top of page

Čo sa stane, keď budete jesť iba hovädzie mäso?

Čo by vás čakalo, keby ste jedli iba hovädzinu? Vysoký cholesterol, riziko rakoviny či predčasné úmrtie sú veľmi pravdepodobné „scenáre“.

plátky hovězí

Ako jesť zeleninu, aby vždy chutila
Všade počúvate, že jesť zeleninu je zdravé. Ale čo robiť, keď vám zelenina až tak nechutí?

stiahnuť (2).jpg

1. Ak smoothie, tak so zeleninou
Jedným zo skvelých spôsobov je pridať k vašim obľúbeným ingredienciám za dve hrste šalátu, špenátu alebo hrášku. Na chuti nápoja vám to veľa nespraví a vy tak do tela dostanete zeleninu v surovom stave. Zachováte tak všetky vitamíny, ktoré v sebe zelenina má. Takto pašujem zeleninu našim deťom :) Vyskúšajte napríklad moje hráškové smoothie.
2. Mixované polievky na obed či večeru
Na mixované zeleninové polievky nedám dopustiť. Práve polievky sú v našej rodine pokrm, ktorý jedávame asi najčastejšie. Pravidelne máme tieto polievky aj na večeru. Pripravujem ich skoro stále rovnako, len obmieňam ingrediencie. Základ je ale vždy cesnak, cibuľa, zelenina a strukoviny. A to všetko rozmixujem. Do mixovaných polievok skrývam zeleninu, ktorú bežne deti nechcú jesť, napríklad pór, mrkvu, vňate, zeler. Všetko, čo oči nevidia, to hlavu nemáta. Vyskúšajte cuketovú polievku na póriku.
3. Príloha k hlavnému jedlu
Keby ste k nám prišli na obed, vždy by sme vám k hlavnému jedlu naservírovali zeleninu. Aj keď samotné jedlo obsahuje určitý druh, máme ju aj ako prílohu, a to v rôznych formách. Niekedy šalát, niekedy dusená zelenina s hríbikmi, inokedy zasa nakrájaná paradajka či uhorka. Ani jeden náš obed či člen rodiny nevynecháva zeleninu. Obedy sú skvelá príležitosť, kedy viete zeleninu zapracovať hravým a chutným spôsobom. Tiež keď potrebujete zhodiť nejaké to kilečko, uberte z príloh ako knedlík, zemiaky, ryža a doplňte to zeleninovou prílohou.
4. Zelenina ako olovrant
Toto je môj tip, ktorý mi funguje už roky. Vždy, keď ma prepadol hlad v olovrantovom čase, schytila som, čo mi prišlo ako prvé pod ruky. Zbytočne som sa príliš najedla, potom ešte k tomu večera a následne som sa divila, že priberám. Aktuálne ak potrebujem niečo zjesť, vyberám si zeleninu. Nakrájaný kaleráb alebo uhorky alebo cuketa. Je to druh zeleniny, ktorá má v sebe veľa vody, málo kalórii a navyše zasýti. Nie vždy si ju môžete kúpiť a hneď konzumovať, ale môžete sa na olovrant pripraviť. Krabičkovať a zobrať si ju so sebou, kamkoľvek idete.
Prekonajte sa 
Všetci sme len ľudia. Ani ja nemám rada všetku zeleninu alebo jej komponenty. Napríklad petržlenovej vňati som absolútne neprišla na chuť. Keď sa stravujem mimo domu, tak všade upozorňujem, aby mi ju nesypali na jedlo. Nedávno som sa zabudla a strávila som päť minút vyberaním vňate z jedla.
Keď si však pripravujem smoothie či mixovanú polievku, tam si ju pridávam zámerne. Je naozaj zdravá, napríklad má v sebe viac vitamínu C než pomaranč. V mixovaných jedlách mi nevadí. Zároveň som na seba hrdá, že som sa prekonala a aj napriek jemnému odporu som si ju tam pridala. Podľa mňa o tom je život. Nič nemáme zadarmo. Keď sa prekonám a niečo pre niečo spravím, budem aj odmenená. To nás posúva ďalej. Inak by život bol príliš nudný. Čo poviete?
Prečo telo potrebuje zeleninu
Svetová zdravotná organizácia odporúča konzumovať denne päť porcií ovocia a zeleniny, aby sme boli zdraví. V prípade, že chcete schudnúť, tréneri a výživoví poradcovia vám tiež odporúčia jedálniček, kde zelenina bude prevažovať nad ovocím. Ak chcete byť zdraví, štíhli a vitálni, zelenina musí byť súčasťou vášho života. 
Pri chudnutí, či udržaní hmotnosti sa jej nevyhnete. Zelenina má skvelú schopnosť zasýtiť. Obsahuje množstvo živín a málo kalórii. Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a s tým spojené prejedanie a maškrtenie. Tiež predstavuje výbornú kompenzáciu za bežné sacharidové prílohy. V praxi to znamená, že si na tanier nabriete menej ryže alebo zemiakov a o to viac šalátu alebo inak pripravenej zeleniny. 
Zelenina je tiež výborným zdrojom vlákniny. Naše telo ju potrebuje pre zdravie. Znižuje riziko vzniku infarktu a mŕtvice. Ak si neviete poradiť s pokožkou, pridajte na zelenine, pretože vláknina zlepšuje aj zdravie pokožky. Tiež znižuje riziko vzniku hemeroidov, syndróm dráždivého čreva, cukrovky a ďalších ochorení.
Inšpirácie nie je nikdy dosť
Aby sa vám zelenina nezunovala a neprejedla, odporúčam skúšať a obmieňať jedlá. Pripravovať ju na rôzne spôsoby. Nikdy neviete, ktorý vám zachutí viac. Ja mám svoje obľúbené jedlá, ale neustále vyhľadávam recepty pre ďalšiu inšpiráciu v kuchyni. Veľkým pomocníkom mi je aj kniha ZDRAVÉ RÝCHLOVKY, ktorá vznikla z potreby mať doma zdravé jedlá, plné výživných ingredienciíí a zeleniny, ktoré si pripravím raz-dva. A stalo sa. Oslovila som pár ľudí, ktorý sa výžive a jedlu venujú a poprosila ich o pár iinšpirácii. Tak vzniklla kniha ZDRAVÉ RÝCHLOVKY, kde nájdete fit recepty, ale aj jedlá zo strukovín, svieže cestoviny či mäsité rýchlovky. Zdravá všehochuť na každý deň. A každé jedno jedlo máte pripravené do 30 minút. To vám garantujem .

Odborníci na výživu najnovšie odporúčajú, vyhýbať sa konzumácii červeného mäsa.
V súčasnosti je v rámci zdravého stravovania populárna celozrnná strava, nie každý má však možnosť vybrať si z celozrnných produktov to, čo by mu vyhovovalo aj chutilo. Ponuka bežných obchodov je v tomto smere často veľmi obmedzená.
Mäsa čo najmenej
Strava bohatá na mäso nemá dnes podporu u odborníkov a takisto, podľa odborného britského portálu Live Science, neexistujú renomovaní odborníci na výživu, ktorí si myslia, že jesť iba hovädzie mäso je dobrý nápad.
V súčasnosti je rozšírený fenomén, kedy mnohí ľudia prostredníctvom svojich blogov či video kanálov propagujú a šíria rôzne informácie o stravovaní, predovšetkým v súvislosti so stravovaním, ktoré nazývajú „zdravým“ a ktoré pomáha schudnúť. V týchto prípadoch sa nie raz vyskytnú aj odporúčania na konzumáciu práve aj hovädzieho mäsa.
V skutočnosti však, podľa Johanny DiStefano, biochemičky a vedúcej oddelenia pre cukrovku a fibrotické choroby, nemá hovädzina nijaký výživný benefit nevyhnutný pre zdravý život človeka.

Iba hovädzina? Hlúposť!
„To je tá najhlúpejšia otázka, akú som kedy počula,“ uviedla DiStefano na otázku od Live Science, čo by sa stalo osobe, keby sa pokúsila žiť iba na hovädzom mäse.
Okrem toho, že by ste vám v strave chýbali základné živiny, pre vaše zdravie, by strava zložená výhradne z hovädzieho mäsa predstavovala niekoľko základných zdravotných rizík, dodala DiStefano.
„Overené vedecké poznatky nám opakovane dokazujú, že jesť viac rastlinnej stravy je spojené s upravením hladiny glukózy v krvi, eliminácie hypertenzie a tiež konsolidovaním hladiny lipidov v krvi,“ potvrdila biochemička.Inými slovami, rastliny sú spojené so stabilnejšou hladinou cukru v krvi, zdravším krvným tlakom a zdravšími hodnotami cholesterolu.
Mäso a cholesterol
Je dokázané, že živočíšne tuky sú pre väčšinu ľudí jediným významným zdrojom nebezpečného cholesterolu. Zníženie spotreby mäsa preto môže viesť k výrazne zdravšej alternatíve pri stravovaní.
Existuje dokonca tiež priama súvislosť medzi konzumáciou hovädzieho mäsa a určitými druhmi rakoviny. V hovädzom mäse je totiž veľmi málo vlákniny. Nedostatok vlákniny je oprávnene spájané so zvýšeným rizikom vzniku určitých druhov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva a konečníka, ako aj cukrovky.
Existuje teda mnoho dôkazov a argumentov, ktoré potvrdzujú, že rastlinná strava poskytuje človeku dostatok výživy a zdravú možnosť, ako sa nasýtiť a strať sa tak zároveň o svoje zdravie.
Rôznorodá strava je dôležitá
Rakovina a srdcové choroby však nie sú jediným dôvodom, prečo by sme mali v strave obmedziť spotrebu mäsa.
Jednou z výhod stravovania sa pestrými jedlami, predovšetkým rastlinnými, je fakt, že takto pokrývate všetky svoje výživové potreby. Vo vyváženej strave prijímame vitamín C, vitamín A, ale aj ďalšie vitamíny, minerály a výživné látky, ktoré telo potrebuje na optimálne fungovanie. To vám výhradná konzumácia mäsa určite nezabezpečí.
Ak sa stravujete jednostranne, a nemusí to byť len hovädzie mäso, môžu to byť trebárs iba jablká, postupne sa organizmus dostane do stavu, kedy mu budú chýbať dôležité látky na výživu.
Vyvážené výživné látky z viacerých zdrojov sú veľmi dôležité pre dlhý a zdravý život. A nikdy ich nezískate iba z jediného zdroja.

Neexistujú žiadne zázraky, ktoré by spôsobili, že vám zrazu bude zelenina chutiť tak ako čerstvá vianočka s maslom. Ale dá sa pracovať na tom, aby ste jej postupne konzumovali stále viac. Dôležité je, aby si ju telo samo pýtalo. A na to potrebujete popracovať na zmene vašich chutí. Čím viac jej budete jesť, tým viac sa budú meniť vaše chute. Až nastane deň, kedy si uvedomíte, že uprednostňujete zeleninu pred ostatnými, dovtedy obľúbenými potravinami. Otázka je, ako veľmi túto zmenu chcete. Ako pri všetkom, aj tu sa musíte na to vedome nastaviť a myslieť. Inak zmena nastane len naozaj ťažko.
Ako to bolo so mnou?
Zelenina je súčasťou môjho jedálnička odmalička. Mala som šťastie, že moji rodičia mali zeleninu radi. Tiež mali tento návyk vypestovaný od mojich starých rodičov, ktorí mali aj svoje veľké záhrady a všetok prísun ovocia a zeleniny mali z vlastných zdrojov. Pamätám si, že vždy keď sme jedli chlebík s maslom, mamina nám k tomu nakrájala paradajky, papriku či uhorky. Odjakživa sa u nás nakladala kyslá kapusta, uhorky, kápia, červená repa. V zimnom období neodeľiteľná súčasť jedál. A máme to tak dodnes. Rodičia sú naši najlepší zásobovači. Mamina varila tradičné jedlá, otec zasa rád experimentoval. Najmä vo wok panvici. Jeho špecialitou bolo mäsko nakrájané na drobno udusené so zeleninou na rôzny spôsob. Inak aj zeleninové Ratatouille som sa naučila od neho. A je fenomenálne. 
Takže zelenina bola súčasťou nášho jedálnička. Keď som odišla z domu na internát, stravovanie sa zhoršilo. Na čom sme hlavne my dievčatá fungovali, boli zeleninové šaláty na večeru. Bol to veľký trend. Ale tento návyk mi ostal do dnes. Aj keď dnes si do šalátov pridávam dostatok bielkovín a zdravých tukov, ktoré moje športujúce telo potrebuje.
Prišlo však obdobie, kedy som potrebovala naozaj schudnúť a vtedy som začala viac sledovať, čo mám na tanieri. Zistila som, že zeleniny tam (aj napriek večerným šalátom) až tak veľa nie je. Tak som na to išla cielene a urobila nasledovné zmeny. 
Tipy, ako dostať do tela zeleninu chutným spôsobom

bottom of page