top of page

STRUKOVINY

Prečo jesť strukoviny? Sú zdravé a pomáhajú pri chudnutí.    
 

Strukoviny označujú skupinu rastlín, ktoré nám môžu pomôcť s chudnutím, naberaním svalovej hmoty aj zdravým životným štýlom. Vďaka tomu, že majú schopnosť viazať dusík, vyžadujú menej hnojenia, a preto sa nemusíme báť ani pri ich konzumácii toho, že by boli nejako zdravotne závadné. Medzi hlavných zástupcov sa radí hrach, sója, šošovica, fazuľa, arašidy, vlčí bôb a cícer.
Ľudia majú často k strukovinám ambivalentný vzťah - chutia im, ale boja sa ich jesť, lebo veľmi nadúvajú. Nafukovacie účinky týchto plodov spôsobujú sacharidy, ktoré tenké črevo nedokáže rozložiť, takže sa práce ujme črevo hrubé a kvôli v ňom obsiahnutým baktériám vznikajú črevné plyny. K jedeniu strukovín určite nepomáhajú ani spomienky na rozvarenú hrachovú kašu zo školskej jedálne - malé guľôčky možno ale upraviť do krásne vyzerajúcich jedál, ktoré skvele chutia a navyše vyživia náš organizmus.
Veľkým pozitívom strukovín je vysoký podiel proteínov, ktorý môže slúžiť aj tým, ktorí príliš nevyhľadávajú ich živočíšne zdroje. Zabudnite ale na kombináciu šošovice s párkom - nasýtenými tukmi a ďalšími prídavkami, párok celý efekt konzumácie strukoviny pokazí.
Strukoviny sa môžu pýšiť obsahom vitamínov skupiny B, vápnika, draslíka i železa. Vitamíny A a C bohužiaľ úplne chýbajú. Čo sa týka tukov, až na arašidy sú strukoviny nízkotučné. Arašidy sa ale vymykajú - ľudia ich mnohokrát radia medzi orechy, pretože ich najbežnejšie nájdeme v sáčku, solené a pražené, s nápisom "arašidy". Z podzemnice olejnej sa vyrába aj arašidové maslo, ktoré je veľmi zdravé, ale extrémne kalorické. Kalórie však pochádzajú zo zdravých tukov, ktoré sú pre fungovanie nášho tela nevyhnutné.
Vďaka vláknine, komplexným sacharidom, nízkemu glykemickému indexu a bielkovinám sa strukoviny perfektne hodia pre znižovanie hmotnosti.

3c03933dd887813b95e232621e1e93-w956.jpg

U strukovín je veľmi dôležité ich tepelné spracovanie, a to hneď z dvoch dôvodov. Prvým je prítomnosť tzv. trypsinového inhibítora, ktorý plod chráni proti hmyzu. Keď ho človek zje, spôsobí mu veľké tráviacie nepríjemnosti (už spomínané nadúvanie). Ďalším dôvodom je podiel lektínov, čo sú látky spôsobujúce zrážanie červených krviniek - a to nechceme. Prečo sú lektíny v strukovinách obsiahnuté, je otázkou, avšak možné je, že sa tak rastlinky chránia pred prípadnými konzumentmi.
Aby ste nežiadúce látky zo strukovín odstránili, namáčajte ich vo vode aspoň 12 hodín a potom varte v novej vode. Ďalším spôsobom, ako sa nechcených látok a nadýmacieho efektu zbaviť, je nechať strukoviny naklíčiť (v obchode bežne zoženiete naklíčené mungo fazule). Práve ich náročnejšia príprava je nezriedka ďalším dôvodom pre vypúšťanie strukovín z jedálnička. Dobre stráviteľná je napríklad červená šošovica, ktorá sa nemusí namáčať a je hotová za chvíľku, takže žiadne výhovorky.
Strukoviny sa nebojte využívať ani ako pomocníkov pri varení - skúste nabudúce omáčku zahustiť napríklad hrachovou alebo šošovičnou múkou a uvidíte, že na chuti nič nespoznáte. Populárne je tiež pečenie so strukovinami - obľúbené sú brownies z čiernych fazulí, alebo sušienky, do ktorých sa pridá arašidové maslo.
Veľkú obľubu si získal aj hummus - pokrm z cícera, ktorý kúpite v obchode už hotový, alebo si ho vyrobíte z vareného cícera (hoci aj z plechovky), olivového oleja, sezamovej pasty, soli a citrónu.

05b02980.jpg
salat-2446616410.jpg

Ryžovo-fazuľový šalát

POTREBNÉ PRÍSADY
250 g ryže, 430 g červenej fazule, 2 cibule, 2 PL kokosového oleja, 1 hlavička cesnaku, 100 g slaniny, vňať koriandru (príp. petržlenová vňať), 6 vajec, 1 kyslá smotana, pečivo, 2 paradajky na ozdobenie
POSTUP PRÍPRAVY
...toto tradičné juhoamerické jedlo Gallo Pinto (Nikaragua, Kostarika) ma zaujalo v relácii Tajomstvo mojej kuchyne ... a keďže nie je nejak náročné na suroviny (okrem kokosového oleja a vňate koriandru), v relácii malo výbornú odozvu a ani príprava nie je zložitá - dnes som sa naň odhodlala (dokonca som dostala aj kokosový olej, akurát koriandrovú vňať som nedostala tak som ju nahradila petržlenovou) ... výsledok ma veľmi milo prekvapil - jedlo bolo výborné - dokonca aj môj *mäsový* mužíček si dal dupľu a jedlo pochválil minimálne 3x za večer ... takže poďme na to : ... ryžu uvaríme ... na panvicu dáme kokosový olej, nakrájanú cibuľu, slaninku a pridáme k tomu červenú fazuľu, podusíme a zmiešame s uvarenou ryžou, osolíme, okoreníme a pridáme nakrájanú koriandrovú vňať, polovicu cesnaku ... vajíčka vyšľaháme, nakrájame najemno slaninku, cibuľku, cesnak a opečieme na kokosovom oleji. Zmes zalejeme vyšľahanými vajíčkami, osolíme, okoreníme a upečieme. Smažené vajíčka podávame s fazuľovou ryžou, ozdobené kyslou smotanou a paradajkami.

stiahnuť.jpg

Čerstvé bylinky na zimu

POTREBNÉ PRÍSADY
Našiel som skvelý tip ako uchovať čerstvé bylinky na zimu. Určite poniektorí z Vás si zmrazením uchovávajú zeleninu či ovocie, a čo bylinky? Pre tých, ktorým je tento spôsob neznámy, nech sa páči! ,] Uchovanie byliniek v olivovom oleji redukuje u niektorých zhnednutie a popálenie mrazom, tým že sa dostanú do mrazničky. Myslím, že je to skvelý nápad s potenciálom, ako mať k dispozícií hlavne v zimnom období, ihneď čerstvé bylinky po ruke, ktoré sa hodia do šalátov, dusených pokrmov, polievok, na pečenie či do zemiakov ,] Najlepšie je mraziť tvrdé byliny ako sú tymián, oregano, rozmarín či šalvia. Taktiež môžete skúsiť aj mäkké bylinky ako sú mäta, bazalka či kôpor. Myslím, že olej by sa dal taktiež nahradiť vodou, no ak uchovávate bylinky iným spôsobom určite nám dajte o tom vedieť v komentári :]
POSTUP PRÍPRAVY
1.Vyberte pevné a čerstvé bylinky najlepšie z vlastnej záhradky alebo z trhu
2.Môžete ich nakrájať, alebo nechať vo väčších vetvičkách a lístkoch
3.Do každej priehradky formy na ľad vložíte do 2/3 pripravené bylinky
4.Bylinky môžete aj kombinovať, napr. tymián, šalvia a rozmarín
5.Do každej priehradky nalejte extra panenský olivový olej, alebo rozpustené čerstvé maslo
6.Opatrne zakryte fóliou a dajte na noc zmraziť
7.Vyberte zmrazené kocky a dajte ich do nádob alebo tašiek
8.Nezabudnite si označiť každý obal s typom (byliny a oleja)

stiahnuť (1).jpg

Mexická fazuľa

POTREBNÉ PRÍSADY
2 konzervy červenej fazule, 2 cibule, 1 PL kari korenia, 2 PL sójovej omáčky, veľký rajčinový pretlak (prípadne krájané paradajky v konzerve), 1 konzerva kukurice, 1 balíček olív, 3 strúčiky cesnaku, 1 paprika, tymián, ml. čierne korenie a kto chce, tak aj chilli alebo feferónky
POSTUP PRÍPRAVY
Podusiť nakrájanú cibuľu, papriku a cesnak.
Pridať kari korenie, sójovú omáčku, pretlak.
Dať kukuricu, čierne korenie.
Vysypať fazuľu, pridať olivy, tymián (chilli, či feferónku).
A niekedy dávam aj nakrájaný párok.

66f0de66.jpg
unnamed.jpg

Klobaskovo-fazulova panvicka

POTREBNÉ PRÍSADY
1 konzerva bielej fazulky v paradajkovej omacke, klobasa- najlepsie suchsia, pikantnejsia, 1-2 mozzarely, 3-4 vajcia, olej sol, mck, bylinkove korenie
POSTUP PRÍPRAVY
Klobasu nakrajame na kolieska (prip. kolieska na stvrtinky) a opecieme na troche rozpaleneho oleja. Pridama fazulu aj s omackou, premiesame a nechame trochu vyparit nadbytocnu vodu. Ked je zmes husta, lyzicou do nej spravime 3-4 jamky a do kazdej rozklepeme vajicko. Vajicka dochutime solou a korenim. Vrch posypeme nastruhanou mozzarelou. Dochutime bylinkami. Panvicku prikryjeme a nechame dusit, kym sa neuvaria bielka. Jeme s chlebikom alebo cerstvym pecivom, najlepsie chuti priamo z panvicky. Kto ma rad pikantne, moze pridat chilli.

velky-postup56859_1425813760.jpg

Šošovicový prívarok - jednoducho a rýchlo

POTREBNÉ PRÍSADY
250g šošovice, 1 veľký zemiak, bobkový list, soľ, vegeta, smotana na varenie, hladká múka
POSTUP PRÍPRAVY
Šošovicu namočíme do vody a necháme v nej stáť cca. 2 hodiny. V tej istej vode ju potom dáme variť spolu s bobkovým listom. Zemiak si ošúpeme a nakrájame na malé kocky a dáme variť k šošovici. Keď sú už zemiaky aj šošovica mäkké, pridáme smotanu na varenie zmiešanú s hladkou múkou. Pridáme vegetu a soľ a pár minút ešte povaríme. Podávame s mäskom, alebo párkami.

i57795.jpg

Fazulove coro moro

POTREBNÉ PRÍSADY
1 balenie fazule,cibulu, mletu cervenu papriku,sol,vegetu,bobkovy list,nove korenie,cierne korenie, 2-3spekacky(slaninu),voda,hladka muka
POSTUP PRÍPRAVY
Fazulu si namocime den dopredu. Fazulu vlozime do hrnca s vodou a pridame sol,vegetu,bobkovy list,nove korenie,cierne korenie a povarime kym nezmekne fazula. Potom si na panvici oprazime spekacky(slanina) pokrajane na kocky. Spekacky vyberieme a vo vypeku osmazime nakrajanu cibulku.Do cibula pridame cervenu paprikua zalejeme vodou.Pridame to do fazule aj specky a povarime.Potom nakoniec zahustime zatrepko(voda,hladka muka).dobru chut!

3387eabd.jpg
j1287.jpg

Fazuľa Azuki na sladko-kyslo

POTREBNÉ PRÍSADY
fazuľa AZUKI, cibuľa, cesnak, červená paprika, kukurica, 1PL sojová omáčka, 2PL jablkový ocot, 1PL med, paradajkový pretlak, na zahustenie Solamyl, petržlenová vňať na dozdobenie, ryža
POSTUP PRÍPRAVY
Fazuľu večer pred varením namočíme. V osolenej vode ju privedieme do varu a 10 min. varíme na prudkom ohni, vzniknutú penu odstránime, prikryjeme a dovaríme dalších 35 min. Na oleji speníme cibuľu a pretlačený cesnak, prídáme pokrájanú papriku (použila som kapiu), kukuricu (dala som z konzervy). Zmiešame s uvarenou fazuľou, dochutíme sójovou omáčkou, jablkovým octom, medom, pretlakom. Zmes podlejeme fazuľovým vývarom a zahustíme solamylom, necháme prejsť varom a odstavíme. Posypeme čerstvou petržlenovou vňaťkou. Ja som podávala s ryžou natural.

peceny-cicer-sk-9UZKr.jpg

Cícer

POTREBNÉ PRÍSADY
cícer, riasa kombu, bobkový list, soľ, kyslá smotana, pažítka.
POSTUP PRÍPRAVY
cícer opláchnem a namočím na 12 hodín do vody. Potom ho dám variť v tej istej vode. Po 10 minútach varenia ho scedím a na sitku opláchnem. Doplním vodu, pridám bobkový list a kúsok riasy Kombu (to kvôli tomu, aby sa rýchlejšie uvaril) a znova dám variť, najčastejšie do tlakového hrnca. Varím cca 45 minút. Dnes som varila v hrnci obyčajnom 1 hodinu. Soľ som pridala až na konci varenia. Uvarený cícer som nechala vychladnúť.
Po vychladnutí som si časť odobrala do misky. Pridala som kyslú smotanu, tak 3-4 PL, za hrsť naklíčenej pšenice a povrch som ozdobila čerstvou pažítkou. K tomu krajec kváskového chleba a večera bola na stole. Mňam.

l91094.jpg

Zapekaná fazuľa z konzervy s klobáskou

POTREBNÉ PRÍSADY
na 2-3 porcie: 2 veľké cibule, vegeta, 2-3 rôzne klobásky (ja používam špekáčky, domácu klobásku, parkovú ale tiež spišské párky, 1 konzerva fazúľ (tie v paradajkovej omáčke), asi 1,5 dcl akéhokoľvek piva, 1 polievková lyžiča kečupu a 1 polievková lyžica kremžskej horčice pekáč - alobal príloha - pečivo a pivo
POSTUP PRÍPRAVY
Pekáč vymastíme (masť, olej) a poukladáme:
Na tenké kolieska nakrájané 2 veľké cibule, ktoré posypeme vegetou. Na to poukladáme na tenké kolieska nakrájané 2-3 klobásky (ja dávam čo mám napr. špekáčky, domácu klobásku, parkovú alebo spišské párky), na to vyliať 1 konzervu fazúľ (bez tej omáčky) a to všetko zalejeme pivovou zmesou (asi 1,5 dcl akéhokoľvek piva /mám vyskúšané že veľa piva tam nie je dobre dávať/ a do piva dať kečup a tiež kremžskú horčicu)
Pečieme prikryté alobalom vo vyhriatej rúre asi 200 stupňov 40-45 minút.
Ja tak po 45 minútach alobal dávam dole a nechám už len pekne pripiecť.

861ce388.jpg
gastro-krvavice--maja-danica-pecanic.jpg

CICEROVE JATERNICKY

POTREBNÉ PRÍSADY
1 hrncek sucheho ciceru 1/2hrnceka ryze , 1/2 hrnceka jacmennych krupov, 5ks cibule, 5PL oleja, 2CL morskej soli, 1/2CL mck, 1 PL majoranky
POSTUP PRÍPRAVY
Tymto receptom som sa inspirovala na jednej webovej stranke a tak ho podam dalej.Cicer den vopred namocime do väscieho mnozstva vody,potom ho na druhy den uvarime do mäkka a uvareny scedime.Do hrnca danme varit ryzu a krupy s 1/2 CL soli.Nechame vychladnut.Na panvici si rozpalime olej a nadrobno nakrajanu cibulu na nom poprazime.Pridame sol,mck a majoranku.Uvareny cicer popucime ako zemiaky,primiesame ryzu s krupkami a cibulu s koreninami.Dobre premiesame a este dochutime.Ak mate zmes velmi hustu pridajte trocha vyvaru z cicera.Na foliu na potraviny ukladame lyzicou zmes,zabalime,vytvarujeme do tvaru valca a okraje stocime.Ulozime do chladnicky aby trocha stuhli.

j1710.jpg

Makrobiotická hrachová kaša

POTREBNÉ PRÍSADY
500 g suchého (namočeného, prepláchnutého) hrachu, 4-6 mrkiev, 2 cibule, cesnak, majoránka, červená paprika sladká, šafrán, kukuričná kaša, tebi droždie, tahini, riasy nori
POSTUP PRÍPRAVY
Namočený a prepláchnutý hrach dáme variť na silný plameň (môže sa pridať sol) a varíme cca 20 minút. Penu dávame preč. Vodu zlejeme tak, aby bolo v hrnci cca 5 cm vody nad hráškom.
Pridáme koreniny: šafrán, paprika, majoránka, nori riasy, (soľ) a varíme cca hodinu a pol. Pridáme nakrájanú mrkvu, cibuľku a dovaríme čšte pol hodinku.
Necháme vychladnúť, ak zostala voda, tak ju zlejeme (odstránime naberačkou), rozmixujeme, pridáme podľa chuti cesnak, tebi droždie, podľa potreby kukuričnú kašu alebo strúhanku, 1 lyžička tahini a zmiešame. Podávame s opraženým seitanom / tempehom / sójovými párkami prípadne tofu.
Dochutíme umeoctom.

jihocesky-houbovy-kuba.jpg

Houbový Kuba

POTREBNÉ PRÍSADY
500 g krup, 150 g sušených hub, sádlo, sůl, pepř, majoránka, 4 stroužky česneku,celý kmín
POSTUP PRÍPRAVY
Houby dáme do misy s vodou, namočíme a pak je ve stejné vodě uvaříme. V osolené vodě uvaříme kroupy, přecedíme.Osolíme, vmícháme rozetřené stroužky.Smícháme s houbami, přidáme koření. Mísu nebo pekáček vymastíme sádlem a navrstvíme do něj směs a povrch polijeme rozpuštěným sádlem.
Upečeme dokřupava. Podáváme se zeleninovým salátem.

3390043c.jpg
unnamed.jpg

CICEROVA OMACKA so zemiakovou kasou

POTREBNÉ PRÍSADY
1hrncek sucheho ciceru(namocime vopred na 12h), 1 velka mrkva, stvrt zeleru, 2 papriky, 3 paradajky, pol cibule, 1PL paradajkoveho pretlaku, 1 zeleninovy bujon, sol,MCK 5 zrniek zeleneho korenia(cerstvo roztlacime-pomelieme) ,1 velky strucik cesnaku alebo 2 mensie, 1 kocku bujonu vypekovej stavy, 1PL olivoveho oleja
POSTUP PRÍPRAVY
Tato omacka vznikla z nudze,kedze moj organizmus nejak neprijima kombinaciu ciceru s mäsom a nejakymi potravinami.Tak som improvozovala co som vedela,ze by slo a vznikla z toho super omacka k zemiakovej kasi,na ktoru nedam dopustit.Konecne mi nebolo tazko z ciceru,ktory taaak lubim.
Vopred namoceny cicer si uvarime do mäkka a scedime.
Ocistime si mrkvu a zeler a nakrajame na mensie kococky.Na olivovom oleji spenime nakdrobno nakrajanu cibulku,pridame mrkvu a zeler,spolu kratko poprazime,podlejeme hrncekom vody a podusime do polomäkka.
Pridame nakrajanu papriku , cicer a este vodu tak, aby to nebolo ani riedke ani huste a dusime 10 min.Potom su na rade paradajky,ktore nakrajame tiez na mensie kusky pridame zeleninovy bujon, pomiesame a nechame ho dobre rozpustit.Osolime, okorenime,pridame zelene korenie,paradajkovy pretlak a roztlaceny cesnak,dusime asi 5 min a na zaver hodime kocku bujonu vypekovej stavy.U nas sa to vola BRATENSAFT a pouzivam od Maggi alebo Knorr.Nechame ho rozpustit a prejst varom a podavame so zemiakovou kasou, do ktorej som ja miesto normalneho pridala sojove mlieko a ramu.Mali sme k tomu aj hlavkovy salat.

1200px-Hummus_Dip_(30863436677).jpg

Hummus

POTREBNÉ PRÍSADY
Na 4 porce: 200g cizrny, 4 lžíce olivového oleje, šťáva z 1 citronu, 2 stroužky česneku, malá feferonka (nemusíte dávat), špetka římského kmínu, 1/2 lžičky soli.
POSTUP PRÍPRAVY
Cizrnu namočíme přes noc do vody. Na druhý den vodu slijeme a nalijeme novou, cizrnu uvaříme doměkka.
Po uvaření nechte cizrnu okapat na cedníku, část vody, ve které se cizrna vařila, si ale odeberte.
Okapanou cizrnu nasypte do kuchyń. robota, přidejte 3 lžíce oliv. oleje, cit.šťávu, prolisovaný česnek a najemno nakrájenou feferonku zbavenou bílých semínek.
Osolte popřípadě okořeňte svým oblíbený kořením a rozmixujte dohladka. Jestliže je vzniklá hmota příliš hustá, přidejte 2-3 lžice "cizrnové vody".
Hummus můžete zjemnit lžící pastou Tahini.Podáváme dle chuti s čerstvým chlebem nebo Pita plackami.

cfa777938a8905ddf2af71f425650ff8.jpg

Cícerové miš maš

POTREBNÉ PRÍSADY
500g uvareného cíceru, 500g kyslej kapusty, 2 cibule, 2 hrste sušených húb, 1 konzerva krájaných rajčín, 1 šľahačková smotana, 1 PL hladkej múky, olej, solčanka, soľ
POSTUP PRÍPRAVY
Dnes som chcela vyskúšať niečo nové z cíceru a rozmýšľala som nad segedínskym alebo paprikášom, ako som ho robila pri sójových bôboch, a keďže som sa nevedela rozhodnúť, skúsila som to trošku skombinovať a výsledok ma veľmi milo prekvapil, vzniklo chutné miš maš jedlo,samozrejme, že som varila aj klasický obed - kura, ryža, šalát, lebo som nevedela ako to dopadne.
Pridávam aj recept na varenie cícera - cícer si umyjem, nechám namočený cez noc v studenej vode trošku osolenej. Na druhý deň vodu vylejem, dám do tlakového hrnca, zalejem vodou a pridám trošku oleja. Keď začne syčať, nastavím si hodiny na 40 minút, potom vypnem a nechám tak, kým pokrievka sama nepovolí.

89393822.jpg
bottom of page