top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
3 najčastejšie mýty o ovocí
Zbúrané mýty
Ak chudnete, ovocie si doprajte len doobeda.
1. „Ak chudnete, ovocie si doprajte len doobeda...
... a to hlavne kvôli tomu, že obsahuje mnoho jednoduchých sacharidov, ktoré telo v ranných hodinách využije ako zdroj energie, ale poobede či večer tieto cukry premení na tuky!“
A teraz pravda.
Radšej na toto tvrdenie rýchlo zabudnite. Po prvé, ovocie nie je jediným zdrojom jednoduchých sacharidov. A po druhé, nezjete ho nikdy toľko, aby sa cukry obsiahnuté v ovocí premenili len na tuk. A vždy len večer.
Je pravda, že nadmerný príjem sacharidov môže byť sprevádzaný nadbytočným ukladaním tuku. Existuje však celý rad faktorov, ktoré rozhodujú o tom, či sa bude energia ukladať v podobe tuku. A konzumácia ovocia v neskorších hodinách to určite nie je.
Ak si strážite hmotnosť (alebo ak aj nie) nezabúdajte, že by sme denne mali prijať 5 porcií ovocia a zeleniny (cca 500 g dokopy), a to kedykoľvek cez deň. Pri redukcii hmotnosti by sme večer mali obmedzovať (nie však úplne vynechávať) iné sacharidové potraviny - pečivo a sacharidové prílohy (ryža, cestoviny, knedlíky...) a snažiť sa nahradiť ich zeleninou. Nič sa však nestane, ak o 18-tej hodine zjete jablko či banán.
2. „Ovocie sa nemá zapíjať!“
Veľmi rozšírené je tvrdenie, že ovocie by sme mali jesť nalačno a následne ho nezapíjať. A to najmä kôstkové ovocie ako sú čerešne, slivky či broskyne. V opačnom prípade vraj cukor, obsiahnutý v ovocí a premiešaný s vodou, začne v tráviacom trakte kvasiť, čo môže spôsobovať viaceré zdravotné problémy.
Pravdou je, že vláknina obsiahnutá v ovocí dokáže spomaľovať vyprázdňovanie žalúdka, takže ovocie pobudne v žalúdku dlhšie ako napr. ovocná (či iná) šťava.
Dlhšie zotrvanie ovocia v žalúdku však neznamená začiatok kvasenia. Tráviace šťavy produkované telom začnú živiny tráviť skôr, ako by k fermentácii mohlo dôjsť. A ak sa obávate mikroorganizmov, ktoré spôsobujú kvasenie, vedzte, že náš žalúdok je proti breberkám vybavený (silne kyslé pH pôsobí baktericídne), takže v ňom žiadne kvasiace procesy neprebiehajú.
Spomalené vyprázdnenie žalúdka môže byť dokonca výhodné v prípade, keď chcete schudnúť a strážite svoj energetický príjem. Cítite sa totiž dlhšiu dobu zasýtení.
3. „Len čerstvé ovocie je zdravé!“
Nič sa nevyrovná skvelej chuti letného, čerstvo natrhaného ovocia. Neznamená to však, že mrazené či sušené ovocie sú menej hodnotné. Naopak, takto uchované potraviny môžu byť rovnako výživné a chutné, pretože sa zväčša zamrazujú na vrcholku sezóny, keď je chuť najlepšia. To platí ale za predpokladu správneho uskladnenia.
Mrazené ovocie navyše poskytuje tú výhodu, že si po celý rok môžete pochutiť na obľúbených druhoch ovocia bez toho, aby ste v obchode platili za niečo, čo doletelo odniekiaľ z opačného konca sveta. Takže ak máte v záhrade plno malín, černíc či iného ovocia, umyte ich, preberte (aby ste nezamrazovai plesnivé či zhnité kúsky), a zamrazte
Mýty o výžive: Nejedzte večer!
Tento diétny trik sa na prvý pohľad zdá veľmi užitočný – nepriamo povoľuje jesť do určitej hodiny viac-menej všetko, čo len chcete.
Zbúrané mýty
V prvom rade si musíme uvedomiť, že naše telo nezaujíma, koľko je hodín. Organizmus rieši to, aké živiny mu dodávate v akom množstve a v akej kombinácii.
Takže...
Ak ste po náročnom dni bez obeda prišli domov po 17. hodine a v snahe schudnúť ste si odopreli aj večeru, spravili ste pravdepodobne to najhoršie, čo ste mohli.
Vaše telo týmto diétnym (ned)opatrením vystavujete istej forme stresu. Stav hladovania totiž sprevádza vylučovanie stresových hormónov. Poznáme dva typy hladovania – komplikované a prosté (jednoduché). Aký je medzi nimi rozdiel?
Komplikované hladovanie je typické pre stavy po autonehode, keď pacient leží v kritickom stave na JIS-ke s istým obmedzením stravovania. Dochádza teda ku kombinácii metabolického stresu a hladovania.
Bežné hladovanie je celkom iná, priam katastrofálna situácia, pretože dochádza k výraznému katabolizmu vlastných živín.
Pri tomto tzv. prostom hladovaní sa organizmus pokúša vyrovnať s novou situáciou. Telo sa snaží adaptovať a dochádza k sérii adaptačných zmien. Medzi ne zaraďujeme napríklad zníženie bazálneho metabolizmu.
A to je prvý kameň úrazu pravidla „nejedz večer/v noci“ a prvý z dôvodov, prečo pomocou tohto „triku“ pravdepodobne neschudnete.
Počas hladovania pôsobia v tele iné hormóny ako v stave sýtosti organizmu. Ide v podstate o známu metabolickú hru "utekaj alebo bojuj". Telo bude pod vplyvom hormónov fungovať v podstate v oboch režimoch. Najprv dochádza k účinku katecholamínov - adrenalínu a noradrenalínu. Tie spôsobujú najprv lipolýzu, teda odbúravanie tuku na pokrytie potreby energie, ktorú telo momentálne nedostáva zo stravy.
To by sa na prvý pohľad mohlo zdať v rámci chudnutia ako výhodné. Lipolýza je však postupom času, po viacerých hodinách od posledného jedla, znížená a na rad sa dostáva ďalšia fáza na čele s kortizolom, a to proteolýza vo svaloch - odbúravanie vlastných bielkovín, čo pri chudnutí vôbec, ale vôbec nechcete.
Telo začína šetriť. Áno, aj ten tuk na problémových partiách. Do toho následne vstupuje stimulácia chute k jedlu, kvôli ktorej s prázdnym žalúdkom nezaspíte a ak áno, hrozí, že po zobudení budete mať šialené chute a vlčí hlad. A rovnakú pneumatiku na bruchu.
Asi nemusím nijako zvlášť podotýkať, že po uvedenej hormonálnej búrke, ktorá sprevádza hladovanie, sa ráno zobudíte unavení, vyčerpaní a celkovo zle naladení. Pravda, chodiť spať s plným žalúdkom takisto nie je ideálne, to by mohli nastať totiž podobné príznaky.
Ideálne je prijať posledné jedlo dňa zhruba 2 hodiny pred spaním.
Tým si zabezpečíte, že váš organizmus nebude počas noci neprimerane hladovať. (Je normálne a správne počas spánku neprijímať žiadnu potravu, a teda hladovať, ale len obmedzený čas!) Pokiaľ sa ale najete naposledy o 17. hodine a ľahnete si spať niekedy okolo 22:00 s tým, že ďalšie jedlo budú až raňajky, budete hladovať viac ako 10 hodín. A s tým sa telo vyrovnáva neželaným stresom, ktorý je opísaný vyššie.
Rada na záver
Ak chodievate spávať neskoro a večeriate zhruba o 18. alebo 19. hodine, je určite na mieste doplniť živiny a energiu druhou večerou v podobe jogurtu alebo tvarohu či misky zeleniny, pretože telo nezaujímajú hodiny, ale živiny a energia.
bottom of page