top of page

GRILOVANIE

Grilovanie môže byť zdravé. Stačí dodržať pár zásad

Prečo toľko milujeme grilovanie? Popri príprave jedla totiž ide o príjemnú spoločenskú aktivitu na čerstvom vzduchu a milými ľuďmi. Dobré jedlo je už len kvalitným bonusom.

Grilovanie je obľúbené, no zároveň môže byť aj veľmi nezdravé, dokonca nebezpečné, informujú Lidovky.

Ak si chcete grilovanie užívať a neničiť si pritom zdravie, stačí dodržať zopár pravidiel.  Pri správnom postupe ide totiž o zdravý, dokonca aj diétny spôsob kuchynskej úpravy. Jedlo sa skrátka nevypráža v tuku.

Prvým rizikom sú nebezpečné spaliny, ktoré vznikajú pri horení dreva. "Pri výbere dreva na zakúrenie je lepšie voliť nesmolnaté druhy, nehodí sa napríklad borovica," vysvetľuje Václav Bartoš zo spoločnosti Outdoorchef.

Druhým rizikom je horenie odkvapkávajúcich štiav. Ak k nemu dochádza, vznikajú nebezpečné karcinogénne látky, ktoré navyše kazia chuť pripravovaného jedla. Niektoré druhy mäsa, napríklad krkovička, sú veľmi tučné, a je teda pravdepodobnejšie, že z nich bude odkvapkávať tuk do ohňa. Zabránite tomu tak, že použijete grilovaciu tácku.

grilovanie1.jpg

Gril na elektriku

Ďalším variantom je zaobstarať si taký gril, ktorý myslí na zdravie alebo gril na elektrinu.  Elektrické grily majú jednu obrovskú výhodu, môžete ich používať kdekoľkvek, na záhrade, na balkóne aj v kuchyni.

Existujú dve základné varianty: stolné a záhradné. Stolné grily sú pomerne malé - griluje sa pomocou roštu, vykurovacieho telesa či teflónovej dosky. Nevýhodou elektrických grilov je atmosféra a čaro, ktoré s elektrinou miznú. Navyše dnes už si môžete vybrať taký elektrický gril, ktorý stráži všetko za vás.

Grilovať môžete aj na plynovom grile. Jediné stlačenie a môžete začať. To je najväčšia výhoda plynových grilov, pri ktorých odpadá čakanie na to, kým sa gril dostatočne zahreje a bude možné grilovať. Sila plameňa sa navyše dá regulovať a nie je nutné sa obávať toho, že sa plameň uhasí - tak ako to hrozí u dreveného uhlia či brikiet. Mäso si navyše ponechá skvelú chuť a šťavnatosť.

Grilujte aj zeleninu alebo huby

Okrem mäsa sa dá grilovať aj zdravšie jedlo. Vyskúšajte napríklad grilovanú cuketu, baklažán, patizón, paradajku alebo papriku. Ak chcete zmenu, naplňte papriku mletým mäsom, syrom či bylinkami. Na grile sú výborná aj huby, napríklad hliva či šampiňóny. Vopred ich môžete naložiť do marinády alebo korenia. Pri grilovaní nezabúdajte ani na ryby.

9a370b97.jpg

GRILOVANIE
Grilovanie je veľmi obľúbená a zdravá forma tepelnej úpravy potravín. Patrí k nemu marinovanie, príprava šalátov a nakoniec úžasná explózia chutí. Tu sú naše tipy ako si spríjemniť nielen letné večery.

velky-var25-08-zelenina.jpg

Grilovaná zelenina s avokádovým dressingom

Príprava 10min Úprava 5min Porcie 4 INGREDIENCIE ZÁKLADNÉ SUROVINY: 4 ks paprika 2 ks cuketa 1 ks väčší fenikel 2 zväzky reďkovky 4 PL olej Raciol s cesnakom, bazalkou a sušenými paradajkami 1 ks avokádo 1 ks biely jogurt 100 g balkánsky syr OSTATNÉ SUROVINY: soľ, mleté čierne korenie, pár lístkov čerstvej mäty a petržlenovej vňate, šťava z 1/ citróna.                                             POSTUP
1
Zeleninu nakrájame na väčšie kúsky, osolíme, okoreníme a potrieme ochuteným repkovým olejom. Ugrilujme z jednej aj z druhej strany.
2
Avokádo rozmixujeme v mixéri spolu s jogurtom, balkánskym syrom, šťavou z citróna. bylinkami a mletým čiernym korením, kým nevytvoríme hladký dressing.
3
Grilovanú zeleninu podávame s avokádovým dressingom.
4
Raciol s cesnakom, bazalkou a sušenými paradajkami – je výberový repkový olej špičkovej kvality ochutený bylinkami. Je to skvelý tip na grilovanie, pretože mäsu, rybám i zelenine dodá výnimočnú chuť bez pridávania ďalších korenín. Môžete ho použiť na prípravu marinády, dipov, alebo len potrieť kúsky mäsa či zeleniny pred grilovaním aj počas neho.

unnamed.jpg

Soľ s medvedím cesnakom

Úžasne aromatickú bylinkovú soľ si jednoducho zvládnete pripraviť aj doma. Budete na to potrebovať iba soľ a medvedí cesnak. Medvedí cesnak je zdravá a chutná bylinka s výrazne cesnakovou chuťou, ktorú si môžete jednoducho nazbierať v lese. Rastie na veľkej časti územia Slovenska a prináša veľa benefitov pre naše zdravie - lieči bolesť hlavy, poruchu trávenia a vylučovania, vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, kašeľ, posilňuje imunitu, zlepšuje prietok krvi, má detoxikačné a protizápalové účinky. Príprava 10 min Úprava 120 min Porcie 1 INGREDIENCIE 1 kg hrubozrnná soľ 100 g medvedí cesnak (listy, bez stoniek).                                                               POSTUP
1
Medvedí cesnak umyjeme, osušíme a odstránime stonky
2
Následne medvedí cesnak dáme do mixéra a poriadne rozmixujeme. Pridáme 100 g soli a pri maximálnej rýchlosti spolu mixujeme, až kým nedostanene krémovú pastu. 
3
Zvyšnú soľ dáme do väčšej misky. Pridáme aj cesnakovú pastu a všetko spolu poriadne premiešame. 
4
Plech vystelieme papierom na pečenie, na ktorý rovnomerne nanesieme pripravenú cesnakovú soľ. Takto pripravenú soľ necháme vyschnúť na slnku alebo ju dáme do rúry vyhriatej na 80 °C na cca 2 hodiny. 
5
Vysušenú soľ necháme vychladnúť a následne dáme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby (alebo do inej vzduchotesnej nádoby).

Náš tip
Ďalšie inšpirácie na využitie medvedieho cesnaku v kuchyni nájdete TU.                 Recepty s medvedím cesnakom...

bottom of page