top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
ZAVÁRANIE
Zaváranie nie je len výsadou starých mám. Čoraz viac z nás si chce pripravovať domáce zaváraniny – či už ide o sladké ovocie či sladko-kyslú zeleninu. Sezónna zelenina či ovocie je tak vždy po ruke dochutené našou fantáziou.
Figový džem s medom a pomarančom
Kto má rád figy, rozhodne neodolá tejto fantastickej nátierke . Príprava 10 min Úprava 20 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg čerstvé figy 100 ml voda 80 g med 50 g kokosový al. trstinový cukor 1 štipka soľ 2 PL pomarančová šťava. POSTUP
1
Figy odstopkujeme, dobre opláchneme a spolu so šupkou pokrájame na kocky.
2
Nasypeme ich do mixéra, pridáme deci vody a rozmixujeme na riedku kašu.
3
Figovú zmes prelejeme do hrnca, pridáme med, cukor, soľ a pomarančovú šťavu a všetko spolu privedieme k varu na strednom plameni.
4
Varíme za stáleho miešania, kým sa cukor nerozpustí. Potom stiahneme plameň na minimum a necháme prebublávať za občasného miešania približne 10 až 15 minút, kým džem nezhustne a nestratí na objeme.
5
Džem vám v pohode vydrží v chladničke až 3 mesiace, ale môžete ho naplniť ešte horúci do sterilizovaných pohárov a zavariť. Tak vám na suchom, chladnom mieste vydrží viac ako rok.
Cuketa ako ananás
Cuketu možno premeniť na fantastický ananásový kompót. Chuť je na nerozoznanie. Príprava 30 min Úprava 20 min Porcie 0 INGREDIENCIE 2.5 kg očistená cuketa 50 ml ocot 2 litrevoda 1 liter ananásový džús 750 g kryštálový cukor. POSTUP
1
Cuketu ošúpeme, vydlabeme semienka pokrájame ju na hrubšie plátky alebo kocky.
2
Cuketu nasypeme do hrnca, zalejeme vodou, primiešame ocot a necháme postáť cez noc.
3
Na druhý deň k cukete primiešame ananásový džús, cukor a povaríme zhruba 15 až 20 minút, kým sa cuketa nezačne pekne lesknúť.
4
Horúci kompót nalievame do sterilizovaných pohárov, dobre uzavrieme a necháme pod prikrývkou pomaly chladnúť do druhého dňa.
Cuketová horčica
Vedeli ste, že z cukety alebo tekvice sa dá pripraviť vynikajúca domáca horčica.Príprava 10 min Úprava 20 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg cuketa 50 ml olej 1 ks cibuľa 5 strúčikov cesnak 1 PL soľ 1 ks čili paprička 50 ml ocot 70 g cukor 200 g horčica plnotučná podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, údená paprika. POSTUP
1
Vo väčšom hrnci na oleji do sklovita opražíme nadrobno nasekanú cibuľku, pridáme pretlačený cesnak a na kocky pokrájanú ošúpanú cuketu.
2
Všetko zasypeme lyžicou soli a na miernom ohni varíme, kým cuketa nepustí šťavu. Potom pridáme celú, prerezanú čili papričku, ocot, cukor, horčicu a za občasného miešania varíme, kým sa neodparí všetka šťava.
3
Hrniec odstavíme, vytiahneme čili papričku a všetko spolu rozmixujeme ponorným mixérom.
4
Cuketovú horčicu ešte dochutíme soľou, korením a pre farbu a chuť pridáme aj trošku mletej papriky.
5
Zmes opäť prehrejeme a plníme do vriacou vodou vypláchnutých pohárov.
6
Ak by ste si trvanlivosť horčice chceli poistiť zavarením, odporúča sa zhruba 15 minút - 90°C.
Sladkokyslý rebarborovo-jahodový džem
Kyslastá rebarbora a sladké jahody veľmi dobre fungujú v koláčoch a ani tento fantastický džem nie je výnimkou. Príprava 15 min Úprava 15 min Porcie 0 INGREDIENCIE 500 g jahody 350 grebarbora 500 g kryštálový cukor 3 KL pektín. POSTUP
1
Jahody i rebarboru umyjeme a pokrájame na malé kúsky o veľkosti hrášku. Drobné kúsky nám urýchlia proces varenia.
2
Jahody aj rebarboru navrstvíme do hrnca (naraz) a zasypeme naváženým cukrom.
Náš tip
Nemusíme pridávať úplne všetok cukor. Pred koncom varu džem ochutnáme, a ak sa nám bude zdať príliš kyslý pridáme zvyšný, prípadne ešte viac cukru.
3
V tomto momente pridáme aj práškový pektín (podľa inštrukcií na obale) a zmes začneme zahrievať na strednom plameni.
4
Džem privedieme k varu, zmenšíme intenzitu plameňa a za občasného miešania povaríme zhruba 10 minút. Počas varu lyžicou zbierame penu z povrchu.
5
Horúci rebarborovo-jahodový džem v požadovanej konzistencii naplníme do horúcou vodou vypláchnutých pohárov, uzavrieme a obrátime hore dnom na asi 15 minút. Poháre necháme cez noc vychladnúť zabalené do prikrývky a neskôr skladujeme na suchom a tmavom mieste.
Rebarborový džem so zázvorom a škoricou
Korenistý a aromatický džem, ktorý si určite zamilujete. Príprava 10 min Úprava 40 min Porcie 0 INGREDIENCIE 500 g rebarbora 250 g kryštálový cukor 1 PL strúhaný zázvor 1 KL škorica 1.5 KL pektín. POSTUP
1
Stonky rebarbory pokrájame na asi centimetrové kocky, ktoré vložíme do väčšej rajnice.
2
Do rajnice pridáme strúhaný zázvor a tiež škoricu.
3
Cukor premiešame s pektínom a nasypeme ho k ostatným surovinám do rajnice.
Náš tip
Miesto pektínu môžeme použiť aj dve lyžice čerstvo postrúhaného jablka.
4
Všetko spolu privedieme k varu na strednom plameni. Plameň stiahneme na minimum, aby nám obsah rajnice mierne prebublával a za občasného premiešania varíme zhruba 30 minút.
5
Potom plameň vrátime na strednú hodnotu, aby džem bublal silnejšie a za stáleho miešania lyžicou alebo silikónovou špachtľou povaríme ešte asi 10 minút. Počas varu rozbíjame mäkké kúsky rebarbory, kým nedostaneme husté pyré.
6
Horúci rebarborovo-zázvorový džem v požadovanej konzistencii naplníme do horúcou vodou vypláchnutých pohárov, uzavrieme a obrátime hore dnom na asi 15 minút. Poháre necháme cez noc vychladnúť zabalené do prikrývky a neskôr skladujeme na suchom a tmavom mieste.
Domáci rebarborový džem
Príjemne kyselkavý džem do koláčov či na raňajkové pečivo. Príprava 5 min Úprava 40 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg rebarbora 500 gk ryštálový cukor 1 ks citrón 1 ks pomaranč. POSTUP
1
Stonky rebarbory pokrájame na asi centimetrové kocky, ktoré vložíme do väčšej rajnice.
2
Pridáme cukor, čerstvú šťavu aj postrúhanú kôru z citróna a pomaranča (ideálne v bio kvalite) a na strednom plameni privedieme k varu.
Náš tip
Nemusíme pridávať úplne všetok cukor. Pred koncom varu džem ochutnáme, a ak sa nám bude zdať príliš kyslý pridáme zvyšný, prípadne ešte viac cukru.
3
Plameň stiahneme na minimum, aby nám obsah rajnice mierne prebublával a za občasného premiešania varíme zhruba 30 minút.
4
Potom plameň vrátime na strednú hodnotu, aby džem bublal silnejšie a za stáleho miešania lyžicou alebo silikónovou špachtľou povaríme ešte asi 10 minút. Počas varu rozbíjame mäkké kúsky rebarbory, kým nedostaneme husté pyré.
5
Horúci rebarborový džem v požadovanej konzistencii naplníme do horúcou vodou vypláchnutých pohárov, uzavrieme a obrátime hore dnom na asi 15 minút. Poháre necháme cez noc vychladnúť zabalené do prikrývky a neskôr skladujeme na suchom a tmavom mieste.
Domáci šípkový lekvár
Voňavý, intenzívny lekvár z jesenných šípok. Príprava 10 min Úprava 210bmin Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kgbšípky 500 gbtrstinový cukor (pre tmavšiu farbu) 1 PLbcitrónová šťava. POSTUP
1
Šípky preberieme (nemusíme odrezávať fúziky- budeme pasírovať), umyjeme a vložíme do hrnca.
2
Zalejeme vodou (asi centimeter nad šípky) a na miernom ohni privedieme k varu. Zakryté s občasným premiešaním a doliatím vody varíme do rozvarenia – zhruba 2 hodiny.
3
Keď sa šípky rozpadávajú scedíme ich, rozmixujeme a prepasírujeme cez husté sitko.
4
K zmesi pridáme trstinový cukor, citrónovú šťavu a na veľkej panvici miešame a prevárame dovtedy, kým sa zmes nezredukuje a nezhustne.
Náš tip
Môžeme urobiť test s tanierikom: na chladný tanierik na nesieme lyžičku lekváru a hrotom lyžičky ho rozdelíme na polovicu. Ak sa lekvár ostane pre prepolený, je hotový.
5
Horúci šípkový lekvár navrstvíme do sterilných pohárov, dobre uzavrieme a obrátime hore dnom na cca 10 minút. Potom obrátime naopak, zabalíme do prikrývky a necháme takto vychladnúť do nasledujúceho dňa.
Základná paradajková omáčka (Marinara)
Olej, cibuľka, cesnak, zrelé paradajky a bazalka. Trochu soli, korenia a možno cukru, v závislosti od zrelosti a druhu paradajok, a máme hotovo. Príprava 15 min Úprava 20 min Porcie 4 INGREDIENCIE 2 PL olivový olej 1 ks cibuľa 3 strúčiky cesnak 8 ks stredne veľká paradajka (alebo 2 konzervy lúpaných paradajok) podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, kryštálový cukor 1 hrsť čerstvá bazalka alebo oregano. POSTUP
1
Najskôr ši ošúpeme paradajky: každú z vrchu nakrojíme do kríža a zhruba na 2 minúty vložíme do vriacej vody.
2
Potom už len jednoducho stiahneme šupku paradajky pokrájame na väčšie kocky a v miske odložíme na bok.
3
Olej zahrejeme na strednom plameni a pridáme cibuľku a cesnak. Restujeme zhruba 3 minútky.
4
Keď cibuľka zmäkne, pridáme paradajky a na miernom ohni varíme, kým sa nezačnú rozpadávať – 15 až 20 minút.
5
Omáčku pred koncom varenia ochutíme soľou, korením, a ak treba pridáme aj lyžičku dve cukru, aby sme vybalansovali prípadnú kyslosť paradajok.
6
Omáčku zložíme z ohňa a primiešame nasekané lístky bazalky či oregana.
7
Omáčku môžeme počas paradajkovej sezóny uvariť vo veľkom a vo fľašiach zavariť na zimné mesiace, prípadne aj zamraziť.
Orechy v mede
Chrumkavé potešenie v mede poslúži ako zásoba energie nielen počas zimných mesiacov. Príprava 5 min Úprava 0 min Porcie 0 INGREDIENCIE trochu zmes orechov (vlašské orechy, mandle, lieskovce, kešu, ...) trochu tekutý med. POSTUP
1
Orechy môžeme použiť buď jeden druh alebo si vytvoríme zmes. Väčšie oriešky (para alebo vlašské) prepolíme či nasekáme na menšie kúsky.
2
Oriešky nasypeme do čistých, suchých pohárov a zalejme dostatočným množstvom medu tak, aby boli všetky ponorené.
3
Poháre dobre utiahneme viečkami a uložíme na tmavé miesto na minimálne mesiac.
4
Potom už len po lyžičkách vychutnávame samotné, v palacinkách alebo ako sladidlo v raňajkovej kaši alebo smoothie.
Domáci tekvicový kompót
Jednoduchý, jemne sladký a krásne aromatický tekvicový kompót. Príprava 20 min Úprava 30 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1.5 kg tekvica hokkaido (očistená, pokrájaná) 300 g kryštálový cukor 1 PL kyselina citrónová 1 balíček vanilkový cukor. POSTUP
1
Tekvicu/tekvice prepolíme, vydlabeme semienka, ošúpeme a pokrájame na menšie kocky.
2
Kocky vložíme do hrnca, pridáme cukor, kyselinu citrónovú a vanilkový cukor.
3
Naloženú tekvicu zalejeme vodou, tak aby bola všetka ponorená a necháme ju odpočívať v náleve aspoň 2 hodinky.
4
Potom zmes privedieme k varu a varíme do momentu, kým kocky nezmäknú a nezačnú strácať sovoju oranžovú farbu po krajoch.
5
Odstavíme a stále horúcu zmes plníme do zaváraninových fliaš.
6
Fľaše uzavrieme a sterilizujeme pri teplote 90°C 20 minút.
7
Kompóty obrátime hore dnom a necháme vychladnúť.
8
Neskôr využijeme ako prílohu k jedlám či prípravu cesta alebo plnky do koláčov.
Cuketovo-jablkový kompót
Vynikajúci spôsob, ako spojiť zeleninu a ovocie v chutnej zaváranine. Príprava 30 min Úprava 15 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg cuketa (očistená pokrájaná na kocky) 1 kg jablká (olúpané, nakrájané na kocky 50 ml ocot 2 litre voda 1 kg kryštálový cukor 3 ks škorica (drievko) 5 ks klinčeky (celé). POSTUP
1
Cuketu prepolíme, vydlabeme semienka, ošúpeme a pokrájame na malé kocky.
2
Jablká zbavíme jadrovníka, olúpeme a pokrájame na približne rovnaké kocky.
3
Jablká i cuketu vložíme do hrnca, zalejeme vodou (2 litre), pridáme ocot a uložíme do chladu cez noc.
4
Na druhý deň privedieme obsah hrnca k varu spolu s cukrom, škoricou a klinčekmi a na miernom ohni spolu zakryté povaríme asi 15 minút.
5
Potom dierkovanou žufankou naberáme jablká i cuketu do sterilizovaných pohárov a sirup ďalej varíme.
6
Obsah pohárov zalejeme vriacim sirupom, dobre ich uzavrieme a prevrátime hore dnom na cca 15 minút.
7
Potom kompóty prikryté dekou necháme vychladnúť do ďalšieho dňa a uložíme na chladné, suché miesto.
Zeleninový kaviár - cuketová nátierka
Chutná letná nátierka vhodná na hrianky i do omáčok. Príprava 20min Úprava 20 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg očistená cuketa 3 ks biela paprika 2 ks väčšia paradajka 1 ks mrkva 2 ksväčšia cibuľa 2 strúčikycesnak 100 ml rastlinný olej NA DOCHUTENIE: podľa chuti ocot podľa chuti kryštálový cukor podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, sladká al. pálivá paprika. POSTUP
1
Cuketu umyjeme, vydlabeme semienka, a ak je staršia (väčšia) aj ošúpeme. Očistenú cuketu pokrájame na malé kocky.
2
Paradajky na vrchu narežeme do kríža, na minútku vložíme do vriacej vody, schladíme, olúpeme a pokrájame na kocky.
3
Papriky zbavíme jadrovníka a nasekáme nadrobno.
4
Mrkvu ošúpeme a postrúhame na jemnom strúhadle.
5
Cibuľu očistíme, nasekáme na drobno a vložíme do hrnca s rozpáleným olejom.
6
Pridáme ostatnú zeleninu, prelisovaný cesnak, zľahka posolíme a spolu dusíme, kým sa zelenina nezačne rozpadať a neodparí sa väčšina uvoľnenej šťavy.
Náš tip
Ak by boli paradajky málo šťavnaté, môžeme na začiatku dusenia podliať troškou vody, kým zelenina pustí vlastnú šťavu.
7
Potom zmes odstavíme z plameňa a buď rozmixujeme ponorným mixérom priamo v hrnci, alebo vložíme do samostatne stojaceho mixéra a rozmixujeme na pyré.
8
Cuketovú nátierku vrátime nad plameň, opäť privedieme k varu a dochutíme podľa vlastných preferencií octom, cukrom, soľou, korením a sladkou či pálivou paprikou.
9
Ešte horúcu nátierku vrstvíme do sterilizovaných pohárov a dobre uzavrieme viečkami.
10
Poháre zabalíme do prikrývky a necháme zakryté do druhého dňa. Neskôr poháre s nátierkou uskladníme na chladnom, suchom mieste.
Domáci marhuľový džem bez konzervantov
Zrelé marhule a nerafinovaný cukor vytvoria fantastický ovocný džem. Príprava 10min Úprava 10 min Porcie 0 INGREDIENCIE 2000 g zrelé, mäkké marhule 700 g rstinový, brezový al. kokosový cukor. POSTUP
1
Marhule prepolíme, odkôstkujeme a pokrájame na menšie časti.
2
Ovocie vložíme do hrnca alebo misy, zasypeme cukrom, premiešame, prikryjeme a odložíme do chladničky na 12 hodín.
3
Na druhý deň si nachystáme zaváraninové poháre a viečka, ktoré poumývame, vypláchneme horúcou vodou a utrieme čistou utierkou do sucha.
4
Ovocie s cukrom varíme v nepriľnavej panvici v menších dávkach (nie naraz!). To zabezpečí rýchlejší var, pri ktorom marhule nestratia farbu.
5
Každú dávku privedieme k varu a za stáleho miešania povaríme zhruba 7 až 8 minút, kým džem nezhustne.
6
Naplníme do pohárov, dobre uzavrieme a poháre prevrátime hore dnom. Keď máme uvarený všetok džem, poháre zabalíme do prikrývky a necháme pomaly vychladnúť.
7
Kto chce môže aj sterilizovať vo vriacej vode 10 až 15 minút, ale nie je to potrebné.
Domáci egrešový sirup s mätou
Vynikajúci sirup s vôňou a chuťou horúceho leta. Príprava 720 min Úprava 2 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1.5 kg egreše 10 lístky mäta 500 ml voda 1 KL kyselina citrónová 1 kg cukor. POSTUP
1
Egreše umyjeme a necháme odkvapkať.
2
Ovocie môžeme zomlieť na mlynčeku, posekať v kuchynskom robotovi alebo popučiť pučiakom na zemiaky (u egrešov to chce trochu viac sily).
3
Popučené egreše vložíme do hrnca, pridáme umyté a nasekané lístky mäty, zalejeme vodou a pridáme lyžičku kyseliny citrónovej. Hrniec zakryjeme pokrievkou a uložíme na noc do chladničky.
4
Na druhý deň obsah precedíme cez sitko, pridáme cukor a spoločne privedieme k varu. Akonáhle začne sirup vrieť, hrniec odstavíme a sirup plníme do čistých fliaš, ktoré sme pred tým vypláchli vriacou vodou.
5
Fľaše dáme naležato na 20 minút a následne necháme vychladnúť pri izbovej teplote. Alebo ich sterilizujeme 20 minút pri 90°C.
Domáci egrešový džem
Kyselkavý džem, ktorý vyžaduje trošku viac cukru. Podobne ako u ríbezlí ide ostrejší, ale extrémne chutný džem. Príprava 15 min Úprava 25 min Porcie 0 INGREDIENCIE 2 kg egreše 250 ml voda 2 kg kryštálový cukor. POSTUP
1
Egreše oberieme od lístkov a zbavíme ich stopiek a fúzikov na spodku každej bobuľky.
2
Ovocie nasypeme do hrnca, pridáme pohár vody a privedieme k varu. Varíme, kým sa jednotlivé bobule nerozvaria na kašu – cca 10 až 15 minút.
3
Potom prisypeme rovnaké množstvo cukru (v našom prípade 2 kg) a spoločne miešame a prevárame, kým sa všetok cukor nerozpustí. Urobíme test s podšálkou – na malý tanierik odoberieme lyžičku džemu, a ak pozorujeme, že je dostatočne hustý a gelovitý, ukončíme varenie. Ak sa džem po tanieriku rýchlo rozlieva, varíme ďalej a test zopakujeme.
4
Horúci džem plníme do zaváraninových pohárov, dobre uzavrieme, prevrátime hore dnom na 5 minút, a potom necháme džemy vychladnúť na izbovú teplotu zabalené v prikrývke.
5
Z 2 kíl ovocia by sme mali dostať asi 4 až 5 pohárov (3 dcl) džemu.
Nakladané reďkovky
Tiež vás hnevajú zvädnuté reďkovky? Naložte ich do sladko-kyslého nálevu a užívajte si ich týždne krásne chrumkavé. Príprava 10 min Úprava 2 min Porcie 0 INGREDIENCIE 15 ks väčšie reďkovky 5 strúčik ovcesnak NÁLEV: 1 liter voda 1 KL soľ 10 ks celé čierne korenie 3 PL kryštálový cukor 200 ml ocot. POSTUP
1
Vodu, ocot, cukor, soľ a korenie privedieme k varu a krátko povaríme (1-2 minúty). Odstavíme a necháme vychladnúť.
2
Reďkovky dobre umyjeme a podľa preferencií nakrájame na polovice, štvrtiny alebo plátky.
3
Cesnak olúpeme.
4
Do pohárov ukladáme striedavo reďkovky a strúčiky cesnaku.
5
Všetko prelejeme vychladnutým nálevom, uzavrieme a skladujeme v chladničke až 30 dní. Ale tak dlho vám určite neostanú.
Domáca jahodová marmeláda
SUROVINY 1 kg jahoda 1 ks želírovací prostriedok podľa chuti citrón. SUROVINY 1 kg jahoda 1 ks želírovací prostriedok podľa chuti citrón. POSTUP
Jahody umyjeme a odstránime stopky.
Potom jahody mierne roztlačíme, pridáme želírovací prostriedok a začneme variť za občasného miešania (podľa návodu).
Keď varením získame jahodový pretlak, môžeme pridať kôru a šťavu z citróna - podľa toho, ako máme zrelé jahody.
Horúcu marmeládu plníme do pohárov, uzavrieme, otočíme hore dnom a necháme vychladnúť.
Jahodový džem
Ak neviete, čo s jahodami, uvarte si domáci jahodový džemík. Čas prípravy: 35 min Čas varenia: 25 min.SUROVINY Budeme potrebovať: 1 kg jahoda 2 lyžičky kyselina citrónová 1/2 kg krupicový cukor 1 bal. Gelfix extra na 1 kg ovocia a 1/2 kg cukru. POSTUP
1 - Jahody umyté a bez stopiek dáme do hrnca, roztlačíme a varíme 5 minút. Z cukru si odoberieme 2 lyžice, zmiešame s Gelfixom a pridáme k jahodám.
2 - Varíme jednu minútu a pridáme zvyšný cukor s kyselinou citrónovou.
3 - Privedieme do varu a varíme najmenej ďalších päť minút. Ak na konci varenia budete mať na džeme penu, tak ju zľahka odoberte preč.
4 - Džem si kvapneme na tanierik a za chvíľu uvidíme, či už tuhne.
Jahodový džem bez chémie
Netreba zabúdať ani na marmeládové zásoby. Jahodová marmeláda sa hodí takmer do každého dezertu alebo len tak natrieť na čerstvý, voňavý domáci chlebíček. Čas prípravy: 25 min Čas varenia: 95 min.SUROVINY jahoda krystáľový cukor citrón. POSTUP
1 - Jahody umyjeme a očistíme. Dáme ich do veľkej misky a zasypeme cukrom. Na 1 kg jahôd potrebujeme 0,5 kg cukru.
2 - Necháme stáť 2-3 hodiny, potom premiešame a dáme variť. Počas varenia zbierame penu. Varíme, kým sa hmota nezmenší o polovicu. Potom pridáme citrónovú šťavu a varíme do požadovanej konzistencie.
3 - Plníme za horúca. Ukladáme na plech a vložíme do vyhriatej rúry na 120 stupňov po dobu 15 minút. Bokom (na plech) položíme aj viečka. Po 15 minútach vyberieme a poriadne zatvoríme, otočíme hore dnom a po 10 minútach otočíme späť. Necháme vychladnúť a odložíme do špajze.
Domáca marhuľová marmeláda
SUROVINY 4 kg čerstvá zrelá marhuľa 1 kg cukor 1 bal. Gelfix Extra 3: 1 . POSTUP
1 - Marhule umyjeme, očistíme od kôstky a nakrájame na menšie kúsky. Pokiaľ máte marhule veľmi zrelé, tak ich ani krájať nemusíte. Dáme ich do hrnca a privedieme k varu.
2 - Pripravíme si do hrnčekov 2 lyžice cukru zmiešané s Gelfix a za stáleho miešania pridáme k rozvareným marhuliam.
3 - Varíme asi 15 minút, stále miešame, odstavíme a plníme do pohárov. Poháre poriadne uzavrieme, otočíme hore dnom na 2 minútky a vrátime ich späť.
4 - Zakryjeme utierkou a necháme vychladnúť na pracovnej doske v kuchyni.
Domáci ríbezľový lekvár
Hustý, na chlebe drží veľmi pekne a pritom chuťovo nenahraditeľný. Čas prípravy: 90 min Čas varenia: 35 min.SUROVINY 1,2 l rozmixované ovocie 1 kg želírovací cukor. POSTUP
1 - Ovocie rozmixujeme alebo len roztlačíme lisom na zemiaky a privedieme do varu. Varíme 30 minút.
Potom pridáme želírovací cukor a varíme ešte 5 minút.
2 - Nalejeme do fliaš, uzavrieme a prikryjeme utierkou. Potom už len ozdobíme a odložíme na zimu.
3 - Ja to robím tak, že si najprv odmeriam surovinu. Jedna dávka je 1,2 litra rozmixovaného ovocia. Varím vždy dve dávky... 30 minút. Potom pridám 2 kg želírovacieho cukru a varím ešte 5 minút od bodu varu.
Džem z červeného melóna
Hodí sa do palaciniek, na lievance, na osladenie nápojov, pretože sa pridáva aj citrónová šťava a kôra, bude nápoj oveľa lepší.
SUROVINY 1 kg červený melón 1 kg kryštýlový cukor 1 lyžica citrónová šťava 1 lyžička citrónová kôra. POSTUP
1 - Melón očistíme, zbavíme jadierok, prípadne kúpime melón bez jadierok. Z 1 kg melónu dostanete cca 2 poháre s objemom 200 ml džemu.
2 - Nakrájaný melón na menšie kúsky dáme do hrnca, pridáme citrónovú šťavu a kôru a posypeme cukrom. Necháme stáť cca 30-60 minút a potom dáme na mierny oheň.
3 - Necháme dusiť asi pol hodinu a potom pomocou tyčového mixéra hmotu rozmixujeme.
4 - Poháre umyjeme, poriadne osušíme a nalejeme džem.
5 - Uzavrieme, otočíme hore dnom a necháme zakryté bavlnenou utierkou vychladnúť
Fantastická jahodová marmeláda hotová do pol hodinky
Na prípravu tejto marmelády vám bude stačiť 30 minút. 6 minút na varenie a zvyšných 24 minút na prípravu ostatného. Poctivá domáca marmeláda je top. Použiť ju môžete na palacinky, do koláčov, zákuskov alebo aj na krajec chleba s maslom. .SUROVINY 2 kg jahoda 2 bal. stužovač Gelfix Extra 1 kg krupicový cukor 2 lyžice citrónová šťava. POSTUP
1 - Rúru vyhrejeme na 60 stupňov a pripravíme si plech.
2 - Jahody umyjeme, necháme oschnúť a pokrájame ich na menšie kúsky.
3 - Želírovací prípravok zmiešame asi s 5 lyžicami cukru a odložíme bokom.
4 - Nakrájané jahody rozdelíme na polovicu. Jednu polovicu dáme do hrnca, druhú polovicu rozmixujeme tyčovým mixérom a prilejeme k celým jahodám do hrnca. Pridáme želírovací prípravok s cukrom a povaríme minútu.
5 - Pridáme zvyšný cukor a varíme ďalších 5 minút.
6 - Na záver pridáme citrónovú šťavu a premiešame. Počas varenia určite vznikne na povrchu pena, ktorú treba zbierať.
7 - Dobre umyté poháre vložíme do rúry zohriať a naplníme ich marmeládou. Plníme až po okraj pohára. Poriadne uzavrieme, otočíme hore dnom na 5 minút a potom ich otočíme. Necháme vychladnúť zakryté pod utierkou.
Čučoriedková marmeláda
SUROVINY 2 kg čučoriedky 1 kg želírovací cukor. POSTUP
Čučoriedky umyjeme, dáme do hrnca.
Roztlačíme ich, prisypeme cukor a varíme 5 minút (podľa návodu), potom rozmixujeme a precedíme cez hrubé sitko.
Plníme do čistých pohárov, zaskrutkujeme a otočíme poháre viečkom dole a necháme vychladnúť.
Fantastická marmeláda, ktorú ak v zime otvoríte, určite si spomeniete na krásne letné chvíle.
Jahodová marmeláda s kokosom
Niečo chutné a trochu exotické. Vynikajúca jahodová marmeláda s kokosom je neuveriteľne chutná. Skúste a uvidíte. Čas prípravy: 35 min Čas varenia: 90 min.SUROVINY 400 ml jahodová šťava alebo voda 100 g kokos 1 kg jahoda 500 g kryštálový cukor 1 bal. kyselina citrónová 50 ml biely rum 1 bal. Džemfix extra 2: 1. POSTUP
1 - Jahody umyjeme, necháme odkvapkať a nakrájame ich na malé kúsky.
2 - Jahodovú šťavu alebo vodu spolu s kokosom dáme do hrnca variť na mierny oheň po dobu 5 minút. Pridáme 500 g cukru, 2 lyžice odoberieme, pridáme džem fix a odložíme nabok. Hmotu v hrnci premiešame, pridáme rum, kyselinu citrónovú a premiešame. Varíme 5 minút za stáleho miešania / používame drevenú varechu /. Po 5 minútach prestaneme miešať, oheň znížime a varíme, kým sa jahody nerozvaria.
3 - Potom pridáme džemfix a varíme ešte za stáleho miešania 3-5 minút. Potom džem vypneme a odstavíme. Odstránime penu a džem navrstvíme do pohárov, uzatvoríme ich a otočíme hore nohami po dobu 5 minút. Potom ich otočíme a necháme vychladnúť.
Exotická kiwi marmeláda
Ak máte radi kiwi, neváhajte a pripravte si chutnú, voňavú, hustú marmeládu. SUROVINY Budeme potrebovať: 5 ks kiwi 1 ks banán 1 lyžička prášková želatína 220 g kryštálový cukor 1/2 ks citrón (šťava). POSTUP
1 - Kiwi očistíme a nakrájame na malé kocky. Rovnako nakrájame banán a vložíme ho do hrnca s kiwi. Pridáme cukor a práškovú želatínu. Varíme na miernom ohni cca 5 - 10 minút.
2 - Nakoniec pridáme šťavu z polovice citróna a ešte chvíľu povaríme. Navrstvíme do pohárov, ktoré poriadne uzavrieme a necháme vychladnúť.
3 - Ak máte radi kiwi, neváhajte a pripravte si chutnú, voňavú, hustú marmeládu.
Citrónová marmeláda z troch surovín
SUROVINY Budeme potrebovať: 1 kg citrón 2 l voda 3 kg kryštálový cukor. POSTUP
1 - Citróny dôkladne umyjeme pod tečúcou horúcou vodou a nakrájame ich na tenké plátky. Odstránime kôstky (dávame pozor, aby sme tam nemali ani jednu kôstku, inak vám džem zhorkne).
2 - Plátky citróna dáme do hrnca, zalejeme ich horúcu vodu a necháme lúhovať 1 deň.
3 - Potom hmotu rozvaríme (kôra sa začne rozpadať) a pridáme cukor. Varíme ďalších 20 minút a ešte horúci džem navrstvíme do pohárov. Poháre uložíme do vyššieho plechu, do ktorého sme naliali horúcu vodu a necháme pri izbovej teplote vychladnúť.
bottom of page