top of page
tzvFjbazTqz6Upamhndv9w_edited.jpg

SLOVENSKÁ KUCHYŇA

Slovenská kuchyňa sa spája so kulinárskymi zručnosťami našich starých mám a my sme hrdí, že sme pre vás zhromaždili tieto rýdzo slovenské recepty.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: About
33q0x6IvSZ3hOolBmbHlEg.jpg

Tradičný Granadír

Rýchle, lacné a chutné jedlo, ktoré už zachránilo nejeden obed či večeru.

Príprava 10min Úprava 20min Porcie 3 INGREDIENCIE 6 ks stredne veľké zemiaky 300 g cestoviny 2 ks cibuľa 3 PL olej podľa chuti soľ, mletá sladká paprika. POSTUP
1
Zemiaky ošúpeme, pokrájame na menšie kocky a uvaríme v osolenej vode do mäkka. Scedíme a presypeme do väčšej misky.

2
Cestoviny dáme variť do osolenej vriacej vody.

3
Na panvici zahrejeme olej a pridáme nadrobno nasekanú cibuľu, ktorú restujeme do mäkka. Potom pridáme mletú papriku (cca lyžicu) a ešte minútku restujeme.

Náš tip
Niektoré recepty spolu s cibuľkou odporúčajú orestovať aj na kocky pokrájanú slaninu.

4
Zemiaky prelejeme paprikovo-cibuľovým omastkom, pridáme uvarené cestoviny, všetko spolu premiešame a podľa chuti dosolíme.

5
Granadír podávame s nakladanými uhorkami.

o8NTyHI1QnGOxMB_YdU86Q.jpg

Dukátové buchtičky s vanilkovým krémom

Tradičný recept z babičkinej kuchyne, ktorý si vždy radi pripravíme.

Príprava 90min Úprava 20min Porcie 0 INGREDIENCIE BUCHTIČKY: 300 ml vlažné mlieko 1/2 ks čerstvé droždie 550 g hladká múka 1 štipka soľ 50 g kryštálový cukor 1 ks vajce 100 ml olej trochu olej na potretie VANILKOVÝ KRÉM: 3 ks vajce 50 g kryštálový cukor 750 ml mlieko 1 balíček Zlatý klas 2 balíčky vanilkový cukor. POSTUP
1
Buchtičky: v teplom mlieku rozmiešame rozmrvené droždie, pridáme lyžičku cukru a necháme vzísť kvások (cca 10 minút).

2
Vo väčšej miske premiešame preosiatu múku so soľou a cukrom, v strede urobíme jamku, do ktorej pridáme celé vajce, olej a kvások. Spracujeme celistvé cesto, ktoré následne hnetieme na pomúčenej doske do hladka. Cesto vložíme do olejom vymastenej misky, zakryjeme a necháme vykysnúť na teplom mieste (cca 45 minút).

3
Vykysnuté cesto rozdelíme na päť častí, z každej vyvaľkáme hrubší valček, ktorý dlaňou po celej dĺžke sploštíme a ostrým nožom ho pokrájame na buchtičky približne o veľkosti palca.

4
Buchtičky zľahka máčame v oleji (trochu v miske) a ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie do radov. Plech prekryjeme vlhkou utierkou a necháme ešte 20 minút podkysnúť.

5
Rúru rozohrejeme na 200°C a buchtičky pečieme zhruba 12 až 15 minút. Necháme vychladnúť.

6
Vanilkový krém: vajcia rozklepneme, oddelíme žĺtky od bielkov a z bielkov a cukru (50 g) vyšľaháme pevný sneh.

7
V hrnci spolu vyšľaháme mlieko, žĺtky, vanilkový cukor a zlatý klas. Všetko privedieme k varu a uvaríme hustejší krém, ktorý odstavíme a ešte za horúca doň vmiešame bielkový sneh.

8
Dukátové buchtičky podávame preliate vanilkovým krémom.

dv62UDtQQIrz3fMf4sF2pw.jpg

Voňavá kávová bábovka s rumom

Dokonalá bábovka k dobrej šálke kávy.

Príprava 20min Úprava 60min Porcie 12 INGREDIENCIE 3 ks vajce 200 g kryštálový cukor 100 ml olej 120 ml mlieko 2 PL citrónová šťava 300 g hladká múka 1.5 KL kypriaci prášok 1 štipka soľ 2 PL instantná káva 2 PL horúca voda 2 PL rum EŠTE POTREBUJEME: trochu maslo na vymastenie formy trochu hladká múka na vysypanie formy trochu práškový cukor na posypanie. POSTUP
1
Rúru rozohrejeme na 175°C. Formu na bábovku vymastíme maslom a vysypeme múkou.

2
Celé vajíčka vyšľaháme s cukrom do peny, pridáme olej a mlieko, v ktorom sme vymiešali citrónovú šťavu. Premiešame.

3
K tekutej zmesi preosejeme hladkú múku, kypriaci prášok, soľ a vymiešame hladké cesto.

4
V menšej miske zalejeme kávu horúcou vodou, pridáme rum a vymiešame. Ku kávovému základu primiešame 2-3 lyžice cesta a premiešame.

5
Dve tretiny bledého cesta navrstvíme do bábovkovej formy, na vrch po celom obvode pridáme kávové cesto, špajľou ich premiešame a zarovnáme zvyškom bledého cesta.  

6
Kávovú bábovku pečieme (na 175°C) zhruba 50 až 60 minút, alebo kým do stredu zapichnutá špajľa nevyjde čistá.

7
Bábovku necháme zhruba 15 minút vychladnúť vo forme, a potom ju opatrne vyklopíme na podnos.

8
Podávame k dobrej káve poprášenú preosiatym cukrom.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
BMO-Xhf0ROeXfY3f-Df16A.jpg

Makové rezy

Kysnuté cesto, podmanivá plnka a 9 vrstiev. Nádherný a chutný koláčik!

Príprava 100min Úprava 30min Porcie 0 INGREDIENCIE CESTO: 300 g hladká múka 300 g polohrubá múka 50 g práškový cukor 1 štipka soľ 320 ml mlieko 1/2 kocky čerstvé droždie 100 g maslo 2 PL bravčová masť 1 ks vajce MAKOVÁ PLNKA: 300 ml mlieko 200 g kryštálový cukor 4 KL ríbezľový lekvár 1 ks citrón (kôra) 400 g mletý mak EŠTE POTREBUJEME: vajce na potretie, práškový cukor na posypanie. POSTUP
1
Z teplého mlieka, droždia a lyžičky cukru vymiešame kvások, ktorý necháme vzísť.

2
V miske spolu premiešame múky, cukor a soľ. V strede urobíme jamku, do ktorej rozklepneme vajíčko, prilejeme kvások a začneme spracovávať cesto, do ktorého pridáme aj zmäknuté maslo a masť.

3
Keď je cesto celistvé a elastické, necháme ho zakryté v miske kysnúť asi hodinu.

4
Medzitým si pripravíme makovú plnku: do rajnice nalejeme mlieko, pridáme cukor, strúhanú citrónovú kôru a lekvár. Všetko spolu privedieme k varu a miešame, kým sa cukor nerozpustí.

5
Potom zmes odstavíme a postupne primiešavame mletý mak. Plnku necháme vychladnúť.

6
Menší hlboký plech alebo pekáč vymastíme maslom a vysypeme múkou. 

7
Vykysnuté cesto rozdelíme na päť častí a z každej vyvaľkáme tenký plát o veľkosti plechu.

8
Uložíme prvý plát, ktorý potrieme štvrtinou plnky a vrstvenie opakujeme až koláč ukončíme piatym plátom cesta.

9
Plech zakryjeme utierkou a koláč necháme podkysnúť ešte 30 minút.

10
Potom vrch popicháme vidličkou, potrieme rozšľahaným vajíčkom a dáme piecť do rúry vyhriatej na 180°C na približne 25 až 30 minút.

11
Vychladnutý koláč posypeme práškovým cukrom a krájame na obdĺžnikové rezy.

QlG3YJ_NTDy1L8MWYw8ZpA.jpg

Vyprážané pirohy s bryndzou

Vyprážali ste už pirohy? Ak nie, je najvyšší čas to vyskúšať! Postup je rovnaký ako u klasických pirohov, len sa nakoniec nevaria v osolenej vode, ale vysmážajú v horúcom oleji do chrumkava.

Príprava 30min Úprava 10min Porcie 0 INGREDIENCIE CESTO: 6 ks stredne veľké zemiaky 350 g polohrubá múka 1 ks vajce štipiek soľ PLNKA: 200 g bryndza 2 ks stredne velľké zemiaky 150 g oravská slanina 4 ks jarná cibuľka podľa chuti mleté čierne korenie olej na vysmážanie, petržlenová vňať. POSTUP
1
Všetky zemiaky uvaríme v šupke do mäkka. 6 zemiakov postrúhame na strúhadle na zemiaky na pomúčenú dosku. 2 zvyšné zemiaky odložíme na plnku.

2
K postrúhaným zemiakom pridáme múku, soľ a vajce. Na doske vypracujeme nelepivé cesto (podľa potreby pridávame múku). 

3
Na panvici si opečieme slaninku do chrumkava a pred koncom pridáme na minútku na kolieska pokrájanú cibuľku. Odložené zemiaky roztlačíme spolu s bryndzou a primiešame opraženú slaninku s cibuľkou. Podľa chuti dochutíme korením. Soliť netreba. 

4
Cesto si rozvaľkáme na hrúbku asi 5 mm a pohárom vykrajujeme kruhy. Tie naplníme bryndzovou plnkou, preložíme na polmesiac a okraje dobre pritlačíme (uzavrieme) koncom príborového noža.

5
Takto pripravené pirohy vysmážame úplne ponorené v oleji v hlbšom hrnci. Keď budú pekne ružové, vytiahneme ich a osušíme v papierovej utierke. Podávame ešte horúce posypané petrželkou. 

GfDhFrdKSFTKh6Mo2vIldg.jpg

Pečené koleno s medovou glazúrou

Často podceňovaný kúsok mäska sa zmení na nevýslovnú delikatesu a bude sa rozplývať na jazyku.

Príprava 20min Úprava 180min Porcie 2 INGREDIENCIE 1 ks bravčové koleno 2 ks bobkový list 5 ks nové korenie celé 5 ks čierne korenie (celé) 1 KL rasca cela 1 KL soľ 1 ks mrkva 1 ks cibuľa 3 strúčiky cesnak 1/2 ks malý zeler 500 ml pivo (svetlé, tmavé...) NA GLAZÚRU: 1 PL olej 1 PL med 1 PL plnotučná horčica 1 PL sójová omáčka. POSTUP
1
Koleno umyjeme pod tečúcou vodou, vložíme do veľkého hrnca a pridáme koreniny (soľ, čierne korenie, rascu, nové korenie a bobkový list).

2
Zeleninu očistíme a do hrnca ku kolienku pridáme prepolenú cibuľu, celé strúčiky cesnaku a na kocky pokrájanú mrkvu a zeler.

3
Všetko zalejeme tmavým pivom a vodou tak, aby bolo mäso kompletne zaliate.

4
Na miernom ohni privedieme k varu, zakryjeme a varíme zhruba hodinu a pol, pričom zhruba po hodine koleno otočíme.

5
Potom koleno spolu so zeleninu uložíme do pekáča, podlejeme pivovým vývarom, potrieme medovou omáčkou a dáme do rúry vyhriatej na 160°C a pečieme približne rovnaký čas, ako sme koleno varili – 90 minút.

6
Počas pečenia koleno pravidelne polievame vývarom a v zhruba polovici ho otočíme a potrieme zvyškom medovej omáčky.

7
Podávame s chlebíkom, chrenom, nakladanými feferónkami, horčicou a dobre vychladeným pivom.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
Owr_Fp2sQwvTLQpnEVBL3Q.jpg

Bravčový guláš s haluškami

Vynikajúce, rýchle jedlo z bravčového pliecka.

Príprava 15min Úprava 45min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 kg bravčové pliecko 2 PL bravčová masť 3 ks veľka cibuľa 2 PL sladká mletá paprika 2 PL paradajkový pretlak 3 ks paradajka 2 ks kápia 1 ks čili paprička 1 liter hovädzí vývar podľa chuti soľ, mleté čierne korenie HALUŠKY: 500 g hladká múka 1 KL soľ 1 ks vajce 350 ml voda 2 PL maslo alebo masť na omastenie. POSTUP
1
Bravčové mäso pokrájame na kocky a cibuľu nasekáme na menšie kúsky.

2
Vo väčšom hrnci zahrejme masť a pridáme cibuľku, ktorú orestujeme do sklovita. Pridáme mäso, osolíme a okoreníme a opekáme, kým sa nezatiahne.

3
Potom mäsko zaprášime paprikou, pridáme pretlak a spoločne restujeme asi 2 minútky.

4
Potom postupne pridáme na kocky pokrájané paradajky, na tenké prúžky pokrájanú kapiu, na kolieska nakrájanú čili papričku, krátko opražíme a podlejeme vývarom toľko, aby mäso nebolo úplne ponorené.

5
Guláš zakryjeme, stiahneme plameň a necháme variť, kým nebude mäsko mäkké 30 až 40 minút.

6
Medzitým si pripravíme halušky: múku nasypeme do misky, pridáme celé vajce, soľ a postupne prilievame vodu a miešame. Výsledné cesto by malo byť hladké, ale nie úplne riedke.

7
Cesto pretlačíme cez haluškovač do osolenej vriacej vody a potom, ako halušky vyplávajú na povrch, ich ešte povaríme zhruba 2 minútky.

8
Halušky scedíme a premiešame s trochou masla alebo masti.

9
Guláš podávame s haluškami a všetko ešte posypeme nasekanou jarnou cibuľkou.

lHQg84e4R_7BoXLqmDzPSw.jpg

Tradičné fánky (Božie milosti)

Pod názvom fánky sa nám ukrýva tradičná "maškrta", ktorá sa nám spája s fašiangami. Avšak poznáme ich aj pod iným názvom - Božie milosti. A ako ich voláte vy?

Príprava 50min Úprava 20min Porcie 30 INGREDIENCIE 300 g hladká múka 1/2 ČL prášok do pečiva 1/4 ČL soľ 1 PL práškový cukor 1 balíček vanilkový cukor trochu citrónová kôra 75 g zmäknuté maslo 2 ks vaječný žĺtok 6 PL kyslá smotana 2 PL rum olej alebo bravčová masť na vyprážanie práškový a vanilkový cukor na posypanie. POSTUP
1
Vo väčšej mise si zmiešame múku s práškom do pečiva a soľou. Pridáme aj práškový a vanilkový cukor a trošku citrónovej kôry.

2
Ku sypkým surovinám pridáme zmäknuté maslo, vaječné žĺtky, kyslú smotanu a rum. Vypracujeme cesto, ktoré necháme cca 20 až 30 minút odležať. 

3
Odležané cesto vyvaľkáme a radielkom narežeme na obdĺžniky - v každom urobíme ešte jeden alebo dva zárezy.

Ak urobíme jeden zárez, tak cesto môžeme ešte cez otvor "prevliecť". Chytíme jednu stranu cesta a prevlečieme ju cez otvor v strede cesta.

4
Pripravené fánky vyprážame v rozhorúčenom oleji. Následne ich zbavíme prebytočného oleja s pomocou papierových obrúskov.

5
Hotové fánky posypeme zmesou práškového a vanilkového cukru a podávame. 

C57SomM5RBegXHUbWwlyiw.jpg

Cestoviny s nivou omáčkou a vlašskými orechmi

Rýchle, delikátne a vďačné jedlo na rýchlu večeru.

Príprava 10min Úprava 10min Porcie 2 INGREDIENCIE 250 g cestoviny podľa chuti soľ 1 hrsť vlašské orechy 150 ml smotana na šľahanie 100 ml zeleninový vývar 120 g Niva 1 štipka mleté čierne korenie 1 KL med. POSTUP
1
Obľúbené cestoviny dáme variť do osolenej vody.

2
Orechy nasekáme na väčšie kúsky, krátko ich opražíme na suchej panvici a presypeme do misky.

3
Smotanu nalejeme do rajnice a zriedime ju zeleninovým vývarom.

4
Spoločne ich privedieme k varu, znížime intenzitu plameňa, pridáme štipku čerstvo zomletého čierneho korenia a pridáme rozmrvenú nivu. Za stáleho miešania omáčku zahrievame kým sa syr neroztopí.

5
Nakoniec pridáme lyžičku medu, minútku povaríme a odstavíme.  

6
Horúce cestoviny prelejeme omáčkou a posypeme opraženými orechmi.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
ifaN35EgRA2Ix3jxgDdCNw.jpg

Domáca bravčová masť a oškvarky

Masť i oškvarky vznikajú spoločne jednoduchým škvarenín. Jedna pochutina je vedľajším produktom tej druhej a naopak.

Príprava 0min Úprava 120min Porcie 0 INGREDIENCIE 2 kg surová slanina (sadlo) 1 dl voda podľa chuti soľ (nemusí byť). POSTUP
1
Slaninu si pokrájame na približne rovnaké kocky (2x2 cm).

Náš tip
Môžeme okrem sadla pokrájať aj kúsok prerastenejšieho bravčového boku, aby boli oškvarky chuťovo bohatšie.

2
Do veľkého hrnca nalejeme asi deci vody, aby nám slanina neprihorela, kým pustí masť. Pridáme pokrájanú slaninu (všetku) a za pomerne častého premiešavania topíme/škvaríme.

Škvarky môžeme v tomto štádiu aj posoliť, ale nie je to nevyhnutné.

3
Dĺžka škvarenia závisí od intenzity plameňa (sporák, kotlík) i materiálu zvolené hrnca. Hlavným ukazovateľom je farba oškvarkov. Mali by byť všetky krásne zlato-hnedé a chrumkavé. Pri tomto množstve škvarkov rátajme zhruba 2 hodiny. 

4
Keď škvarky začnú byť potopené v masti, začneme ju žufankou pomaly odoberať do iného hrnca. Zase miešame a postupne odoberáme vytopenú masť, kým sa nám oškvarky nezačnú ešte intenzívnejšie škvariť už len v troške masti.

5
Oškvarky odstavíme keď sú krásne zlato-hnedé a chrumkajú. Vsypeme ich do sitka a necháme dobre odkvápať. Zvyšnú scedenú masť ešte prilejeme k ostatnej, premiešame.

6
Masť lejeme do pohárov, uzavrieme a uložíme na tmavé a chladné miesto (do komory, do chladničky). Keď stuhne, krásne zbelie. Používame v kuchyni namiesto oleja alebo už tradične mažeme na čerstvý chlieb so soľou a cibuľou.

7
Oškvarky necháme vychladnúť, môžeme ich zľahka posoliť a uskladniť v uzatvárateľnej nádobe na chladnom, tmavom mieste. Sú fantastické v nátierke, pirohoch či pagáčoch.

h_bMIphzQ8iXrXhIO7mybA.jpg

Karfiolovo-syrové fašírky

Chrumkavé krokety s rozmixovaného karfiolu a dvoch druhov syra.

Príprava 15min Úprava 5min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 ks menší karfiol 100 g tavený syr 100 g strúhaný tvrdý syr (eidam, gouda, čedar, ...) 1 PL hladká múka podľa chuti soľ, mleté čierne korenie trochu olej na vyprážanie EŠTE POTREBUJEME: hladká múka, vajce, strúhanka. POSTUP
1
Karfiol umyjeme a ostrým nožom nasekáme, alebo rozmixujeme na malé kúsky, ktoré uvaríme v slanej vode a popučíme na pyré (s kvapkou vody, v ktorej sa varil).

2
Karfiolovú kašu dáme do misky a pridáme tavený a postrúhaný syr, zľahka osolíme a okoreníme. Potom primiešame hladkú múku.

3
Zo zmesi navlhčenými rukami tvarujeme malé kroketky, ktoré následne obaľujeme v múke, vyšľahanom vajíčku a strúhanke.   

4
Karfiolové kroketky vyprážame do zlatova  z oboch strán a podávame s varenými zemiakmi a domácim dresingom.

6fDi5ZsBQ0PveytH7lUD2w.jpg

Pečené buchty s makom a jablkami

Výborné pečené buchty. Tentokrát s dvojitou plnkou z maku a strúhaných jabĺk.

Príprava 110min Úprava 30min Porcie 12 INGREDIENCIE CESTO: 500 g hladká múka 1 štipka soľ 2 PL kryštálový cukor 1/2 kocky čerstvé droždie 240 ml vlažné mlieko 1 ks žĺtok 50 g zmäknuté maslo MAKOVO-JABLKOVÁ PLNKA: 150 g mletý mak 2 ks jablko 50 g práškový cukor 1 balíček vanilkový cukor 1 balíček škoricový cukor trochu mlieko EŠTE POTREBUJEME : 1 ks žĺtok (na potretie) 1 PL olej (na potretie) trochu práškový cukor (na posypanie). POSTUP
1
Cesto: vo veľkej miske spolu premiešame preosiatu múku s cukrom (lyžičku cukru si odložíme do kvásku) a soľou.

2
V strede urobíme jamku, do ktorej rozdrobíme droždie, pridáme cukor a prilejeme polovicu teplého mlieka. Necháme zaktivovať kvások (15 minút).

3
Potom spracujeme cesto so zvyškom mlieka, žĺtkom a zmäknutým maslom, ktoré dobre uhnetieme na pomúčenej doske, vrátime do misky, zakryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť cca hodinu.

4
Medzitým si pripravíme plnku: jablká ošúpeme, postrúhame, vytlačíme z nich čo najviac šťavy a zmiešame ich s mletým makom, cukrami a podľa potreby aj troškou teplého mlieka, aby sa plnka nesypala.

5
Výsknuté cesto rozvaľkáme na zhruba centimeter hrubý plát a ten rozrežeme na 12 rovnakých štvorcov. Do stredu každého vložíme plnku, ktorú preložíme rohmi štvorca a tvarujeme okrúhle žemličky.

6
Buchty v tvare žemličiek poukladáme na plech, ktorý sme vystlali papierom na pečenie, zakryjeme ich vlhkou utierkou a necháme ešte 30 minút podkysnúť. Pred pečením ich potrieme žĺtkom, ktorý sme rozšľahali s kvapkou oleja.

7
Buchtičky pečieme 200°C asi 30 až 35 minút.

8
Pred podávaním ich bohato posypeme preosiatym práškovým cukrom.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
T-ggaGO1THvqMK3cL5f1EA.jpg

Slovenský zemiakový šalát (bez majonézy)

Kyslý šalát bez majonézy pripravovali naše babičky. Jednoduchý, efektívny a často podceňovaný šalát vás prekvapí svojou intenzívnou a podmanivou chuťou.

Príprava 10min Úprava 30min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 kg menšie zemiaky 2 ks cibuľa 3 dl vlažná voda 2 PL ocot 2 PL rastlinný olej 2 PL kryštálový cukor 2 PL plnotučná horčica soľ, mleté čierne korenie, bokový list, nové korenie petržlenová vňať. POSTUP
1
Zemiaky v šupke vložíme do hrnca, zalejeme studenou vodou, pridáme lyžičku soli a privedieme k varu. Varíme zhruba 20 minút alebo kým sa dajú vidličkou ľahko prepoliť.

2
Zemiaky scedíme, necháme kompletne vychladnúť, ošúpeme a pretlačíme ich cez krájač na varené zemiaky alebo ich nakrájame na menšie kocky.

3
Zemiaky pretláčame/krájame do väčšej misky.

4
Zálievku na zemiaky pripravíme z vody, octu, oleja, cukru, horčice, soli a korenia. Všetko spolu vymiešame. Ochutnáme. Zálievka by mala byť pomerne kyslá, nakoľko počas chladenia šalátu stratí na intenzite.

5
Zálievku si dáme do rajnice, pridáme jeden bobkový lista a dve-tri guličky nového korenia.  Privedieme k varu a varíme na miernom ohni asi 10 minút, kým sa nezredukuje asi na polovicu objemu.

6
Nakoniec vytiahneme bokový list i nové korenie, pridáme do nej najemno nasekanú cibuľu a spolu povaríme ešte asi 1 minútu.

7
Horúcou zálievkou prelejeme zemiaky a pridáme nesekanú petržlenovú vňať (pre farbu). Premiešame a uložíme do chladu aspoň na 12 hodín.

e2sBSq9kSJXGlOhgGpUv5w.jpg

Štedrák

S týmto fantastickým, typicky vianočným zákuskom zaručene zožnete úspech.

Príprava 40min Úprava 60min Porcie 20 INGREDIENCIE CESTO: 600 g polohrubá múka 100 g cukor 150 g maslo 300 ml mlieko 1 balíček sušené droždie 1 štipka soľ 1 ks vajce na potretie 4 PL slivkový lekvár 1 KL rum MAKOVÁ PLNKA: 150 g mletý mak 100 g cukor 150 ml mlieko TVAROHOVÁ PLNKA: 250 g tvaroh 100 g cukor 1 ks źĺtok 1 KL citrónová kôra 1 PL hrozienka 1 PL rum ORECHOVÁ PLNKA: 150 g orechy (mleté) 100 g cukor 100 ml mlieko. POSTUP
1
V miske zmiešame múku, suché droždie, cukor a soľ. Pridáme mlieko, rum  a zmäknuté maslo. Vypracujeme cesto. Ak sa nám cesto lepí, trošku ho pomúčime. Vypracované cesto necháme kysnúť aspoň hodinku. 

2
Medzitým si pripravíme plnky. V prvej miske zmiešame mak, cukor a mlieko. V druhej miske vymiešame žĺtok s cukrom, tvarohom a pridáme hrozienka namočené v rume a na záver nastrúhanú citrónovú kôru. Do poslednej misky si dáme pomleté orechy, cukor a zalejeme mliekom. 

3
Pripravené cesto si rozdelíme na 5 rovnakých častí. Každú časť rozvaľkáme na tenké pláty. Plech si vystelieme papierom na pečenie a  položíme naň prvú vrstvu cesta. Potrieme lekvárom a uložíme ďalšiu časť cesta. Potrieme polovicou makovej plnky a uložíme ďalšie cesto. Vrch potrieme tvarohovou plnkou a uložíme cesto, ktoré potrieme orechovou plnkou. Na ňu uložíme zvyšok makovej plnky a zakryjeme poslednou časťou cesta. Cesto popicháme vidličkou a potrieme vajíčkom. 

4
Pripravený koláčik pečieme pri teplote 170 stupňov približne hodinu. 

5
Upečený štedrák môžeme dozdobiť orieškami. 

n5ZUEB1_RZXkcx8Z8zCWjw.jpg

Mačanka

Tradičná kyslá polievka plná aromatických húb.

Príprava 10min Úprava 50min Porcie 4 INGREDIENCIE 4 hrste sušené huby 100 g údené mäso na prevoňanie (slanina, krkovička, koleno,...) 3 strúčiky cesnak 1 liter šťava z kyslej kapusty 1 téglik kyslá smotana 2 PL hladká múka bobkový list, rasca, nové korenie, mleté čierne korenie soľ. POSTUP
1
Huby namočíme v studenej vode aspoň na hodinku, ale ideálne deň vopred.

2
Do väčšieho hrnca nalejeme šťavu z kyslej kapusty a ochutnáme. Ak sa nám zdá príliš kyslá zriedime vodou.

3
Do šťavy pridáme koreniny: bobkový lis (3ks), nové korenie (3ks), rascu (1KL) a mleté čierne korenie. Pridáme aj roztlačený cesnak, kúsok údeniny (v celku) a scedené huby.

4
Všetko spolu privedieme k varu a necháme povariť, kým huby úplne nezmäknú (asi 45 minút).

5
Medzitým si pripravíme smotanu na zahustenie. V miske rozmiešame kyslú smotanu s múkou, štipkou soli a trochou vriacej polievky (1 až dve lyžice).

6
Z polievky vyberieme údeninu (môžeme, ale nemusíme ju pokrájať na kúsky a vrátiť ju do polievky). Taktiež vytiahneme bobkový list a nové korenie.

7
Nakoniec prilejeme smotanu, zamiešame a necháme zavariť asi 2 – 3 minútky.

8
Ochutnáme a prípadne dosolíme.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
UXn_6N_ZQmWlLzM77lB6XA.jpg

Pečený guláš

Fantastický pečený guláš z jedného pekáča poteší kuchárov začiatočníkov i náročných gurmánov.

Príprava 15min Úprava 90min Porcie 8 INGREDIENCIE 1 kg bravčové mäso (plece) 3 ks biela cibuľa 3 ks paradajka 3 ks paprika 1 hrsť hrášok 3 ks bobkový list 3 strúčiky cesnak 3 PL drvené paradajky (alebo pretlak) 3 PL solamyl 2 KL gulášové korenie 2 KL červená mletá paprika sladká podľa chuti soľ, mleté čierne korenie podľa chuti voda. POSTUP
1
Bravčové pliecko dobre umyjeme a nakájame na kocky. Preložíme do väčšej misy, pridáme nakrájanú cibuľu, cesnak, sladkú a podľa chuti môžeme pridať aj štipľavú mletú papriku.

2
Paradajky a papriky umyjeme a nakrájame všetko na menšie kúsky. Pridáme hrášok, pretlačený cesnak, bobkový list a drvené paradajky, prípadne paradajkový pretlak. Dochutíme soľou, čiernym korením a pridáme ešte solamyl. Všetko dobre premiešame a preložíme do pekáča.

3
Podlejeme vodou podľa želanej hustoty, približne 1 liter. Zakryjeme alobalom a pečieme pri teplote 180°C približne 90 minút.

4
TIP: ak chcete mať guláš hustejší, pridajte menej vody a posledných 20 minút stiahnite alobal a pečte odokryté. Chutí vynikajúco!

HI3HB2ieQ5y1ausmO1XNDQ.jpg

Kokosový krémeš

Jednoduchý krémeš, hotový raz – dva.

Príprava 20min Úprava 10min Porcie 10 INGREDIENCIE 2 balíčky lístkové cesto (2 x 275 g) 1 liter smotana na šľahanie (33% a viac) 50 g práškový cukor 4 balíčky stužovač na šľahačku 2 KL vanilkový extrakt 250 g strúhaný kokos 2 PL vaječný likér trochu práškový cukor na posypanie. POSTUP
1
Lístkové cestá rozbalíme a každé z nich upečieme na plechu (použijeme priložený papier na pečenie) v rúre vyhriatej na 180°C do ružova, približne 10 až 12 minút.

2
Na suchej panvici opečieme strúhaný kokos do ružova, kým nezačne aromatizovať a ihneď ho presypeme do misky a necháme vychladnúť.

3
Vo veľkej miske spolu vyšľaháme dobre vychladenú smotanu, cukor, vanilkový extrakt a stužovač do tuhej šľahačky. Primiešame opražený kokos a kvapku likéru.

4
Kokosovú šľahačku rozotrieme na jeden plát lístkového cesta a opatrne priložíme druhým platom.

5
Krémeš uložíme do chladničky na aspoň 10 hodín a pred servírovaním ho poprášime preosiatym práškovým cukrom, prípadne ozdobíme kokosovými hoblinkami.

mAYeapr6Q-vMUreSeCzXIg.jpg

Extra hustá polievka z pečeného karfiolu

Polievka z pečeného karfiolu vás prekvapí svojou delikátnou chuťou.

Príprava 10min Úprava 60min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 ks väčší karfiol 2 PL olivový olej (na pečenie) trochu soľ, mletá červená paprika 1 PL olivový olej 1 ks cibuľa 3 strúčiky cesnak 1 liter zeleninový vývar (bujón) 250 ml smotana na šľahanie 2 PL maslo podľa chuti soľ, mleté čierne korenie. POSTUP
1
Karfiol rozdelíme na ružičky, ktoré v sitku dobre opláchneme, necháme odkvapkať a vysypeme na plech vystlaný papierom na pečenie.

2
Karfiol pokvapkáme olejom, osolíme a zľahka poprášime trochou sladkej papriky alebo údenej papriky.

3
Karfiol upečieme v rúre vyhriatej na 180°C do ružova, zhruba 30 minút.

4
V hrnci zahrejeme trochu (1 PL) olivového oleja, pridáme na hrubo nakrájanú cibuľu a cesnak a spoločne restujeme zhruba 5 minút do sklovita.

5
Potom do hrnca prilejeme vývar, pridáme upečený karfiol (zopár ružičiek odložíme na servírovanie) a spoločne zakryté povaríme zhruba 20 minút. Pred koncom varu primiešame do polievky smotanu.

6
Polievku rozmixujeme ponorným mixérom do krémova, pridáme kocku masla a podľa chuti dosolíme a okoreníme.

7
Horúcu karfiolovú polievku podávame ozdobenú opečenými ružičkami karfiolu, pokvapkanú troškou oleja a posypanú nasekanou petržlenovou vňaťou.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
9Amj6gyRSyvC7n3rNQ6ZoA.jpg

Výborná gulášovka

Keď príde reč na rýchlu mäsovú polievku, gulášová polievka je vždy výborný nápad.

Príprava 15min Úprava 50min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 PL bravčová masť 1 ks väčšia cibuľa 300 g hovädzie zadné 1 KL mletá rasca 1/2 KL čierne korenie 2 PL paradajkový pretlak 3 strúčiky cesnak 1 PL mletá paprika 2 PL hladká múka 1 liter hovädzí vývar 3 ks zemiaky 1 PL majoránka podľa chuti soľ EŠTE POTREBUJEME: plátky slaniny, petržlenovú vňať, biele pečivo. POSTUP
1
V hrnci zahrejeme bravčovú masť, pridáme na drobno nasekanú cibuľu a opražíme ju do hneda.

2
K cibuľke pridáme na malé kocky pokrájané hovädzie mäso, opečieme ho, kým sa nezatiahne (10 minút) a pridáme rascu, čierne korenie a lyžicu pretlaku.

3
Potom do základu pretlačíme cesnak, zaprášime paprikou a múkou a krátko opekáme.

4
Všetko podlejeme vývarom, privedieme k varu a varíme zhruba 20 minút. Potom pridáme na kocky pokrájané zemiaky a varíme ešte ďalších 15 až 20 minút.

5
Pred koncom varu pridáme majoránku a polievku dochutíme soľou.

6
Gulášovú polievku podávame s plátkami opečenej slaniny, nasekanou petržlenovou vňaťou a krutónmi z bieleho pečiva, ktoré sme opiekli vo výpeku zo slaniny.   

tzvFjbazTqz6Upamhndv9w.jpg

Strapačky

Vláčne halušky s dusenou kyslou kapustou a slaninou.

Príprava 20min Úprava 10min Porcie 4 INGREDIENCIE 800 g zemiaky 250 g hladká múka trochu olej 1 ks väčšia cibuľa 400 g kyslá kapusta 150 g údená slanina trochu soľ. POSTUP
1
V hrnci zahrejeme trochu oleja a speníme na ňom nadrobno nasekanú cibuľu.

2
Kapustu pokrájame na menšie kúsky, pridáme k cibuli a dusíme, kým kapusta trochu nezmäkne, ale zároveň ostane ešte chrumkavá.

3
Dáme variť veľký hrniec vody a osolíme ju.

4
Očistené zemiaky postrúhame na jemno, pridáme múku a trochu soli. Vypracujeme husté cesto, ideálne také, aby v ňom stála lyžica (môžeme pridať aj viac múky – podľa vodnatosti zemiakov).

5
Z dienka nožom alebo lyžičkou sádžeme malé kúsky cesta do vriacej vody. Samozrejme, môžeme použiť aj haluškovač. Halušky necháme vyplávať na povrch a povaríme zhruba 2 až 3 minúty.

6
Na panvici opražíme slaninu, ktorú sme pokrájali na malé kúsky, kým nebude chrumkavá.

7
Halušky scedíme, omastíme výpekom zo slaniny a premiešame s dusenou kapustou. 

8
Strapačky podávame posypané upraženou slaninkou.

gjMNNj9rTr6ADcvWQXCxHg.jpg

Nepečená torta z BeBe keksov

Jednoduchá torta z kakaových sušienok a ľahučkého krému.

Príprava 30min Úprava 0min Porcie 12 INGREDIENCIE 4 balíčky tmavé Bebe sušienky 500 g jemný tvaroh 200 g Mascarpone 200 g kyslá smotana 1/2 konzervy sladené kondenzované mlieko (al. práškový cukor) trochu mlieko na namáčanie sušienok POLEVA: 250 g čokoláda na varenie 100 ml smotana na šľahanie EŠTE POTREBUJEME: 1 hrsť lieskové oriešky na ozdobu. POSTUP
1
Tortovú formu (26 cm) vystelieme potravinárskou fóliou.

2
Z tvarohu, mascarpone, kyslej smotany a salka vymiešame jemný, hladký krém.

Ak nemáme poruke sladené kondenzované mlieko, zamiešame do krému 3 až 4 lyžice preosiateho práškového cukru.

3
Trochu krému rozotrieme na dno tortovej formy a poukladáme naň vrstvu sušienok, ktoré na krátko namočíme v mlieku, aby sa nám ľahšie lámali a tvarovali po obvode formy.

4
Takto pokračujeme kým neminieme sušienky i krém, pričom vrstvenie zakončíme sušienkami.

5
Tortu uložíme do chladu na aspoň 8 hodín, ideálne cez noc.  

6
Na druhý deň tortu uvoľníme z formy, opatrne stiahneme fóliu z bokov, jemne ich prejdeme špachtľou, aby sme zarovnali krém. Tortu preložíme na servírovací tanier alebo tortový podnos a polejeme čoko polevou, ktorú sme vymiešali z nasekanej čokolády a horúcej smotany.

7
Dáme ešte na hodinku zachladiť, ozdobíme na suchej panvici opraženými lieskovcami a môžeme servírovať.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
H1YAfOvBSNO-8WR7FwPP0g.jpg

Bravčové fašírky na kyslej kapuste

Rýchle a sýte jedlo, ktoré chutne spája jemné fašírky s nakladanou kapustou.

Príprava 15min Úprava 30min Porcie 4 INGREDIENCIE 500 g mleté bravčové mäso 2 ks vajce 3 PL strúhanka 1 KL soľ 1 KL mletá, sladká paprika 1/2 KL mleté čierne korenie 2 KL majoránka trochu olej alebo masť na vyprážanie 500 g kyslá kapusta. POSTUP
1
Pekáč alebo zapekaciu misku vystelieme kyslou kapustou, ktorú sme predtým scedili a posekali na menšie kúsky.

2
V miske spolu premiešame mleté mäso, celé vajíčka, strúhanku soľ a koreniny.

3
Zo vzniknutej zmesi v navlhčených dlaniach tvarujeme fašírky, ktoré sprudka opražíme z oboch strán na oleji alebo masti.

4
Opečené fašírky poukladáme na kapustu, prelejeme výpekom z panvice a vložíme do rúry vyhriatej na 180°C na asi 20 až 30 minút v závislosti od veľkosti fašírok.

5
Bravčové fašírky a kapustu podávame s pučenými zemiakmi alebo kašou.

JFvSXRVYTuaVVGO7q--SGA.jpg

Makové osie hniezda

Voňavé kysnuté cesto so sladkou makovou plnkou. Perfektné na raňajky, desiatu či k poobedňajšej šálke kávy.

Príprava 90min Úprava 20min Porcie 8 INGREDIENCIE KYSNUTÉ CESTO: 150 ml vlažné mlieko 1/2 balíčka sušené droždie (3 g) 150 g polohrubá múka 100 g hladká múka 2 PL kryštálový cukor 1 štipka soľ 1 ks žĺtok 20 g maslo MAKOVÁ PLNKA: 2 PL maslo 50 ml mlieko 3 PL cukor alebo med 1 KL citrónová kôra 150 g mletý mak NA POTRETIE: mlieko, roztopené maslo. POSTUP
1
Z teplého mlieka, lyžičky cukru a sušeného droždia vymiešame kvások v menšej miske. Prekryjeme a necháme zhruba 15 minút postáť – zaktivovať.

2
Medzitým do väčšej misky nasypeme obe múky, pridáme cukor, soľ a spolu premiešame. V strede urobíme jamku, do ktorej pridáme žĺtok a zaktivovaný kvások. Premiešame, prilejeme roztopené maslo a vareškou vypracujeme lepivé cesto.

3
Cesto premiestnime na múkou vysypanú pracovnú dosku a rukami ho spracúvame, kým nebude krásne hladké a elastické. Potom z neho vytvarujeme bochník, ktorý vložíme späť do misky, zakryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť zhruba hodinu až dve.

4
Maková plnka: v rajnici spolu privedieme k varu mlieko, maslo, cukor (med) a citrónovú kôru. Prisypeme mak a spolu povaríme do hustej roztierateľnej hmoty – asi 5 minút.  

5
Vykysnuté cesto premiestnime na pomúčenú dosku, vyvaľkáme obdĺžnikový plát zhruba centimeter hrubý, ktorý potrieme makovou plnkou, zrolujeme a rozrežeme na 8 rovnako hrubých hniezd.

6
Osie hniezda poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, jemne ich dlaňou roztlačíme, aby neboli príliš vysoké zakryjeme a potrieme rozpustením maslom vymiešaným s trochou mlieka. 

7
Pečieme v rúre vyhriatej na 190°C zhruba 20 minút. 

0Z10oltXRAOEJiEhAQI5hQ.jpg

Pečené bravčové rebrá

Delikatesa, ktorá nemusí byť len výsadou grilovačiek.

Príprava 10min Úprava 170min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 kg bravčové rebrá 50 g trstinový cukor podľa chuti údená paprika, granulovaný cesnak podľa chuti soľ, mleté čierne korenie OMÁČKA NA POTRETIE: 2 PL kečup 1 PL dijonská horčica 1 KL worčestrová omáčka 1 PL med. POSTUP
1
Ostrým nožom narežeme blanu na strane s rebrami a stiahneme ju.

2
Rebrá položíme na plech vystlaný alobalom a posypeme cukrom, poprášime mletou paprikou, granulovaným cesnakom.

3
Pridáme soľ, korenie a všetko vmasírujeme do mäsa.

4
Rebrá aj zvrchu prekryjeme alobalom a pomaly pečieme v rúre vyhriatej na 150°C zhruba 2,5 hodiny. 

5
Medzitým si vymiešame jednoduchú omáčku na potretie tak, že v miske spolu premiešame kečup, horčicu, worcestrovu omáčku a med.

6
Potom stiahneme vrchný alobal, rebrá potrieme pripravenou omáčkou, rúru vyhrejeme na 200°C a pečieme ešte ďalších 20 minút.

7
K pečeným rebrám sa výborne hodí nakladaná zelenina a čerstvý chlieb.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
OACbUfldTznYAA-XYj0Vrg.jpg

Jablkovo-orechový koláč s karamelom

Rýchly, vláčny, dokonalý!

Príprava 15min Úprava 40min Porcie 8 INGREDIENCIE 4 ks vajce 150 g kryštálový cukor 150 g maslo 100 ml mlieko 180 g hladká múka 1.5 KL kypriaci prášok 1 štipka soľ 150 g mleté vlašské orechy 2 ks jablko KARAMELOVÁ POLEVA : 100 g kryštálový cukor 50 ml voda 50 ml smotana na šľahanie 1 KL maslo. POSTUP
1
Jablká ošúpeme, pokrájame na malé kocky a necháme namočené vo vode.

2
Celé vajcia vyšľaháme s cukrom do peny.

3
Potom prilejeme mlieko, rozpustené (vychladnuté) maslo, premiešame a do tekutej zmesi preosejeme múku, soľ a kypriaci prášok.

4
Pridáme mleté orechy a zľahka vypracujeme cesto, do ktorého nakoniec primiešame scedené jablká. 

5
Cesto navrstvíme do tortovej formy (25 cm), ktorej dno sme vystlali papierom na pečenie a dáme piecť do rúry vyhriatej na 180°C zhruba 40 minút.

6
Koláč necháme vychladnúť na mriežke a medzitým si pripravíme karamelovú polevu: do rajnice nasypeme cukor, prilejeme vodu a bez miešania varíme, kým zmes nenadobudne jantárovú farbu karamelu.

7
Potom rajnicu odstavíme z plameňa a ku karamelu primiešame smotanu a maslo. Koláč polejeme polevou a môžeme servírovať.

8MNbnLrfSaLV52Y1i4Q3FQ.jpg

Domáce Horalky

Voňavé, poctivé, domáce horalky.

Príprava 30min Úprava 0min Porcie 8 INGREDIENCIE 4 ks tortové oblatky 200 g arašidové maslo (hladké) 200 g zmäknuté maslo 70 g práškový cukor 50 g kakao 3 hrste detské piškóty (pomleté) EŠTE POTREBUJEME: čokoládová poleva na namáčanie. POSTUP
1
V miske spolu vyšľaháme zmäknuté maslo s arašidovým maslom, a potom postupne prišľahávame cukor, kakao a na prach rozdrvené alebo pomleté piškóty.

2
Šľaháme, kým hmota nenadobudne roztierateľnú konzistenciu.

3
Na plech si položíme tortovú oblátku a natrieme ju tenkou vrstvou arašidovej hmoty a postup opakujeme, kým horalky neuzavrieme poslednou oblátkou.

4
Na vrch položíme dosku na krájanie, horalky zaťažíme napríklad konzervami a uložíme do chladničky na 4 hodiny. Ideálne cez noc.

5
Neskôr ostrým nožom krájame na tehličky, ktoré po krajoch namáčame v čokoládovej poleve.

qpn8nNqwS0G_0cLSytDpFg.jpg

Plnené kapustné listy (bez mäsa)

Aj bez mäsa sa dajú pripraviť chutné kapustové rolky. Mňam!

Príprava 20min Úprava 75min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 ks menšia biela kapusta PLNKA: 1 PL olej 1 ks cibuľa 1 strúčik cesnak 100 ml smotana na varenie 1 ks väčšia mrkva 1 ks kápia 150 g čerstvé šampiňóny 200 g ryža 500 ml voda podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, majorán, sladká mletá paprika EŠTE POTREBUJEME: 150 ml smotana na varenie 150 g kyslá kapusta podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, rasca, údená paprika. POSTUP
1
Z hlávky kapusty oberieme vrchné listy, vyrežeme hlúb, v celku (hlávku) ju vložíme do vriacej vody, povaríme asi 15 minút, scedíme a necháme odkvapkať.

2
Plnka: medzitým si v panvici (s pokrievkou) na oleji speníme nadrobno nasekanú cibuľku a pretlačený cesnak, ktorý podlejeme smotanou a postupne pridávame nadrobno pokrájanú kapiu, mrkvu a nakoniec šampiňóny. Všetko spolu chvíľku prevaríme, prisypeme ryžu a dochutíme koreninami – soľ, korenie, majorán a mletá paprika.

3
Pridáme zhruba dvojnásobok vody (ako ryže), zakryjeme a dusíme zhruba 20 minút. Hotovú plnku odstavíme a necháme vychladnúť.

4
Z hlávky kapusty opatrne oddelíme nakoľko väčších listov a zvyšok nasekáme na tenké rezance, ktoré vložíme do hrnca spolu so scedenou kyslou kapustou, podlejeme smotanou, ochutíme (soľ, korenie, rasca, údená paprika) a za občasného premiešania dusíme zakryté zhruba 20 minút.

5
Do odložených listov kapusty zavinieme plnku a vzniknuté rolky poukladáme na dusenú kapustu, ktorou sme vystali dno pekáča alebo zapekacej misky. Pečieme v rúre vyhriatej na 180°C asi 30 minút.

6
Kapustné rolky podávame samotné alebo môžeme pridať varené zemiaky či zemiakovú kašu. Velmi dobre sa k nim hodí aj svieža kyslá smotana.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
ejtJG1bAT2KZMe8emplv6Q.jpg

Kuracie stehná na jablkách a cibuli

Jednoducho, rýchlo a chutne.

Príprava 15min Úprava 45min Porcie 4 INGREDIENCIE 8 ks kuracie stehná (dolné) 2 PL olej podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, rozmarín 2 ks veľké jablko 2 ks veľka cibuľa 1 dl biele víno (nemusí byť) 2 dl kurací vývar 1/2 ks pomaranč (kôra). POSTUP
1
Stehná nasolíme, okoreníme a pridáme aj štipku sušeného rozmarínu pre výraznejšiu vôňu.

2
Potom ich z každej strany opečieme na oleji priamo v pekáči, alebo na panvici (neskôr presunieme do pekáča či zapekacej misky).

3
Na dno pekáča poukladáme mesiačiky jabĺk a väčšie kúsky cibule. Na ne poukladáme opečené stehienka, podlejeme vínom, vývarom a pridáme pomarančovú kôru.

4
Zakryté vložíme do rúry vyhriatej na 180°C na zhruba 35 minút, neskôr pekáč otvoríme a dopekáme ešte 10 až 15 minút do zlato-hneda.

5
Podávame s varenou ryžou alebo zemiakmi. 

79P1jcw6QMLRpDyudGcdNA.jpg

Domáca štrúdľa so slivkami a hruškami

Jesenná štrúdľa plná vôní a chutí.

Príprava 90min Úprava 20min Porcie 12 INGREDIENCIE CESTO: 120 g hladká múka 120 g polohrubá múka 1 štipka soľ 120 ml voda 3 PL olej 1 KL ocot PLNKA: 50 g roztopené maslo 6 ks väčšie tvrdšie slivky 2 ks hruška 1 PL citrónová šťava 1/2 KL škorica 50 g práškový cukor 50 g strúhanka. POSTUP
1
Všetky suroviny na cesto vložíme do misky a rukou vypracujeme. Keď sa spoja, preložíme cesto na pomúčenú dosku a hnetieme zhruba 10 minút do hladkého cesta.

2
Bochník cesta potrieme kvapkou oleja, zabalíme do fólie a necháme zhruba hodinku odpočívať pri izbovej teplote.

3
Medzitým si pokrájame slivky i hrušky na menšie kocky, ktoré v miske premiešame s citrónovou šťavou, škoricou a  necháme postáť pri izbovej teplote.

4
Na suchej panvici opražíme strúhanku. Keď začne hnednúť, primiešame cukor, odstavíme z plameňa a necháme vychladnúť.     

5
Cesto neskôr položíme do stredu obrusu (plachty), ktorý sme posypali múkou a pomaly ho rozťahujeme do strán.

6
Ťahané cesto potrieme rozpusteným maslom, posypeme sladkou strúhankou a stredom rozsypeme ovocie. Orežeme nerovné okraje a pomocou obrusu zavinieme štrúdľu.

7
Štrúdľu premiestnime na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme kvapkou oleja,  vložíme do rúry vyhriatej na 200°C a pečieme 20 až 25 minút.

dB30WU4sQUnePM61YH-K8w.jpg

Pečené buchty so slivkovým lekvárom

Voňavé žemličky z kysnutého cesta s poctivou plnkou zo slivkového lekváru.

Príprava 90min Úprava 30min Porcie 12 INGREDIENCIE CESTO: 250 ml vlažné mlieko 2 PL kryštálový cukor 1/2 kocky čerstvé droždie (al. 1 balíček sušené) 500 g polohrubá múka 1 balíček vanilkový cukor 1/2 KL soľ 1 ks vajce 50 g maslo EŠTE POTREBUJEME: 1 pohár slivkový lekvár 1 ks žĺtok na potretie trochu práškový cukor. POSTUP
1
Vo vlažnom mlieku rozmiešame cukor, rozdrobíme kvasnice, premiešame a necháme vzísť kvások – zhruba 15 minút.

2
V miske premiešame múku, vanilkový cukor, soľ a v strede urobíme jamku a prilejeme kvások, rozklepneme vajce. Začneme spracovávať cesto a postupne pridávame roztopené maslo. Hladké cesto prekryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť zhruba hodinu.

3
Neskôr cesto ešte jemne spracujeme naolejovanými rukami a rozdelíme ho na 12 rovnaký ch častí, z ktorých tvarujeme guľky. Tie potom prstami roztlačíme do kruhu, do stredu navrstvíme lekvár a tvarujeme malé žemličky, ktoré v dostatočných rozostupoch rozložíme medzi dva plechy vystlané papierom na pečenie a necháme zakryté podkysnúť ešte 20 minút.

4
Rúru rozohrejeme na 200°C, buchtičky potrieme žĺtkom a pečieme zhruba 30 minút do zlato-hneda.

5
Buchty necháme vychladnúť a neskôr servírujeme posypané práškovým cukrom.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
ck4f2jQNSpWbS9if5_4MPA.jpg

Šťavnatý slivkový koláč s chrumkavou posýpkou

Klasika na prelome leta a jesene s extra chrumkou orechovou posýpkou.

Príprava 60min Úprava 35min Porcie 12 INGREDIENCIE 150 ml vlažné mlieko 1 KL kryštálový cukor 1/2 kocky čerstvé droždie (al. balíček sušené droždie) 500 g hladká múka 1 ks vajce 1 ks žĺtok 70 g maslo 3 PL kryštálový cukor 1 štipka soľ 100 ml mlieko 1.5 kg slivky POSÝPKA: 100 g hrubá múka 100 g kryštálový cukor 2 hrste vlašské orechy 100 g maslo. POSTUP
1
Vo vlažnom mlieku (150 ml) vymiešame lyžičku cukru a rozdrobené droždie. Necháme vzísť kvások  - zhruba 15 minút.

2
V naváženej múke urobíme v jamku, do ktorej nalejeme kvások, pridáme celé vajce, žĺtok, zmäknuté maslo, cukor a soľ.

3
Rukou spracujeme cesto, do ktorého po troškách prilievame zvyšné mlieko podľa potreby (zhruba 100 ml). Vypracujeme celistvé, mierne lepivé cesto, ktoré prikryjeme utierkou a dáme vykysnúť na teplé miesto na zhruba 45 minút.

4
Hlbší plech vymastíme maslom, vysypeme múkou, vykysnuté cesto ešte trochu spracujeme, vyvaľkáme na dobre pomúčenej doske a prenesieme na plech. Zasypeme na kocky pokrájanými slivkami.

5
Koláč posypeme posýpkou, ktorú sme si pripravili z múky, cukru, nasekaných orieškov a rozpusteného masla.

6
Pečieme na 200°C zhruba 35 minút.

FnxwdkLcTafjmigyr5yyLg.jpg

Orieškové sušienky plnené slivkovým lekvárom

Chutné sušienky ku káve či horúcemu čaju.

Príprava 75min Úprava 12min Porcie 20 INGREDIENCIE 50 g lieskovce (lúpané) 100 g hladká múka 1/2 KL kypriaci prášok 1 štipka soľ 50 g práškový cukor 1 balíček vanilkový cukor 70 g maslo trochu mlieko EŠTE POTREBUJEME: slivkový lekvár. POSTUP
1
Oriešky nasekáme na drobno a opražíme na suchej panvici do zlato-hneda. Zhruba lyžicu odložíme bokom na posypanie.

2
V miske spolu zmiešame múku, kypriaci prášok, soľ, práškový cukor, vanilkový cukor, pridáme maslo a vypracujeme tuhšie cesto. Ak by sa cesto rozpadávalo, môžeme pridať lyžicu či dve mlieka.

3
Cesto prekryjeme fóliou a uložíme do chladničky na zhruba hodinu a neskôr z neho tvarujeme malé guľôčky, ktoré v dostatočných rozstupoch ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie.

4
Guličky postupne dlaňou roztlačíme na kopčeky, každý druhý posypeme odloženými opraženými lieskovcami a dáme piecť do rúry vyhriatej na 165°C na zhruba 12 až 15 minút.

5
Sušienky necháme vychladnúť na mriežke a neskôr ich zlepujeme domácim slivkovým lekvárom.

Bdz5Cf_gRJ_YydzLhY19cg.jpg

Rýchle lečo s klobáskou a vajcami

Letná klasika z čerstvej zeleniny.

Príprava 15min Úprava 15min Porcie 2 INGREDIENCIE 2 PL olej 1 ks cibuľa 2 ks biela paprika 2 ks veľká paradajka 2 ks klobáska 6 ks vajce podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, údená paprika 1 hrsť cherry paradajky 1 hrsť petržlenová vňať. POSTUP
1
Na panvici zahrejeme olej a pridáme nadrobno nasekanú cibuľu.

2
Keď cibuľka zmäkne, primiešame k nej na tenké kolieska nakrájanú papriku.

3
Potom pridáme na kocky pokrájanú paradajku, kolieska klobásky, všetko dobre posolíme, okoreníme a na miernom ohni dusíme, kým sa neodparí väčšina šťavy a paprika nezmäkne – asi 10 minút.   

4
Zeleninu a klobásku poprášime paprikou a do panvice rozklepneme vajíčka. Vymiešame praženicu a tesne pred dokončením pridáme do leča prepolené cherry paradajky.

5
Lečo odstavíme, ak treba dosolíme a primiešame nasekanú petržlenovú vňať.

6
Podávame s čerstvým pečivom.  

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
L78FTSUgSiz_0D6iQBHvgA.jpg

Vyprážaný karfiol v cestíčku

S vyprážaným karfiolom v chrumkavom cestíčku vždy trafíte do čierneho.

Príprava 20min Úprava 15min Porcie 0 INGREDIENCIE 1 ks karfiol trochu soľ CESTÍČKO : 3 ks vajce 200 ml mlieko 130 g hladká múka 1 KL soľ. POSTUP
1
Karfiol pokrájame na stredne veľké ružičky, ktoré dobre prepláchneme pod tečúcou vodou.

2
Ružičky vložíme do hrnca, osolíme, zalejeme vodou a privedieme k varu. Karfiol varíme na miernom ohni dovtedy, kým doň vidlička prejde bez väčšieho odporu. Scedíme a necháme vychladnúť.

3
Cestíčko si vymiešame z vajec, mlieka, múky a soli.

4
Ružičky karfiolu v ňom namáčame a kladieme do rozpáleného oleja, kde ich vyprážame do zlato-hneda zo všetkých strán.

5
Vyprážaný karfiol chutí skvele vyprážaný aj vychladnutý. Podávame s varenými zemiakmi alebo len tak s jogurtovým dresingom.

9OvBl0PuQXTeZXqeyaayOg.jpg

Grilovaný oštiepok na hrianke

Vynikajúca klasika, ktorú poznáme zo stánkov na trhoch.

Príprava 5min Úprava 5min Porcie 0 INGREDIENCIE oštiepok, rastlinný olej, biely chlieb, džem (čučoriedkový, brusnicový, ríbezľový). POSTUP
1
Ideálne, ak použijeme grilovaciu platňu, aby sme zabránili roztečeniu syra.

2
Oštiepok pokrájame na zhruba pol centimetra hrubé plátky, ktoré zľahka potrieme olejom.

3
Hrubšie plátky chleba grilujeme z oboch strán do chrumkava.

4
Neskôr na platni opekáme plátky oštiepka, kým krásne nezhnednú po okrajoch.

5
Syr ukladáme na hrianku a pridáme pár lyžičiek zvoleného džemu. 

OFJbCgM1RJPIUEc8gAGF4g.jpg

Karfiolové rezne

Ak máte radi obaľovaný karfiol, určite vyskúšajte aj tieto rezne. Fantastická pochúťka.

Príprava 10min Úprava 40min Porcie 2 INGREDIENCIE 1 ks menší karfiol trochu olej NA OBAĽOVANIE:: hladká múka, vajce, strúhanka, soľ. POSTUP
1
Rúru rozohrejeme na 200°C.

2
Mladý, tvrdší karfiol rozrežeme priečne na 3 až 4 pláty o hrúbke asi 1,5 cm.

3
Každý plát obalíme v múke, osolenom, vyšľahanom vajíčku a nakoniec v strúhanke.

4
Karfiol rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, pokvapkáme olejom a pečieme v rúre vyhriatej na 200°C 40 minút. Zhruba v polovici pečenie ho obrátime, opäť zľahka pokvapkáme olejom a dopečieme aj z druhej strany.

5
Karfiolové rezne podávame s varenými zemiakmi alebo hranolčekmi a sviežim jogurtovým dresingom. Výborne sa k nemu hodí napríklad aj tzatziki.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
Ct-edJzJQbWFhMwVFrqfYg.jpg

Domáce Míša nanuky

Klasická mrazená tvarohová pochúťka, ktorá v domácom prevedení chutí presne ako kedysi.

Príprava 20min Úprava 0min Porcie 6 INGREDIENCIE ZMRZLINA : 250 g jemný tvaroh 2 PL práškový cukor 1 balíček vanilkový cukor 180 ml smotana na šľahanie 4 PL kysla smotana 16ˇ% POLEVA: 150 g horká čokoláda 2 PL olej. POSTUP
1
V miske spolu vyšľaháme tvaroh, práškový a vanilkový cukor.

2
Prilejeme dobre vychladenú sladkú smotanu a vyšľaháme nadýchaný krém, ktorý nakoniec osviežime ešte kyslou smotanou. V tomto štádiu ochutnáme a prípadne ešte dosladíme cukrom.

3
Tvarohový krém plníme do formičiek na nanuky a uložíme do mrazničky na aspoň 4 hodiny.

4
Mrazené nanuky potom máčame do rozpustenej čokolády, ktorú sme premiešali s tukom.

89svGp8aRZCI2OplhkAe9Q.jpg

Odpaľované venčeky s čučoriedkami a šľahačkou

Jemné odpaľované cesto s kopcom šľahačky a sladkými čučoriedkami.

Príprava 25min Úprava 20min Porcie 15 INGREDIENCIE ODPAĽOVANÉ CESTO: 250 ml voda 50 g maslo 1 štipka soľ 150 g hladká múka 1 štipka kypriaci prášok 4 ks vajce ŠĽAHAČKA: 500 ml smotana na šľahanie (40%) 2 balíčky vanilkový cukor EŠTE POTREBUJEME: čerstvé čučoriedky, práškový cukor na posypanie. POSTUP
1
Rúru rozohrejeme na 200°C.

2
V rajnici privedieme k varu vodu, maslo a soľ.

3
Múku so štipkou kypriaceho prášku prisypeme naraz a miešame, až kým sa cesto nezačne oddeľovať od stien hrnca. Keď sa začne na dne hrnca robiť biely povlak a cesto vytvorí celok, presunieme ho do misy a necháme vychladnúť, aby bolo na dotyk vlažné.

4
Potom postupne (po jednom) zašľaháme celé vajíčka a vzniknuté hladké cesto striekame na plech cukrárskym vreckom krúživým pohybom do venčekov.

5
Venčeky pečieme v rúre vyhriatej na 200°C zhruba 25 minút do zlatista. Necháme vychladnúť.

6
Neskôr odpaľované pečivo rozrežeme na polovice ostrým nožom, naplníme čerstvo ušľahanou šľahačkou s vanilkovým cukrom, uzavrieme hornou časťou a po bokoch, do šľahačky pozapichujeme čerstvé čučoriedky.  

7
Čučoriedkové venčeky uložíme do chladu aspoň na dve hodiny a pred podávaním posypeme práškovým cukrom.

4abHDSOeQuLwUG2HNXu9DQ.jpg

Šľahačkový pohár s jahodami

Nostalgická pochúťka, ktorá nikdy nezostarne.

Príprava 20min Úprava 0min Porcie 3 INGREDIENCIE 500 ml 33% smotana na šľahanie 2 balíčky vanilkový cukor 200 g čerstvé jahody 2 PL kryštálový cukor. POSTUP
1
Jahody očistíme, menšie prepolíme, väčšie kúsky prekrojíme na štvrtiny a zasypeme kryštálovým cukrom. Za občasného premiešania ich necháme v miske marinovať zhruba 15 minút, kým nepustia šťavu.

2
Zo smotany a vanilkového cukru vyšľaháme čerstvú šľahačku.

3
Do vychladených pohárov potom striedavo vrstvíme marinované jahody a vanilkovú šľahačku. 

4
Môžeme podávať ihneď alebo vychladené.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
FwFThkzyRFLFdYQL48umNA.jpg

Kakaová torta s tvarohovým krémom

Kakaový korpus, krém z tvarohu a kyslej smotany, strúhaná čokoláda a čerstvé čučoriedky. Dokonalý zákusok!

Príprava 30min Úprava 30min Porcie 12 INGREDIENCIE KAKAOVÝ KORPUS: 5 ks vajcia 5 PL kryštálový cukor 3 PL olej 2 PL vlažná voda 6 PL hladká múka 1 balíček kypriaci prášok 1 štipka soľ 2 PL kakao KRÉM: 500 g jemný tvaroh 200 g práškový cukor 180 ml kyslá smotana EŠTE POTREBUJEME: 150 g čučoriedky 50 g tmavá čokoláda. POSTUP
1
Celé vajíčka vyšľaháme s cukrom do peny, prilejeme olej, vodu a premiešame.

2
Do tekutej zmesi preosejeme múku, kypriaci prášok, štipku soli a kakao a už len zľahka miešame, kým nevznikne hladké cesto, v ktorom už nie je viditeľná sypká múka.

3
Cesto nalejeme do papierom na pečenie vystlanej (dno) tortovej formy (25 cm), ktorej boky sme vymastili maslom. Zarovnáme a dáme piecť.

4
Pečieme pri teplote 180°C asi 30 minút. Vytiahneme, orežeme, uvoľníme obruč a necháme chladnúť na mriežke.

5
Medzitým si vymiešame krém z tvarohu, preosiateho cukru a kyslej smotany.

6
Vrch korpusu zarovnáme ostrým nožom (odrezky odložíme bokom) a rozrežeme ho na dva rovnako hrubé pláty.

7
Jeden plát položíme na plochý tanier alebo tortový podnos a rozotrieme naň zhruba tetinu krému. Na vrch položíme druhý kakaový korpus a zvyšok krému natrieme v hrubej vrstve na vrch i boky torty. Tortu uložíme na cca hodinu do chladničky, aby krém zatuhol.

8
Neskôr ju po okraji zdobíme čerstvými čučoriedkami, v strede strúhanou čokoládou. A odloženými odrezkami, ktoré sme rozmixovali na prach, ozdobíme kde-tu boky, aby nadobudla mramorový nádych.

9
Vyzdobenú tortu opäť uložíme do chladu na aspoň 4 hodiny, ideálne cez noc.  

1dhWhuNeQhjRqchljsotsA.jpg

Pikantná salámová nátierka

Rozmixujte svoju obľúbenú pálivú salámu s pár surovinami a užívajte si ju na čerstvom pečive.

Príprava 10min Úprava 5min Porcie 0 INGREDIENCIE 50 g slanina 100 g papriková saláma 100 g suchá saláma 2 PL sušené paradajky v oleji podľa chuti olivový olej podľa chuti maslo.  POSTUP
1
Slaninu (ideálne plátky) opražíme na suchej panvici do polo chrumkava a necháme vychladnúť.

2
Do kuchynského robota so sekáčikmi vložíme suchú salámu, paprikovú salámu, opraženú slaninku a sušené paradajky spolu s olejom, v ktorom sú naložené.  

3
Všetko spolu rozmixujeme na menšie kúsky a podľa potreby prilejeme olivový olej, pridáme maslo a mixujeme, aby sme získali požadovanú, dobre roztierateľnú konzistenciu.

4
Nedochucujeme, nakoľko salámy sú dostatočne slané. 

5
Pikantnú nátierku podávame na čerstvom pečive so zeleninovou oblohou. 

Náš tip
Môžeme pridať napríklad aj jarnú cibuľku či cesnak, ak sa chystáme spotrebovať nátierku čo najskôr. Bez nich vydrží v chladničke dlhšie.

TjyXnQgRQeuX50bsC-R44Q.jpg

Domáca pizza s bryndzou, slaninou a cibuľkou

Rýchlo, chutne a delikátne.

Príprava 60min Úprava 10min Porcie 0 INGREDIENCIE 300 g hladká múka 1 KL sušené droždie 1/2 KL soľ 150 ml vlažná voda 2 PL olej EŠTE POTREBUJEME: 100 g bryndza 2 PL kyslá smotana 1 ks cibuľa 100 g oravská slanina. POSTUP
1
Múku premiešame so soľou a droždím, prilejeme teplú vodu, olej a rukami alebo v robote s hnetacím hákom spracujeme hladké a elastické cesto, ktoré zakryjeme a necháme asi 45 minút kysnúť.

2
Medzitým rúru rozohrejeme na 220°C , bryndzu vymiešame s kyslou smotanou, cibuľu pokrájame na tenké prúžky a slaninu na hrubšie rezančeky.  

3
Z vykysnutého cesta vytlačíme vzduch a preložíme ho na plech vystlaný papierom na pečenie. Cesto rukami rozťahujeme od stredu ku krajom na približne veľkosť plechu.

4
Na pizzu rozotrieme bryndzovo-smotanový základ, ktorý posypeme cibuľou a slaninkou. Suroviny sú dosť slané, takže netreba dochucovať.

5
Pečieme vo vyhriatej rúre (220°C) zhruba 10 až 12 minút.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
UYCDnX9gTursudRyuwf0sQ.jpg

Vláčny kokosový koláč s rumom

Výborný kokosový koláč s krásnou arómou sa vám vďaka preliatiu smotanou a salkom bude rozplývať na jazyku.

Príprava 15min Úprava 35min Porcie 12 INGREDIENCIE KAKAOVÉ CESTO: 2 ks vajce (L) 150 g práškový cukor 100 ml olej 250 ml mlieko 350 g polohrubá múka 1 balíček kypriaci prášok 2 PL kakao (kopcovité) NA POSYPANIE (PRED PEČENÍM): 100 g strúhaný kokos 50 g práškový cukor NA POLIATIE (PO UPEČENÍ): 180 ml smotana šľahanie 1/2 konzervy sladené kondenzované mlieko 2 PL rum EŠTE POTREBUJEME: trochu strúhaný kokos na finálne posypanie. POSTUP
1
Celé vajíčka vyšľaháme s naváženým cukrom do bledej peny. Pridáme olej, mlieko a opäť spolu vyšľaháme.

2
V miske spolu premiešame suché suroviny: múku, kypriaci prášok, preosiate kakao a postupne na menších otáčkach primiešame do tekutej zmesi.

3
Cesto vylejeme na menší hlboký plech (35x25 cm), vystlaný papierom na pečenie a vrch posypeme strúhaným kokosom, ktorý sme predtým premiešali s práškovým cukrom.

4
Koláč dáme piecť do rúry vyhriatej na 180°C na približne 30 až 35 minút.

5
Medzitým si premiešame (nešľaháme) smotanu, salko a rum a touto zmesou prelejeme horúci koláč, ktorý sme práve vytiahli z rúry. Necháme postáť, aby koláčik úplne vychladol a všetko nasiakol.

6
Nakoniec posypeme ešte jednou tenkou vrstvou strúhaného kokosu a môžeme servírovať.

TOeZOBkxQkv3epzSgrLVRA.jpg

Bryndzové pirohy

Slovenská tradičná kuchyňa ukrýva mnohé poklady. Jedným z nich nepochybne sú i bryndzové pirohy.

Príprava 30min Úprava 5min Porcie 4 INGREDIENCIE ZEMIAKOVÉ CESTO:: 600 g zemiaky 300 g polohrubá múka 1 ks vajce 1/2 KL soľ PLNKA: 300 g čerstvá bryndza 150 g zemiaky NA VRCH: slanina, kyslá smotana, opražená cibuľka. POSTUP
1
Zemiaky (na cesto i plnku) uvaríme v šupke, necháme vychladnúť a očistíme.

2
2 zemiaky (cca 150 g) odložíme na plnku a zvyšok postrúhame alebo pretlačíme na pracovnú dosku.

3
Pridáme múku, soľ, celé vajíčko a rukami vypracujeme celistvé, hladké cesto.

4
Cesto necháme odpočívať a medzitým si do misky postrúhame odložené zemiaky, pridáme bryndzu a vymiešame plnku.

5
Z cesta vyvaľkáme tenký plát (hrúbka cca 3 mm), z ktorého pohárom alebo vykrajovačkou vykrajujeme kruhy. Tie plníme plnkou, preložíme ich na polovicu a okraje dobre pritlačíme vidličkou, aby plnka nevytekala.

6
Pirohy povaríme vo vriacej, osolenej vode asi 6-8 minút, kým všetky nevyplávajú na hladinu.

7
Podávame horúce s trochou kyslej smotany, posypané vypraženou slaninkou, cibuľkou a preliate omastkom.

K22kf7j8RjG0VECF-C6_lw.jpg

Krúpové rizoto so šampiňónmi

Rizoto z jačmenných krúp vás prekvapí svojou delikátnosťou.

Príprava 10min Úprava 50min Porcie 3 INGREDIENCIE HUBOVÝ VÝVAR: 1 PL olej 1 ks cibuľa 2 strúčiky cesnak 1 ks mrkva 1 hrsť sušené huby trochu soľ KRUPOTO: 1 PL olivový olej 2 PL maslo 1 ks menší pór 250 g hnedé šampiňóny 200 g krúpy podľa chuti soľ, tymian, rozmarín trochu maslo trochu parmezán. POSTUP
1
Vývar: v hrnci zahrejeme olej a pridáme nasekanú cibuľu a cesnak. Minútku restujeme a prisypeme na kocky pokrájanú mrkvu a sušené huby.

2
Zeleninu posolíme a všetko zalejeme zhruba 2 litrami vody. Privedieme k varu, povaríme asi 30 minút, scedíme a opäť zahrejeme na použitie do rizota.   

3
Krupoto: v hlbokej panvici zahrejeme maslo, olej a pridáme na tenké kolieska nasekaný pór.

4
Pór restujeme zhruba dve minúty, potom pridáme na plátky pokrájané šampiňóny, zľahka ich posolíme a prevoniame sušeným tymianom a troškou rozmarínu.

5
Huby restujeme, kým nezhnednú a prisypeme krúpy. Postupne (po naberačkách) prilievame hubový vývar a za občasného miešania pridáme vždy ďalšiu naberačku vývaru, potom ako krúpy vstrebajú predchádzajúci.

6
Pred dokončením primiešame lyžicu masla a parmezán.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
CRLlkr2lQHLHw6dew2xThg.jpg

Kôprová omáčka s kuracím mäskom

Rýchle kuracie kúsky v kôprovej omáčke si zamilujete.

Príprava 5min Úprava 20min Porcie 3 INGREDIENCIE 500 g kuracie rezne 1 PL olej 1 PL maslo 2 strúčiky cesnak 1 hrsť čerstvý kôpor al. lyžica sušený 250 ml smotana na šľahanie 1/2 ks citrón (šťava) podľa chuti soľ, mleté čierne korenie. POSTUP
1
Kuracie mäsko nasolíme a okoreníme z oboch strán.

2
Vo väčšej hlbokej panvici rozpálime olej a maslo.

3
Kuracie rezníky požime na rozpálený tuk a opekáme z každej strany do zlatohneda (zhruba 2 minúty na stranu).

4
Potom k mäsku pridáme nadrobno nasekaný cesnak a minútku restujeme. Následne do panvice nasypeme kôpor a opäť krátko restujeme.

5
Všetko podlejeme asi deci vody a spolu varíme na miernom ohni, kým sa zhruba polovica vody neodparí. Nakoniec prilejeme smotanu, omáčku dochutíme kvapkou citrónovej šťavy, soľou a korením.

6
Odstavíme a podávame s cestovinou alebo haluškami.

1TTKOcTuRA24mN-6qpeOAg.jpg

Rýchle cestoviny s kyslou kapustou a slaninkou

Rýchly a chutný obed, ktorý zvládnete do štvrť hodinky.

Príprava 5min Úprava 10min Porcie 4 INGREDIENCIE 400 g cestoviny podľa vlastného výberu 1 PL olej 200 g oravská slanina 1 ks cibuľa 500 g kyslá kapusta podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, majorán. POSTUP
1
Vo veľkom hrnci dáme variť štedro osolenú vodu.

2
V hlbokej, veľkej  panvici zahrejme olej a pridáme na kocky pokrájanú slaninku.

3
Keď je slaninka zlato-hnedá pridáme na jemno na sekanú cibuľku.

4
Kapustu ochutnáme, ak sa nám zdá príliš kyslá alebo slaná, môžeme ju prepláchnuť studenou vodou. Posekáme ju na doske a pridáme do panvice.

5
Cestoviny vysypeme do vriacej vody a uvaríme al dente.

6
Kapustu podlejeme trochou vody z vriacich cestovín a dusíme toľko, aby bola mäkká, ale stále chrumkavá (nie dlhšie ako 5-6 minút).

7
Uvarené cestoviny premiestnime priamo z hrnca pomocou dierovanej naberačky ku kapuste. Premiešame, ochutnáme, a ak treba dochutíme čiernym korením a majoránom.

fRnrSa26SqirLNWXTdX09A.jpg

Šumienkový koláč

Osviežujúci koláčik pozostávajúci z 3 vrstiev, ktoré si vás okamžite získajú: lahodné kakaové cesto, jemná tvarohová plnka a osviežujúca želatínová "bodka".

Príprava 40min Úprava 35min Porcie 25 INGREDIENCIE CESTO: 3 ks vajce 1/4 ČL soľ 130 g práškový cukor 1 balíček vanilkový cukor 200 ml mlieko 150 ml olej 250 g polohrubá múka 1 balíček prášok do pečiva 2 PL kakao maslo na vymastenie a múka na vysypanie plechu TVAROHOVÁ PLNKA: 750 g jemný tvaroh 250 g maslo 1 balíček vanilkový cukor 6 PL práškový cukor POMARANČOVÁ ŽELATÍNA: 1 liter voda 120 g kryštálový cukor 4 balíčky pomarančová šumienka 2 ks Zlatý klas. POSTUP
1
Rúru vyhrejeme na 180 °C a plech vymastíme maslom a vysypame múkou. 

2
Cesto: Vajíčka si rozdelíme na bielky a žĺtky. Bielky so soľou vyšľaháme na tuhý sneh. Žĺtky vymiešame s práškovým a vanilkovým cukrom. Pridáme mlieko a olej a premiešame. Ďalej pridáme múku s práškom do pečiva a kakao. Dobre premiešame, aby sme dostali hladké cesto. Nakoniec zľahka primiešame sneh z bielkov. Pripravené cesto vylejeme na plech a upečieme vo vyhriatej rúre. Upečené cesto necháme vychladnúť.

3
Tvarohová plnka: V miske si vymiešame zmäknuté maslo s vanilkovým a práškovým cukrom. Potom pridáme tvaroh a poriadne premiešame. Plnku rozotrieme na vychladnuté cesto. 

4
Pomarančová želatína: Do hrnca si dáme 500 ml vody, cukor a šumienky. Necháme rozpustiť a privedieme do varu. Po zovretí pridáme zlaté klasy rozmiešané v 500 ml vody. Za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Potom odstavíme a necháme mierne vychladnúť. Vychladnutú želatínu rozotrieme na tvarohovú plnku a hotový koláčik dáme stuhnúť na chladné miesto.

SLOVENSKÁ KUCHYŇA: Inventory
12Rh.gif
  • Facebook
  • Twitter

©2022 by ´´Nerozmýšlaj o diéte´´vyskušaj recepty inšpiruj sa.. Proudly created with Wix.com

bottom of page