top of page

Fajné recepty na kyslu kapustu.

Kyslá kapusta: Kleopatra ju jedla, aby posilnila svoju krásu

Kyslá kapusta je symbolom strednej Európy. Američania dokonca prisťahovalcom zo starého kontinentu hovorili Krauts a angličtina nemecký výraz Sauerkraut prevzala bez dlhého hľadania. Bez kyslej kapusty by námorníkom vypadali zuby a naše prababičky by v zime zostali bez vitamínov, o ktorých ani nevedeli, že existujú.
Žuvanie kyslej kapusty vraj pomáha aj proti paradentóze. Najlepšie je jesť ju čerstvú, bez tepelných úprav. Hoci je teplá kapustnica v zime skvelým jedlom, varením sa stráca rad enzýmov a probiotických kultúr. Preto je skvelé dopriať si kyslú kapustu ako šalát.
Viete, že…?
Už vládcovia v staroveku dávali jesť kyslú kapustu a inú zeleninu svojim bojovníkom i staviteľom napríklad Čínskeho múru – verili jej sile. A verila jej aj Kleopatra, ktorá ju jedla, aby posilnila svoju krásu.
Kyslá kapusta pomáha všakovako – pôsobí preventívne pri prechladnutí, pomáha znižovať krvný tlak, čistí tráviaci trakt a zabraňuje jeho chorobám vrátane tých zhubných. Slúži ako prevencia zápchy, hrá úlohu v krvotvorbe, povzbudzuje detoxikáciu tela, zmenšuje riziká ochorenia močových ciest, predchádza gynekologickým problémom a posilňuje plodnosť. Probiotiká v kapuste uľahčujú trávenie cukrov a tukov, vďaka nim sa v črevách tvoria látky, ktoré zabraňujú rastu nevhodných baktérií.

30c2e1-2018-11-28-kapusta--1216x684.jpg

itamíny
B, C, E, K
Živiny a minerály
kyselina mliečna, horčicový olej; horčík, železo, fosfor, draslík, vápnik, zinok
Samostatnou kapitolou je proces kvasenia, ale keď kapusta dokvasí, je to bezpečná potravina – veľká kyslosť zabráni kazeniu. Tradičným pokrmom je, samozrejme, naša kapustnica, u susedov moravská kyselica či česká zelňačka, takisto susedské knedlo-zelo-vepřo alebo na juhu segedínsky guláš. Do všetkého patrí práve kyslá kapusta, dáva sa aj k údeninám, výborná je trebárs k domácemu obaru alebo sa hodí ako príloha na obložený tanier, pripravuje sa aj s olejom a cibuľou, bežne sa varí a dusí.
Kyslá kapusta je pravdepodobne najstaršou trvanlivou potravinou. História jej výroby siaha až do štvrtého storočia pred Kristom. Už starí Rimania celé hlávky uchovávali nasolením a skladovali ich vo veľkom množstve v pivniciach. V 16. storočí bola kyslá kapusta taká obľúbená, že si vyslúžila názov všeliek. Dnešná podoba kyslej kapusty sa vraj k Slovanom musela dostať spolu s Tatármi.

Recepty s kyslou kapustou

IlL2pGZzR4aF0raAkF1baA.1280_Kolo-v-rska-

Koložvárska kapusta

INGREDIENCIE 1 kgkyslá kapusta 600 gmleté bravčové mäso 300 gslanina 150 gklobása 200 gryźa 2 ksväčšia cibuľa 4 strúčikycesnak 300 mlkyslá smotana 150 mlsmotana na šľahanie podľa chutisoľ podľa chutimleté čierne korenie podľa chutimletá červená paprika  bravčová masť aleb olej

POSTUP
1
Ryžu aspoň dvakrát premyjeme a potom zalejeme vodou. Na 1 diel ryže pridáme dva diely vody. Ryžu osolíme a varíme do polomäkka. 
2
Obidve cibule si ošúpeme a pokrájame nadrobno. Slaninu nakrájame na kocky. Ak máme slaninku mastnejšiu, tak polovicu z nej dáme opražiť na panvicu a keď pustí masť tak pridáme polovicu nakrájanej cibule. Ak máme suchšiu slaninku, tak na opekanie použijeme bravčovú masť alebo olej.
3
Ku opraženej slaninke s cibuľou pridáme mleté mäso a krátko opečieme. Potom podľa chuti pridáme soľ, mleté čierne korenie a mletú červenú papriku. Všetko spolu dobre premiešame, podlejeme vodou a necháme dusiť cca 20 minút. Nakoniec pridáme prelisovaný cesnak, premiešame a ešte krátko podusíme. 
4
Zvyšnú slaninu a cibuľku opäť osmažíme na panvici a následne pridáme kyslú kapustu. Podľa chuti pridáme soľ, mleté čierne korenie a mletú červenú papriku. Dusíme do mäkka a podľa potreby podlievame vodou alebo vývarom.
5
Pripravíme si hlbšiu zapekaciu misu, ktorú vymastíme masťou. Na dno dáme približne tretinu kapusty aj so šťavou. Na kapustu ďalej vrstvíme polovicu ryže, polovicu mäsa a polovicu klobásy. Opäť tretinu kapusty, ktorú prelejeme polovicou zmesi kyslej smotany a smotany na šľahanie. 
6
Opäť vrstvíme v tomto poradí: ryža, mäso, klobáska a kapusta. Polejeme zvyškom smotanovej zmesi, zakryjeme alobalom a zapekáme v rúre vyhriatej na 180 °C približne 30 až 40 minút. 
7
Hotovú koložvársku kapustu môžeme ešte podľa chuti posypať čerstvými bylinkami a podávame. 

mqog8PtETZv5sg0QQkv3og.1280_Zemiaky-s-ky

Strešenina - zemiaky s kyslou kapustou a slaninkou

Zemiaky s kyslou kapustou a slaninkou RECEPTY Z RECEPTY.SK Príprava 15min Úprava 30min Porcie 5 INGREDIENCIE 1 kgzemiaky 1 kscibuľa 500 gkyslá kapusta 150 gúdená slanina podľa chutisoľ podľa chutimleté čierne korenie bravčová masť

9mqxqF03QY2eh3Mi1XX26A.1280_R-chly-toast

Rýchly toast s kyslou kapustou a hovädzou šunkou

Silný, aromatický a chlapský kus chleba, ktorému sa ťažko odoláva!

RECEPTY.SK Príprava 10min Úprava 5min Porcie 2 INGREDIENCIE 4 plátkytoastový chlieb 1cesnak 1francúzska horčica 100 ghovädzia šunka 2 hrstekvasená kapusta 1 kscibuľa 1 PLolej

segedinsky-gulas-s-kaprom-nestandard1.jp

Segedínsky guláš s kaprom

kapustova-tradicna-s-udenym-tempehom-nes

Kapustová tradičná s údeným tempehom

Potrebujeme: 1 hrnček kyslej kapusty, 1/4 hlávky bielej kapusty, 1 l vývaru alebo vody, 4 PL sezamového oleja, 1 cibuľa nakrájaná najemno, 200 g údeného tempehu, 1 kaleráb, kvaka alebo 2 zemiaky, 150 ml smotany, 1 kl rasce, 1 kl sladkej papriky, 2–3 bobkové listy, 4–5 PL hladkej špaldovej celozrnnej múky
Na rozohriatom oleji vo veľkom hrnci opražíme cibuľu, údený tempeh pokrájaný na väčšie kocky a korenie. Prisypeme múku a krátko ju opražíme. Nakoniec pridáme kapustu, osolíme a všetko zalejeme vývarom alebo horúcou vodou. Varíme 15–20 minút, pridáme zemiaky, kaleráb alebo kvaku nakrájané na kocky a uvaríme v polievke. Polievku odstavíme z ohňa, vmiešame kyslú kapustu a polievku zjemníme smotanou. Môžeme ozdobiť opraženou cibuľkou. Ak je polievka málo kyslá, pridáme šťavu z kyslej kapusty alebo ocot. Môžeme zavariť celozrnnú trhanku alebo pohánkovú či špaldovú krupicu.

2014-04-23 18.40.00.jpg

30 minút príprava 20 minút na 200 °C Suroviny 400 g múka hladká špeciál 400 g kapusta kyslá 140 g masť bravčová domáca 2 dcl mlieko vlažné 40 g droždie 1 ČL soľ štipka cukor 1 ks (na potretie) vajce semienka slnečnicové

Postup
1
Zarobíme si kvások z cukru, droždia a mlieka, vlejeme do misy s múkou, pridáme vyžmýkanú a nadrobno pokrájanú kyslú kapustu, soľ, roztopenú vlažnú masť a vypracujeme cesto. Robím to na doske a rukou, lepšie sa zapracuje tá kapusta. Keď treba, podsýpame múkou, podľa toho ako sa nám podarilo kapustu vyžmýkať.
2
Cesto nemusíme nechávať dlho kysnúť, ja nechávam cca 15 min.na doske, aby sa lepšie vaľkalo, ono potom kysne ešte na plechu. Rozvaľkáme na hrúbku asi 1 cm, pokrájame nožom na kocky /môžme aj formičkou na pagáčiky, ale toto je rýchlejšie/, poukladáme na vymastený plech a necháme 30 min.kysnúť.
3
Po nakysnutí pečivo potrieme vajíčkom, posypeme slnečnicovými semiačkami a upečieme vo vyhriatej rúre na 200 °C. Pečieme cca 20 min., treba si to odsledovať, podľa rúry.
4
Je to chutné pečivo, ideálne k čaju alebo vínku. Dobrú chuť.

SL6Xwv_oQYr_YlIv457wLg.1280_Dom-ca-kvase

Domáca kvasená kapusta v pohári

Ak si chcete vyskúšať domáce kvasenie kapusty, nepotrebujete k tomu súdok. Ale budete ho chcieť, hneď ako túto vitamínovú bombu ochutnáte.

Príprava 30min Úprava 0min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 ksväčšia biela kapusta (2,2 kg pokrájaná) 1 ksväčšia cibuľa 1 ksjablko 3 PLsoľ (ideálne himalájska alebo morská) 3 PLrasca 4 ksnové korenie (guličky) 2 ksbobkový list

POSTUP
1
Kapustu zbavíme vrchných listov, rozrežeme ju na polovicu a odstránime hlúb (koštiaľ).
2
Jeden z listov (nie úplne vrchný) si odložíme. Nakoniec ho použijeme na zaťaženie kapusty vo fľaši.
3
Kapustu postrúhame alebo nakrájame na veľmi tenké prúžky. Čim tenšie, tým lepšia bude.
4
Pripravíme si veľkú misu v ktorej zamiešame kapustu s postrúhanou cibuľou, soľou a koreninami.  Misu prekryjeme čistou utierkou a necháme 30 minút postáť pri izbovej teplote.
5
Po pol hodine ubijeme kapustu v miske tlačením, až kým nepustí čo najviac šťavy.  My sme na to použili zaváraninovú fľašu, ale môžete to urobiť aj zovretou päsťou či paličkou z mažiaru.
6
Opäť zakryjeme utierkou a necháme postáť zhruba 10 minút.
7
Potom zmes aj so šťavou a dvoma štvrtinami jablka natlačíme do fliaš (na 2,2 kg vyšli 2 sedem decové fľaše). A rukou alebo vareškou zatlačíme, tak aby kapusta bola úplne ponorená pod šťavou. 
Náš tip
Ak máte málo šťavy môžete doliať vychladnutú, prevarenú (alebo filtrovanú) vodu, v ktorej ste rozpustili soľ v pomere – 1 PL soľ na 0,5 litra vody.
8
Teraz využijeme list, ktorý sme si odložili na začiatku. Rozrežeme ho na menšie časti zhruba o veľkosti ústia fľaše a kapustu zafixujeme pod vodou niekoľkými kúskami kapustného listu.
9
Fľašu uzavrieme (nie úplne na pevno), položíme na tmavé miesto a skladujeme pri izbovej teplote.
10
Z času na čas skontrolujeme, pootvoríme a necháme uniknúť plyny (bublinky) nahromadené kvasením, pripadne dolejeme soľný roztok. Je dobé mať fľašu postavenú v miske či na tácke, pre prípadné preliatie pohára. 
11
Už po troch dňoch bude mať kapusta kyslý nádych, najlepšie však chutí po 3 až 4 týždňoch kvasenia.

0h4AFIx3TST93c2ISEO8Bg.1280_Dom-ca-kvase

Domáca kvasená kapusta (červená) s cesnakom

Výborná a krásne sfarbená červená kapusta s nádychom cesnaku je pomerne jednoduchá na prípravu a chutí priam božsky.

POSTUP
1
Kapustu zbavíme vrchných listov, rozrežeme ju na polovicu a odstránime hlúb (koštiaľ).
2
Jeden z listov (nie úplne vrchný) si odložíme. Nakoniec ho použijeme na zaťaženie kapusty vo fľaši.
3
Kapustu postrúhame alebo nakrájame na veľmi tenké prúžky. Čim tenšie, tým lepšia bude.
4
Pripravíme si veľkú misu a na spodok uložíme vrstvu kapusty, ktorú zasypeme časťou soli. Proces opakujeme až kým sa kapusta i soľ neminú.
5
Misu prekryjeme čistou utierkou a necháme 30 minút postáť pri izbovej teplote.
6
Po pol hodine ubijeme kapustu v miske tlačením, až kým nepustí čo najviac šťavy.  My sme na to použili zaváraninovú fľašu, ale môžete to urobiť aj zovretou päsťou či paličkou z mažiaru.
7
Pridáme nadrobno nasekaný cesnak, zakryjeme utierkou a opäť necháme postáť zhruba 10 minút.
8
Potom zmes aj so šťavou natlačíme do fliaš (na 2,2 kg vyšli 2 sedem decové fľaše). A rukou alebo vareškou zatlačíme, tak aby kapusta bola úplne ponorená pod šťavou.  
Náš tip
Ak máte málo šťavy môžete doliať vychladnutú, prevarenú (alebo filtrovanú) vodu, v ktorej ste rozpustili soľ v pomere – 1 PL soľ na 0,5 litra vody.
9
Teraz využijeme list, ktorý sme si odložili na začiatku. Rozrežeme ho na menšie časti zhruba o veľkosti ústia fľaše a kapustu zafixujeme pod vodou niekoľkými kúskami kapustného listu.
10
Fľašu uzavrieme (nie úplne na pevno), položíme na tmavé miesto a skladujeme pri izbovej teplote.
11
Z času na čas skontrolujeme, pootvoríme a necháme uniknúť plyny (bublinky) nahromadené kvasením, pripadne dolejeme soľný roztok. Je dobé mať fľašu postavenú v miske či na tácke, pre prípadné preliatie pohára.
12
Už po troch dňoch bude mať kapusta kyslý nádych, najlepšie však chutí po 3 až 4 týždňoch kvasenia.

8wl4xCJZR5CfmtmGd3sVfw.1280_Zemiakov-fa-

Zemiakové fašírky s kapustou a slaninkou

Ďalšie krásne jednoduché, domáce jedlo z troch obľúbených ingrediencií Slovákov. Ako vždy kombinácia zemiakov, kyslej kapusty a slaninky je jednoducho bezkonkurenčná.  

POSTUP
1
Zemiaky očistíme, pokrájame na menšie kocky, vložíme do hrnca, osolíme, zalejeme studenou vodou a uvaríme do mäkka.
2
Keď sú zemiaky mäkké, scedíme ich a pridáme maslo. Spolu premiešame a vidličkou ich popučíme na kašu.
3
Následne primiešame múku, najemno nastrúhaný syr, podľa chuti dosolíme, a keď zemiaky trochu vychladnú, zapracujeme do nich aj celé vajíčko.
4
Zo zmesi na pomúčenej doske pomocou dlaní tvarujeme kruhy s priemerom asi 7 cm a hrúbkou asi 1 cm.
5
Zemiakové fašírky opekáme na troche rozpusteného masla a oleja do zlatohneda (zhruba 3 minúty každú stranu). Kto chce, môže fašírky opražiť napríklad aj na bravčovej masti.
6
Na dusenú kapustu si premyjeme kyslú kapustu a necháme odkvápať.
7
Medzitým na dne hrnca opražíme na drobné kocky nakrájanú slaninku. Keď bude dostatočne chrumkavá odoberieme ju z hrnca a na výpeku speníme nasekanú cibuľku.
8
Pridáme kapustu, zalejeme asi deci vody a dusíme do mäkka, prípadne dosolíme.  
9
Na tanier potom servírujeme hrsť kapusty, horúce fašírky a všetko zasypeme chrumkavou slaninkou.

lPiTtZ9kRMmoBaUtxkoqXg.1280_Brav-ov-krko

Bravčová krkovička s kapustou a knedľou

Tradičné české jedlo, ktoré poznáme hlavne pod názvom "Vepřo knedlo zelo".

oTYSgEYTQ2_MVM2YoNQykg.1280_ance-s-kyslo

Šúľance s kyslou kapustou a slaninou

Úžasne chutné slovenské jedlo - tentokrát v slanej verzii s kyslou kapustou a slaninkou.

_b_1447IMG_9753.jpg

Fazuľová polievka s kyslou kapustou  

Polievka, ktorú určite neuvaríte iba raz.

Potrebujeme:
veľký hrniec / pre 10 osôb /
300 g veľkej / bubnovej / domácej  fazule, malé údené bravčové koleno, 100 g slanina, 1 pár klobásy, 1cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, 500 g kyslej kapusty, 1 bobkový list, 1 KL čier. korenie, 1 KL soľ, 2-3 PL čer. sladkej papriky, 5 ks zemiakov, podľa chuti -pálivú omáčku, /Blair´s After Death Sauce/
Postup:
1. Fazuľu si dáme namočiť do vody,  už večer.  Ráno pridáme bobkový list, čierne korenie, soľ, pretlačený cesnak,  údené koleno, klobásu, očistené zemiaky / rozvariť na zahustenie / a dáme variť do mäkka.
2. Zvlášť do hrnca popražíme  na drobno pokrájanú slaninku, cibuľku. Keď už je cibuľka, slaninka hotová pridáme červenú papriku,pokrájanúna drobnejšie kyslú kapustu a zalejeme vodu.  Varíme do mäkka.
3. Keď je údené koleno mäkka vyberieme ho spolu s klobáskou a nakrájame  / koleno na kocky, klobásu na kolieska /. Fazuľu necháme dovariť úplne do mäkka.
4. Nakoniec pridáme kapustu, údené koleno, klobásku, pálivú omáčku Blair´s After Death Hot sauce  a necháme spolu povariť 10 minút.
Prajem dobrú chuť!!

OPQwZvarQ66L0awrj62nrA.640_Seged-nsky-gu

Segedínsky guláš

Tradičné maďarské jedlo, ktoré v sebe skrýva chutné spojenie bravčového mäska, kyslej kapusty a smotany.

Príprava 30min Úprava 70min Porcie 6 INGREDIENCIE 750 gbravčové plece 1 kgkyslá kapusta 2 kscibuľa 400 mlsmotana na šľahanie 1 ksbobkový list podľa chutisoľ podľa chutimletá červená paprika podľa chutimleté čierne korenie podľa chutimletá rasca múka bravčová masť alebo olej

POSTUP
1
Cibuľu ošúpeme a nakrájame na drobno. 
2
Na panvicu dáme trošku bravčovej masti alebo oleja a opražíme na ňom cibuľu. Potom pridáme mäso nakrájané na kocky a podľa chuti osolíme a okoreníme. Mäso najskôr z každej strany osmažíme a potom podlejeme vodou a dusíme do polomäkka. 
Náš tip
Ak obľubujete pikantné jedlá, tak pridajte aj čili papričku.
3
Pridáme kapustu a bobkový list, podľa potreby ešte podlejeme vodu a dusíme do mäkka. 
4
Na koniec pridáme smotanu (prípadne zahustíme múkou). Podľa chuti môžeme ešte osoliť a okoreniť. 
5
Podávame s knedľou. 
Náš tip
Ak chcete toto jedlo dotiahnuť k dokonalosti, tak si aj knedľu pripravte domácu. Ako na to sa dozviete v recepte na domácu varenú knedľu.

vW05VU2BRvqILVRmyfzO0A.1280_Kapustov-pol

Kapustová polievka so sušenými hubami

Jednoduchá a chutná polievka vhodná aj pre vegetariánov, v ktorej hrá prím kyslá kapusta. 

Príprava 10min Úprava 90min Porcie 6 INGREDIENCIE 500 gkyslá kapusta 2 kszemiak 1 ksväčšia cibuľa 2 ksbobkový list 1 hrsťsušené huby 1 PLhladká múka 2 strúčikycesnak podľa chutisoľ podľa chutimleté čierne korenie podľa chutimletá červená paprika podľa chutimajorán olej

0fG4cBOFQbeRjJKbYfonSQ.1280_Vala-sk-kyse

Valašská kyselica

Kyslá kapusta, zemiaky a smotana splynú v skromnej ale chuťovo dokonalej tradičnej polievke. 

Príprava 25min Úprava 70min Porcie 6

Jednoduché tradičné jedlo, ktoré budete mať hotové do 1 hodiny. Budete potrebovať hlavne zemiaky, kyslú kapustu a slaninku. 

POSTUP
1
Zemiaky uvaríme v šupke v osolenej vode. Po uvarení necháme vychladnúť, ošúpeme a nakrájame na kocky. 
2
Cibuľu ošúpeme, pokrájame nadrobno a polovicu opečieme na rozhorúčenej bravčovej masti. Následne pridáme scedenú kapustu a dusíme do mäkka. Podľa potreby môžeme podlievať vodou alebo šťavou z kyslej kapusty. Nakoniec dochutíme soľou a mletým čiernym korením. 
3
Slaninku si nakrájame na kocky a opražíme na troške masti. Slaninnu vyberieme na bok a vo výpeku usmažíme nasekanú cibuľku do chrumkava. 
4
Zemiaky premiešame s kyslou kapustou, slaninkou s výpekom a rozdelíme na taniere. Posypeme opraženou cibuľkou a môžeme podávať. 

POSTUP
1
Kvasenú kapustu pokrájame na menšie kúsky a dáme na pár minút podusiť na olej s opraženou cibuľkou. Odstavíme a necháme chladnúť.
2
Medzitým si ohriankujeme alebo ugrilujeme hrubšie plátky toastového chleba, ktoré z jednej strany potrieme strúčikom cesnaku a následne natrieme tenkou vrstvou horčice.
3
Na dva plátky poukladáme šunku, pridáme teplú kapustu a uzavrieme zvyšnými plátkami chleba.
4
Toasty rozrežeme na polovice a zafixujeme špáradlami.

Potrebujeme: 600 g kociek kaprieho mäsa, 300 g kyslej kapusty, 100 ml kyslej smotany, 200 ml smotany na šľahanie, 1 l rybieho vývaru, 1 cibuľa, 1 PL hladkej múky, 1 PL bravčovej masti, 2 kl mletej papriky (sladká a pálivá), drvená rasca, cukor, zmes korenia na ryby, soľ, mleté čierne korenie
Do rozpáleného hrnca dáme masť a necháme ju rozohriať. Pridáme nahrubo nakrájanú cibuľu a necháme ju na masti speniť. Kapustu prepláchneme, prekrájame a pridáme k cibuli. Všetko osladíme cukrom a niekoľko minút restujeme. Potom zmes zalejeme rybacím vývarom, dochutíme mletou paprikou, soľou, korením a rascou a chvíľu dusíme. Kocky kapra ochutíme zmesou korenia na ryby a pridáme ich do guláša, ktorý s nimi opäť chvíľu dusíme. V smotane dôkladne rozmiešame hladkú múku, zátrepku prilejeme do hrnca, zamiešame a všetko ešte štvrťhodinu povaríme. Na záver pridáme kyslú smotanu.

Príprava 30min Úprava 0min Porcie 4 INGREDIENCIE 1 ksväčšia červená kapusta (2,2 kg pokrájaná) 3 PLsoľ (ideálne himalájska alebo morská) 6 strúčikovcesnak ak treba prevarená alebo filtrovaná voda

Príprava 30min Úprava 6min Porcie 3 INGREDIENCIE ZEMIAKOVÉ FAŠÍRKY: 700 gzemiaky 4 PLmaslo 4 PLhladká múka 1 ksvajce 50 gstrúhaný eidam soľ múka na spracovanie fašírok olej a maslo na smaženie DUSENÁ KAPUSTA: 100 goravská slanina 1 kscibuľa 300 gkyslá kapusta soľ

Príprava 20min Úprava 90min Porcie 6 INGREDIENCIE MÄSO: 1 kgbravčová krkovička 1 kscibuľa 6 strúčikovcesnak podľa chutisoľ podľa chutimletá rasca podľa chutimletá červená paprika podľa chutimleté čierne korenie KAPUSTA: 1 kgkyslá kapusta 2 kscibuľa 100 gslanina 2 kszemiaky podľa chutisoľ podľa chutikryštálový cukor bravčová masť

POSTUP
1
Rúru vyhrejeme na 200 °C .
2
Cibuľu a cesnak ošúpeme a nakrájame na plátky. Bravčovú krkovičku nakrájame na rezne a osolíme.
Bravčovú krkovičku môžeme nechať aj vcelku a nakrájať až upečenú.
3
Krkovičku poukladáme do pekáča, okoreníme a posypeme nakrájanou cibuľou a cesnakom. Podlejeme vodou, zakryjeme a pečieme vo vyhriatej rúre cca 90 minút.
4
Cibuľu ošúpeme a pokrájame na drobno. Na malom množstve bravčovej masti cibuľu opražíme. Môžeme pridať aj slaninku nakrájanú na kocky. Potom pridáme kapustu a krátko opečieme. Podlejeme vodou, osolíme a ocukríme. Podľa potreby podlievame vodou a dusíme do mäkka. 
5
Zemiaky ošúpeme, umyjeme a nastrúhame na jemno. 
6
Nastrúhané zemiaky pridáme do uvarenej kapusty. Premiešame a podľa chuti môžeme ešte osoliť, okoreniť a ocukriť. 
Podávame s knedľou. 
tip
Inšpirujte sa receptami na domácu knedľu.

Príprava 20min Úprava 40min Porcie 4 INGREDIENCIE 500 gzemiaky uvarené v šupke 200 ghrubá múka podľa chutisoľ 1 ksvajce 1 kscibuľa 700 gkyslá kapusta 200 gslanina 50 mlbiele víno bobkový list bravčová masť alebo maslo zeleninový vývar

POSTUP
1
Cibuľu si ošúpene a nakrájame na drobno. Na troške bravčovej masti alebo na masle opražíme cibuľku. Potom pridáme kapustu a bobkový list. Podlejeme vínom a vývarom a dusíme do mäkka. 
2
Vychladnuté zemiaky ošúpeme a nastrúhame na jemno. Zemiaky jemne osolíme, pridáme vajce a múku. Vypracujeme cesto, ktoré sformujeme do valca a následne z kúskov cesta tvarujeme šúľance. 
3
Hotové šúľance dáme do vriacej osolenej vody a varíme až kým nám nevyplávajú na povrch. 
4
Uvarené šúľance sitkom vyberieme a dáme do misy. 
5
Slaninku si obražíme na panvici a následne premiešame s uvarenými šúľancami. Na koniec pridáme aj kapustu a všetko spolu dobre premiešame. Ihneď podávame.  

POSTUP
1
Huby si namočíme do vody a necháme tak aspoň hodinu odležať. 
2
Cibuľu ošúpeme a pokrájame na drobno. 
3
Do hrnca si nalejeme trošku oleja a opražíme na ňom cibuľku. 
4
Potom pridáme hladkú múku a podľa chuti mletú červenú papriku. Rýchlo premiešame a pridáme kyslú kapustu a bobkový list. Opäť premiešame a zalejeme vodou. Varíme cca 15 minút. 
5
Zemiaky si ošúpeme, umyjeme a nakrájame na kocky. Následne ich spolu s hubami pridáme do kapusty. Varíme až kým nám zemiaky nezmäknú. 
6
Nakoniec do polievky pridáme prelisovaný cesnak a podľa chuti soľ, mleté čierne korenie, mletú červenú papriku a majorán. Krátko povaríme a odstavíme. 
7
Podávame s čerstvým pečivom. 

Príprava 10min Úprava 30min Porcie 4 INGREDIENCIE 2 hrnčekykyslá kapusta 4 ksstredne veľké zemiaky 2 ksvajce 1 hrnčeksmotana na šľahanie 2 PLhladká múka 2 PLmaslo 2 ksbobkový list 5 kscelé čierne korenie 1 KLrasca soľ, mleté čierne korenie, majoránka

bottom of page