top of page
Vynikajucé recepty si vyskušajte a inšpirujte sa
Variť piecť je moja vášeň.
Polievky su potrebné pre naše telo.
Význam polievky v strave nepodceňujte
Zahreje, osvieži, zasýti a v neposlednom rade naše telo uzdraví. Reč je o polievke, ktorá je pre mnohých pravidelnou súčasťou obeda. Naopak nájdu sa však aj takí, ktorí polievky vo všeobecnosti neobľubujú a radšej ich v strave vynechávajú. Odborníci na výživu však upozorňujú, že to nie je správne. Polievka má neoceniteľný prínos hlavne v zime, kedy potrebuje organizmus na prácu viac energie.
Polievka ako predkrm
Väčšina z nás pozná polievku ako predkrm k hlavnému jedlu, čo má svoje opodstatnenie. Teplá polievka totiž vytvorí v žalúdku vhodné prostredie na strávenie tuhej stravy, spustí sekréciu slín a žalúdočných štiav, čím rozbehne pohyb čriev a doslova prebudí chuť k jedlu. Na druhej strane však zaradením polievky pred hlavné jedlo zabránite skorému nástupu hladu už krátko po výdatnom obede. Dôvodom je, že polievka pomáha udržať dlhšie stabilnú hladinu cukru v krvi.
Polievka zabezpečuje pre organizmus tekutiny, čo je dôležité z hľadiska dodržiavania správneho pitného režimu. Navyše obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok, ktoré sa uvoľňujú varením zeleniny. Rôzne zafarbená zelenina pôsobí proti rôznym voľným radikálom, takže čím farebnejšia polievka, tým je širší jej antioxidačný účinok, čo pomáha predchádzať rôznym ochoreniam, ako sú srdcovo-cievne choroby, či rakovina. Tieto živiny majú v polievke ľahko stráviteľnú podobu a sú ľahko vstrebateľné a využiteľné pre ľudský organizmus.
Polievka ako liek
Kvalitný kurací vývar vás postaví na nohy nielen počas choroby, ale napríklad aj po prehýrenej noci. Liečivú silu polievkam pripisovali už naši predkovia. Silné mäsové polievky "buoillon" sa používali ako liek pre chorých ľudí. Polievky sú ideálnym pomocníkom pri zápaloch hrdla či nádche. Vďaka minerálom a vápniku spevňujú aj naše kosti.
Preto sú polievky vhodným doplnkom stravy aj pre tých, ktorí trpia alergiou na kravské mlieko a výrobkoch z nich. Pri problémoch s trávením sa odporúča konzumovať najmä zeleninové polievky.
Vhodná aj pri diétach
Konzumáciu polievok by ste nemali vynechávať ani vtedy, ak sa pokúšate schudnúť. Tanier polievky pomáha naštartovať diétu a zintenzívniť výdaj energie, ktorý je pri redukčných diétach kľúčový.
Mnohé polievky podporujú látkovú výmenu. Polievka okrem toho navodí pocit sýtosti, čo umožní výrazne znížiť porcie hlavného jedla bez toho, aby ste mali pocit hladovania. Pri diéte môžete polievkou nahradiť aj hlavné jedlo, hlavne vo večerných hodinách. Uprednostniť však v takýchto prípadoch treba zeleninové polievky a vyhnúť sa zahusteným polievkam a zásmažkám.
Mýty a nepravdy
Aj okolo konzumácie polievok existuje množstvo mýtov. Jedným z nich je napríklad tvrdenie, že nemajú v našom jedálničku opodstatnenie. Polievka navyše nemusí byť len prvým chodom. Mnohí obľubujú ich konzumáciu ako hlavné jedlo. Ich príprava nie je časovo ani finančne náročná. Mnoho gazdiniek ich obľubuje práve kvôli týmto vlastnostiam. Sú ideálnym riešením aj pre tie domácnosti, kde na každodenné varenie kvôli ostatným povinnostiam neostáva veľa času. Ďalšou alternatívou sú instantné polievky. Vyberajte tie, ktoré neobsahujú glutaman a konzervačné látky. Polievky nemusíte konzumovať len teplé. Veľmi obľúbená sa už aj v našich končinách stala typická talianska polievka gaspacho.
Slepačia polievka pre telo i dušu
POTREBNÉ PRÍSADY
1/2 sliepka, 3 litre voda, 1 petržlen, 2 ks mrkva, 1/2 celer, 1 cibuľa, 1 strúčik cesnaku, 4 guľky nové korenie, 4 guľky čierne korenie, petržlenová, celerová vňať, soľ, 1 panák koňaku
POSTUP PRÍPRAVY
Slepačie mäso očistíme od tuku a kože (kto má rád masnú polievku tak nie) a spolu s kosťami vložíme do studenej vody. Pridáme očistenú zeleninu a koreniny a varíme do mäkka,aspoň 2 hodiny. Po uvarení mäsa aj zeleniny, to celé precedíme. Mäso a mrkvu pokrájame na kúsky a dáme do polievky. Polievku necháme povrieť a pridáme trofku vegety, zavaríme rezance. Na konci frcneme aj panák konaku, Potom vypneme a do polievky nakrájame zelenú vňaťku , dochutíme mletým korením. Ak polievku budú jesť aj malé deti, koreie ani koňak nedáme do celej polievky.
Kelovo-šošovicová polievka
POTREBNÉ PRÍSADY
12 ks ružičkového kelu, 2 hrste červenej šošovice, 1 malá cibuľa, najemno, šťava z 1/2 citróna, 3 PL oleja, soľ a korenie, chorizo klobáska, alebo slaninka a krutóny z tekvicového chleba
POSTUP PRÍPRAVY
Ružičkový kel očisť, niekoľko vrchných lístkov z neho odlož na dekoráciu a zvyšok nakrájaj na štvrtinky. V hrnci opraž najemno nakrájanú cibuľu do sklovita. Pridaj kel a šošovicu, jemne ochuť soľou a korením a citrónovou šťavou a ešte chvíľočku podus. Teraz všetko zalej vodou (asi 1 liter), priveď do varu a nechaj 20 minút jemne vrieť.
Medzitým si v panvici opraž chorizo klobásku, alebo slaninku.
Teraz polievku ponorným mixérom rozmixuj najemno a prípadne dochuť soľou a korením. Hotovo.
Polievku nalej do misiek, ozdob opečeným chorizo na postieľkach z kelových lístkov a krutónmi z tekvicového chleba (pozri môj blog) a posyp nasekanou pažítkou, alebo petržlenovou vňaťou.
Dobrú chuť!
Krémová šampiňónová polievka
POTREBNÉ PRÍSADY
400g čerstvých očistených šampiňónov, 60g masla, 2 PL hladkej múky, 800ml zeleninového alebo mäsového vývaru, 200ml smotany na šľahanie, 3 strúčiky cesnaku, štipka soli, štipka mletého čierneho korenia....
POSTUP PRÍPRAVY
Šampiňóny nakrájame na plátky. Cesnak olúpeme a roztlačíme. Maslo rozpustíme, pridáme šampiňóny a cesnak a orestujeme. Prikryjeme a necháme 5 minút podusiť. Potom poprášime múkou, zalejeme vývarom a privedieme do varu, povaríme 10 minút. Polievku rozmixujeme ponorným mixérom, osolíme, okoreníme a pridáme smotanu. Necháme prejsť varom, odstavíme a môžeme podávať
Mrkvovo-cibuľová polievka
POTREBNÉ PRÍSADY
1 veľká cibuľa /alebo dve menšie/, 500g očistenej mrkvy, 50g masla, 2 Pl hladkej múky, 1,25l slepačieho vývaru /buď si odložíme z nedeľnej polievky alebo použijeme 1 kocku bujónu/, 0,5l smotany na varenie, 1 PL nastrúhanej pomarančovej kôry /môže byť aj sušená alebo z BIO pomaranča/, štipka soli
POSTUP PRÍPRAVY
Maslo rozpustíme, cibuľu olúpeme a nakrájame na plátky, mrkvu na kolieska. Oboje opražíme spolu na masle a potom zasypeme múkou, zas trochu opražíme. Zalejeme vývarom, privedieme do varu a povaríme asi 25 minút. Potom polievku rozmixujeme do hladka, pridáme pomarančovú kôru, soľ a vlejeme smotanu. Prevaríme, odstavíme a podávame s nasekanou pažítkou... hladošom aj s krutónm.
Berlínska polievka.
POTREBNÉ PRÍSADY
Dobrá alternatíva tradičnej mäsovej polievky: 1 l mäsového vývaru /môže byť aj z kocky/, 2 PL masla, 2 PL hladkej múky /môžeme vynechať/, 400g očisteného zeleru, 2 Ks petržlenu, 3 ks mrkvy, 1 cibuľa, 1 bobkový list, majoránka, mletá rasca, nasekaná petržlenová vňať, soľ, mleté čierne korenie, trocha sterilizovaného chrenu...
POSTUP PRÍPRAVY
Na masle osmažíme cibuľu a pridáme na kocky nakrájanú zeleninu, osmažíme, zasypeme múkou, zalejeme vývarom, pridáme bobkový list a rascu a varíme zeleninku do mäkka. Pridáme potom majoránku, petržlenovú vňaťku, okoreníme a prípadne ešte dosolíme a dochutíme chrenom /ja som dala 3 kopcovité čajové lyžičky/. Prevaríme a môžeme podávať.
Vichyssoise.
POTREBNÉ PRÍSADY
2ks póru, 2ks väčších zemiakov, 30g masla, 30g oleja, 3 šálky kuracieho vývaru, 1 šálka mlieka, štipka soli, štipka chilli, trocha kyslej smotany
POSTUP PRÍPRAVY
1 šálka = 250ml
Ak nemáme kurací vývar, postačí kocka slepačieho bujónu a 3 šálky vody...
Pór očistíme, odstránime poškodené vrchné listy, poškodenú zelenú časť a "fúzy", opláchneme a nakrájame na kolieska. V hrnci si rozohrejeme olej a rozpustíme maslo. Pridáme pór a za občasného premiešania dusíme do mäkka. Zemiaky očistíme a nakrájame na kocky. Keď je pór mäkký, pridáme zemiaky, zalejeme vývarom /alebo vodou a pridáme kocku bujónu/, osolíme a povaríme, kým zemiaky nezmäknú /takých 20 minút by malo stačiť/. Zalejeme mliekom, prevaríme, rozmixujeme dohladka a podávame s lyžicou kyslej smotany a posypané chilli /pri deťoch môžeme samozrejme vynechať.
Francúzska cibuľová polievka
POTREBNÉ PRÍSADY
veľmi jednoduchá... 6ks cibule, 60g masla, 120g hladkej múky, 2 l hovädzieho bujónu /ak nemáme hotový použijeme 2 kocky bujónu/, 1 PL cukru, soľ, starší rožok, nastrúhaný tvrdý syr...
POSTUP PRÍPRAVY
Cibuľu nakrájame na kolieska. Olej si rozpálime, pridáme cibuľu a na miernom ohni udusíme do mäkka. Pridáme cukor a asi 1 minútku pražíme. Pridáme múku, opražíme ju, zalejeme vývarom /alebo vodou a pridáme kocky bujónu/ a varíme na miernom ohni 1 hodinu. Podľa chuti dosolíme. Rožok nakrájame na kolieska, dáme opiecť do rúry dozlata, posypeme časťou strúhaného syra, ktorý necháme roztopiť. Polievku podávame s kolieskami rožka a trochou strúhaného syra.
Polievka z Hokaidó tekvice
POTREBNÉ PRÍSADY
1 tekvička Hokaidó 1 kelímok sladkej smotany soľ muškátový oriešok mleté čierne korenie 1 stredná cibuľa 2 PL oliv. oleja 2 strúčiky cesnaku 1 krajec chleba tekvicový olej tekvicové jadierka
POSTUP PRÍPRAVY
Cibuľu ošúpeme, pokrájame a speníme na oleji. Prihodíme kocky tekvice a osolíme, prihodíme trocha mletého čierneho korenia a chvíľu restujeme za stáleho miešania.
Potom tekvicu podlejeme vodou alebo vývarom a prikryté dusíme domäkka. Behom 15 minút by mala byť tekvička mäkká. Odstavíme.
Ponorným mixérom tekvicu rozmašírujeme na kašu, dáme späť na horák a do vriacej vlejeme smotanu. Ja ju zvyknem ešte trocha nariediť mliekom, podľa úvahy a želanej hustoty môžeme priliať ešte ďalší vývar.
Postrúhame ždibec muškátového orieška a pridáme do polievky, ktorú ešte trocha povaríme.
V panvici opečieme na troche oleja krajec chleba, ku koncu pridáme zopár tekvicových jadierok a tiež ich narýchlo opečieme. Hrianku potrieme cesnakom a pokrájame. Vkladáme do polievky pri servírovaní, posypeme opečenými jadierkami a pokvapkáme tekvicovým olejom. Mňam!
Polievka zo suchého hrachu
POTREBNÉ PRÍSADY
slovenská klasika, ktorá má toľko podôb, že sa asi ani v jednej rodine nevarí rovnako...Ja má skoro expresnú verziu - hrach nenamáčam :-) Potrebujeme: 1 šálku suchého hrachu, 3 bobkové listy, olej, 2 PL hladkej múky, soľ, kocku mäsového vývaru, 2-3 nožičky párkov /alebo inej údeniny nakrájanej na kocky, kolieska/, 1 strúčik cesnaku, majoránka...
POSTUP PRÍPRAVY
Ako som vyššie písala, hrach nenamáčam a pekne zmäkne aj tak. Takže do hrnčeka nasypem suchý hrach, viac krát ho prepláchnem pod tečúcou vodou, pridám 2 šálky vody a bobkový list. Dám variť. Počas toho zberám lyžicou penu, ktorá sa vytvára na povrchu. Varím asi 1 1/2 hodinky niekedy 2 hodinky. Do druhého hrnca si dám rozohriať olej, prisypem múku, osmažím, za stáleho miešania prilievam vodu a prihodím bujónovú kocku. a povarím za občasného miešania. Bobkový list vyberiem a hrach rozmixujem ponorným mixérom a vlejem do hrnca s vývarom. Osolím, pridám na kolieska nakrájané párky, prelisovaný cesnak, podľa potreby a hustoty dolejem vodu a privediem k varu. Odstavím, nasypem majoránku a podávam s čerstvým chlebíkom.
Smotanová kuracia polievka
POTREBNÉ PRÍSADY
750ml kuracieho vývaru, 750 ml vody, 3 PL hladkej múky, 1 stonka stopkatého zeleru, 2 zemiaky, 250 ml mlieka, 250 ml smotany na šľahanie, 60g masla, soľ.
POSTUP PRÍPRAVY
Rozpustíme maslo, osmažíme na ňom múku, postupne a za stáleho miešania vlievame bujón, pridáme nadrobno nakrájaný zeler a očistené, nadrobno nakrájané zemiaky, povaríme do mäkka. Potom zalejeme mlieko ma smotanou, podľa chuti dosolíme a necháme prevrieť. Môžeme podávať s kúskami vareného kuracieho mäska.
Feniklová polievka s údeným lososom
POTREBNÉ PRÍSADY
1 hlavička feniklu, asi 150g ošúpaných zemiakov, 1 cibuľa, 500ml mlieka, 500ml zeleniového vývaru, 200ml smotany na šľahanie, olej, soľ, voda podľa potreby, kúsky údeného lososa /ja kupujem v LIdli/.
POSTUP PRÍPRAVY
Tak na túto polievku som si robila zálusk dlho. Už i preto, že fenikel sa v mojej kuchyni nenájde príliš často a tak som bola zvedavá, ako bude chutiť. A chutí teda fantasticky.
Polievka z vodnice - bielej reďkovky
POTREBNÉ PRÍSADY
Netradičná, ale vynikajúca polievka... 250g vodnice /bielej reďkovky/, 200g očistených zemiakov, 200g zeleru, 1 cibuľa, olej, voda, zeleninový bujón, 150ml smotany na šľahanie, 2 PL kyslej smotany, soľ...
POSTUP PRÍPRAVY
Vodnicu si olúpeme, takisto aj cibuľu. Všetku zeleninu nakrájame na kocky. Na oleji si opečieme cibuľku, pridáme vodnicu, zeler, zalejeme vodou. Pridáme zemiaky, bujón a varíme do mäkka, cca 20 minút. Prilejeme obe smotany, polievku do hladka rozmixujeme, podľa chuti osolíme a prevaríme. Podávame s opraženou cibuľkou. Má jemnú chuť a trochu pripomína šampiňóny.
Drožďová polievka so zeleninou
POTREBNÉ PRÍSADY
Tak túto polievku si buď na prvý krát obľúbite alebo ju nebudete mať v láske /u nás našťastie vyhrala prvá možnosť, preto ju varím celkom rada a dosť často/...
POSTUP PRÍPRAVY
Potrebujeme: 3 mrkvy, 1 petržlen, kúsok zeleru... trochu oleja, ml. červenú papriku, rascu, soľ, kocku droždia, 1-2 hrste ovsených vločiek, vodu.
Zeleninu si očistíme a nakrájame na kocky. Dáme so menšieho hrnca, osolíme a zalejeme vodou. Keď zelenina zmäkne, odstavíme ju a necháme tak... Na oleji si speníme droždie, pridáme ml. červenú papriku, vločky, popražíme a zalejeme zeleninou spolu s vodou, v ktorej sa varila a vodu ešte dolejeme. Prisypeme rascu, prípadne dosolíme a privedieme do varu. Odstavíme a podávame.
Rukolová polievka
POTREBNÉ PRÍSADY
Keď sa mi do rúk dostal tento recept, bola som skeptická... u nás šalátové polievky majú "stopku", pretože ich nikto nemá rád. Ale keďže bola jednoduchá nielen na suroviny, ale aj na prípravu... nedalo mi nevyskúšať ju. Bola som milo prekvapená chuťou a dostala sa natrvalo do môjho receptára.
POSTUP PRÍPRAVY
1 balenie rukoly /asi 125g/, 200ml smotany na šľahanie, 2 PL hladkej múky, 1 kocka zeleninového bujónu, soľ, olej, asi 1,5l vody... krutóny do polievky.
Na troške oleja si osmažíme múku, zalejeme asi polovicou vody, dáme rozpustiť bujón, osolíme a povaríme. Rukolu opláchneme a vložíme do vriacej polievky, prilejeme smotanu a necháme povariť cca 2 minúty. Potom polievku rozmixujeme ponorným mixérom a môžeme sa do nej pustiť. Ľahká, letná, nenáročná na čas, prípravu, suroviny... a pritom chutí výborne.
Turecká šošovicová polievka
POTREBNÉ PRÍSADY
300 g červenej šošovice 2 PL olivového oleja 1 veľká cibuľa (najemno nasekaná) 160 g mrkvy (pokrájanej na menšie kocky) 1 PL rajčinového pretlaku 2 ČL mletej rasce 1 ČL mletej červenej papriky 2 PL nasekanej čerstvej mäty ½ ČL sušeného tymiánu alebo oregána štipka mletého čierneho korenia 2 litre vývaru soľ
POSTUP PRÍPRAVY
Červenú šošovicu namočíme na 20 minút do vody. Vodu zlejeme a ešte dvakrát ju dobre prepláchneme. Odložíme nabok.
V hrnci zohrejeme 2 PL oleja, pridáme najemno nasekanú cibuľu a restujeme, kým nebude cibuľa urobená do sklovita.
Pridáme rajčinový pretlak, kmín, papriku, mätu, tymián, štipku čierneho korenia a restujeme ešte 30 sekúnd. Potom nasypeme šošovicu, pridáme mrkvu, zalejeme vývarom, jemne posolíme a necháme zovrieť. Varíme dovtedy, kým nebude šošovica aj mrkva mäkká.
Uvarenú polievku prepasírujeme alebo rozmixujeme tyčovým mixérom dohladka. Dochutíme soľou alebo čiernym korením.
Servírujeme pokvapkanú paprikovým olejom, prípadne s posekanou mätou a plátkom citróna.
bottom of page