top of page

Voňavé aromatické čaje

ČAJ JE NÁPOJ BOHOV, DLHOVEKOSTI A RADOSTI. MÔŽE BYŤ AJ VÁŠ!

Toľko legiend a príbehov sa snáď nerozpráva o žiadnej inej ľudskej činnosti. Všetko, čo sa točí okolo čajových lístkov, je opradené malými i veľkými záhadami. Ich objavenie, rituály prípravy, kultúra. Čaj je jednoducho zaujímavý po všetkých stránkach. O jeho účinkoch a skvostnej chuti sa rozprávajú príbehy už bezmála päť tisíc rokov. Prapôvodne boli slovom čaj (japonsky OCA alebo Rjokuča, čínsky Lucha) označované len lístky čajovníka čínskeho, stále zeleného kríky subtropického až mierneho pásma. Nech už ho tri tisícky rokov pred naším letopočtom našiel čínsky cisár Shen Nung, alebo to bol v roku 495 japonský hlásateľ budhizmu Svätý Bodhidharma, na každý pád vznikol fenomén, aký nemá na svete obdobu.

Najprv sa čaj podával iba na cisárskom dvore a bol len zelený. V 14. storočí sa začalo experimentovať s krížením čajovníkov, hľadaním nových chutí a foriem spracovania. Ešte v 17. storočí bol čaj predávaný výhradne v lekárňach. Vtedy ľudia zisťujú, že východná medicína funguje, a dopyt po čaji prudko rastie. Nejde už len o nefermentované zelené lístky čajovníku, ale tiež čaje čierne, Oolongy, Rooibos, Honeybush, byliny a ich zmesi.

Sypaný čaj a jeho účinky na zdravie zaujímajú lekárov a vedcov. Štúdie preukazujú, že neobsahuje žiadne kalórie, výborne zaháňa smäd, ľahko povzbudzuje a pomáha pri najrôznejších problémoch. Európa, Amerika i Austrália je čajom fascinovaná. Ázia veľmi dobre vie, aký poklad svetu prináša.

Dva čajovníky, stovky chutí

Vždyzelený ker rodu Camellia, čeľade čajovníkovitej sa vyskytuje v dvoch pôvodných druhoch Camellia sinensis čajovník čínsky a Camellia assamica čajovník indický. Pestujú sa najmä v Ázii alebo Afrike, nezriedka sú krížené. Asi polovicu svetovej produkcie čajov zaisťujú Čína a India. Z lesklých a oblých čajových lístkov sa vyrába zelený čaj, čierny čaj, biely čaj, Oolong a Pu Erh.

Čím vyššie sú položené čajové záhrady, tým je zber kvalitnejší. Prvýkrát sa lístky môžu šklbať na štvorročných kríkoch, a to tromi spôsobmi: štandardná úroda (dva lístky a jeden listový púčik), stredný zber (tri lístky a jeden púčik) a hrubá zber (štyri lístky a púčik). Čajovníky môžu rásť 40-100 rokov. Spracovanie čajových lístkov má rad podôb. Záleží na regionálnych zvyklostiach a typoch čaju. Vždy ale zahŕňa štyri kroky zavädnutí lístkov, zvinovanie, fermentáciu a sušenie. Čierne čaje sú fermentované, zelené a biele vôbec.

coffee-tea-tea-cup-cup.jpg

Biely čaj sa vyrába z prvých čajových lístkov, horných, ešte nerozvinutých. Ide o puky pokryté krátkymi bielymi chĺpkami (tipsy). Podľa nich má čaj názov. Pochádza z prvej jarnej úrody, ktorá prebieha pred obdobím dažďov a je veľmi krátka trvá len niekoľko týždňov. Biely čaj sa suší, ale nefermentuje, spracováva sa minimálne, takže si zachováva originálnu čistotu. Vyrába sa predovšetkým v Číne, na Cejlóne a tiež napríklad v africkej Keni. Výluh má farbu svetlej slamy a skvelé preventívne účinky. Tiež odbúrava tuky a prospieva srdcu.

Mnoho ľudí si myslí, že zelený čaj pochádza z inej rastliny ako čaj čierny. V skutočnosti majú rovnaký zdroj - čajovník, len sú inak spracované. Zelený čaj sa po zbere nechá zavädnúť a ošetrí sa buď parou, alebo nahriatím na veľkých panviciach. Tým dôjde k zastaveniu oxidácie enzýmov. Čaj si uchová farbu a prirodzenú arómu i chuť. Jeho výluh býva iskrovo žltý až tmavo jantárový. Zelený čaj je obľúbený v Číne a v Japonsku, stáva sa stále populárnejším aj na Západe. Sú mu pripisované mnohé zdravotné benefity, napríklad posilnenie imunity, regulácia krvného tlaku a detoxikácie.

V prípade, že sa čajové lístky fermentujú, vzniká čierny čaj. Počas fermentácie je šťava listov vystavená pôsobeniu kyslíka, ktorým sa mení farba listu zo zelenej na čiernu a tiež chuť a aróma. Nálev má často mahagónovú až veľmi tmavú farbu. Slávne čierne čaje produkuje India nebo Cejlón. Medzi ich vlastnosti patrí povzbudzujúci efekt, lieči prechladnutie a pôsobí antibakteriálne.

Pochutnajte si na ovoci

Meno čaj dávame aj nálevu pripravenému z rôznych častí ovocia alebo iných rastlín a bylín. K príprave týchto nálevov ovocných čajov sa používajú obvykle sušené kúsky ovocia, pridáva sa korenie a byliny. Z ovocných zložiek je najčastejšie zastúpené jablko, plody šípok, ibištek, jahody, maliny, ananás a pomaranč, ale v menšom množstve samozrejme aj ďalšie druhy. Lahodnú chuť i vôňu týmto ovocným čajom zvyčajne pridáva korenie (škorica, aníz) alebo bylinky (materina dúška, citrónová tráva, zázvor). Ovocné čaje možno piť teplé aj studené, vyznačujú sa bohatou ovocnou vôňou a chuťou, neobsahujú kofeín. Pretože sú plné vitamínov a antioxidantov, podporujú obranyschopnosť, sú protizápalové a zlepšujú krvný obraz.

Nie je bylina, aby na niečo nebola

Bylinné čaje sa pripravujú z častí bylín, ich zmesí alebo kombináciou bylín s pravým čajom. Bylinky sa tiež pridávajú k ovociu, pričom ich obsah by mal tvoriť minimálne 50%. Bylinám sa tradične pripisujú liečivé účinky. Ich znalosť sa prenáša z generácie na generáciu a je tiež stredobodom pozornosti mnohých vedeckých štúdií. Za týmto účelom sa účinné zložky bylín extrahujú a koncentrujú, aby ich bolo možné sledovať v dostatočne preukaznej dávke. Je overené, že bylinné čaje okrem iného liečia infekcie, podporujú trávenie a upokojujú.

Čaje nečaje

Úplne osobitnú kategóriu tvoria čaje, ktoré sa vyrábajú z kôry juhoamerických stromov (Lapacho), vetvičiek a lístkov juhoafrického kríku (Rooibos, Honeybush) alebo listov juhoamerických stromov (Maté). Každý má špecifickú technológiu výroby a unikátne zdravotné prínosy. Patrí medzi ne napríklad stimulácia látkovej výmeny, detoxikácia aj liečba nádorových ochorení.

jasmine-tea-teapot-saucer-cup-drink-flowers-wallpaper-preview.jpg
3c3aaeff.png
Zj3EYiddTlqwDrurH6SJGQ.jpg

Pomarančový ľadový čaj s rozmarínom

Šťavnatý pomaranč a voňavý rozmarín. To je overená dvojka, ktorej to spolu ladí v horúcej aj ľadovej verzii. Príprava 20 min Úprava 0 min Porcie 8 INGREDIENCIE 6 ks pomarančový čaj (vrecúško) 2 litre horúca voda podľa chuti med 1 stonka rozmarín 1 ks pomaranč ľad.                                                                                       POSTUP
1
Do džbánu dáme vrecúška s čajom, rozmarín a kôru z pomaranča. Zalejeme horúcou vodou a necháme cca 5 minút lúhovať.
2
Pomaranč pokrájame na plátky. Vylúhovaný čaj precedíme a následne do neho vložíme pokrájaný pomaranč. Necháme úplne vychladnúť.
3
Do vychladnutého čaju pridáme ľad a môžeme podávať.

800_AdobeStock_85971286.jpg

Pečený čaj z lesného ovocia

Výborný čajík, krásnej farby, ktorý zahreje nielen počas chladného počasia. Príprava 5 min Úprava 30 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg bobuľové ovocie (lesná zmes) 300 gkryštálový cukor 2 PL citrónová šťava 1 ks vanilkový struk (nemusí byť).                                 POSTUP
1
Mrazené alebo očistené čerstvé ovocie rozsypme na plech.
2
Vanilkový struk pozdĺžne rozrežeme a ostrím noža zoškrabeme vanilkové zrniečka, ktoré rozmeišame v citrónovej šťave.
3
Ovocie pokvapkáme šťavou, pridáme k nemu struk a všetko dobre premiešame.
4
Rúru rozohrejeme na 150°C a ovocie pečieme zhruba 30 minút. Ak bolo mrazené tak o 5 až 10 minút dlhšie.
5
Horúcu zmes spolu so šťavou plníme do sterilizovaných pohárov, dobre uzavrieme a otočíme hore dnom.
6
Takto ich zabalíme do deky a necháme vychladnúť do druhého dňa. Potom poháre skladujeme na chladnom, kde vydržia niekoľko mesiacov.
7
Čajík pripravujeme tak, že zalejme jednu až dve lyžice pečeného čaju šálkou vriacej vody. Už netreba cukriť.

9697e91b7e86b28e484bfe37b56940bb.jpg

Pečený hruškový čaj

Ďalší chutný spôsob, ako uskladniť hrušky na dlhé mesiace. Príprava 10 min Úprava 50 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg hrušky 3 PL med (kopcovité) al. 150 g trstinový cukor 2 ks menší citrón 5 ks klinčeky celé 3 ks badián (kvietky).                                       POSTUP
1
Hrušky umyjeme a spolu so šupkou pokrájame na menšie kocky alebo mesiačiky. Samozrejme, bez jadrovníkov.
2
Ovocie rozložíme na plech a pridáme a kocky pokrájané ošúpané citróny.
3
K hruškám pridáme celé klinčeky, badián a všetko prelejeme zahriatym medom.
4
Premiešame a plech vložíme do rúry vyhriatej na 180°C na zhruba 50 minút.
5
Horúce hrušky spolu s uvoľnenou šťavou plníme do sterilizovaných pohárov a obrátené hore dnom ich necháme vychladnúť cez noc zabalené v deke.
6
Potom ich skladujeme na suchom, chladnom mieste hoc aj rok.
7
Čajík pripravíme rozmiešaním lyžice či dvoch hruškovej zmesi v šálke horúcej vody.

5228299-img-vareni-recepty-prakticka-kucharka-peceny-caj-ovoce-v2.jpg

Pečený jablkový čaj

Voňavý zavarený čaj, ktorý vás zahreje nielen v zime. Príprava 15 min Úprava 50 min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 kg jablká 5 PLmed alebo 200 g trstinový cukor 1 ks citrón alebo pomaranč 2 KL škorica (nemusí byť).                                                                                                   POSTUP
1
Jablká umyjeme a spolu so šupkou pokrájame na menšie kocky.
2
Citrón alebo pomaranč ošúpeme a pokrájame na malé kúsky (zrniečka odstránime).
3
Ovocie rozložíme na plech, zalejeme medom (al. posypeme cukrom) a môžeme pridať aj škoricu.
4
Všetko dobre premiešame a vložíme do vyhriatej rúry na 180°C na zhruba 50 minút.
5
Ešte horúce ovocie spolu s uvoľnenou šťavou plníme do sterilizovaných pohárov takmer po okraj, dobre uzavrieme a obrátime hore dnom.
6
Poháre zabalíme do deky a necháme ich takto vychladnúť do druhého dňa. Takto zakonzervovaný pečený čaj nám na chladnom mieste vydrží niekoľko mesiacov.
7
Príprava: 1 až 2 PL čaju zalejeme 250 ml vriacej vody. Nesladíme – len vychutnávame.  

stiahnuť.jpg

Horúci pomaranč

V čase, kedy vonku zúri sychravé počasie je ideálnou voľbou prikryť sa dekou a vychutnávať si tento zázračný hrejivý nápoj. Príprava 10 min Úprava 0 min Porcie 2 INGREDIENCIE 2 KL zázvor 1 ks pomaranč 2 ks škorica (drievko) 1 balíček škoricový cukor 400 ml horúca voda.                                                                                           POSTUP
1
Zázvor očistíme a nakrájame ho na malé kúsky.
2
Pomaranč umyjeme a polovicu nakrájame na menšie kocky aj s kôrou. 
3
Do pripraveného džbánu alebo inej nádoby pridáme očistený zázvor, kocky pomaranča a zasypeme škoricovým cukrom. Všetko poriadne popučíme, ideálne mažiarom.
4
K zmesi prihodíme drievka škorice a zalejeme horúcou vodou. Zakryjeme a necháme lúhovať 5 minút. 
5
Pripravený čaj precedíme a nalejeme do šálky.
6
Do čaju si môžeme pridať ešte plátok čerstvého pomaranča, ktorý zvýrazní chuť čaju.

5b7f3964.jpg
a-fekete-tea-kituno-helyettesitoje-a-foldiszeder-tea.jpg

Černicový ľadový čaj s rozmarínom

Počas horúcich letných dní dobre padne niečo studené na osvieženie. Ľadový čaj obohatený o sezónne bobuľky a voňavé bylinky bude tou správnou voľbou. Príprava 15 min Úprava 120 min Porcie 8 INGREDIENCIE 6 ks zelený čaj (vrecúško) 2 litre horúca voda 1 stonka rozmarín 450 g černice 4 PL kryštálový cukor.                                                                                                           POSTUP
1
Vrecúška zeleného čaju dáme do skleneného džbánu a zalejeme horúcou vodou. Pridáme rozmarín a cukor. Premiešame a necháme lúhovať cca 5 minút. 
Rozmarín môžete vymeniť aj za mätu a cukor nahradiť iným sladidlom - napríklad medom.
2
Následne z vylúhovaného čaju vyberieme čajové vrecúška a rozmarín. Pridáme černice a necháme vychladnúť. Potom dáme aspoň na 2 hodiny do chladničky odležať.
3
Vychladený čaj obohatíme o ľadové kocky a ihneď podávame. 
Náš tip
Pripravte si originálne ľadové kocky. Stačí černice a kúsky rozmarínu povkladať do tvorítka na ľad, zaliať vodou a zmraziť.

55f4fddb-dc63-489b-80e0-9f1bb5c131f8_dam-urlh7gxhw.jpg

Bazový čaj

Z voňavých kvetov bazy čiernej si môžete okrem lahodného sirupu pripraviť aj zdravý čaj. Tento čaj je ideálny piť pri prechladnutí. Podporuje potenie a znižuje horúčku. Príprava 15 min Úprava 0 min Porcie 1 INGREDIENCIE 1 PL sušené kvety bazy čiernej 250 ml vriaca voda citrón cukor alebo med.                                                POSTUP
1
Sušené bazové kvety nasypeme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Prikryjeme a necháme lúhovať 10 až 15 minút.
2
Vylúhovaný čaj precedíme a podľa chuti môžeme obohatiť o citrón a cukor/med.
Náš tip
Čaj si samozrejme môžete pripraviť aj z čerstvých kvetov bazy čiernej.

ux5gyEN4QPKE-3lj8wBHGw.jpg

Ľadový bazový čaj

Voňavé osvieženie v podobe ľadového čaju z chutnej a liečivej bazy. Príprava 15 min Úprava 0 min Porcie 2 INGREDIENCIE 1 hrsť bazové kvety 200 ml vriaca voda 300 ml studená voda šťava z 1 citrónu podľa chuti cukor alebo med ľad.                                                 POSTUP
1
Bazové kvety zalejeme horúcou vodou, prikryjeme a necháme 10 minút lúhovať.
2
Potom bazový čaj scedíme a prilejeme studenú vodu. Pridáme aj citrónovú šťavu a osladíme podľa chuti.
3
Do dvoch pohárov si dáme pár kociek ľadu a rozdelíme bazový čaj. Ozdobíme citrónom a bazovými kvetmi. Ihneď podávame. 
Náš tip
Ľadový bazový čaj si môžete pripraviť aj bez toho, aby ste kvety zaliali horúcou vodou a lúhovali. Jednoducho očistené kvety zalejte prevarenou vychladnutou vodou, pridajte k nim citrón nakrájaný na kolieska a nechajte cez noc na chladnom mieste odležať. Na druhý deň sceďte, oslaďte a pridajte ľad.

thumbnail_1280_720_1463507730-shutterstock_101183509-kamzakrasou.jpg

Čierny čaj s mliekom

Iba 3 suroviny budete potrebovať na to, aby ste si pripravili lahodný mliečny nápoj. Príprava 5 min Úprava 5 min Porcie 2 INGREDIENCIE 500 ml mlieko 10 g sypaný čierny čaj 20 g hnedý cukor.                                                                                                               POSTUP
1
Mlieko si nalejeme do hrnca a privedieme do varu.
2
Keď začne mlieko "bublinkovať" tak pridáme sypaný čierny čaj a premiešame. Povaríme približne 5 minút.
3
Na koniec pridáme cukor, premiešame a odstavíme.
Podľa chuti môžeme pridať aj viac cukru alebo cukor vymeniť za med.
4
Môžeme podávať teplé alebo vychladené.

yiwWuE-nS5TUJGewZaSIUw.jpg

Škoricový čaj na chudnutie

Škoricový čaj znižuje hladinu cukru v krvi, následkom toho je v celom systéme menej inzulínu, čo spôsobuje, že telo ukladá menej tuku a stráca tak na váhe. Avšak to nie je jediný benefit tohto čaju. Škorica má totižto protizápalové účinky, pomáha pri bolesti v krku, zmierňuje nevoľnosť, pomáha znižovať zlý cholesterol. Príprava 5 min Úprava 0 min Porcie 1 INGREDIENCIE 1 hrnček horúca voda 1/2 ČL mletá škorica med.                                                 POSTUP
1
Mletú škoricu rozmiešame v jednom hrnčeku horúcej vody, podľa chuti môžeme pridať aj med a podávame. 

OFhQR5-sR_S_A5rFyLwP_w (1).jpg

Lahodný čierny čaj s maslom a medom

Upokojujúci horúci nápoj, ktorý vás pohladí na duši. Príprava 5 min Úprava 5 min Porcie 1 INGREDIENCIE 250 ml plnotučné mlieko 1 KL sypaný čierny čaj 1 KL med 1 KL kokosový olej 1 KL maslo.                                                                                                             POSTUP
1
Mlieko nalejeme do rajnice a pomaly začneme zahrievať.
2
Pridáme med, kokosový olej a premiešame.
3
Tesne pre začatím varu (malé bublinky po okraji rajnice) prisypeme čaj a necháme bublať na miernom ohni 5 minút.
4
Potom nápoj scedíme do našej obľúbenej šálky a na vrch pridáme lyžičku masla. 

f9343b2f4a15aade3f44b50b7042eff0.jpg

Chai latte

Tradičný indický nápoj, ktorý pozostáva z voňavých korenín, lahodného čierneho čaju, jemného mlieka a sladkej bodky tvorenej medom a javorovým sirupom. Príprava 10 min Úprava 15 min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 PL celé čierne korenie 5 ks klinčeky 1 ks viezdička badiánu 3 ks kardamóm celý 1 štipka muškátový oriešok 2 ks tyčinka škorice 1 ks čerstvý zázvor (cca 1 cm) 3 šálky voda 1.5 PL sypaný čierny čaj (Darjeeling) 1 šálka plnotučné mlieko 1 PL med 1 PL javorový sirup 1/2 ČL vanilkový extrakt.                                                                                                         POSTUP
1
Čierne korenie, klinčeky, badián a kardamóm jemne rozdrvíme. 
2
Jemne rozdrvené koreniny dáme do hrnca, pridáme štipku muškátového orieška, celú škoricu a ošúpaný a na plátky nakrájaný zázvor. Zalejeme vodou a varíme 5 až 10 minút.
3
Potom odstavíme a pridáme čierny čaj. Necháme lúhovať cca 5 minút. Následne scedíme. 
Náš tip
Sypaný čierny čaj môžete nahradiť aj tým sáčkovým. V takom prípade použite 3 sáčky čierneho čaju. 
4
Do korenistého čierneho čaju pridáme mlieko, med, javorový sirup a vanilkový extrakt. 
5
Všetko spolu môžeme ešte podľa potreby prehriať, premixovať (aby sa nám mlieko v čaji trošku napenilo) a podávame. 

Náš tip
Vanilkový extrakt si môžete jednoducho pripraviť aj doma. Inšpirujte sa našim receptom na:

Domáci vanilkový extrakt

BPr4H1gpR6qQaZkMg8g4ew.jpg

Domáci vanilkový extrakt

Dochutí, prevonia a ozvláštni každý dezert. A je rozhodne lacnejšie si ho pripraviť doma. Príprava 5 min Úprava 0 min Porcie 50 INGREDIENCIE 5 ks vanilkový struk 250 ml vodka (40%).                                                                                                                                       POSTUP
1
Vanilkové struky pozdĺžne rozrežeme a vložíme do fľaše. Zalejeme vodkou až po vrch a uzavrieme.
2
Skladujeme na tmavom a suchom mieste a aspoň raz týždenne pretrepeme obsah fľaše. 
3
Vanilkový extrakt bude pripravený  po 3 mesiacoch, ale ak chcete naozaj intenzívnu farbu a chuť nechajte proces lúhovania prebiehať až 6 mesiacov.
Náš tip
Pomer alkoholu a vanilky je 1 vanilkový struk na 50 ml alkoholu.  

horuce_jablcko.jpg

Horúce jabĺčko

Keď sa stretnú sladučké jabĺčka a voňavé koreniny v jednej šálke, tak dostaneme lahodný nápoj, ktorý určite spríjemní každý chladný večer. Príprava 10 min Úprava 10 min Porcie 4 INGREDIENCIE 2 ks jablko 200 ml 100 % jablkový džús 1 liter voda 2 ks sáčok jablkového čaju 1 ks celá škorica 1 ks badián 5 ks klinčeky 1 ks čerstvý zázvor (cca 1 cm) kôra a šťava z 1/2 citróna.                                                                                                                         POSTUP
1
Jablká umyjeme, zbavíme jadrovníkov a nakrájame na plátky. Dáme do hrnca, pridáme škoricu, badián, klinčeky a zázvor. Ďalej pridáme čaj, jablkový džús, citrónovú šťavu a kôru. Zalejeme vriacou vodou a cca 10 minút varíme. 
2
Potom odstavíme, precedíme, podľa chuti osladíme a ihneď podávame.  

-RKwMZO8RgDE_HQLaSNZKQ.1280_Bazov-extrakt.jpg

Ľadový čierny čaj s bazou

Lahodný čierny čaj obohatený o voňavú bazu - avšak tentokrát v osviežujúcej ľadovej verzie. Príprava 5 min Úprava 120 min Porcie 2 INGREDIENCIE 1.5 PL sypaný čierny čaj (Darjeeling) 1 ks kvet bazy 1/4 ks hviezdička badiánu 600 ml voda 3 PL med 2 ks tyčinka škorice ľad.                                                                                                   POSTUP
1
Sypaný čierny čaj dáme do sklenenej nádoby, pridáme kvet bazy, badián a zalejeme vriacou vodou. Pár minút necháme lúhovať a precedíme. Čaj necháme mierne vychladnúť a potom osladíme medom. 
2
Takto pripravený vychladnutý čaj dáme vychladiť ešte do chladičky/mrazničky alebo na schladenie použijeme ľad.
3
Pripravíme si dve fľaštičky alebo poháre, do ktorých dáme tyčinku škorice. Potom nalejeme vychladený čaj a nakoniec môžeme ozdobiť kvetmji bazy. Ihneď podávame. 

Náš tip
Ak doma práve nemáte čerstvé kvety bazy, tak ich môžete zameniť za bazový sirup. Takýto sirup si môžete jednoducho vyrobiť aj doma. Inšpirujte sa našim receptom na domáci bazový sirup. 

Domáci-bazový-sirup-scaled.jpg

Domáci bazový sirup

Z voňavých kvetov zdravej bazy si môžete jednoducho vyrobiť lahodný domáci sirup, ktorý potom môžete piť v studenej variácii (osvieži v lete) alebo vo forme teplého čaju (zahreje v zime).  Príprava 15 min Úprava 15min Porcie 1 INGREDIENCIE 40 kskvet bazy 3 kscitrón 1.25 kg cukor 2.5 litra voda 1 ČL kyselina citrónová.                                                                                                     POSTUP
1
Jeden citrón odšťavíme a dva zbavíme šupky a nakrájame na kolieska. Vodu prevaríme a necháme vychladnúť.
2
Do väčšieho  hrnca dáme vodu, pridáme kvety, citrónovú šťavu a citróny nakrájané na kolieska. Prikryjeme a dáme na 24 hodín do chladničky. 
3
Tekutinu precedíme do hrnca a dáme na mierny oheň. Pridáme cukor a kyselinu citrónovú, privedieme do varu a za stáleho miešania necháme cukor rozpustiť, tak aby sme získali sirupovú konzistenciu.
4
Horúci sirup nalejeme do umytých a vyhriatych fliaš, uzavrieme a skladujeme na tmavom, chladnejšom mieste. 

IMG_6002.jpg

Ľadový čierny čaj s mliekom

Milujete čierny čaj s mliekom? Tak potom určite vyskúšajte aj túto osviežujúcu ľadovú variáciu. Príprava 5 min Úprava 60 min Porcie 4 INGREDIENCIE 3 PL sypaný čierny čaj (Darjeeling) 1/2 ks hviezdička badiánu 1 liter voda 1/2 konzervy sladené kondenzované mlieko 200 ml mlieko 2 PL med ľad.                         POSTUP
1
Čierny čaj s badiánom zalejeme litrom horúcej vody a necháme lúhovať cca 5 minút. Následne scedíme, pridáme sladené kondenzované mlieko a obyčajné mlieko. Nakoniec pridáme med, dobre premiešame a necháme vychladnúť. 
2
Pripravíme si 4 poháre, do ktorých dáme ľad a zalejeme vychladnutým čajom.

lead_L_121675_chai03-201510171420.jpg

Čierny čaj s kondenzovaným mliekom a koreninami

Ak patríte medzi milovníkov čierneho čaju s mliekom, tak tento sladučký horúci nápoj si určite obľúbite. Príprava 10 min Úprava 0 min Porcie 4 INGREDIENCIE 2.5 PL sypaný čierny čaj (Darjeeling) 1/2 ks hviezdička badiánu 3 ks klinčeky 1 ks menšia tyčinka škorice 1 liter voda 1/2 konzervy sladené kondenzované mlieko 1 PL med.                                                                                       POSTUP
1
Čierny čaj s badiánom, klinčekmi a škoricou zalejeme litrom horúcej vody a necháme lúhovať cca 5 minút.
2
Následne čaj precedíme, pridáme sladené kondenzované mlieko a med. Ihneď podávame. 

Ox9xw-LdRVGQDJ0EWsmoZQ.jpg

Rumový čaj

Počas chladných večerov sa žiada niečo horúce (a niekedy aj s kvapkou alkoholu). Tento rumový čaj vás príjemne zahreje a navyše prevonia celý váš domov. Príprava 15 min Úprava 0 min Porcie 2 INGREDIENCIE 500 ml tmavý rum 100 g sušené marhule 100 g sušené slivky 50 g sušené brusnice 1/2 ČL citrónová kôra 1/2 ČL pomarančová kôra 1/4 ČL mletá škorica 1/4 ČL mletý zázvor 1/4 ČL mletý badián čierny čaj hnedý cukor alebo med citrón.                                                                                       POSTUP
1
Sušené ovocie nakrájame na malé kúsky a dáme do fľaše alebo pohára s viečkom. Pridáme citrónovú a pomarančovú kôru, škoricu, zázvor a badián. Všetko zalejeme rumom, premiešame, uzavrieme a necháme niekoľko dní odležať.
2
Do pohára dáme rumovú zmes podľa chuti a zalejeme čiernym čajom. Osladíme hnedým cukrom alebo medom, prípadne ozdobíme plátkom chemicky neošetreného citróna. Podávame horúce.

lead_L_crop_201601070955_thinkstockphotos-494610208.jpg

Pomarančový čaj s mätou

Lahodná chuť citrusového ovocia a osviežujúcej mäty obohatená o voňavé koreniny, ktoré príjemne naladia počas chladných večerov. Príprava 5 min Úprava 10 min Porcie 4 INGREDIENCIE 4 kschemicky neošetrený pomaranč 4 PL pomarančový sirup 1 vetvička mäta 1 ks celá škorica 4 ks klinčeky 1 ČLsypaný čierny čaj 1 liter voda hnedý cukor alebo med.                                               POSTUP
1
Pomaranče odšťavíme a kôru nakrájame.
2
Pomarančovú šťavu a kôru dáme do hrnca, pridáme pomarančový sirup, mätu škoricu, klinčeky, čierny čaj a zalejeme vodou.
3
Čaj varíme cca 5 minút. Potom odstavíme a necháme ešte chvíľku „odležať“, aby sa zintenzívnila chuť korenín. 
4
Nakoniec čaj precedíme, podľa chuti osladíme a ihneď podávame.

Každodenní-pití-šípkového-čaje (1).jpg

Šípkový čaj

Šípkový čaj je ako stvorený na chladné jesenné a zimné dni. Dodá potrebnú dávku vitamínov (hlavne vitamínu C) a posilní tak vašu imunitu. Príprava 5 min Úprava 20 min Porcie 2 INGREDIENCIE 500 ml voda 1 hrsť čerstvé alebo sušené šípky 2 PL med badián celá škorica citrón.                                                       POSTUP
1
Šípky rozdrvíme alebo pokrájame a zalejeme vodou. Môžeme pridať aj kúsok badiánu alebo škorice. Následne varíme cca 5 minút. 
2
Uvarený čaj precedíme. Do mierne vychladnutého čaju pridáme med a podľa chuti citrónovú šťavu. Ihneď podávame. 

shutterstock_186282677.jpg

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj posilní vašu imunitu a rovnako je ideálnou voľbou pri prechladnutí.Príprava 10min Úprava 0min Porcie 2 INGREDIENCIE 1 PLčerstvý nastrúhaný zázvor 600 mlvoda 2 PLmed citrón medovka alebo mäta na ozdobu.                                 POSTUP
1
Vodu dáme uvariť a následne ňou zalejeme nastrúhaný zázvor. Necháme cca 5 minút lúhovať. 
2
Vylúhovaný čaj precedíme, osladíme medom a pridáme citrónovú šťavu podľa chuti. 
3
Čaj nalejeme do pohárov, môžeme ozdobiť kolieskom citróna a čerstvou medovkou alebo mätou. Ihneď podávame. 

tymianovy-sirup-2307287-700x467-fit.png

Tymianový sirup s medom

Tymian sa v ľudovej medicíne používa ako protizápalové kloktadlo a účinne napomáha vykašliavaniu. Voňavý sirup z neho si zamilujú nielen dospelí. Príprava 10 min Úprava 15 min Porcie 20 INGREDIENCIE 100 g kryštálový cukor 250 ml voda 1 balíček sušený tymian (16 g) alebo čerstvý tymian (vetvička) 100 ml včelí med.                                                                                             POSTUP
1
Z cukru a vody uvaríme polohustý sirup. Po odstavení z plameňa primiešame čerstvý alebo sušení tymian a necháme vychladnúť.  
2
Po vychladnutí scedíme a primiešame med. 
Náš tip
Sirup možno užívať priamo po lyžičkách alebo si ním osladiť teplý čajík s citrónom.

2bf1895bcab23417e9df4281d3cf54ce.jpg

Ľadový čaj s pomarančom a rozmarínom

Pomaranč a rozmarín sú už dnes populárna kombinácia v horúcom prevedení, ale v lete je ich povzbudzujúci účinok snáď ešte efektívnejší... Vyskúšate? Príprava 5 min Úprava 0 min Porcie 4 INGREDIENCIE 6 ČL sypaný zelený čaj (Yerba maté) 6 vetvičiek čerstvý rozmarín 3 ks pomaranč ľad med.                         POSTUP
1
Liter vody uvaríme a zalejeme ním čaj. Pridáme 2 malé vetvičky rozmarínu a koru z dvoch pomarančov,   necháme 5 - 10 minút lúhovať a potom precedíme. Necháme vychladnúť.
2
Z olúpaných pomarančov vytlačíme štavu a precedíme do čaju.  V tomto momente možete pridať aj med, ak máte radi svoj čaj sladký. 
3
4 vysoké poháre naplnime ľadom a kolieskami pomaranča. Zalejeme čajom, dozdobíme vetvičkov rozmarínu a slamkou.

Na zdravie!

felfrissítő-koktél-ital-jég-mojito-lime-hideg-málna-kieszel-stock-képek_csp44585852.jpg

Malinový ľadový čaj s limetkou

Maliny a limetka s jemným nádychom bieleho čaju v ľadovom prevedení vás dostanú!  Príprava 60 min Úprava 0 min Porcie 4 INGREDIENCIE 4 ks biely čaj 250 g maliny 3 ks limetka ľad med. POSTUP
1
Sáčky bieleho čaju zalejeme vriacou vodou a luhujeme podľa inštrukcií na balení. Po 10 minútach môžeme (nemusíme) primiešať med.
2
Do nádoby s čajom primiešame maliny a šťavu z dvoch limetiek a odložíme aspoň na hodinu do chladničky.
3
Podávame vo vysokých pohároch s kolieskami limetky a ľadom.

hazi-jeges-tea-barackkal-es-gyomberrel.jpeg

Zelený ľadový čaj s broskyňou

Čaj, ktorý nielen osvieži počas horúcich dní, ale vďaka zelenému čaju, ktorý obsahuje kofeín, dodá aj energiu. Príprava 40 min Úprava 0 min Porcie 4 INGREDIENCIE ČAJ: 6 ČL sypaný zelený čaj (Yerba maté) 1 liter voda šťava z citróna BROSKYŇOVÝ SIRUP: 1 ks broskyňa 6 PL cukor 100 ml voda OSTATNÉ SUROVINY: ľad.                                                                                                                         POSTUP
1
Čaj: Liter vody uvaríme a zalejeme ním čaj. Necháme 5 - 10 minút lúhovať a potom precedíme. Necháme vychladnúť.
2
Broskyňový sirup: Broskyňu umyjeme a pokrájame na menšie kúsky. Dáme do hrnca spolu s cukrom a vodou. Uvaríme sirup.
3
Hotový broskyňový sirup nalejeme do zeleného čaju, pridáme citrónovú šťavu a poriadne pomiešame.
4
Do pohárov dáme ľad a zalejeme čajom. Môžeme ozdobiť čerstvou broskyňou a bylinkami. 
Náš tip
Použiť môžete akýkoľvek neochutený sypaný alebo sáčkový zelený čaj. Avšak je potrebné venovať pozornosť dávkovaniu, aby váš čaj nebol príliš horký.

Zj3EYiddTlqwDrurH6SJGQ.jpg

Osviežujúci citrónovo-mätový ľadový čaj

Citrón a mäta jednoducho patria k sebe. Pripravte si z nich tento jednoduchý ľadový čaj, ktorý vás osvieži počas horúcich letných dní. Príprava 20 min Úprava 0 min Porcie 2 INGREDIENCIE ZÁKLADNÉ SUROVINY: 2 ks citrón 2 ks mätový čaj 2 PL trstinový cukor 2 vetvičky mäta ľad.                                                                       POSTUP
1
Z citrónov vytlačíme šťavu, pričom ešte predtým si odkrojíme dva plátky a odložíme na ozdobu. Mätový čaj uvaríme, následne ocukríme a necháme vychladnúť.
2
Pripravíme si dva poháre, do ktorých rozdelíme citrónovú šťavu a ľad. Následne zalejeme vychladnutým mätovým čajom. Každý pohár ozdobíme plátkom citróna a vetvičkou mäty. 
3
Náš tip: Pre ešte lepšiu chuť nahraďte trstinový cukor mätovým sirupom.

bottom of page