potom ich premiešame, zľahka posolíme, znížime plameň a ďalej opekáme.
7
V tomto momente vložíme špagety do vriacej vody a uvaríme ich al dente.
8
Teraz k hubám pridáme šalotku a cesnak, krátko opečieme, zľahka posolíme a odstavíme, kým nebudú uvarené cestoviny.
9
Z vody, v ktorej sa varia cestoviny odoberieme zhruba 400 ml. Špagety scedíme a nasypeme ich do panvice s hubami a vrátime ju nad plameň (stredný).
10
Prilejeme zhruba polovicu odloženej vody a necháme ju odpariť, čo zabezpečí dovarenie cestovín a zároveň ich rovnomerné ochutenie.
11
Plameň vypneme, počkáme asi 2 minútky, a potom k cestovinám po troškách prilejeme vajíčkovo-syrovú zmes, ktorú sme zriedili troškou odloženej cestovinovej vody (už v miske). Miešame, aby sa v zmesi obalili všetky cestoviny.
12
Ak je omáčka príliš hustá, môžeme ju rozriediť troškou vody z cestovín. Nakoniec primiešame naseknú vňať a hotové carbonara rozdelíme na taniere.
dormeo.sk
bottom of page