top of page
Slovenský zámok zaradili medzi 10 najkrajších v Európe
ňEurópa je na rozprávkové zámky bohatá, a preto je často veľmi ťažké vybrať tie najkrajšie. National Geographic sa však na túto úlohu podujal a pre našu radosť sa medzi nimi ocitol aj jeden krásny slovenský zámok. Ktorý?
Zámok opradený mýtmi a povesťami stojí v objatí legendárnych hôr Transylvánie. Je známy aj ako Draculov hrad. Autor knižného Draculu sám nikdy zámok nenavštívil, no tisíce jeho fanúšikov sa každoročne vydávajú do týchto záhadných končín, aby zažili strašidelnú atmosféru tohto zámku.
Krásny príklad francúzskej renesancie je najväčším spomedzi zámkov lemujúcich údolie rieky Loire. Postavený v 16. storočí na príkaz Františka I. ako sídlo pre šľachtu počas polovníckych výprav, zámok bol len zriedka kedy obývaný. Dnes je vyše 440 izieb sprístupnených verejnosti a okolné parky poskytujú množstvo chodníčkov pre turistov, cyklistov či dokonca off-road autá.
Ikonický nemecký zámok stojaci na pahorku v Bavorsku bol postavený ako sídlo pre nemeckého kráľa Ľudovíta II. Bavorského, ktorý väčšinu svojho majetku utratil na stavbu hradov a zámkov. Tento patrí medzi najpopulárnejšie, vítajúci viac než milión turistov ročne. Opulentná výzdoba miestností odhaľuje kráľovu posadnutosť mýtmi a legendami, ktoré inšpirovali aj opery Richarda Wagnera.
Dominanta českej metropoly patrí medzi najväčšie hradné komplexy na svete s rozlohou 7,28 hektára. Celý komplex obsahuje viacero záhrad, nádvorí a historických budov a je zároveň sídlom prezidenta. Vďaka tomu drží status najväčšieho dodnes obývaného hradu na svete. Hneď za ním je anglický Windsor.
Pestrofarebný palác stojí nad mestom Sintra a pri jasnom dni je viditeľný až z Lisabonu. Jeho história siaha do stredoveku, kedy bol ešte len kaplnkou. V polovici 19. storočia ho však dal kráľ Ferdinant II. prestavať a vďaka viacerým architektonickým štýlom je v južnej Európe unikátom. Hans Christian Andersen sa o ňom vyjadril ako o najkrajšom mieste v Portugalsku.
Náš najnavštevovanejší zámok v Bojniciach patrí medzi najromantickejšie stavby na Slovensku. Vznikol ako drevenná pevnosť v 12. storoči, no počas mnohých prestavieb z neho napokon vznikla dominanta Hornej Nitry. Jeho dnešná podoba je výsledkom snahy jeho posledného súkromného majiteľa, Jána Františka Pálfyho, ktorý sa jeho dokončenia nedožil.
Ako väčšina španielských pevností, aj Segovia bola postavená s obranným zámerom. Väčšina pôvodných čŕt sa však stratila a dnes je táto pevnosť skôr rozprávkovou, než obrannou stavbou. Počas svojej histórie bola pevnosť kráľovským palácom, štátnou veznicou či dokonca vojenskou akadémiou. Dnes je z nej múzeum plné jedinečných malieb, nábytku a zbroje.
Postavený v 13. storočí, hrad je výnimočný svojim dizajnom, ktorý by si na iných hradoch hľadal márne. Týčiaci sa nad Dunajom predstavuje dominantu hlavného mesta našich južných susedov.
Nachádzajúci sa na dvoch ostrovoch uprostred jazera, zámok Leeds je romantickou a veľkolepou stavbou. Bol postavený počas vlády Henryho I. a slúžil ako panovnícka rezidencia väčšinu svojej 900 ročnej histórie. Verejnosti bol sprístupnený v roku 1974 a dnes hostí viacero kultúrmych udalostí.
Hoci bol zámok Moszna pôvodne dizajnovaný v barokovom štýle 17. storočia, neskoršie úpravy neogotického a neorenesančného rázu mu dodali výzor legendárneho, no žiaľ len nereálneho Rokfortu. Zámok obsahuje 365 izieb a 99 vežičiek. Po Druhej svetovej vojne slúžil ako sídlo vedenia sovietskej armády, no dnes ponúka viacero komorných koncertov a okolné parky ponúkajú skvelé piknikové možnosti.
bottom of page