top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
GRÉCKA KUCHYŇA
Grécko
Gyros, moussaka či baklava. Reč bude o gréckej kuchyni. Medzi typické suroviny gréckych ostrovov patria olivový olej, cukety, olivy, artičoky, ovčí a kozí syr. Poďte sa nadýchnuť stredomorskej kuchyne spolu s nami.
Grécko je preslávené nielen nádhernými historickými pamiatkami a krásnym morom, ale aj svojou kuchyňou. Jej hlavnou zložkou sú rôzne druhy mäsa, zelenina, olivový olej a bylinky. K najtradičnejším jedlám patrí Moussaka – mäsový nákyp s baklažánom, Souvlaki – mäso opečené na paličke. No a tiež preslávený gyros podávaný v žemli alebo arabskom chlebe. Neodmysliteľnou súčasťou gréckej kuchyne je uhorkový šalát tsatsiki pozostávajúci zo strúhanej uhorky, jogurtu, cesnaku, soli a kôpru.
Domáca halva s orieškami a medom
Netradične pripravená nepečená pochúťka (bez sezamovej pasty), ktorej sa ťažko odoláva. Príprava 20 min Úprava 0 min Porcie 12. INGREDIENCIE 1/4 KL šafrán 150 g horúca voda 1 PL med 100 g maslo 120 g hladká múka 50 g nasekané vlašské orechy 100 g datle. POSTUP
1
Do hrnčeka dáme šafran, ktorý zalejeme vriacou vodou a následne pridáme lyžicu medu. Nemiešame, len hrnček zakryjeme malým tanierikom a odložíme bokom.
2
Na panvici rozpustíme maslo a primiešame múku.
3
Na slabom ohni pražíme asi 10 minút a potom pridáme nahrubo nasekané orechy. Spolu ďalej opekáme asi minútku.
4
Potom pridáme na malé kúsky posekané datle a opäť chvíľku opekáme.
5
Nakoniec prilejeme medový sirup, ktorý medzitým získal krásnu jantárovú farbu všetko spolu vymiešame do konzistencie pyré.
6
Odstavíme z plameňa a zmes navrstvíme do sklenenej uzatváracej misky.
7
Keď halva vychladne, misku zatvoríme a odložíme na cca 2 hodiny do chladu.
8
Neskôr krájame na malé štvorčeky a môžeme podávať.
Grilovaný syr halloumi s avokádom a vajíčkom
Výborná večera inšpirovaná cyperským pokladom – syrom Halloumi. Príprava 15 min Úprava 10 min Porcie 2. INGREDIENCIE 200 g syr halloumi 1 ks zrelé avokádo 2 ks vajce 1 ks rímsky šalát trochu čierny sezam trochu olivový olej trochu citrónová šťava podľa chuti soľ, mleté čierne korenie. POSTUP
1
Vajcia vložíme do vriacej vody a varíme ich zhruba 5 minút, aby mali pekne mäkučké žĺtky.
2
Halloumi pokrájame na plátky, ktoré jemne posolíme, okoreníme a potrieme kvapkou oleja z oboch strán. Syr položíme na rozpálený gril a grilujeme do zlato-hneda z oboch strán.
3
Medzitým si pooddeľujeme, umyjeme a osušíme jednotlivé listy rímskeho šalátu, ktoré v miske ochutíme olejom, kvapkou citrónovej šťavy, soľou, korením a následne ich rozložíme na dva taniere.
4
Avokádo pozdĺžne prepolíme, vytiahneme kôstku, lyžicou podoberieme dužinu a opatrne vydlabeme polovicu v celku.
5
Na šalát potom servírujeme prepolené vajíčko na mäkko, avokádo, halloumi a všetko ešte zľahka posolíme, pokvapkáme citrónom a posypeme sezamom.
Grécke veľkonočné pletence (Tsoureki)
Tradičné kysnuté briošky s vôňou kardamonu vás opantajú. Príprava 120 min Úprava 30 min Porcie 6.
INGREDIENCIE KVÁSOK: 120 ml teplé mlieko 1 balíček sušené droždie (7 g) 1 PL kryštálový cukor 2 PL hladká múka.
CESTO: 530 g polohrubá múka 1/2 KL soľ 1 ks menší pomaranč (kôra) 1 PL mahlep prášok 3 ks kardamon (podrvené semienka) 180 ml teplé mlieko 2 ks vajce 50 g zmäknuté maslo NA POTRETIE: 1 ks vajce 2 PL voda. POSTUP
1
Kvások: v malej miske vymiešame teplé mlieko s droždím, múkou a cukrom. Ak používame čerstvé droždie rozmrvíme do mlieka zhruba polovicu kocky (20 g). Kvások necháme zaktivovať zhruba 10-15 minút.
2
Vo veľkej miske vymiešame múku so soľou, strúhanou pomarančovou kôrou, drveným kardamonom a práškom mahlep. Ak mahlep nemáme, môžeme ho vynechať.
3
V strede urobíme jamku, do ktorej nalejeme kvások, teplé mlieko, celé vajíčka a zmäknuté maslo. Varechou spracujeme cesto, ktoré hnetieme približne 10 minút, kým nedostaneme pomerne riedke, elastické cesto.
4
Cesto premiestnime do olejom vymastenej misky, obalíme v oleji, zakryjeme utierkou a na teplom mieste necháme dobre vykysnúť – zhruba 90 minút.
5
Neskôr cesto premiestnime na dosku. Môže trochu lepiť, preto si nachystáme aj malú misku múky.
6
Cesto rozdelíme na 6 rovnakých kúskov, ktoré prepolíme (budeme mať 12 malých bochníčkov). Vždy dva vyvaľkáme na tenké valčeky, z ktorých zapletieme pletenec a uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie.
7
Medzi pletenkami necháme dostatočný priestor, nakoľko ich opäť zakryté utierkou na plechu necháme podkysnúť zhruba 30 minút.
8
Pletence potrieme rozšľahaným vajíčkom s vodou a pečieme pri teplote 180°C zhruba 30 minút do zlato-hneda.
Baklava s makom
Vynikajúca chrumkavá baklava, kde maslo a oriešky nahradila sladká maková plnka.
Príprava 20 min Úprava 40 min Porcie 30. INGREDIENCIE SIRUP (250 ML HRNČEK): 2 hrnčeky kryštálový cukor 1/2 hrnčeka med 3 hrnčeky voda 1 ks škorica (palička) 3 ks klinček 1 ks pomaranč. MAKOVÁ PLNKA: 4 ks vajce 200 g kryštálový cukor 1 balíček vanilkový cukor 200 ml rastlinný olej 200 ml grécky jogurt 1 KL kypriaci prášok 300 g mletý mak.
EŠTE POTREBUJEME: 500 g štrúdľové cesto (plátky) 100 ml smotana 100 g mandle. POSTUP
1
Ako prvý si pripravíme sirup, aby vychladol predtým ako ho budeme liať na cesto (tak vydrží baklava chrumkavá aj niekoľko dní).
2
Do väčšej rajnice pridáme cukor, med, vodu, škoricu, klinčeky a prepolený pomaranč (aj so šupkou).
3
Privedieme k varu a povaríme asi 3 minútky. Odstavíme a necháme vychladnúť pri izbovej teplote.
4
Na makovú plnku spolu metličkou vymiešame: celé vajíčka, cukor kryštál, vanilkový cukor, olej, jogurt, kypriaci prášok a mak.
5
Hlbší plech (50x40cm) bohato potrieme olejom. Položíme prvý plát cesta, na ktorý rozotrieme plnku, položíme ďalší plát cesta a opäť ho potrieme plnkou. Takto postupujme až kým neminieme všetku plnku. Pláty ukladáme tak, aby vždy striedavo prečnievali na opačnej strane plechu a prečnievajúce cesto zahneme do vnútra plechu.
6
Položíme posledný plát a ostrým nožom koláč narežeme na požadované kúsky do zhruba 2/3 hĺbky plechu (nie až úplne na dno).
7
Do stredu každého rezu pritlačíme celú mandľu, na vrch koláča opatrne rozotrieme čerstvo ušľahanú smotanu a dáme piecť do rúry vyhriatej na 200°C na 40 minút.
8
Horúci koláč zalejeme vlažným sirupom, necháme vsiaknuť a podávame kompletne prerezané podľa rezov naznačených pred pečením.
Pečený jahňací chrbát na stredomorský spôsob
Vynikajúca, aromatická pochúťka (nielen) na jarné dni. Príprava 45 min Úprava 25 min Porcie 6. INGREDIENCIE 2 ks rez jahňací chrbát s rebrami podľa chuti soľ, mleté čierne korenie. MARINÁDA: 8 strúčikov cesnak 2 KL sušený rozmarín 2 hrste petržlenová vňať (čerstvá) 100 ml olivový olej 1 ks citrón (šťava). POSTUP
1
Mäsko nekrájame na kotlety, ale tak ako je v celku ho dobre posolíme, okoreníme z oboch strán.
Náš tip
Mäsko nekrájame na kotlety, ale tak ako je v celku ho dobre posolíme, okoreníme z oboch strán.
2
Z cesnaku, byliniek, oleja a citrónovej šťavy vymixujeme voňavú marinádu.
3
Mäsko položíme na plech a potrieme marinádou z oboch strán. Necháme postáť pri izbovej teplote zhruba 30 minút a medzitým rozohrejeme rúru na 220°C.
4
Jahňacie vložíme do rúry a pečieme zhruba 15 minút. Potom ho otočíme a dopekáme z druhej strany zhruba 8 minút.
Takto bude mäso stredne prepečené. Pre ružovejšiu, alebo naopak prepečenejšiu pečieme o pár minút kratšie alebo dlhšie (3 až 5 minút).
5
Upečený chrbát prekryjeme alobalom a necháme ho ešte asi 15 minút odpočívať. Následne ho pokrájame na kotletky a servírujeme ku gréckemu šalátu alebo s domácim tzatziki a varenými zemiakmi.
Stredomorské cestovinové rizoto
Cestovinová ryža prevoňaná bylinkami s kopcom čerstvej i dusenej zeleniny. Príprava 10 min Úprava 20 min Porcie 2. INGREDIENCIE 300 g cestovinová ryža (orso, risoni al. tarhoňa) 1 PL olej 1 PL maslo 1 ks menšia cibuľa 1 ks biela paprika 1 ks baklažán 1 liter zeleninový vývar podľa chuti sušená bazalka, tymian, rozmarín podľa chuti soľ, mleté čierne korenie 100 g nakladené olivy (zelené, čierne) 10 ks cherry paradajky 1 ks šalátová uhorka trochu strúhaný parmezán trochu maslo na zjemnenie. POSTUP
1
Baklažán pokrájame na tenké kolieska, rozložíme ho na dosku a nasolíme. Keď kolieska pustia šťavu (cca 10 minút) osušíme ich papierovou utierkou.
2
Vývar privedieme k varu a necháme prebublávať.
3
V inom hrnci zahrejeme maslo s olejom, pridáme nasekanú cibuľku a restujeme cca 2 minútky.
4
Potom pridáme na drobno nakrájanú papriku, kolieska baklažánu, soľ, korenia a sušené bylinky.
5
Všetko spolu opekáme asi 2 minútky a nakoniec pridáme cestovinovú ryžu a naberačku vriaceho vývaru.
6
Za stáleho miešania postupne pridávame vývar, keď ho cestovina absorbuje, až kým nebude úplne mäkká. Potom stiahneme hrniec z plameňa a do rizota primiešame hrsť strúhaného parmezánu a lyžicu masla.
7
Čerstvú zeleninu (paradajky, uhorku) a nakladané olivy môžeme primiešať priamo do rizota alebo z nich urobíme farebnú oblohu na tanieroch.
Tzatziki chlebíčky
Svieža, krémová nátierka na chrumkavom chlebíku, dekorovaná vajíčkom a čerstvými cíbikmi. Príprava 10 min Úprava 0 min Porcie 12.
INGREDIENCIE 200 g jemný tvaroh 1 balíček tavený syr v črievku 3 PL grécky biely jogurt 2 PL extra panenský olivový olej 1 PL citrónová šťava 1 ks šalátová uhorka 2 strúčiky cesnak alebo medvedí cesnak (hrsť nasekaných lístkov) podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, sušený kôpor 1 ks čerstvý biely chlieb.
NA OZDOBU: 1 ksšalátová uhorka 1 hrsťčerstvé cíbiky 3 ksvajce. POSTUP
1
Vo väčšej miske vymiešame tvaroh, syr a jogurt.
2
Pridáme olej, citrónovú šťavu a pretlačený cesnak.
3
Šalátovú uhorku dobre umyjeme a spolu so šupkou najemno postrúhame. Uhorku vložíme do sitka a vytlačíme znej prebytočnú vodu.
4
Do tvarohovej zmesi nakoniec pridáme i odvodnenú uhorku a dochutíme ju kôprom, soľou a korením.
5
Hotovú nátierku potom bohato nanášame na krajce čerstvého chleba a dozdobíme plátkami uhorky a vajíčka uvereného na tvrdo.
6
Finálne chlebíky zasypeme najemno nasekanými cíbikmi.
Cuketové hranolčeky v parmezánovej kruste
Dokonale chutné a zdravé maškrtenie v podobe chrumkavých hranolčekov. Príprava 15 min Úprava 30 min Porcie 4. INGREDIENCIE 2 ks malá cuketa 5 PL strúhaný parmezán 1 ks vajce (L) mleté čierne korenie, sušený cesnak, oregano. POSTUP
1
Rúru rozohrejeme na 220 °C.
2
Umyté cukety (so šupkou) rozrežeme priečne na polovice. Potom polky prerežeme pozdĺžne na polovice. A každú štvrtinu na 4 pomerne hrubé hranolčeky. Čiže z jednej cukety budeme 16 kúskov, z dvoch 32.
3
Vajíčko rozklepneme do misky a vyšľaháme.
4
Do inej misky nastrúhame parmezán a syr jemne dochutíme čerstvo nastrúhaným čiernym korením, sušeným oreganom a sušeným cesnakom. Všetko spolu premiešame medzi prstami.
5
Pred obaľovaním je dôležité, aby sme cuketové kúsky osušili medzi dvoma papierovými utierkami. Tak zabezpečíme že vajíčko na nich bude dobre držať.
6
Každý hranolček namočíme do vajíčka, následne do syrovej zmesi a takto obalené poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.
7
Pečieme v rúre zhruba 25 až 30 minút, pričom v polovici pečenia kúsky obrátime pomocou kuchynských klieští a pokračujeme v pečení.
8
Podávame ešte teplé s domácim cesnakovým dresingom.
Domáci grécky jogurt
Hustý domáci jogurt si dokážete jednoducho pripraviť aj doma, tak prečo ho kupovať v obchode. Príprava 60 min Úprava 10 min Porcie 6. INGREDIENCIE 1 literplnotučné mlieko 1 téglikbiely jogurt. POSTUP
1
Mlieko si dáme zohriať na 80 °C. Následne necháme mlieko vychladnúť na 40 °C.
2
Do vychladnutého mlieka pridáme jogurt a premiešame. Prelejeme do nekovovej uzatvárateľnej nádoby a zabalíme do deky alebo uložíme na teplé miesto.
3
Potom si pripravíme nádobu, na ktorú dáme sitko s plátenou utierkou. Nalejeme jogurt a necháme v chladničke cez noc odtiecť.
4
Takto pripravený grécky jogurt skladujeme v chladničke.
Tzatziki
Tzatziki je grécke slovo, avšak pôvodom z turečtiny. Pod týmto názvom sa skrýva chutný šalátik, v ktorom hrá prím šalátová uhorka. Ku nej sa pridá cesnak a kôpor – to všetko sa zaleje hustým gréckym jogurtom a nakoniec sa to obohatí o olivový olej a citrónovú šťavu. Samozrejme dovedené k dokonalosti soľou a korením.
Príprava 10 min Úprava 0 min Porcie 4.
INGREDIENCIE 1 ks šalátová uhorka 2 strúčiky cesnak 1 zväzok kôpor 2 tégliky grécky biely jogurt 2 PLolivový olej 1 PL citrónová šťava podľa chuti soľ podľa chuti mleté čierne korenie. POSTUP
1
Šalátovú uhorku nastrúhame, dáme do sitka a vymačkáme z nej vodu. Následne uhorku zmiešame s prelisovaným cesnakom, nasekaným kôprom a jogurtom.
2
Nastrúhanú uhorku zmiešame s prelisovaným cesnakom, nasekaným kôprom, bielym jogurtom, citrónovou šťavou a olivovým olejom. Nakoniec dochutíme soľou a korením. Podávame vychladené.
Náš tip
Ak patríte medzi milovníkov mäty, tak pokojne nasekajte pár lístkov čerstvej mäty a obohaťte o ňu svoje tzatziki.
Dokonalé osvieženie, ktoré chutí rovnako famózne ako vyzerá: Príprava 20 min Úprava 120 min Porcie 10.
INGREDIENCIE 750 ml vanilková zmrzlina 1 téglik grécky jogurt 1 PL med 100 g lúpané pistácie 200 g maliny. POSTUP
1
Zmrzlinu preložíme z mrazničky do chladničky, aby sa trochu roztopila a lepšie sa nám s ňou pracovalo.
Náš tip
Domáca zmrzlina chutí vždy lepšie.
2
Maliny umyjeme a necháme odkvapkať. Pistácie nasekáme nadrobno. Do jogurtu zamiešame med. Formu na biskupský chlebíček vystelieme potravinárskou fóliou (dno i boky) a necháme ju prevísať cez okraje tak, aby sme ňou mohli prekryť povrch formy.
3
Do pripravenej formy vrstvíme: polovicu zmrzliny, medový jogurt, polovicu malín, polovicu pistácií a nakoniec druhú polovicu zmrzliny. Povrch prekryjeme prečnievajúcou fóliou a formu uložíme do mrazničky na minimálne 2 hodiny.
4
Po zatuhnutí otvoríme fóliu na povrchu, dezert vyklopíme z formy a opatrne odstránime fóliu z dna a bokov. Povrch dozdobíme zvyšnými pistáciami a malinami. Krájame na tenšie plátky nožom namočeným v horúcej vode.
Grilované zemiaky s rozmarínom
Na povrchu chrumkavé, vnútri vláčne a vďaka rozmarínu krásne aromatické.
Príprava 10 min Úprava 20 min Porcie 3.
INGREDIENCIE 6 ks stredne veľké zemiaky 2 PLslnečnicový olej soľ, čierne korenie, rozmarín. POSTUP
1
Zemiaky umyjeme a spolu so šupkou nakrájame na mesiačiky. Povaríme ich v osolenej vode zhruba 5 minút.
2
V miske premiešame osušené zemiaky spolu s olejom, soľou, mletým korením a troškou sušeného rozmarínu.
3
Poukladáme ich na rozpálený gril, zakryjeme a grilujeme zhruba 5 minút. Potom zemiaky otočíme a proces zopakujeme.
Sviatočné mandľové keksíky
Delikátne keksíky – kourabies – sa podávajú na gréckych svadbách a nesmú chýbať ani medzi vianočným pečivom. Príprava 30 min Úprava 25 min Porcie 20. INGREDIENCIE 400 g maslo 150 g lúpané mandle 50 g kryštálový cukor 40 ml voda 90 g práškový cukor 1/2 dl rum 1 KL kypriaci prášok 1 ks vanilkový struk 600 g hladká múka. POSTUP
1
Rozpustené maslo precedíme cez sitko, aby sme dostali úplne čisté maslo a v miske vložíme do chladničky na 2 hodiny.
2
Celé mandle, kryštálový cukor a vodu zahrejeme v rajnici a necháme karamelizovať za stáleho miešania. Potom krásne zlaté mandle rozložíme na papier na pečenie a necháme vychladnúť.
3
Stuhnuté maslo vymiešame s práškovým cukrom do vláčneho krému (tento proces zaberie cca 20 minút). Pridáme rum, kypriaci prášok, zrniečka vanilky a múku a opäť vymiešame, aby sa všetko prepojilo.
4
Vychladnuté mandle nasekáme na menšie kúsky a zapracujeme do cesta. Z cesta potom tvarujeme mini guľôčky v priemere asi 2,5 cm a ukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie.
5
Pečieme 20 až 25 minút pri 170 °C. Keď guľôčky vychladnú obalíme ich v práškovom cukre.
Šťavnatý koláčik zo semoliny
Revani je typický grécky koláčik. Vďaka semoline má nádhernú žltú farbu a je vždy extra šťavnatý vďaka medovému sirupu, ktorým sa prelieva. Príprava 30 min Úprava 40 min Porcie 15. INGREDIENCIE SIRUP: 900 ml voda 1.2 kg kryštálový cukor 1 ks citrón (kôra) 1 ks palička škorice 2 PL med. CESTO: 200 g kryštálový cukor 8 ks vajce 2 KL vanilkový extrakt 1 ks citrón (kôra) 250 g maslo 200 g hladká múka 200 g semolinová múka 2 KL kypriaci prášok 15 ks mandle. POSTUP
1
V rajnici spolu zahrejeme vodu, cukor, citrónovú kôru a škoricu. Necháme zovrieť, a keď sa cukor rozpustí, stiahneme z ohňa, pridáme med, premiešame a necháme vychladnúť.
2
Rúru rozohrejeme na 160 °C.
3
Do väčšej misky pridáme cukor, vajcia, vanilkový extrakt a nastrúhanú citrónovú kôru. Dobre vyšľaháme do bodu, kým nedostaneme nadýchanú zmes, ktorá nabrala približne 2,5-krát na objeme. Znížime otáčky a pomaly prilejeme roztopené (nie horúce) maslo.
4
V inej miske spolu zmiešame hladkú a semolinovú múku spolu s kypriacim práškom. Sypkú zmes pridáme do vyšľahanej zmesi a zamiešame spoločne. Cesto potom nalejeme do maslom vymasteného plechu (40x30cm) a na povrch rozložíme celé mandle jemne obalené v práškovom cukre 3 riadky po 5 kúskov. Pečieme zhruba 35 minút.
5
Horúci koláč zalejeme vychladnutým sirupom (po žufankách – nie naraz) a necháme dobre vsiaknuť aspoň 30 minút. Potom koláčik rozrežeme na štvorce tak, aby v strede každého bola mandľa.
Jogurtový cheesecake s medom a orieškami
Ako inak než s použitím kvalitného gréckeho jogurtu? Zaliaty domácim medom a posypaný mandľovými lupienkami.
Príprava 15 min Úprava 115 min Porcie 10. INGREDIENCIE KORPUS: 250 g grahamové sušienky 100 g maslo KRÉM: 1200 g grécky jogurt 300 g kryštálový cukor 1 štipka soľ 2 PL citrónová šťava 2 KL vanilkový extrakt 2 ks žĺtok 6 ks vajce 4 PL med 1 hrsť mandľové lupienky. POSTUP
1
Náš tip
Všetky ingrediencie by mali mať izbovú teplotu. Preto než začneme, nachystajme si všetko čo budeme potrebovať a nechajme jednotlivé suroviny vytiahnuté na kuchynskej linke aspoň 2 hodiny.
2
Rúru rozohrejeme na 160 °C.
3
Sušienky rozdrvíme na prach a zmiešame s roztopeným maslom. Vlhkú zmes utlačíme na dno maslom vymastenej tortovej formy s priemerom 25 cm. Dáme piecť na 15 minút, vytiahneme a odložíme bokom, kým kompletne nevychladne.
4
Teplotu v rúre zvýšime na 220 °C.
5
Do väčšej misky pridáme jogurt a polovicu cukru (150g) a spolu dobre vyšľaháme. Pridáme druhú polovicu cukru a opäť šľaháme. Postupne počas šľahania pridáme soľ, citrónovú šťavu a vanilkový extrakt. Znížime otáčky a jemne zašľaháme najskôr žĺtky, potom po jednom celé vajíčka.
6
Krém prelejem do formy s korpusom a pečieme 10 minút pri teplote 220 °C, potom znížime teplotu na 100 °C a pečieme ďalších 90 minút. Upečený koláč necháme vychladnúť na izbovú teplotu. Potom ho uložíme do chladničky ideálne cez noc. Po schladení obrežeme okraj dookola ostrým nožom a zložíme obruč.
7
Med krátko ohrejeme, aby sa nám dobre rozotieral a rozotrieme ho na povrch koláča. Zasypeme jemne opraženým mandľovými lupienkami.
Malinovo-pistáciová zmrzlinová torta
Grécky citrónový koláč
Šťavnatý a extrémne osviežujúci citrónový koláč na grécky spôsob.
Príprava 20 min Úprava 120 min Porcie 12. INGREDIENCIE SIRUP: 450 g kryštálový cukor 350 ml voda 1 ks palička škorice 2 ks citrón 1 PL med.
CESTO: 450 g cesto Phyllo 4 ks vajce 200 ml kukuričný olej 200 g práškový cukor 2 ks citrón 2 KL vanilkový extrakt 200 ml grécky jogurt 2 KL kypriaci prášok maslo na vymastenie. POSTUP
1
V hrnci zmiešame vodu s kryštálovým cukrom a začneme ohrievať. Pridáme paličku škorice, nastrúhanú citrónovú kôru, citrónovú šťavu a med. Keď sa sirup začne variť stiahneme ho z plameňa a necháme vychladnúť pri izbovej teplote.
2
Rúru rozohrejeme na 100 °C.
3
V rukách pozdĺžne poskladáme plát cesta a vložíme ho do hlbšieho plechu (30x40cm) ku kraju. Takto to opakujeme asi s 10 plátmi cesta až kým nevystelieme celý plech (od kraju ku kraju). Navrch potom ešte pridáme asi 5 podobne naskladaných plátov. Takto dáme sušiť do rúry na cca 90 minút, kým pláty nevyschnú. Následne ich necháme vychladnúť a potom v rukách stláčaním rozlámeme na prach.
4
Do väčšej misky rozklepneme vajcia. Pridáme kukuričný olej, práškový cukor, citrónovú kôru, vanilkový extrakt, jogurt a dobre spolu vymiešame. Prisypeme prach z cesta, kypriaci prášok a vymiešame cesto, ktoré navrstvíme do maslom vymastenej tortovej formy. Pečieme asi 30 minút pri teplote 170 °C.
5
Horúci koláč zalejeme sirupom a necháme ho vsiaknuť. Servírujme s kopčekom vanilkovej zmrzliny.
Kuracia polievka na grécky spôsob
Krémová vďaka citrónu a žĺtkom, sýta vďaka ryži a mäsku a nádherne svieža vďaka zelenine a tymianu. Vyskúšajte!
Príprava 20 min Úprava 90 min Porcie 6. INGREDIENCIE 1 ks celé kura (cca 1,5 kg) 1 ks kurací bujón 10 ks celé čierne korenie 1 KL sušený tymián 1 ks bobkový list 1 ks pór 2 ks mrkva 1 ks cibuľa 100 g ryźa 3 ks zltky 2 ks citrón soľ, olivový olej, tymian. POSTUP
1
Kura naporciujeme ostrým nožom. Rozrežeme ho na polovicu, odrežeme krídelka, prsia zbavíme kože a oddelíme ich o hrudnej kosti. Odrežeme stehienka, zbavíme ich kože a mäso odrežeme od kosti. Na jednej strane pracovnej dosky nám ostanú prsia a vykostené stehienka, na druhej strane kosti s kúskami mäsa.
2
Kosti nalomíme opačnou stranou noža a vložíme ich do hlbokého hrnca. Pridáme bujón, čierne korenie, tymian, bobkový list a zalejeme 2 litrami vody. Varíme zakryté 1 hodinu.
3
Nakrájame si zeleninu: pór a mrkvu na tenké kolieska a cibuľu na väčšie kocky. V tejto fáze pokrájame aj vykostené stehná a prsia na kocky.
4
Vývar precedíme, vrátime naspäť do hrnca a pridáme zeleninu, mäso a premytú ryžu. Opäť prikryjeme a varíme ďalších 30 minút.
5
Pripravíme si zmes na konečné zahustenie polievky: v miske spojíme žĺtky a nastrúhanú citrónovú kôru a šťavu. Opatrne pridáme niekoľko žufaniek (0,75 litra) vriaceho vývaru a vymiešame metličkou.
6
Polievku stiahneme z plameňa a primiešame žĺtkovú zmes. Dochutíme soľou. Servírujeme s kvapkou olivového oleja a čerstvým tymianom.
Tradičný grécky šalát
Grécky šalát teraz už nájdete v každej reštaurácii. Toto jedlo je pomerne dosť známe, skoro ako hamburger. Keď ste napríklad niekde na dovolenke v Grécku alebo Taliansku, pozrite sa niekedy, čo si ľudia objednávajú v reštauráciách na obed. Väčšinou je to práve grécky šalát, ktorý sa teší veľkej obľube po celom svete. Toto je tradičný recept podľa jednej gréckej babičky. Budeme potrebovať: 4 paradajky 1 uhorka 4 malé hlavičky červenej cibule 20 gramov olív 125 gramov syru feta. Na zálievku 4 lyžice olivového oleja trošku citrónovej šťavy 1 kopcovitá lyžica bazalky. Postup:
1 - Najskôr si pripravte zálievku. V miske si zmiešame olivový olej, citrónovú šťavu a bazalku. Túto zmes necháme v chladničke aspoň jednu hodinu, aby sa všetky chute dobre prepojili.
2 - Paradajky, uhorky a cibuľu si nakrájame na malé kocky. Zeleninu vložíme do misky, pridáme olivy a dobre premiešame. 3 - Na malé kúsky si narežeme feta syr a tiež ho pridáme do misky. Z chladničky si vyberieme zálievku a zalejeme šalát.
4 - Šalát následne premiešame rukami a v chladničke nám vydrží aj niekoľko dní, v uzavretej nádobe. Podávame samostatne alebo ako prílohu k mäsu. Pridať ešte môžeme pár lístkov čerstvej bazalky. Dobrú chuť.
Ľahký cestovinový šalát s tuniakom vám dokáže, že studený obed je trefa do čierneho
Pripravte chutný, rýchly obed a vykročte v ústrety slnečnému dňu. Ľahký cestovinový šalát s tuniakom a čerstvou zeleninou máte hotový hneď a pokojne ho môžete zobrať so sebou. Nezabudnite si pribaliť príbor. Budeme potrebovať: 250 g obľúbených cestovín 10 cherry paradajok 1/2 šalátovej uhorky 1 cibuľu 1 mrkvu 1 hrsť baby špenátu 1 hrsť zelených/čiernych olív 2 konzervy tuniaka vo vlastnej šťave 3 lyžice gréckeho jogurtu 1 lyžicu horčice 1 citrón olivový olej čierne mleté korenie soľ. Postup:
1 - Cestoviny uvaríme podľa návodu, scedíme a necháme na sitku vychladnúť.
2 - Medzitým do veľkej misy nakrájame zeleninu. Paradajky na štvrtiny, uhorku na rezance, cibuľu na mesiačiky a z mrkvy urobíme tenučké pásiky pomocou škrabky. Pridáme špenát a nasekané olivy.
3 - Tuniaka zlejeme z nálevu a spolu s cestovinami dáme do misy so zeleninou.
4 - V čistej miske urobíme dresing. Vymiešame jogurt, horčicu, šťavu z jedného citróna a olivový olej. Podľa uváženia dochutíme soľou a korením.
5 - Šalát spojíme s dresingom a dobre premiešame. Výslednú zmes rozdelíme na taniere alebo zabalíme do obedára.
Dobrú chuť!
GRÉCKY ŠALÁT S OLIVAMI – STREDOMORSKÁ KLASIKA
Grécky šalát s olivami je jedným z najslávnejších letných šalátov. V našich končinách je veľmi obľúbený. Možno aj preto, že hlavné ingrediencie, paradajky, uhorky a papriky nájdeme v lete v každej záhrade, alebo v obchode a v super kvalite. Stačí doplniť kvalitným olivovým olejom, olivami a slaným syrom a výborný ľahký letný obed či večera je na stole za pár okamihov.
INGREDIENCIE 2 porcie: 1 stredne veľká červená cibuľa 4 stredne veľké paradajky 1 menšia šalátová uhorka, alebo 3 až 4 malé nakladačky 1 zelená paprika 4 lyžice extra panenského olivového oleja 1 až 2 lyžice citrónovej šťavy alebo vínneho octu.
Kúsky feta syra Kalamata olivy Oregano. Štipka morskej soli a mletého čierneho korenia. .
1 - Paradajky umyjeme a nakrájame na väčšie kúsky.
2 - Uhorku umyjeme a striedavo ošúpeme. Potom ju nakrájame na polmesiačiky.
3 - Papriku a cibuľu nakrájame na tenké plátky.
4 - Zeleninu dáme do misky, pridáme pár olív. My sme zvolili grécke čierne kalamata olivy.
5 - Z olivového oleja, citrónovej šťavy, štipky soli a korenia vymiešame zálievku. Prelejeme ňou zeleninu a ochutíme trochou čerstvého alebo sušeného oregána.
6 - Na záver pridáme do šalátu väčšie kúsky feta syra a posypeme ich oreganom.
7 - Servírujeme s chlebovými plackami a extra olivovým olejom.
Musaka s mletým mäskom
Vynikajúca grécka variácia na francúzske zemiaky či pastierky koláč.
Príprava 20 min Úprava 90 min Porcie 8. INGREDIENCIE ZELENINOVÁ VRSTVA: 2 ks väčšie zemiaky 1 ks veľká červená cibuľa 1 ks baklažán 2 ks cuketa 1 hrsť čerstvý tymián 4 PL olivový olej.
MÄSOVÁ VRSTVA: 2 PL olivový olej 1 ks červená cibuľka 1 strúčik cesnak 1 KL mletá škorica 1 štipka mleté klinčeky 1 PL paradajkový pretlak 500 g mleté hovädzie mäso 1 konzerva lúpaných paradajok.
BEŠAMEL: 100 g maslo 100 g hladká múka 750 ml mlieko 1 štipka muškátový oriešok 100 g strúhaný parmezán 3 ks žĺtok soľ, mleté čierne korenie, parmezán na posypanie. POSTUP
1
Rúru rozohrejeme na 200 °C. Hlbší plech (25x30 cm) potrieme olejom.
2
Očistíme zemiaky a cibuľu a nakrájame ich na tenké plátky. Vložíme ich do misky, pokvapkáme olejom, osolíme, okoreníme a pridáme tretinu nasekaného tymianu. Premiešame, rovnomerne rozložíme na dno plechu a dáme piecť na 20 minút. Tento postup opakujeme s nešúpaným baklažánom (nakrájať, okoreniť), ktorý potom pečieme na vrchu zemiakov opäť 20 minút. Následne to isté urobíme s nešúpanými cuketami a opäť pečieme na zemiakoch a baklažáne ďalších 20 minút.
3
V hlbšej panvici dáme zahrievať olej. Pridáme nadrobno nasekanú cibuľku, cesnak a necháme skaramelizovať. Okoreníme škoricou a klinčekmi. Pridáme pretlak, mäso, okoreníme (soľ, čierne korenie) a mäso necháme počas miešania zatiahnuť. Prilejeme nasekané paradajky a necháme miešame, kým sa neodparí väčšina tekutiny. Zložíme z ohňa a necháme odstáť, kým si pripravíme bešamel.
4
V rajnici na miernom ohni rozpustíme maslo a pridáme múku. Miešame metličkou, kým sa nám nevytvorí kašovitá zmes. Pridáme asi deci mlieka, opäť vymiešame a necháme múku absorbovať mlieko. Takto postupne a v malých dávkach pridávame mlieko až kým nedostaneme krásne krémový bešamel. Keď začne bublať, zložíme ho z ohňa pridáme čierne korenie, muškátový oriešok a parmezán. Necháme vychladnúť a nakoniec primiešame do bešamelu ešte žĺtky.
5
Tretinu bešamelu primiešame do mäsovej vrstvy a tú navrstvíme na upečenú zeleninu. Zakryjeme zvyšným bešamelom, posypeme parmezánom a dáme piecť na cca 30 minút pri teplote 180 °C.
6
Servírujeme s čerstvým zeleninovým šalátom.
Pravý grécky šalát
Dokonalé splynutie zeleniny, extra veľkých olív a fety v jednom z najznámejších šalátov. Príprava 10 min Úprava 0 min Porcie 2.
INGREDIENCIE 1 ks mensia červena cibula 300 g cherry paradajky 1 ks šalátová uhorka 1 ks zelená paprika 10 ks extra veľké olivy (Kalamata) 200 g syr Feta 1 hrsť bazalka 1 hrsť oregano 3 PL extra panenský olivový olej 2 PL biely vínny ocot 1 štipka čerstvo zomleté čierne korenie. POSTUP
1
Cibuľku nakrájame na tenké prúžky a namočíme do vody s lyžicou bieleho vínneho octu. Necháme odstáť, kým nenakrájame ostatnú zeleninu.
2
Zeleninu umyjeme. Cherry paradajky prepolíme a vložíme do šalátovej misy. Uhorku ošúpeme, pozdĺžne prepolíme, nakrájame na tenké polmesiačiky a pridáme do misy. Papriku očistíme, nakrájame na tenké plátky a pridáme do misy. Rukami vytlačíme šťavu z marinovanej cibule a pridáme ju k ostatnej zelenine.
3
Zeleninu prelejeme olejom, lyžicou octu, pridáme nasekané bylinky, štipku korenia a premiešame. Naservírujeme na taniere/misky, pridáme olivy a nalámanú fetu. Ešte raz jemne pokvapkáme olejom a dozdobíme celými lístkami byliniek. Podávame napríklad s čerstvým chlebíkom.
Baklava
Turecký dezert, ktorý všetci poznáme ako grécky. Na pôvode až tak nezáleží, je to totiž úžasná dobrota!
Príprava 40 min Úprava 120 min Porcie 20. INGREDIENCIE SIRUP: 600 g kryštálový cukor 400 ml voda 3 PL kukuričný sirup (alebo zlatý sirup) 1 ks palička škorice 3 ks klinčeky 1 ks pomaranč.
PLNKA: 400 g vlašské orechy (pistácie, mandle alebo ich kombinácie) 50 g strúhanka 1 PL mletá škorica 1 KL mleté klinčeky 500 g cesto Phyllo 300 g maslo na potieranie vrstiev. POSTUP
1
Ako prvý si pripravíme sirup, aby vychladol predtým ako ho budeme liať na cesto (tak vydrží baklava chrumkavá aj niekoľko dní). Do väčšej rajnice pridáme cukor, vodu, sirup, škoricu, klinčeky a prepolený pomaranč (aj so šupkou). Privedieme k varu a povaríme asi 3 minútky. Odstavíme a necháme vychladnúť pri izbovej teplote.
2
Na plnku rozmixujeme orechy spolu so strúhankou, škoricou a klinčekmi na stredne hrubú konzistenciu (nie na prach).
3
Hlbší plech (40x30cm) bohato potrieme roztopeným maslom. Dva pláty cesta uložíme tak, aby sa v strede prekrývali a zároveň prevísali cez okraje plechu zo všetkých strán. Pokvapkáme maslom (už nepotierame aby sme neporušili cesto). Opäť pridáme dva pláty cesta a znovu pokvapkáme maslom. Zasypeme štvrtinou plnky a opäť pokračujeme už len jedným plátom cesta a maslom. Vrstvíme, kým neminieme celú orieškovú plnku. Nakoniec uzavrieme po stranách prevísajúcimi plátmi spodného cesta a bohato pokvapkáme maslom. Ešte pridáme dva pláty cesta navrch a opäť samozrejme aj maslo a po krajoch dobre uzavrieme. Zalejeme zvyšným maslom.
4
Takto pripravenú baklavu dáme na 20 minút do chladničky, aby stuhla. Potom ostrým nožom narežeme na požadované kúsky do zhruba 2/3 hĺbky plechu (nie až úplne na dno). A dáme piecť do rúry vyhriatej na 150 °C na 2 hodiny.
5
Horúcu baklavu prelejeme vychladnutým sirupom. A podávame v tvare rezov, ktoré sme narezali pred pečením.
Dusené jahňacie pliecko na zelenine a víne
Delikátny obed, ktorý poteší každého gurmána. Príprava 10 min Úprava 90 min Porcie 4. INGREDIENCIE 1 ks jahňacie plece 1 ks pór 3 ks mrkva 5 ks väčšie zemiaky 3 strúčiky cesnak 3 PL rastlinný olej 3 dl červené víno 1 vetvička rozmarín 1/2 litra hovädzí vývar podľa chuti soľ, korenie. POSTUP
1
Mäsko si nakrájame na tenké plátky, ktoré osolíme a okoreníme. Necháme odležať.
2
Medzitým si očistíme a nakrájame zeleninu – mrkvu, pór (kolieska), zemiaky (väčšie kocky) a cesnak na tenké plátky.
3
V hlbšej rajnici rozpálime olej a mäsko na ňom sprudka opečieme z oboch strán, tak aby sa zatiahlo a vytiahneme ho. Do výpeku pridáme pór, mrkvu, cesnak a nasekaný rozmarín a restujeme asi 3 minútky. Zeleninu zalejeme vínkom a necháme zredukovať približne na polovicu. Stiahneme plameň, pridáme mäsko a dolejeme vývarom. Vývaru pridáme len toľko aby mäso nebolo úplne ponorené, prikryjeme pokrievkou a necháme na miernom plameni dusiť cca hodinu (kým mäsko nezmäkne).
4
Potom dolejeme zvyšok vývaru, pridáme zemiaky a ešte spolu povaríme cca 20 minút.
Pečené zemiaky s rozmarínom a cesnakom
Aromatická klasika, ktorá môže fungovať aj ako samostatný chod.
Príprava 10 min Úprava 60 min Porcie 4.
INGREDIENCIE 1 kg menšie zemiaky 5 PL extra panenský olivový olej 2 vetvičky rozmarín 10 strúčikov cesnak soľ, čerstvo mleté čierne korenie. POSTUP
1
Rúru rozohrejme na 180 °C.
2
Zemiaky očistíme, rozrežeme na polovice a dáme variť do osolenej vody. Varíme 8 až 10 minút podľa veľkosti zemiakov. Scedíme.
3
Na pekáč nalejeme olej, pridáme uvarené zemiaky, nelúpané strúčiky cesnaku, vetvičky rozmarínu v celku, posolíme a okoreníme. Pečieme 50 minút.
bottom of page