top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
13 prírodných antibiotík, ktoré vám pomôžu v boji proti infekciám.
Ľudia sa často nakazia nejakou chorobou alebo infekciou, a preto navštívia svojho lekára, aby im predpísal nejaké lieky. Tie im však väčšinou narobia viac škody ako úžitku. Antibiotiká sú typ liekov, ktoré ničia alebo spomaľujú rast baktérií. V podstate sú to jedy, používané na zabíjanie baktérií a my ich používame na liečbu infekcií spôsobených baktériami.
Baktérie sú mikroskopické organizmy a niektoré z nich sú príčinou chorôb, takže veľa ľudí má prospech z užívania antibiotík, ale škodlivé baktérie nie sú jedinými organizmami, ktoré antibiotiká zabíjajú. Všetci máme dobré (prospešné) baktérie a kvasinky, žijúce v našich črevách, a zakaždým, keď berieme antibiotiká, zabíjame tie prospešné baktérie vnútri čreva, narúšame krehkú rovnováhu nášho organizmu a spôsobujeme disfunkčnosť kvasiniek. Taktiež sa používaním antibotík zvyšuje pravdepodobnosť alergie na rôzne jedlo, za čím môže nasledovať rad črevných porúch.
Prírodné Antibiotiká
Ak chcete použiť niečo prírodné, čo bude fungovať ako antibiotikum, nemusíte hľadať ďalej, než vo vašich chladničkách, skrinkách alebo špajzách, aby ste našli bezpečné, chutné pokrmy a byliny na odstránenie najtoxickejších baktérii a vírusov. Nekonečná múdrosť našej prírody nám poskytla mnoho veľmi účinných látok s antibakteriálnymi, antimykotickými a antivírusovými vlastnosťami, ktoré sú schopné chrániť ľudské telo bezpečne vďaka svojim hlbokým liečivým schopnostiam.
Výkonný Cesnak
Cesnak je silné, prírodné antibiotikum, ktoré nezabíja zdravé baktérie, ako to robia lieky. Je tiež efektívne antivírusový a antimykotický, takže stačí niekoľko kúskov cesnaku každý deň a môžete sa sami zbaviť infekcie. Cesnak preukázal svoju silu v boji proti baktériám, vrátane vírusových, plesňových a parazitárnych infekcií. Ak potrebujete dokázať silu cesnaku, stačí sa pozrieť na výsledky jednej štúdie. 7 pacientov s AIDS pravidelne užívalo po dobu 3 mesiacov 2 až 4 strúčiky cesnaku každý deň. Na konci výskumu mali všetci normálnu činnosť T-buniek (ktoré sú kľúčovým ukazovateľom aktívnej infekcie AIDS). Keďže AIDS je určite najviac obávaný stav na planéte, je to skvelá demonštrácia silných účinkov cesnaku. Na týchto pacientoch sa tiež ukázalo zlepšenie v iných problémoch, ako je chronická hnačka, genitálny herpes a chronické infekcie dutín. Bolo tiež zistené, že cesnak je užitočný pri problémoch ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak, alergie, bolesti zubov, rakovina, impotencia, nádcha a chrípka, ochorenia srdca a zvýšenie hladín cholesterolu. Podstatný je určite fakt, že mesačná zásoba cesnaku by stála len zopár eur a je dostupný v každom blízkom obchode alebo na trhu.
Ako používať cesnak?
Je potrebné, aby bol cesnak surový, aby mohol byť účinný ako liečebný prvok a antibiotikum. Pred jedením by sa mal podrviť a nechať na vzduchu na 10 minút. Tým sa plne aktivujú kľúčové prvky zabíjajúce baktérie a vírusy. Varenie cesnaku spôsobí, že stratí niektoré zo svojich liečebných látok. Jeho aktívna zlúčenina sa nazýva alicín, čo je zlúčenina podobná penicilínu. Potretie kože cesnakovým olejom môže liečiť odreniny alebo popáleniny, zatiaľ čo ak pustíte niekoľko kvapiek tohto oleja do ucha, pomôže vám v boji s ušnými infekciami. Najúčinnejšie metódy liečby sú napríklad položenie surového cesnaku pod jazyk, alebo vypitie cesnakovej šťavy, vďaka čomu sa liečivé látky absorbujú rýchlejšie. Pretože táto bylina je silná a ostrá, pre niektorých je požitie cesnakových piluliek lepšou voľbou. Použitie surového cesnaku nemusí chutiť hrozne, je veľa jednoduchých receptov, ktoré možno ľahko pripraviť. Ak máte nejakú infekciu, môžete si vychutnať nápoje alebo polievky a tým každý deň bojovať s chorobou bez použitia chemických antibiotík, ktoré zničia vaše dobré baktérie. Ak nemáte odšťavovač, hoďte ingrediencie do mixéra a urobte si napríklad paradajkovo-cesnakovú polievku. Môžete tiež pridať morskú soľ; bude to vynikajúce.
Cibuľa
Cibuľa je príbuzná cesnaku, preto má podobné liečivé vlastnosti. Môže znižovať bolesť a zápal. Zistilo sa, že cibuľa je tiež vhodná ako prírodné analgetikum a protizápalová látka, ktorá zvyšuje krvný obeh, zmierňuje príznaky angíny a pomáha pri liečbe prechladnutia a chrípky, ako aj pri pretrvávajúcom kašli.
Extrakt zo semienok grapefruitu
Pôvodne bol vyvinutý proti parazitom, ale rýchlo sa ukázalo, že môže potláčať rast húb, vírusov a tiež baktérií. Účinné zložky tohto extaktu sú netoxické a sú čerpané zo semien a dužiny certifikovaných ekologicky pestovaných grapefruitov. Tento proces prevedie bioflavonoidy grapefruitu do extrémne silnej zlúčeniny, ktorá môže byť použitá na zabitie salmonely, streptokokov, E. coli, shtaphylokokov, candidy, herpesu, chrípky, parazitov, plesní a mnoho ďalších.
Habanero papričky a chren
Sú to povzbudzujúce stimulanty, ktoré spevňujú, povzbudzujú telo a dodávajú mu energiu. To všetko je veľmi prospešné pri obrane proti invázii vírusov. Pomáhajú tiež roznášať krv do všetkých častí tela a tiež zvyšujú telesnú teplotu, ktorá následne zvýši aktivitu imunitného systému. Chren obsahuje éterické oleje podobné tým v horčici. Majú antibiotické vlastnosti, čo je veľmi účinné pri liečbe infekcií krku a horných dýchacích ciest. Olej z chrenu taktiež zabíja baktérie, ktoré môžu spôsobiť infekcie močových ciest.
Ovocie a zelenina s vysokým obsahom vitamínu C
Vitamín C je dobre známy tým, že pomáha posilniť imunitný systém a jeho schopnosť bojovať s chorobou. Počas rokov štúdie ukázali, že dokonca pomáha pri hadích uštipnutiach, či vírusových infekciách. Lekári odporúčajú plody s vysokým obsahom vitamínu C, pretože môžu pomôcť úplne odstrániť niektoré bakteriálne infekcie. Tento vitamín je nevyhnutný pre zdravý rast a vývoj organizmu. Jeho ďalšími funkciami je uzdravovanie kože, teda je užitočný pri hojení rán, a posilňovanie imunitného systému človeka. Takisto zvyšuje schopnosť tela odolávať infekciám. Niektoré druhy ovocia, bohaté na vitamín C, sú: acerola, ríbezle, guajava, pomaranč, citrón, kiwi, jahody, ananás, cukrový melón, mango, slivky a vodný melón. Medzi zeleninu bohatú na vitamín C patrí napríklad paprika, pažítka, petržlen, kel, brokolica, kapusta, ružičkový kel, karfiol, špargľa, paradajky, alebo špenát.
Škorica
Škorica je známa ako korenie, ale aj ako liek, pretože jej esenciálne oleje ju kvalifikujú medzi antimikrobiálne potraviny. Bola skúmaná aj pre svoju schopnosť zastaviť rast baktérií a húb, vrátane bežne problematickej kvasinky zvanej Candida. Škorica je taktiež bohatá na antioxidanty a má antifungálne a antibakteriálne vlastnosti. V našom tele má veľmi priaznivé účinky na pankreas, pretože má priaznivý efekt na hladinu cukru a inzlínu v krvi, a teda tiež pomáha držať pod kontrolou cukrovku. Ak máte chuť na škoricu, vaše telo môže ukazovať, že vaša hladina cukru v krvi nie je ako by mala byť. Antimikrobiálne vlastnosti škorice sú tak účinné, že nedávny výskum ukázal, že môže byť použitá ako alternatíva k tradičným konzervačným látkam. Keď zmiešate škoricu s medom z rastliny maduka, vytvoríte pastu skvele pôsobiacu proti opuchom. Môžete ju následne použiť aj na zuby alebo na kožu, čo zníži náchylnosť k nachladnutiu alebo chrípke a podporí trávenie.
Jablčný ocot
Táto ingrediencia obsahuje kyselinu jablčnú, čo je látka známa pre svoje antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Je smrtiaci pre všetky druhy baktérií, ktoré napádajú krk a pôsobí ako špongia, ktorá čerpá baktérie a vírusy spolu s toxínmi von z hrdla a okolitých tkanív. Tento druh octu tiež stimuluje acetolysis, pri ktorom sa toxické odpady, škodlivé pre telo, rozčleňujú a ničia.
Zázvor
Tradične sa používa na liečbu prechladnutia a chrípky, ale vedci zistili, že po konzumácii zázvoru sa nám zvyšuje telesná teplota, následkom čoho sa potíme. Počas potenia produkuje naše telo chemikálie, ktoré spôsobujú antimikrobiálny účinok, a teda bojuje proti baktériam. Niektoré čínske štúdie ukázali, že zázvor dokonca pomáha zabiť chrípkové vírusy (dokonca aj vtáčej chrípky!) A indická správa ukazuje, že zázvor zvyšuje schopnosť nášho imunitného systému bojovať s infekciami. Lekári taktiež potvrdili, že zázvor pomáha zabrániť zvracaniu pri nevoľnosti z pohybu, tehotenských nevoľnostiach či chemoterapii. Taktiež sa používa pri miernom podráždení žalúdka, na zníženie bolesti pri osteoartróze, srdcových chorobách a rakovine.
Eukalyptus
Môže sa používať ako lokálne antibiotikum. Eucalyptus má pri aplikovaní na kožu antiseptické vlastnosti. Ak používate zásaditý eukalyptový olej, mali by ste ho zriediť s iným, ako napríklad mandľovým alebo olivovým. Táto bylina môže byť tiež konzumovaná ako čaj, pričom pomáha v boji proti infekcii a horúčke, a para z čaja môže byť vdychovaná na liečbu kašľa. Eukalyptus je takisto účinnou liečbou proti opuchom a je skvelým prírodným antiseptikom, ktoré zabíja baktérie, huby a vírusy.
Echinacea
Echinacea obsahuje účinné látky, ktoré zvyšujú aktivitu imunitného systému, znížujú zápal, zmierňujú bolesť a majú hormonálne, antivírusové a antioxidačné účinky. Tieto faktory zaručili, že bylinkári odporúčajú Echinaceu na liečbu infekcií močových ciest, vaginálnych kvasiniek Candida, ušnej infekcie, plesní na nohách, zápalu prínosových dutín, sennej nádchy a dokonca i pomalo hojacich sa rán. Štúdie ukázali, že extrakt z Echinacey má antivírusový účinok na vývoj oparov vyvolaných vírusom herpes simplex. V dnešnej dobe je Echinacea používaná na boj proti prechladnutiu a chrípke, pretože môže zničiť aj zhubné baktérie, ako napríklad Staphylococcus aureus, ktorá spôsobuje smrteľné MRSA.
Olivové listy
Olivový list má úžasnú vlastnosť. Potláča alebo ničí široké spektrum škodlivých baktérií, húb a kvasiniek a zároveň umožňuje množenie užitočných baktérií. Takisto pomáha bojovať proti všetkým druhom infekcií.
Myrha
Táto rastlina bola bylinkármi používaná po stáročia. Dokonca sú o nej zmienky v Biblii. Je antiseptická, antibiotická a antivírusová. Môže byť užívaná interne, ako kloktadlo, alebo sa s ňou môžu umývať rany. Tiež je odporúčaná pre ľudí so zlým dychom, zápalom priedušiek, aftami v ústach, alebo bolesťami v krku. Myrha takisto pomáha zvýšiť počet bielych krviniek a je to účinný liečebný prostriedok, ale neodporúča sa používať ju dlhšie ako po dobu dvoch týždňov, keďže môže spôsobiť problémy s obličkami.
Golden seal
Golden seal, alebo Hydrastis Canadensis, je bylina, ktorá sa často vyskutuje v rastlinných častiach antibiotík. Má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Často je používaná na liečbu zápalu prínosových dutín, vaginálnej infekcie, ušnej infekcie a bolesti v krku. Môže byť užívaná interne, použitá ako kloktadlo, alebo na umytie intímnych partií. Avšak nemala by sa užívať počas tehotenstva, pretože môže stimulovať sťahy maternice. Taktiež môže znížiť hladinu cukru v krvi, a nemala by byť užívaná hypoglykemikmi.
Ostatné bylinky a korenia
Existuje mnoho ďalších korenín a bylín, ktoré majú prirodzené antibiotické vlastnosti, vrátane divokého indiga, nového korenia, oregana, tymiánu, rasce, estragónu, klinčekov, bobkového listu, chilli papričiek, rozmarínu, majoránu, koriandra, kôpru, bazalky, muškátového orieška, kardamomu, feniklu, mäty, šalvie, horčice, či petržlenu.
bottom of page