top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
Fajné ovocie aj o ovocí
Prečo je dôležité jesť ovocie?
Jedenie ovocia poskytuje vášmu telu nepopierateľné zdravotné výhody a už mnoho rokov ľudia vedia, že zaradenie ovocia a zeleniny do jedálnička vytvára predpoklady pre zdravú výživu, ktorou budete redukovať riziká viacerých chronických ochorení.
Ovocie poskytuje živiny, ktoré sú základom pre udržiavanie vášho tela vo veľmi dobrom stave, čo bolo predložené mnohými štúdiami a potvrdené i praxou. Navyše chutí výborne. Najlepšie je ho jesť ráno alebo ako desiatu dopoludnia, no určite nezaškodí ani v iný čas.
Zdravotné výhody
Strava bohatá na ovocia a zeleninu je nápomocná pri prevencii srdcovocievnych ochorení, vrátane infarktu a mŕtvice. Pred ochoreniami srdca chráni aj vláknina obsiahnutá v ovocí, ktorá navyše bojuje proti obezite a cukrovke typu 2.
Štúdie tiež potvrdili, že ak ľudia pravidelne konzumovali ovocie a zeleninu, vyskytovala sa u nich v menšom množstve rakovina. Taktiež sa zvýšila ich imunitná ochrana voči iným ochoreniam a znižovala sa hladina stresu.
Jedenie ovocí, ktoré obsahujú draslík, tiež boli základom pri znižovaní krvného tlaku, ale tiež boli prevenciou voči vzniku obličkových kameňov a napomáhali brániť poklesu hustoty kostí. Ich správne zaradenie do diéty je tiež nápomocné pri znižovaní príjmu kalórií pri chudnutí.
Živiny
Väčšina druhov ovocia má prirodzene nízky obsah tuku, sodíka a kalórií. Žiadne pritom neobsahujú cholesterol. Naopak, ovocie obsahuje veľa živín s pozitívnymi účinkami.
Nájdeme v ňom mnoho základných živín, ktoré v modernej dobe v diéte často neprijímame v dostatočnom množstve. Je zdrojom draslíka, vlákniny, vitamínu C a kyseliny listovej.
Diéta bohatá na draslík pomáha udržovať zdravý krvný tlak. Najviac ho nájdeme v banánoch, sušených slovkách, slivkovej šťave, sušených broskyniach a marhuliach, ananásovom melóne a pomarančovej šťave.
Vláknina z ovocia zase pomáha redukovať úroveň cholesterolu v krvi a môže znižovať aj riziká srdcovocievnych ochorení. Je najdôležitejšia pri trávení a pomáha aj pri diétach – zvyšuje pocit sýtosti s menším počtom kalórií. Obsahujú ju aj jablká, hrušky, maliny či avokáda.
Vitamín C je dobro známy. Nesmierne dôležitý je pri raste a regenerácii všetkých telesných vlákien, pomáha liečiť rany a škrabance, udržuje v zdravom stave i zuby a ďasná. Najviac ho nájdete v citrusových plodoch.
Kyselina listová (kyselina folová) je dôležitá pri tvorbe červených krviniek, syntéze DNA, raste tkanív a funkcii buniek. Užitočná je v tehotenstve, kedy znižuje pravdepodobnosť potratu a podporuje zdravý vývin plodu. Najviac ju obsahujú citrusové ovocia a je známa aj ako vitamín B9.
O ovoci
Jahoda – chutné ovocie lásky, ktoré vám dá zdravie do poriadku
Z botanického hľadiska sú jahody kerom a plod je nepravým plodom. Plody sú podľa odrody odlišné svojím tvarom aj veľkosťou. Jahody majú bledé alebo tmavočervené sfarbenie, sú viac menej pevné a veľmi šťavnaté. Majú mnoho prívlastkov. Vďaka svojej nezameniteľnej vôni a chuti sa považujú za „kráľovské ovocie“, vďaka svojim afrodiziakálnym účinkom ho mnohí volajú „ovocím lásky“.
Grep – prírodné antibiotikum proti každému neduhu
Grapefruit je veľký žltý šťavnatý plod citrónovníka rajského, ktorý patrí do podčeľade citrónikovitých drevín v rámci čeľade rutovitých rastlín. Označenie grapefruit sa použilo prvý raz v roku 1814 na Jamajke a odvodzuje sa od anglického slova “grape“ (hrozno), pretože grapefruity visia na strome podobne ako hrozno.
Nektárinka – broskyňa s hladkou šupkou vás prekvapí svojim obsahom draslíka
Nektárinky majú hladkú, neplstenú, atraktívnu, červenkastú lesklú pokožku, pevnú, väčšinou žltú, zriedkavejšie bielu dužinu a ich jadro sa veľmi dobre oddeľuje od dužiny. Tým sú nektárinky neplstnatou špeciálnou formou broskyne. Existuje niekoľko teórií o vzniku nektárinky. Niekedy sa hovorí o mutácii broskyne, inokedy o bastarde, vzniknutom z mandle a slivky alebo broskyne a mandle, alebo najpravdepodobnejšie z broskyne a slivky.
Datľa – sladká pochúťka, ktorá zaženie únavu
Datľa má asi 5-7cm a čím je šťavnatejšia, tým je zrelšia. Tvrdá podlhovastá kôstka je obalená sladkou hnedočervenou dužinou. Datle pochádzajú pôvodne z oblasti Prednej Ázie, presnejšie z oblasti Mezopotámie. Odtiaľ sa datľová palma vplyvom človeka úspešne rozšírila do rozsiahlych suchých a teplých oblastí, kde je hojne pestovaná.
Čučoriedka – najsilnejší bojovník proti hnačke
Modré plody čučoriedky sú veľké ako hrášok môžu sa jesť samotné, používajú sa ako plnivo do koláčov, ovocných pohárov a pod, je možné ich zavárať. Plody sú sladké a silne farbia na tmavo modro až fialovo – sú kvalitným prírodným farbivom. Čučoriedka rastie na pôdach bohatých na humus najmä v borovicových a smrekových lesoch a na rašeliniskách v Európe, Ázii a severnej Amerike.
Čerešňa a jej 14 liečivých vlastností, o ktorých ste ani netušili
Čerešne rastú na stromoch vysokých až do 20m. Okrúhle plody sú rôznofarebné: žlté, červenkasté až takmer čierne. Ich hmotnosť je 5 až 10g. Domovom čerešne známej už u Rimanov je celá európska a ázijská pevnina. Na vzniku nespočetných súčasných kultúrnych odrôd sa podieľali predovšetkým čerešňa vtáčia a divorastúce druhy višne. Poznáme asi 500 rôznych čerešňových a asi 250 višnových odrôd.
Guave – pestovali ho už aj indiáni..
Šupka je tenká, svetložltá cez červenú až po ružovú. Zrelá guave je mäkká na dotyk. Dužina je biela, červená. Má príjemnú sladkokyslú chuť. Guave pochádza z oblasti, ktorá sa ťahá ako široký pás od Mexika cez Západoindické ostrovy až po Brazíliu. Pravdepodobne sa pestuje už dlho.
Marhuľa – významný zdroj betakaroténu, ktorý prospeje krásnej pokožke
Marhuľa patrí k vzácnemu ovociu. Marhule sú 4 – 8 cm veľké, guľaté až vajíčkovo okrúhle kôstkovice. Ich pokožka je drsná až zamatová, niekedy aj hladká, sfarbená do bledožltá až oranžovo-žlta, zo slnečnej strany až dočervena. Od stopky po vrchol plodu sa ťahá brušný šev, charakteristický pre marhuľu, ktorý delí plod na dve polovice.
Viete aké tajomstvo sa ukrýva v šťavnatej broskyni?
Broskyne, sú guľaté plody s pozdĺžnou ryhou relatívne malých stromov, jemne zamatovo oplstené. Plod je okrúhly s výrazným podlhovastým švom, jemne oplstená pokožka je vyfarbená od žltej po červenú. Ide o jeden z najobľúbenejších druhov ovocia, ktorý sa pestuje na celom svete v mierne teplých klimatických pásmach.
Sweetie – vyzerá ako grapefruit, ale nie je to grapefruit
Chutí ako pomelo, ale nie je to pomelo. Sweetie je hybridom pomela a grapefruitu – ide o odrodu vyšľachtenú v Izraeli a verejnosti predstavenú v roku 1984. Podstatne mladé citrusové ovocie je plné zdraviu prospešných látok a niet divu, že sa čoraz viac dostáva do povedomia verejnosti.
Grenadilla – pochúťkové ovocie z Kolumbie
Plod plný vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých živín. V mnohom sa podobá na svojho „blízkeho príbuzného“ – maracuju. Majú podobnú textúru, podobnú farbu, ale veľký rozdiel je v chuti. Grenadilla vás prekvapí svojou sladkou chuťou. Či už si dáte dužinu, alebo semiačka, príjemnú sladkú chuť nič nenaruší.
Jablko a jeho 12 liečivých účinkov
Jablko je plodom jablone. Ma okrúhly tvar a jeho farba je buď červená, zelená alebo žltá. Za pravlasť jablka, ktoré sa ráta do ovocného druhu jadrovín, sa považuje juhozápad Číny. Jabloň je najstaršou kultúrnou rastlinou, patriacou do čeľade ružokvetých. Pravdepodobne mutáciou a krížením divo rastúcich druhov vznikli prvé jedlé kultúrne odrody s veľkými plodmi.
10 dôvodov prečo jesť banány každý deň
Banán je podlhovasté ovocie (technicky epigeická bobuľa), plod banánovníka, ktorý je veľmi žiadanou komoditou produkovanou poľnohospodármi tropických krajín. Banány majú hmotnosť zvyčajne medzi 125-200g, tá je však výrazne závislá na konkrétnej odrode. Z tejto váhy asi 80% predstavuje jedlú časť a zvyšných 20% pripadá na kožovitú šupku.
Objavte Acai – amazonské bobule mladosti a dlhovekosti
Açai sú tmavofialové bobule vzhľadom a veľkosťou podobné hroznu, s chuťou podobnou zmesi červeného vína a čokolády.
Ich pôvod siaha do oblasti Brazílie, kde sa teší veľkej popularite nielen pre svoje jedlé a zdravé plody. Šťava z plodov palmy Akai je široko vyrábaná po celom svete a obľúbil si ju najmä farmaceutický priemysel. Údajne totiž obsahuje látky brániace protirakovinovému bujneniu.
Acerola – barbadoská čerešňa s unikátnym obsahom Céčka
Acerola je teplomilný ker, ktorý ma oranžové až tmavo-červené plody podobajúce sa európskej čerešni. Ich kyslastá ovocná chuť pripomína citrón. Acerola pochádza z karibskej oblasti – strednej Ameriky a severných štátov Južnej Ameriky. Do Európy sa dostala z Brazílie.
Doprajte si ananás – overený elixír s ktorým schudnete
lody ananásu dorastajú do dĺžky až 30 centimetrov a môžu vážiť cez štyri kilogramy. Tie divoké majú vo svojom vnútri semeno, tie umelo vypestované, ktoré sa dostávajú aj do našich obchodov, ich nemajú. Ananás sa vyznačuje svojou charakteristickou sladkou chuťou a príjemnou vôňou. Ananás je pôvodom z južnej Brazílie a Paraguaja, kde sa vyskytuje v divej forme.
Arónia – balzam na vašu pečeň a obličky
Arónia je krík bežne rastúci v našich končinách. Dorastá približne do dvoch metrov a má čierne bobuľovité plody zoskupené v strapcoch podobne, ako sú zrelé plody bazy. Tvarom a farbou pripomína čučoriedky. Pochádza zo Severnej Ameriky a pestujú ju hlavne v Rusku a severských krajinách.
Asimina – indiánsky banán nielen na liečbu rakoviny
Skúste si predstaviť kombináciu manga, banánu a ananásu. Tak približne chutí asimina. Jej bobule majú svetlo-zelenú farbu, guľovitý tvar (niekedy oválny). Sú dlhé 5-25cm a ich šírka je 7-10cm. Obsahujú niekoľko hnedých semien o priemere 15-30mm. Hmotnostne sa pohybujú v rozmedzí 50-400g. Ich dužina je žltkastá, má sladkú a ráznu vôňu. Treba ju jesť lyžičkou, pretože má pudingovitú konzistenciu.
Avokádo – najlepšia potravina pre vaše srdce
Plody avokáda sú svetlozelenej až čiernozelenej farby a na priamu konzumáciu sú najvhodnejšie mierne mäkké, tlaku poddávajúce sa kusy (tvrdšie plody treba nechať doma cca 2 dni „odležať“). Mäkšie plody avokáda treba skonzumovať ihneď, pretože toto ovocie sa rýchlo kazí. Odborníci odporúčajú zaradiť avokádo do jedálneho lístka ako jeho pevnú súčasť.
Brusnice vás zbavia problémov s močovým mechúrom
Cranberries (Vaccinium macrocarpon), americké brusnice sú žiarivo červené plody veľkosti olív, ktoré chutia po ovocí a sú známe predovšetkým vďaka svojmu blahodarnému vplyvu na zdravie. Obľúbené sú tiež najmä ako v príloha k rôznym druhom diviny. O pôvode brusníc nie je takmer nič známe. Dnes sa s nimi stretávame v Európe, v Amerike a tiež aj Ázii.
Budhova ruka – čínsky citrus s neuveriteľnými účinkami na zdravie
Budhova ruka je jeden z najvzácnejších a najatraktívnejších citrusov. Plody budhovej ruky majú žltú nehorkú šupku a neobsahujú kôstky. Vnútro tvorí horká, biela dužina. Sú veľmi voňavé. Pôvodom je budhova ruka zo severovýchodnej indie a Číny.
Camu camu – nájdete v ňom najviac vitamínu C na svete!
Posilňuje imunitný systém, zaberá v boji proti vírusovým a bakteriálnym infekciám, urýchľuje hojenie rán a obnovu telesných tkanív. Vďaka svojej regeneračnej schopnosti je vhodné ho užívať v období zvýšenej záťaže, pri vyčerpaní, pri pooperačných stavoch, po chemoterapii. Vďaka svojej schopnosti udržiavať správnu hladinu serotonínu v mozgu, podporuje tiež dobrú náladu a bojuje proti depresiám.
Jeden citrón denne a choroby u vás nemajú šancu!
Citrón je plod citrónovníka (lat. Citrus limon). Plody citrónov sú vajcovitého tvaru, veľkosti slepačieho vajca alebo väčšie. Môžu byť tmavozelené, svetlozelené, až do žlta. Obsahujú veľké množstvo kyseliny citrónovej a vody, preto sa používajú ako prírodné okysľovadlo do mnohých pokrmov, alebo sa z nich získava kyslá šťava.
Curuba – ovocie vášne z Južnej Ameriky
Curuba je popínavá rastlina. Jej 10cm dlhé a 3cm široké plody majú jemnú kyslastú chuť pripomínajúcu jablko. Konzumuje sa ako surové ovocie, alebo sa z neho robia ovocné dezerty a nápoje. Curuba pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Na základe archeologických nálezov sa predpokladá, že bola pestovaná už aj Indiánmi.
Doprajte si černice a vaše telo sa vám poďakuje
Černice sú malé štavnato-aromatické plody zoskupené okolo jadra, ktoré je jedlé a zostáva v ovocí, aj keď sú zrelé. Plody černíc sú asi 2cm veľké a tvoria tzv. plodstvá. Černice sú tmavočervené, čiernofialové až čierne lesklé a veľmi šťavnaté.
Červené ríbezle – čističe ciev v malých bobuliach
Červené ríbezle sú plody 1 až 2 m vysokého kríka a kríkového stromčeka. Bobule tvoriace strapce sú 5 až 10 mm veľké, okrúhle, hladké s červeným až tmavočerveným vyfarbením. Červené ríbezle boli udomácnené pôvodne v strednej a východnej Európe a pestujú sa už od 16. stor. Darí sa im vo všetkých oblastiach zeme s miernym podnebím.
Čierna ríbezľa – neoceniteľný pomocník v ľudovom liečiteľstve..
5 až 10 mm veľké bobule tvoria strapce a sú vyfarbené do čierno-fialova. Čierne ríbezle pochádzajú zo strednej a východnej Európy. Pestujú sa od 15. storočia vo všetkých oblastiach sveta s miernym podnebím.
Voňavá dula vám pomôže s boľavým hrdlom i kašľom
Plody duly sú hruškového alebo guľového tvaru citrónovo žltej farby, dužina je tvrdá, chuť je silno aromatická, natrpklá, dá sa kompótovať, na prípravu želé, cukroviniek, muštov, sirupov a vín, vyhovujú jej teplé a výhrevné stanovištia s ľahkou až stredne ťažkou pôdou, bohatou na živiny, netrpí chorobami ani škodcami, iba za mimoriadne vlhkej jesene sa môže objaviť monilióza.
Durian – najsmradľavejšie i najchutnejšie ovocie zároveň!
Stromy s tenkým kmeňom a bohatou korunou narastú do výšky až 30 m. Majú žltkasto-biele kvety pripomínajúce svojou arómou kyslé mlieko. Plod pozostáva z 5 častí, z ktorých každá obsahuje 2-3 semená. Durian pochádza pôvodne z Malajzie a Indonézie, dnes je však rozšírený po celej juhovýchodnej Ázii.
Egreš, chuťovka zo záhrady pre krásne vlasy, nechty a posilnenie imunity.
Egreše sú guľaté, hladké a jemne oplstené a podľa odrody s jemnou alebo pevnou šupkou. Mäkká dužina obsahuje veľa malých jedlých semien. Podľa odrody sú egreše žltkasté, zelenkavé, červenkasté a dokonca hnedasté. Egreš je rastlina nenáročná na pestovanie. Prvé záznamy o nej pochádzajú z 15. storočia z oblasti pri Moskve, ale pestovaný bol už skôr, v kláštoroch na území dnešného Ruska.
Zdravie je ukryté vo figách – vedeli to už aj Starí Gréci
Raritou v ríši rastlín je skutočnosť, že kvetenstvo fíg je totožné s oplodím, laicky povedané – figy sú vlastne kvety. Odborne sa kvet a plod figovníka nazýva sykonium a vytvára sa, v závislosti na klimatických podmienkach, raz až dvakrát za vegetačné obdobie.
Goji – himalájsky červený zázrak na dlhovekosť
Goji (godži) sú sušené plody Kustovnice čínskej (Lycium chinensis). Goji majú sýto červenú farbu a sú veľké asi ako sušené hrozienka. Chuťou pripomínajú niečo medzi brusnicou, jablkom alebo šípkou. Goji rastú v úrodnej pôde v oblasti himalájskeho úpätia na stredne veľkých kroch. Existuje viac než štyridsať rôznych odrôd.
Objavte liečivú silu ukrytú v granátovom jablku
Vonkajším tvarom sa podobá klasickému jablku. V zrelosti je červené až nažltlé a časom začína hnednúť. Obsahuje niekoľko stoviek charakteristických šesťcípych zrniečok (semien) uložených v červenej priesvitnej chrumkavej dužine. Sú uložené v komôrkach, ktoré majú belavú farbu, obsahujú kyselinu trieslovú a preto je ich chuť zľahka horká.
Graviola – ovocie, ktoré zabíja rakovinu
Je tmavozelené ovocie vajcovitého tvaru, ktoré rastie na strome dorastajúcom do výšky okolo 5m s veľkými tmavo-zelenými listami, hladkou kôrou a kvetmi. Súplodia dorastajú do veľkosti detskej hlavy a vážia až 3kg. Pod hladkou zelenou kôrou s drobnými ostňami sa skrýva vláknitá dužina s množstvom veľkých čiernych semien.
Hrozno – lahodné bobule, ktoré vám pridajú na kráse
Bobule sú podľa odrody guľaté, oválne alebo hruškovité. Paleta farieb siaha podľa odrody od zelenkavej, žltej a jantárovej farby po ružovú, modrú resp. čierno-modrú. Dužina môže byť viac alebo menej bohatá na farbivo a podľa odrody obsahovať menšie alebo väčšie semená. Drobnoplodé odrody sa využívajú hlavne na výrobu vína a veľkoplodé sú vhodnejšie na priamu konzumáciu.
Konzumujte hrušky – odplavíte toxíny z tela!
Hrušky sú šťavnaté plody, ktoré sa podľa obdobia dozrievania delia na letné, jesenné a zimné. Letné hrušky sú najmenej trvanlivé, zimné hrušky vydržia najdlhšie. Hruška pochádza pôvodne z Európy a Ázie. Prvé šľachtené odrody rástli údajne už pred 3 000 rokmi na gréckom Peleponéz. Nadšenými pestovateľmi boli Rimania, ktorí rozlišovali 40 rozličných odrôd podľa ich špecifických vlastností.
Hruška nashi – šťavnatá ako broskyňa, chrumkavá ako jablko
Túto exotickú ázijskú hrušku charakterizuje zlatožltá dužina, chuť pripomínajúca zmes jablka a hrušky. Nashi pochádzajú pravdepodobne z oblasti, ktorá siaha od severnej Číny cez Kóreu až do Japonska. Botanici priraďujú Nashi hrušku k Číne a Nashi jablko k Japonsku.
Cherimoya – lahodná exotika z jedovatými semenami
Plody Cherimoye sú oválne útvary, často mierne sploštené, 10-20cm dlhé a majú priemer 7-10cm. Ak z nich olúpeme kôru, dostaneme sa ku krémovo-bielej dužine. Obsahuje semená, ktoré je potrebné pred konzumáciou samotnej dužiny odstrániť. Svojou chuťou pripomína kombináciu banánov s jahodami.
Jackfruit – chlebovník, ktorý ste možno ešte neochutnali..
Jackfruit je oválneho tvaru s drsným zelenožltým povrchom. Jeho dužina je vláknitá, chuťovo je sladká a pripomína kombináciu banánov, fíg a ananásu. Jackfruit je rozšírený v tropickej a subtropickej Ázii a na polynézskych ostrovoch. Jeho pôvodom je pravdepodobne Malajzia.
Jarabina – červené bobule, vyliečia obličky, zápaly i infekcie
Je to stredne veľký strom s riedko rozkonárenou korunou, vo vyšších polohách ker. Striedavé dlhé listy má nepárno perovito zložené zo sediacich vajcovito kopijovitých pílkovitých lístkov. Pravidelné päťpočetné kvety so žltobielymi korunnými lupienkami má zoskupené do bohatých vrcholíkovitých súkvetí, ktoré po oplodnení pod ťarchou dozretých plodov previsnú.
Josta – vitamínová chuťovka zo záhrady, na ktorú často zabúdame
Josta je kríženec čiernej ríbezle a egreša. Ako taký je zaujímavým doplnkom do každej záhrady. Vyznačuje sa bujným rastom, odolnosťou voči chorobám a škodcom a nenáročnosťou na podmienky pestovania. Plody sú veľkosti malého egreša, rastúce v malých strapcoch. Chuť plodov je veľmi dobrá, silne aromatická, šťavnatá.
Kaki – hurmikaki, ovocie, ktoré sa postará o vaše trávenie
Plodom je bobuľa s priemerom päť až osem centimetrov, ktorá sa podobá na rajčiak. Najčastejšie býva guľatá, mierne sploštená a je na nej štvorcípy kalich. Jej hmotnosť dosahuje od 120 do 400 gramov. Farbu má väčšinou oranžovú, červenkastú alebo žltú. Pod tenkou hladkou šupkou je rovnako zafarbená dužina príjemnej sladkej chuti, ktorá trochu pripomína marhule.
Karambola – počuli ste už o tejto hviezde trópov?
Karambola je žltý plod (v zrelosti hnedastý), pre svoj tvar obľúbený ako dekoratívny prvok v ovocných šalátoch. Na plátky priečne narezaný má tvar hviezdy. Má nevýraznú kyslastú chuť. Karamboly pochádzajú z trópov južnej Ázie, hlavne z Malajzie a medzičasom sa udomácnili vo všetkých tropických krajinách.
Kiwano – africká uhorka, ktorá dodá vášmu telu železo
Kiwano je oranžová, 5 až 15 centimetrov dlhá, široko oválna až pretiahnuto guľovitá ostnatá tekvička. Na povrchu vyrastajú krátke kužeľovité výčnelky, ktoré majú v prírode ochranný význam. Nezrelý plod má okolo tŕňov zelenú kresbu. Dužina je spočiatku zelená, neskôr výrazne oranžová.
Kiwi – neuveríte, aká zdravá je táto zelená lahôdka
Má oválny tvar, hnedú chlpatú šupku. Dužina je smaragdovo-zelená s hlúbom v strede a čiernymi semenami usporiadanými do tvaru hviezdy. Kiwi pochádza z Číny, slúžilo vraj opiciam na uhasenie smädu. Odtiaľ pochádza aj názov opičia broskyňa.
Klementínka – citrusové ovocie bez jadierok
Údajne okolo roku 1890 katolícky kňaz Clément Rodier pestoval toto ovocie alebo ho objavil začiatkom 20. stor. vo svojej záhrade. Treťou verziou je náhodné objavenie klementínok v roku 1912. Isté je len, že klementínka pochádza z Alžírska a pomenovaná bola podľa francúzskeho mnícha trapistu Piere Clément.
Vajcovitý kumkvát – kedysi okrasná rastlina, dnes uznávaný citrus
Vôňa a chuť: ako pomaranč, sladká a aromatická, jemne horká. Veľkosť: medzi veľkosťou ďatle a slivky, asi 2,5 až 4 cm. Tvar: oválny alebo okrúhly. Šupka: zlatožltá až oranžová, tenká, hladká a príjemne sladkasto-horká. Dužina: 3-5 častí, každá má 1-2 semená, sladko-kyslastá ako veľmi aromatický pomaranč.
Liči – čínske ovocie, ktoré si zamilujete
Plody niekomu pripomínajú ovály, inému srdiečka alebo guľôčky a sú skôr drobnejšie. Spočiatku ich obaľuje kožovitá šupa, ktorá sa počas dozrievania postupne mení na zvrásnené tuhšie škrupinovité puzdierko. Môže byť žlto až zelenavo červené alebo tmavočervené.
My vieme, prečo je limeta lepšia ako citrón!
Limeta je označovaná ako „citrón trópov” a často sa aj s citrónom zamieňa. Vyzerá totižto podobne, má ale tenšiu šupku, ktorá je v polozrelom stave zelená a v úplnej zrelosti žltá. Jedna limeta môže obsahovať až dvojnásobne toľko šťavy ako jeden citrón. Limety rastú na mohutných, vždy zelených stromoch, ktoré majú často ostré tŕne. Potrebujú vlhkú tropickú klímu a spomedzi citrusových plodov sú najviac chúlostivé na chlad.
Longan – už mnohým zachránil život!
Plody dorastajú do veľkosti 3cm. Majú tenkú žltú až žltočervenú kôru. Pod ňou sa nachádza dužina, ktorá svojim vzhľadom pripomína očnú buľvu. Vo vnútri dužiny sa nachádza čierne semeno. Pochádza z južnej Číny. Rastie v celej juhovýchodnej Ázii.
Machovka – physalis – oceníte ju pri obličkových chorobách, dne i reume
Plodom je žltá až oranžová bobuľa s príjemnou ľahko sladkokyslou osviežujúcou chuťou, pripomínajúcu pomaranč. Podobá sa našej machovke – židovskej čerešni, ktorú pestujeme v našich záhradkách pre dekoráciu. Byľ aj listy sú husto chlpaté. Kvitne nenápadne, kvety sú svetlo zelené s fialovými škvrnami.
Malina – oči aj ďasná sa vám poďakujú
Malina je lahodné bobuľovité ovocie, plod ostružiny malinovej – takmer dvojmetrového opadavého kra patriacieho do čeľade ružovité. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule. Malín existuje viac ako 200 odrôd, líšia sa hlavne svojou farbou. Okrem tradičnej červenej môžeme natrafiť aj na oranžovú alebo žltú.
Mandarínka – vitamínová bomba nielen na Mikuláša
Pravá čínska mandarínka pochádza pravdepodobne z Indočíny a rozšírila sa v Indii, na Srí Lanke a na Filipínach. Dlho sa pestovala v Číne a Japonsku a konečne v 19. stor. a dostala do Európy a potom do USA. Všetky druhy mandarínok patria do skupiny jasne oranžových citrusových plodov s tenkou kôrou, ktorá sa dobre olupuje.
S mangom to majú voľné radikály spočítané
Pred najmenej 4000 rokmi sa mango pestovalo v Indii. Asi 400 rokov pred naším letopočtom sa toto ovocie odtiaľ tajne rozšírilo do celej Ázie, od Malajského archipelu do južnej Číny a východnej Ázie. Plod manga je oválny, s tenkou červenou, oranžovou, žltou alebo zelenkastou šupkou a pomerne veľkou plochou kôstkou uprostred. Dnes je známych vyše dvesto jeho odrôd.
Mangostána – tajuplné ovocie plné antioxidantov
Mangostána je malé ovocie, ktoré je svojim tvarom podobné jablku. Jej šupka je fialová, dužina sa nápadne podobá liči, no chuťovo značne odlišná. Dužina je rozdelená na niekoľko mesiačikov, z ktorých každý obsahuje kôstku. Je pôvodom z Indonésie, zo Sundských ostrovov a súostrovia Moluky. Postupne sa rozšírila do Afriky, Karibiku, Austrálie a južnej Ameriky. Do Európy sa dováža predovšetkým z Brazílie.
Maracuja – passionfruit – ovocie vášne, ale i zdravia
Plody maracuje sú maličké a guľaté, maximálne vo veľkosti menších pomarančov. Čo sa týka farby, nech vás nepopletie, že môžu byť divoko farebné. Od zelenej, cez žltú, alebo dokonca tmavo fialovú. Keď maracuju otvoríte, vnútri je kašovitá dužina s množstvom malých jadierok. Na chuť je poriadne kyslá. „Passion fruit“ sa pestuje hlavne pre túto kyslú šťavu.
Melón červený – letné ovocie ideálne na chudnutie i proti stresu
Sú to jednoročné plazivé rastliny dorastajúce podľa odrody až do dĺžky štyroch metrov. Melóny vyťahujú zo zeme vodu a uskladňujú ju vo svojich plodoch – bobuliach, ktoré môžu vážiť až 20 kg. Podiel vody v plodoch sa pohybuje od 90 – 93 percent. Vysádzajú sa až v máji po troch zmrznutých a dozrievajú v júli až auguste.
Melón žltý – zdravá náhrada sladkostí, ktorá vylepší i zdravie
Ich povrch môže mať farbu od bielej cez rôzne odtiene zelenej po žltú až oranžovú, dužina je svetlo zelená až oranžovočervená. Vnútri sú duté, semená sú umiestnené v strede plodu, takže je možné ich ľahko vybrať. Ich pôvodným domovom je Afrika a južná Ázia. Do Európy bol privezený v 15. storočí Turkami.
Mineola – medový zvonček z Floridy s vysokým obsahom vitamínov A, C
Mineola je kríženec mandarinky a grapefruitu. Svojim vonkajším vzhľadom sa podobá na pomaranč, ktorý má na konci plodu malý krčok majúci tvar malého zvončeka. Plody mineoly majú obvod siahajúci do 23cm, červeno-oranžovú tenkú ľahko-lúpajúcu sa kôru a šťavnatú dužinu.
Mišpuľa – lahodné ovocie proti vírusom, infekčnej hnačke a proti cukrovke
Plody sú červeno-hnedé malvice o priemere 2-3cm. Spočiatku sú veľmi tvrdé a kyslé a dozrievajú až v novembri. Stávajú sa jedlými, keď zmäknú po prvých mrazoch alebo prirodzeným spôsobom počas dostatočne dlhého uskladnenia. Keď sa začne mäknutie, šupka rýchlo zvráskavie a zmení sa na tmavohnedú. Dužina získava konzistenciu a vôňu pripomínajúcu jablkový rôsol.
Moruša – tradičná čínska medicína o nej vie svoje..
Plody sú oválno valcovité, až štyri centimetre dlhé, s hmotnosťou štyri až šesť gramov, s vysokým obsahom sýto karmínovočervenej, silno farbiacej šťavy a osviežujúcej kyslastosladkej a harmonickej chuti. Moruše pestujú ľudia už niekoľko storočí. Moruša biela (Morus alba) má pôvod v Číne.
Muchovník – o jeho význame pre zdravie si musíte prečítať
Zrelé bobule sú červené, červenofialové až modrofialové pripomínajúce plod čučoriedky. Väčšina jedlých muchovníkov a jeho odrôd má pôvod v Severnej Amerike a Kanade.
Narančila – všetko, čo potrebujete vedieť o tomto chlpatom ovocí
Plody majú mäkkú šťavnatú dužinu sýtozelenej farby podobnú kiwi, ktorá chutí ako kombinácia ananásu a jahôd a guavy. Dužina je rozdelená na 4 komory, obsahuje nespočetný počet malých jedlých semien. Na vzduchu dužina oxiduje a hnedne.
Noni – 10x prečo si dopriať toto škaredé ovocie!
Noni je veľmi zaujímavé ovocie, trochu podobné zelenej borovicovej šiške. Noni je ker rastúci na ostrovoch južného Tichomoria, ale aj v Číne a Austrálii. Liečivé schopnosti Noni objavili už pred 2000 rokmi Polynézania, ktorí túto rastlinu priviezli z juhovýchodnej Ázie.
Oliva – biblické ovocie z Grécka chráni vaše srdce i cievy
Olivy sú plody olivovníka a správne ich zaradzujeme medzi ovocie. Existujú v 2 odrodách – zelené a čierne. Olivy poznáme už 5 až 7 tisíc rokov, pochádzajú z Kréty. Rýchlo sa rozšírili do Egypta, Grécka, Palestíny a Malej Ázie.
Opuncia – liečivý kaktus vám dodá Céčko
Opuncie patria medzi kaktusy známe širokej verejnosti predovšetkým vďaka svojmu typickému vzrastu, tvorenému plochými článkami vyrastajúcimi vo viacerých poschodiach nad sebou. Majú oválny či hruškovitý tvar, pripomínajúci figy. Farba prechádza od zelenej cez červenú až po žltú, rovnakú farbu má aj dužina. Ich povrch je pokrytý jemnými tŕňmi.
Papája – jej mäkká dužina sa postará o vaše trávenie
Pretiahnuté duté plody papáje dorastajú do dĺžky až 80cm a a môžu vážiť až 9Kg , avšak vyvážajú sa len plody vážiace 400 – 1000 gramov. Veľkou dutinu uprostred obklopuje asi 5 centimetrov silná žiarivo žltá, hladká dužina, ktorá je sladká, výrazne vonia a svojou chuťou pripomína melón. V dutine papája obsahuje veľké množstvo čiernych zŕn, ktoré sú nepožívateľné pre svoju pálčivosť.
Pepino – ovocie s exotickým názvom má aj výrazné účinky na zdravie
Je to ovocie s hladkou a lesklou šupkou žltej farby, ktorá prechádza až do fialovej a má výrazne pruhy. Plod je vajcovito oválny, asi 12 cm dlhý a do 10 cm široký. Zrelé plody sú silno voňavé, šťavnaté a sladké. Pochádza z génového centra Južnej a strednej Ameriky a do Európy sa rozširuje buď priamo odtiaľ, alebo častejšie z Nového Zélandu, Talianska, Rakúska a Holandska.
Pitahaya – dračie ovocie, voňajúce po jazmíne vám vráti silu i dobrú náladu
Pitahaya je plod pralesných epifitických kaktusov. Vďaka svojmu tŕňovitému vajcovitému tvaru sa nazýva tiež dračie vajce. Vonkajší obal môže byť žltý alebo cyklámenovo-ružový. Mnohosemenná rôsolovitá dužina pripomína svojou štruktúrou kiwi. Pitahaya sa používa na výrobu vína, ako ochucovadlo nápojov a najmä džúsov.
Pomaranč – sladká bomba, ktorá vám pomôže zbaviť sa hemoroidov
Pomaranče pochádzajú pôvodne z južnej Číny a juhovýchodnej Ázie. Do Európy sa dostali až v 2. polovici 15. stor. Krištof Kolumbus zobral so sebou semená pomaranča na svoju druhú cestu v roku 1493 z Kanárskych ostrovov na Haiti. Odtiaľ sa rastlina rozšírila po celom Karibiku a začala sa po prvýkrát pestovať v roku 1518 v Mexiku a v roku 1565 na Floride.
Pomelo – záchrana pri zvýšenom cholesterole
Pomelo je jeden z najväčších citrusových plodov na svete. Jeho plod dorastá až do 5kg, ale v predaji sa nachádzajú veľkosti do 1kg. Pomelo je kríženec medzi pomarančom a grapefruitom no jeho chuť je úplne rozdielna od obidvoch, keďže je sladké a chutné, pričom nemá žiadnu známku horkosti.
Prstová limeta
Prstová limeta má podlhovastý tvar podobajúci sa na ľudský prst. Rastie na nízkom tŕnitom strome s drobnými listami. Na rozdiel od iných citrusov, jej vnútro obsahuje jemne lepkavé guľôčky, ktoré po prehryznutí v ústach spôsobujú výbuch kyslosti.
Rambutan – sladkokyslá pochúťka z Ázie
Rambutan vyzerá ako gaštan, ale farba obalu je ružovo-červená až bordová. Dužina je pikantne sladkokyslá a aromatická, takmer ako ananás s ľahkou marhuľovou príchuťou. Rambutan sa konzumuje surový priamo alebo v šalátoch, aj zaváraný a vo forme džemu, jeho semená sú lahodné po upražení.
Salak – hadie ovocie, o ktorom sa toho veľa nevie
Salak má vajcovitý až hruškovitý tvar so šírkou 3cm a dĺžkou 5-8cm. Povrch trochu pripomína hadiu kožu, odtiaľ pochádza aj je jeho hovorové pomenovanie „hadie ovocie“. Po šupkou sa nachádza žltobielá dužina, ktorá obsahuje zopár čiernohnedých nejedlých semien.
Sapodilla – ovocie do dezertov, konzumujeme bez semien
Plody sapodilly sú oválne a ploské, dorastajú do veľkosti 5-10cm. Majú tvrdú hnedastú šupku. Dužina je žltá až tmavo-hnedá, má chuť podobnú hruške. V dužine sa nachádza zopár čiernych jadierok. Pochádza zo strednej Ameriky, konkrétne z venezuelských lesov. Pestuje sa aktuálne najviac v pobrežných oblastiach Indie, v Mexiku, komerčne sa jej darí aj na Srí Lanke či Filipínách.
Slivka – škoda, že na ňu často zabúdame..
Slivky sa vyznačujú okrúhlym až oválnym plodom a mäkkou, veľmi šťavnatou dužinou. Plody sú silne osrienené a majú tupú kôstku. Slivka patrí mezi ovocie s najväčším počtom odrôd, je ich viac ako 2000. História sliviek siaha až do staroveku, jej korene sú v Prednej Ázii. Predpokladá sa, že ju do strednej Európy priviezli križiaci v 12. storočí z Ázie, avšak ich pravlasťou bol Kaukaz.
Poznáte tamarillo, ovocie ktoré rastie v Andách?
Je to plod rajčiakovca repového. Má vajcovitý tvar zhruba veľkosti vajíčka. Vnútri ma kašovitú konzistenciu a plno drobných tmavých semien. Praforma nie je známa a preto sa ani nevie, z ktorej oblasti Južnej Ameriky tamarillo pochádza. Keďže sa stromom najlepšie darí v stredných a vysokých polohách, predpokladá sa, že tamarillo pochádza z venezuelských Ánd na severe až po Argentínu na juhu.
Tamarind – struky z Indie, ktoré slúžia nielen ako digestívum
Tamarindy sú strukovité plody, ktoré sú 20cm dlhé a 2 cm široké. Struky obsahujú 4-10 jadier obklopených červenohnedou až takmer čiernou dreňou. Dreň má silne sladkokyslú chuť a vysokú cukornatosť (až 35%). Pochádza z tropickej východnej Afriky. Pestuje se hlavne v Indii a v tropických oblastiach. Tamarind poznali starí Gréci a Egypťania už v 4. storočí p.n.l.
Višňa – pikantné ovocie, ktoré vám odporučí aj lekár
Strom alebo ker s hnedočervenými konármi, ktoré sú často ovisnuté. Listy sú striedavé, lesklé a jemne pílkovité. Biele päťpočetné kvety rastú vo zväzočkoch na krátkych konárikoch. Plody sú tmavočervené kôstkovice. Višňa pochádza z Malej Ázie a pestuje sa oddávna po celej severnej pologuli. Aj u nás sa často sadí v mnohých odrodách pre pikantné ovocie a na krovitých stráňach mnohokrát splaňuje.
bottom of page