top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
História vína
Tento vznešený nápoj má dlhú a bohatú históriu.
Bohaté, dlhé a zaujímavé tradície. Víno sprevádza človeka od nepamäti. Víno vstúpilo na scénu dejín už v rannom staroveku. Už v Babylone a v starovekom Egypte nájdeme zmienky o víne. Dôkazy o víne sa našli v hrobkách faraónov i v papyrusových zvitkoch. Pre starých Grékov bolo ceremoniálnym nápojom. Pili ho na stretnutiach a sympóziách. Krásne hlinené nádoby a amfory z tohto obdobia sú dôkazom prítomnosti vína v živote Grékov. Gréci oslavovali víno vo svojich básňach a povestiach. Tento nápoj upravovali bylinkami, korením, alebo medom. Víno zohrávalo dôležitú úlohu i u Etruskov, národa žijúceho na Apeninskom polostrove v oblasti medzi Rímom a Toskánskom. Etruskovia holdovali vínu a vyvážali víno do Grécka a krajín Stredomoria. Zakladali rozsiahle vinohrady v južnom a strednom Taliansku. Následníkov našli v Rimanoch. Rimania zanechali bohaté písomné dokumenty, týkajúce sa pestovania a výroby vína. Pestovanie vína dosiahlo s starovekom Ríme nebývalý rozmach. Víno bolo kultovým nápojom. Vinice sa zakladali nielen na území dnešného Talianska, ale v Galii a Hispánii. Dnešné Francúzsko a Španielsko. Tam niekde sa to začalo.. Postupne sa víno rozšírilo do všetkých častí veľkého rímskeho impéria. Mnoho vína sa dovážalo z kolónií do Ríma. Rimania posunuli poznatky o výrobe vína o veľký kus dopredu. Víno uchovávali v amforach, pili väčšinou mladé vína. Kvalita a množstvo záviselo od konkrétneho ročníka. Postupne sa kolískou vína stala práve Galia, dnešné Francúzsko. Vinárska kultúra sa v miestnych podmienkach ďalej úspešne rozvíjala. Oblasti ako Burgundsko, Bordeaux, alebo oblasť Loiry sa stali skutočnými kolískami vína. Víno sa šírilo ďalej po Rýne až do oblasti Trevíru a Mosely, dnešnej hranice s Nemeckom. Tradície francúzskeho vína a vinárstva boli položené.
Víťazná cesta sa začala !
V stredoveku sa sa kolískou výroby vína stali kláštory. Práve v kláštoroch sa pestovalo a vyrábalo vína. Kláštory zakladali nové vinice, zdokonaľovali technológie a výrobné postupy. Vynikali predovšetkým benediktíni a cisterciáni. Postupne sa rozvíjal obchod a víno sa rýchlo a úspešne šírilo do všetkých kútov Európy. Dovážalo sa do prístavov a odtiaľ ďalej do vnútrozemia. Obchod s vínom prinášal stále väčšie zisky. Víno získavalo stále viac na obľube. Medzi kráľmi, šľachtou i obyčajnými ľuďmi. Z Európy sa víno v 17. storočí postupne dostalo do Ameriky i do Číny. Stalo sa svetovým nápojom. Víno sa stále zdokonaľovalo. Pestovali sa stále nové odrody vína. Vyvíjala sa i technológia, výroba a doprava. Zdokonaľovalo sa skladovanie a manipulácia s vínom. Vývoj rýchlo pokračoval.. Až dodnes. Tak ako človek má svoje dejiny, tak má i víno tie svoje. Dlhé, bohaté a úspešné. Najlepším dôkazom je dnešok. Víno sa teší veľkej obľube na celom svete. Pestuje sa na všetkých kontinentoch, s výnimkou Antarktídy. Víno má bohatú históriu, úspešnú prítomnosť a veríme, že i skvelú budúcnosť.
Víno a jeho vek
Čím staršie, tým lepšie.
Tentoraz hovoríme o víne.. Stále sa stretávame so všeobecne rozšíreným názorom, že kvalita a hodnota vína stúpa s vekom. Je to stále úplne neprekonaný mýtus. Víno je úžasný a zaujímavý nápoj. Môže sa vyvíjať, zrieť a dospievať niekoľko rokov, až desaťročí. Jeho dlhé skladovanie a archivovanie je skôr výnimka.
Drvivá väčšina vín sa vypije v mladom veku.
Bielych, červených i ružových vín. Ich prednosťou je čerstvosť a sviežosť. Víno sa vypije oveľa skôr, ako dosiahne svoj zenit. Hlad a dopyt po dobrom novom víne rýchlo vyprázdňuje sklady. Menšia časť vína má odlišný osud. Táto časť sa vyhne rýchlej konzumácii. Zloženie vína je základom jeho chuti.
Víno potrebuje čas, aby sa všetky jeho prvky, primárna aróma z hrozna, sekundárna aróma z kvasenia, ako i príchuť dubového dreva spojili do skutočne harmonického celku.
Tým sa vytvára jednoznačná vôňa zrelosti, vytvára sa buket. Geniálny francúzsky vedec a chemik Luis Pasteur objavil úlohu a význam kyslíka pre zrenie vína. Kyslík v nízkom a pomaly pôsobiacom množstve podporuje zrenie vína. V priestore medzi korkovou zátkou a vínom v hrdle fľaše sa nachádza dostatočné množstvo kyslíka, aby sa dosiahol správny a sústavný proces starnutia. Prítomnosť kyslíka urýchľuje procesy vo vnútri fľaše. Kyslík vedie jednotlivé súčasti vína k jeho optimálnej zrelosti. Rozdiel je v sudoch a fľašiach. Víno zrejúce v sudoch prijíma kyslík viacerými spôsobmi. Napríklad pri stáčaní, alebo doplňovaní suda. Vo fľaši víno kyslík neprijíma. Naopak, stráca. Zrenie vína závisí od malého množstva kyslíka v priestore medzi korkom a vínom. Víno časom stráca farbu a adstringentnosť, zvyšuje svoju mnohostrannosť a vytvára depot. Ak sa pozeráme víno oproti svetlu, podľa usadenín vieme odhadnúť, o aké staré víno ide. Spomenuli sme slovo zenit vína. V preklade.
Kedy je víno najlepšie ? Kedy dosiahlo svoj zenit ?
Zložitá a kontroverzná otázka. Koľko ľudí, toľko chutí. Koľko ľudí, toľko názorov. Správny okamih pre pitie vína je vecou osobného vkusu a osobných priorít. Niekto obľubuje staré vína, iný dáva prednosť mladým a sviežim náprotivkom.
Trafiť správny moment zenitu vína nie je jednoduché.
Moment dosiahnutia ideálnej akosti je často tvrdý oriešok i pre samotného vinára. Bezpečne však dokáže spoznať, kedy je už víno po zenite a na ústupe. Vtedy stráca chuť i sviežosť, prevládajú kyseliny a triesloviny. Červené víno sa konzervuje pomocou trieslovín, u bieleho vína preberajú túto funkciu kyseliny. Ktorá vína zrejú najlepšie ? Z červených napríklad Bordeaux, Barolo, Cabernet, alebo Shiraz. Z bielych Chardonnnay, Rulandské biele, Ryzling rýnsky, alebo Chablis. Vína môžu zrieť v sudoch, alebo fľašiach mnoho rokov.
Vína zrejú v dubových sudoch.
Kvalitné dubové sudy nie sú žiadny lacný špás. Vyskúšalo sa viacero druhov dreva, ale práve dub dáva ten najlepší výsledok. Najlepší je zrnitý francúzsky dub, alebo americký dub. Dubové sudy dodávajú vínu bohaté príchute i štruktúru. Dobrý dubový sud je zárukou kvality a dobrého zrenia. Skutoční znalci a fajnšmekri vedia obdivovať a oceniť kvalitu a poéziu týchto archívnych mokov. Staré ročníky vína prinášajú so sebou dávku nostalgie a atmosféru odviatych rokov.
Víno a jeho farba Pohľad na víno môže prezradiť veľa. Každé víno je iné. Každé víno žiari svojim vlastným a nenapodobiteľným odtieňom. Prvé, čo si všimneme je...
Víno a jeho vôňa Vôňa je prirodzená vlastnosť vína. Dodáva vínu šarm a noblesu. Víno vnímame viacerými zmyslami. Nielen pohľadom a ochutnávaním, ale i vnímaním vône. Vdýchnime...
Víno a jeho chuť Víno vnímame všetkými zmyslami. Napriek tomu, chuť je zmysel, ktorý vždy dominuje. Predovšetkým u laikov a príležitostných konzumentov vína. Odborníci hodnotia víno dôkladnejšie
Dobré jedlo a dobré víno
Víno a jedlo patria jednoducho k sebe.
A aby bola harmónia dokonalá, pridajme ešte dobrých priateľov. Taká spoločnosť je zdrojom radosti, pohody a odpočinku. Víno zvyšuje pôžitok z jedla i z príjemnej spoločnosti. Vyspelé svetové kultúry dobre svoju poznajú tisícročnú tradíciu. Vo Francúzsku, Taliansku, alebo v Grécku je víno nepostrádateľnou súčasťou každého stolovania a priateľského posedenia. Víno prichádza na stôl automaticky. Jedlo chutí s vínom jednoducho lepšie. Víno zlepšuje nielen náladu, ale i trávenie. Víno uvoľňuje a pomáha vychutnať každé sústo. Pitie vína spomaľuje tempo konzumácie jedla. Tým zlepšuje jeho spracovanie a trávenie. V našich kultúrach je to trochu iné. Význam správneho zážitku z jedla a vína je trochu na vedľajšej koľaji. Jedávame rýchlo, povrchne a príliš nerozmýšľame a nevychutnávame. Sme viac konzumenti, ako labužníci. Škoda. Pomaly už prichádzajú pozitívne zmeny. Stále viac ľudí začína doceňovať význam zdravého stravovania a správnej konzumácie dobrého vína.
Víno je gastronomický nápoj.
Skvelý, zdravý a nenapodobiteľný. Urobme si malý test. Pripravme si päť druhov rôzneho jedla. Napríklad špagety, jahňacie kotlety, grilovanú zeleninu, viedenský rezeň a kura na paprike. Otvorme si fľašu vína, napríklad Rizlingu. Zapime každé jedlo pohárom vína. Výsledok ? Chuť vína sa bude meniť v závislosti na druhu jedla, ktoré sme konzumovali. Získame pocit, že zakaždým sme pili iné víno. Záver ? Chuť vína je zásadne ovplyvnená jedlom. Tým sme dokumentovali súvislosť medzi chuťou jedla a vína. Správne kombinácia jedla a vína vyzdvihne chuť jedného i druhého. Nesprávna a nevhodná kombinácia môže zhoršiť a zmeniť chuť oboch.. Z toho vyplýva dôležitý gurmánsky poznatok.
Správny výber jedla a vína. Ich správna kombinácia.
Stojí za to, venovať tomu pozornosť. Stojí za to, prečítať si niektorú knihu, ktorá sa venuje tejto zaujímavej problematike. Veľa vynikajúcich odborníkov dáva užitočné rady, ako zvýšiť pôžitok z jedla i vína. Zároveň jesť zdravo. Máme k dispozícii veľký výber jedál i vína. Z celého sveta. Jediné, čo potrebujeme, sú informácie a záujem. Objavíme krásne kombinácie jedla a vína. Zážitok je zaručený. Radosť z jedla i vína nadlho zostáva. Tieto skúsenosti a poznatky sa vyvíjali storočia. Od starovekého Ríma, cez stredovek až dodnes. Ako všetko, tak i gastronómia sa rozvíja. Stáť na mieste, znamená prichádzať o gurmánske zážitky a ochudobniť zdravie.
Život a svet sa menia, mení sa i kuchyňa.
Víno je dôležitá súčasť modernej a zdravej kuchyne. Kvalitné, správne skladované a vhodne servírované víno. Také víno môže výrazne pomôcť servírovanému jedlu. Dokonca i vyvážiť niektoré náhodné nedostatky jedla. Predovšetkým jedlá z polotovarov, či hotové jedlá. Ak podáme k takému jedlu naozaj správne víno, výsledok môže byť prekvapivo dobrý. Nepodceňujme silu a hodnotu vína. Víno pomáha jedlu a jedlo má rado víno. Vyberajme dôkladne a trpezlivo, jedlo i víno. Odvďačia sa príjemným zážitkom.
Ako kombinovať víno s jedlom Jedlo a víno patria od nepamäti spolu. Ako nájsť dvoch správnych partnerov, ktorý vytvoria harmonický pár ? Večná otázka. V živote, ale nielen...
Víno a jeho chuť Víno vnímame všetkými zmyslami. Napriek tomu, chuť je zmysel, ktorý vždy dominuje. Predovšetkým u laikov a príležitostných konzumentov vína. Odborníci hodnotia víno dôkladnejšie...
Ako piť dobré víno Víno je veľkolepý a výnimočný nápoj ! Vedeli to už starí Gréci a po nich Rimania. Víno sa pestuje a pije a od nepamäti
bottom of page