top of page
Hrady a historia
Kežmarský hrad
Kežmarský hrad je pôvodne gotický hrad z prelomu 14. a 15. storočia, vznikol na mieste kláštora s Kostolom svätej Alžbety spomínaného už v roku 1251. Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447, z čias, kedy územie obývala posádka Jana Jiskru z Brandýsa. Dlhoročnými majiteľmi hradu bola rodina Thököly. Vlastníkmi boli tiež rodiny Lasky a Rueber. Rodina Rueber hrad vlastila do roku 1610, kedy ho 25. mája kúpil Štefan Thököly za 13 000 uhorských florénov. Na nádvorí hradu sú základy neskororománskeho kostola z 13. storočia. Z 15. storočia pochádzajú gotické prvky niektorých traktov hradu, ktorý bol renesančne, barokovo a klasicisticky upravovaný. Cenným pamiatkovým objektom je ranobaroková kaplnka. Hrad sa v roku 1702 stal majetkom mesta Kežmarok a v roku 1787 vyhorel, jeho pamiatková obnova započala na začiatku 20. storočia.[2]
Nad portálom vstupnej veže sa nachádza tabuľa, ktorá zobrazuje erby Štefana I. Thökölyho a jeho manželky Kataríny Thurzovej. Nad erbami je nápis: "TVRRIS FORTISSIMA // NOMEN DOMINI", pod erbami "STEPHANUS TÖKÖLI DE KESMARK // ANNO SALUTIS 1628 TVRRIM HANC RENOVARI CURAVIT".
Košický hrad
Košický hrad (či skôr jeho zrúcaniny) ležia na vrchu Hradová, ktorý sa vypína nad údolím Hornádu. Po hrade však nezostali veľké stopy. Tomu, že tu kedysi stál hrad nasvedčujú iba zvyšky základov a obvodového muriva. Pod týmto hradom sa v roku 1311 odohrala známa bitka pri Rozhanovciach.
Košický hrad je vo všeobecnom povedomí nielen obyvateľov Košíc takmer zabudnutou lokalitou. Prakticky sa neobjavuje v stredovekých písomných prameňoch, a ak áno sú o ňom iba nepriame zmienky. Niekedy býval stotožňovaný s hradom Sokoľ. Ide však nepochybne o iný vrcholnostredoveký hrad v katastri obce rovnakého mena. Inokedy ho spájali s územím označovaným v stredovekých písomných prameňoch ako Horné Košice. Aj tu však skôr ide o iné územie, ležiace medzi stredovekým mestom a úpätím kopca Hradová. Písomné pramene nám teda o hrade nič nehovoria, alebo hovoria iba veľmi málo. A tak do istej miery môžeme označiť hrad nad Košicami na vrchu Hradová ako tajomný hrad. Hrad, ukrývajúci nielen tajomstvá o dobe svojho vzniku, či existencie, o jeho úlohe, ale aj o tom či vôbec hradom bol, a či nešlo iba o neúspešný pokus o výstavbu hradu.
Výskumy presvedčivo doložili, že hrad nebol nikdy dostavaný. Nasvedčujú tomu predovšetkým prerušené úseky hradbového múru na severovýchodnom a južnom úseku opevnenia, ktoré nie je možné vysvetliť výlučne neskoršou deštrukciou či rozoberaním hradného múru. Proces budovania opevnenia však musel na väčšine úsekoch značne pokročiť. Svedčia o tom spadnuté bloky muriva, ktoré dokazujú, že hradba pôvodne musela dosahovať značnú výšku. A kedy hrad stavali? Na túto otázku terénny výskum spoľahlivo neodpovedal. Pri datovaní je možné opierať sa iba o paralely z ostatných lokalít na Slovensku. Dôležitým aspektom pri posudzovaní košického hradu je aj neobvyklá mohutnosť hradieb a veží na Hradovej. Zistená hrúbka hradieb (2,8 - 3,8 m) prevyšuje obranné múry porovnateľných hradov (Zvolen: 2 - 2,5 m, Tisovec: 2,2 m). Je málo pravdepodobné, že by takýto rozsiahly projekt začali realizovať Omodejovci na začiatku 14. storočia. V tom čase hrady s podobným rozsahom boli nemoderné a nezodpovedali požiadavkám doby. Hrad svojím rozsahom zodpovedá skôr kráľovským včasnostredovekým a vrcholnostredovekým hradom, ktoré vznikli pred polovicou 13. storočia (Nitriansky hrad, Bratislavský hrad, Zvolen - Pustý hrad, Zniev, Spišský hrad).
V prípade Košického hradu nie je vylúčené, že k jeho založeniu došlo v prvej polovici 13. storočia v súvislosti s tatarskými vpádmi. Krátko na to však mohlo dôjsť k založeniu mesta, ktoré ako nový typ sídla poskytovalo lepšie ekonomické možnosti a rozsiahly hrad nad novozaloženým mestom zostal nedokončený.
Likavský hrad
Likava (-normovaný názov) alebo Likavský hrad je zrúcanina hradu v chotári obce Likavka, okres Ružomberok. Je najväčším hradom Liptova a jeho hlavnou úlohou bolo strážiť dôležitú cestu z Považia na Oravu a do Poľska.
Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V rokoch 1431 – 1434 bol v rukách husitskej posádky, ďalšími vlastníkmi boli Ján Hunyadi, Peter Komorovský, Zápoľskovci, Pekryovci, Ján Krušič, Ilešháziovci a Tököliovci. Po potlačení povstania I. Tököliho prešiel pod správu eráru.
V roku 1447 sa stal stoličným hradom a strediskom kráľovského hradného panstva Likava, ku ktorému patrili mestá a mestečká Ružomberok, Nemecká Ľupča (dnešná Partizánska Ľupča), Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Bobrovec a ďalších 17 obcí. K pôvodnému jadru hradu bol po roku 1435 pristavený dolný hrad, v 2. polovici 15. storočia gotický horný hrad a po roku 1533 upravený v renesančnom štýle. Rozsiahle stavebné úpravy boli vykonané v rokoch 1642 – 1700, kedy boli vybudované nové opevnenia s 5 baštami. V roku 1670 bol značne poškodený cisárskym vojskom. Neskoršie hrad slúžil ako vojenská ubytovňa a stoličná väznica (1685). V roku 1703 sa hradu zmocnili povstalecké vojská Františka II. Rákociho a v roku 1707 hrad zbúrali na jeho príkaz na ústupe pred cisárskymi vojskami.
Hrad Likava
V súčasnosti je v správe Liptovského múzea, v Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu.
Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad (-normovaný názov[; iný názov: Ľubovňa; v minulosti známy aj pod názvami: castrum Liblou, castrum de Lyblio alebo de Lublow, castrum Lyblyo a arx Lublow) je hrad na severe Slovenska, týčiaci sa nad mestom Stará Ľubovňa.
Charakteristika
Čiastočne zachovaný a zrekonštruovaný hrad na vápencovom kopci (548 m n. m.), nad cestou a ľavým brehom rieky Popradu, čnejúci sa nad mestom Stará Ľubovňa, dominanta Ľubovnianskej kotliny. Na sever od hradu leží Ľubovnianska vrchovina, z hradu je viditeľný Široký vrch (884,5 m n. m.), mesto Stará Ľubovňa, obec Chmeľnica, ale aj Šibeničná hora, ktorá slúžila v stredoveku na výkon hrdelného práva.
Dejiny
Vznik Ľubovnianskeho hradu je kladený do druhej polovice 13. storočia, resp. na začiatok 14. storočia. Hrad vznikol ako hraničný strážny hrad, chrániaci obchodné cesty do Poľska. Podľa niektorých prameňov (Menclová, Slivka, Čaplovič, Chalupecký) ho vybudoval pravdepodobne okolo roku 1280 poľský knieža Boleslav, ktorý bol manželom Kunigundy, dcéry uhorského kráľa Belu IV. V tomto čase vznikla kruhová veža a gotický palác. Začiatkom 14. storočia hrad rozšírili o ďalší, východne situovaný palác a ďalšie budovanie hradu urýchlili štátoprávne zmeny po roku 1299 ako aj vnútropolitické boje oligarchov proti centrálnej kráľovskej moci. V rokoch 1308 – 1312 patril hrad Omodejovcom, a od roku 1315 Drugethovcom. Podľa iných prameňov (Beňko, Fügedi, Števík) hrad vznikol na začiatku 14. storočia z iniciatívy kráľa Karola Róberta (prvá písomná zmienka je z roku 1311, keď sa spomína pod názvom „Liblou“). A podľa ďalších prameňov, dochovaných medzi ľuďmi skôr ako legenda, hrad založil šľachtic Ľubovenský, ktorému sa zápáčilo miesto, na ktorom hrad stojí. Prvými správcami boli Omodejovci, nie Matúš Čák, ako uvádza literatúra, ten bol len spojenec Omodejovcov proti panovníkovi, keď si chceli hrad privlastniť, čo sa im nepodarilo, pretože Karol Róbert v roku 1312 Omodejovcov porazil. Ďalej sa uvádza, že hrad sa stal roku 1323 majetkom Drugethovcov. Určenie vzniku hradu – v závere 13. storočia, či začiatkom 14. storočia – nemá na jeho dispozičné riešenie, či stavebné postupy žiaden vplyv a tak s najväčšou pravdepodobnosťou hrad vyzeral tak ako je uvedené na kresbách J. Česlu.
Levický hrad
Levický hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia. Chránil cestu k stredoslovenským banským mestám a ku kláštornej pevnosti v Hronskom Beňadiku. Prvá písomná správa je z roku 1318. Je to donačná listina Matúša Trenčianskeho, ktorý spomína a chváli v nej vernosť svojho kastelána Levického hradu, comesa Julia z Topoľčianok, ktorý hájil hrad Levice a to aj po Matúšovej smrti a len 6. júla 1321, po urputnom obliehaní, ho vydal panovníkovi Karlovi Róbertovi.
Rod Lévaiovcov (Levickovcov)
Až do roku 1395 bol hrad v kráľovských rukách. Vtedy ho kráľ Žigmund daroval temešskému županovi Ladislavovi Sáraimu. Jeho syn Peter, zvaný Peter z Levíc (Lévai), bol verným, oddaným prívržencom kráľa Žigmunda. Niekoľko ráz sa spomína v bojoch proti husitom. Z týchto bojov pochodí aj jeho prímenie "Peter Čech z Levíc". Ako väčšina vtedajších oligarchov, aj on využíval panovníkovu priazeň. Jeho hlavnou životnou snahou bolo hromadiť majetky. V novembri 1434 na Levickom hrade, nevedno ako, vypukol oheň a spustošil celý hrad. Zhorel vtedy aj veľmi cenný archív. Po smrti Petra Čecha (1439 alebo 1440) zdedil Levický hrad jeho syn Ladislav Čech, ktorý už v roku 1441 bol tekovským hlavným županom. Ladislav, keď išlo o násilnosť a hrabivosť v ničom nezaostával za svojím otcom. Levický hrad zostal vo vlastníctve Lévaiovcov až do roku 1553 (t.j. 165 rokov), keď zomrel Ján Lévai a s ním vymrelo mužské pokolenie mocného panského rodu Čechov z Levíc.
Protiturecká obrana
V polovici 16. storočia v súvislosti s hroziacim tureckým nebezpečenstvom sa Levický hrad stal jednou z protitureckých pevností. Roku 1544 odolal tureckému útoku. 8. januára 1558 daroval panovník donačnou listinou hrad i mesto a k nim patriace majetky sedmohradskému vojvodovi Štefanovi Dobóvi z Ruskej, ktorý prispel k zlepšeniu opevnenia hradu. Dobó na nádvorí dolného hradu postaval obytný kaštieľ, ktorý mostom ponad širokú vodnú priekopu spojil s opevneným mestom (1571). Roku 1566 bola hradná posádka posilnená o 50 chlapov z nemeckej pechoty, ktorú kráľ Maximilián poslal ohrozenej Krupine. V roku 1578 hrad opäť odolal tureckým nájazdom.
Stavovské povstania
Roku 1605 napadlo Levice povstalecké vojsko Štefana Bočkaja za velenia Františka Rédeyho. Povstalci mesto podpálili, ale hrad sa im nepodarilo dobyť.
Obsadenie Levického hradu
Po napadnutí Uhorska Turkami v roku 1663 a dobytí Nových Zámkov, sa turecký veľvezír Ahmed Köprili vybral k Leviciam. Levice bránil hradný kapitán Gašpar Bartakovič, ktorý keď videl, že proti veľkej tureckej presile by bola obrana hradu bezvýsledná, hrad Turkom vydal. Ale už roku 1664 prišiel pod hrad Levice s veľkou vojenskou silou komárňanský hlavný kapitán a cisársky generál de Souches a Levice oslobodil. Aby znemožnil návrat Turkov, dal hrad opraviť a opevniť. Turci sa nezmierili so stratou Levíc; už v júli ich pod Levice prišlo 30 000 a začali hrad dobývať. Keď sa o veci dozvedel Souches, ktorý medzitým odišiel do Trnavy, ponáhľal sa Levičanom na pomoc, napadol Turkov od chrbta a zdrujúco ich porazil.
Povstalecké vojská
Roku 1678 obsadilo Levický hrad povstalecké vojsko Imricha Thökölyho, ale po porážke pri Svätom Kríži muselo sa vzdať i Levíc. No roku 1682 hrad zas dobylo. Dňa 17. septembra 1703 obsadilo hrad povstalecké vojsko Františka Rákocziho za velenia Ladislava Očkaja, ktorý na hrade slávil svoj sobáš s Ilonou Tiszovou. Pod hrad však prišlo cisárske vojsko a 31. októbra povstalcov porazilo. Onedlho na to sa spojil Očkaj s Andrássym, znova začal hrad obliehať a dobyl ho. Neskoršie Rákoczi daroval Levice svojmu udatnému generálovi Jánovi Bottyánovi. Roku 1708 prišiel s veľkou vojenskou silou cisársky generál Heister. Povstalci sa veľmi nebránili, hrad Heisterovi vydali ale pri odchode z hradu zapálili mesto. Keď sa o veci dozvedel pán hradu, Ján Bottyán, ponáhľal sa do Levíc a hrad dobyl späť.
Zánik hradu
Neprestajným obliehaním a dobývaním sa hrad veľmi poškodil. Bottyán sa rozhodol hrad už neopravovať, ale dať ho zbúrať, aby ho nemohlo obsadiť cisárske vojsko. Začiatkom februára 1709 začali hrad rúcať a priekopy zasypávať. Hrad už potom neopravovali.
Mestský hrad Kremnica
Mestský hrad v Kremnici tvorí súbor stavebných pamiatok nachádzajúcich sa na vyvýšenine nad centrálnym námestím Kremnice v okrese Žiar nad Hronom v Banskobystrickom kraji.
Mestský hrad je prístupný zo Štefánikovho námestia. Svojim architektonickým riešením predstavuje ojedinelú pamiatku stredovekého osídlenia a fortifikácie. Je to komplex stavieb z 13. - 15. storočia chránený dvojitým opevnením. V strede areálu stojí dominantný gotický kostol sv. Kataríny - patrónky mesta s neogotickým interiérom. Na bočnom oltári je umiestnená socha Madony z prelomu 15. - 16. storočia, v zadnej časti lode sa nachádzajú tri drevené gotické plastiky svätíc a baroková kamenná plastika od Dionýza Stanetiho. Z obdobia renesancie je zachovaný toskánsky stĺp kazateľnice, ako aj krstiteľnica z ružového mramoru najvýznamnejšieho kremnického medailéra Krištofa Füssela. Kostol je požehnaný, konajú sa v ňom cirkevné obrady.
V rokoch 1976 - 1996 prešiel hradný areál komplexnou obnovou. Počas nej bol v kostole sv. Kataríny inštalovaný moderný organ, jeden z najkvalitnejších nástrojov na Slovensku. Ku kostolu bola v 15. storočí voľne pristavaná veža. Dnes má renesančnú podobu, ktorú dostala po požiari v roku 1560. Po stáročia v nej sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo. V súčasnosti funguje izba strážcov ako expozícia a zároveň je odtiaľ najkrajší výhľad na panorámu mesta a okolité kopce. Návštevníci sa k nej dostanú výstupom po 127 točitých kamenných schodoch. Prehliadka Mestského hradu trvá cca 2 hodiny.
Nitriansky hrad
Nitriansky hrad je najdlhšie súvisle obývaný a s rozlohou 8,5 hektára aj najväčší stredoveký hrad na Slovensku.
História
Nitriansky hrad bol postavený na mieste mohutného slovanského hradiska, ktoré bolo na prelome 8. a 9. storočia sídlom Nitrianskeho kniežatstva. S najväčšou pravdepodobnosťou tu stál prvý kresťanský kostol na Slovensku, ktorý dal postaviť knieža Pribina a vysvätený bol okolo roku 830.V 11. a začiatkom 12. storočia bol spolu s Ostrihomom jedným z dvoch sídiel uhorských kráľov. Nitriansky hrad bol v tom období oveľa rozsiahlejší ako dnes a patril k najvýznamnejším hradom v strednej Európe. Opevnený bol celý hradný kopec. Význam Nitrianskeho hradu v tomto čase potvrdzuje Maurova legenda z rokov 1064 - 1070, ktorá spomína na hrade Baziliku svätého Emeráma, do ktorej uložili pozostatky svätého Ondreja a Beňadika.
Súčasný Kostol sv. Emeráma je najstaršou zachovanou časťou katedrály, ktorá je centrom hradného areálu. Bol postavený v románskom slohu v 11. až 12. storočí, po požiari v 2. polovici 13. storočia prestavaný a po zničení vojskom Matúša Čáka Trenčianskeho v roku 1317 pripojený k novostavbe gotického kostola. Odvtedy slúžil ako tzv. hodnoverné miesto kapituly a neskôr ako klenotnica katedrálneho pokladu. Dnes spolu s Horným a Dolným kostolom vytvára najhodnotnejší objekt hradu - biskupskú katedrálu.
Gotický Horný kostol bol postavený v rokoch 1333 až 1335. O tri storočia neskôr k nemu pripojili Dolný kostol, s ktorým ho spája široké schodisko. Dnešný vzhľad katedrála získala v rokoch 1710 až 1736, pričom z tohto obdobia pochádza aj zariadenie interiéru.
Hrad, na ktorom dodnes sídlilo 79 biskupov, bol vždy „v hľadáčiku“ dobyvateľov. V roku 1241 odolal vpádu Tatárov, poškodil ho ale až požiar v roku 1271 počas obliehania Přemyslom Otakarom II. Dvakrát ho dobyl pán Váhu a Tatier Matúš Čák Trenčiansky, no a v roku 1663 ho na krátko dostávajú do rúk aj Turci. Veľkej stavebnej obnovy sa dočkal až na začiatku 18. storočia, po odznení povstaní Františka Rákócziho.
Súčasnosť
Stále prestavby Nitrianskeho hradu takmer úplne zotreli jeho pôvodnú podobu. Z najstaršej vývojovej etapy je odkrytá časť veľkomoravskej palisády, ktorú je možne vidieť v otvorených kazematoch. Z románskej doby sa zachovala iba časť kostola sv. Emeráma z prvej polovice 13. storočia, z gotického obdobia časť hradobného múru a veľký gotický (tzv. horný) kostol. V pomerne dobrom stave sú stavby z konca 17. a z 18. storočia.
Pre verejnosť sú prístupné hradné nádvoria, kazematy s veľkomoravským valom, Vazulova veža, Katedrála sv. Emeráma a Diecézne múzeum, ktoré ponúka expozíciu, v ktorej sa zoznámite s významnými pamiatkami nášho písomníctva. V klenotnici si zas môžete pozrieť liturgické predmety, ako sú monštrancie či kalichy.
Vojsť sa dá aj do podzemia - najstaršia pivnica v Nitre a širokom okolí pochádza z 12. storočia.
Povesti a legendy
Najznámejšia povesť je spojená s Vazulovou vežou. Tá je pomenovaná po údelnom nitrianskom kniežati a bratrancovi prvého uhorského kráľa Štefana I., ktorý ho dal uväzniť na Nitrianskom hrade. V roku 1031 prišlo Uhorsko o priameho následníka trónu, lebo Štefanov syn náhle skonal na následky poranenia, ktoré mu na poľovačke spôsobil rozzúrený diviak. Štefan určil za svojho nástupcu synovca Petra Oreola. Na tento post mal však zákonný nárok aj Vazul, a tak kráľ vyslal do Nitry kata, ktorý nešťastnému kniežaťu vypichol oči a uši zalial horúcim olovom. Neskorší kronikári obhajovali tento krutý čin kráľa Štefana ako obranu kresťanstva pred pohanským kniežaťom Vazulom.
S Nitrianskym hradom je spájaná aj ďalšia, menej známa povesť. Kedysi tam vraj slúžila krásna Žofka, ktorá mala množstvo pytačov. Bola však príliš vyberavá a všetkých odmietla s tým, že čaká na toho pravého. Raz si spievala pri hradnej studni, keď ju oslovil krásny šľachtic a povedal, že práve ju hľadal. Žofke sa hneď zapáčil a dohodli sa na stretnutí na druhý deň. Hoci dievčine medzitým vyznal lásku dobrý chlapec Martin, jej sa nezdal dosť dobrý a vysmiala ho. Keď však zašla k studni na dohodnuté stretnutie so švárnym šľachticom, začula hlas a ten ju stiahol do vody. Žofia tak doplatila na voju pýchu a prieberčivosť a odvtedy vraj občas zo studne počuť jej spev.
Plavecký Hrad
História Plaveckého hradu sa začína niekedy okolo polovice 13. storočia. O okolnostiach jeho vzniku bližšie vypovedá listina z roku 1291 hovoriaca o udalostiach starých takmer polstoročie. Podľa nej dostal Detrich (Depreht), syn bratislavského richtára Kunta, od kráľa Bela IV. pusté a neosídlené územie Kuchyňa, na ktorom stál kostol sv. Mikuláša. Detrich sa zaslúžil o osídlenie územia a postavil na nom aj hrad,ktorý nazval svojim menom. Detrichov hrad výraznejšie vstupuje do dejín v roku 1273 v súvislosti s bitkou uhorských a českých vojsk na poli priamo pod nim.
Začiatok 14.storočia sa zrejme stal súčastou majetkového domínia ,,pána Váhu a Tatier" Matúša Čáka Trenčianskeho. Po jeho smrti pripadol hrad kráľovi a takmer až do konca 14.storočia ho spravovali kráľovskí kasteláni. V roku 1398 ho získal obľúbenec panovníka Žigmunda Luxemburského, vojvoda Stibor zo Stiboríc. Ten zaradilhrad i panstvo do svojho rozsiahleho majetku zaberajúceho takmer celé územia západného Slovenska. Po vymretí rodu Stiborovcov pevnosť získali ďalší významní šľachtici západného Slovenska - grófi zo Sv. Jura a Pezinku. Ich držbu potvrdila v roku 1441 kráľova Alžbeta, keď gróg Juraj prepistil hrad svojej manželke. Po smrti posledného potomka rodu z Jura a Pezinka pripadol opäť korune, od ktorej ho získal Gašpar Šerédy. Ten hrad v krátkom čase prepustil do záložnej držby Krištofovi Salmovi, do ktorého putoval do rúk Fuggerovcov. Zo zálohu hrad vyplatil Ferdinant I., ktorý ho za preukázané služby daroval Melicharovi Balašovi. Po vymreti Balašovcov sa stal novým majiteľom Peter Bakič, neskorší hrdina romantickeého príbehu o únose Zuzany Révaiovej z Holičskeho hradu.
Podľa románu Jána Čajaka našli zaľúbenci útočisko práve na Plaveckom hrade. Záverečné obdobie existencie hradu sa datuje do roku 1641, keď celé panstvo získal kajinský palatín Pavol Pálffy. Za povstania Františka II. Rákocziho sa v roku 1706 viedli o hrad boje, pri ktorých ho poškodili. Tento posledný boj mu bol zrejme osudný.
Majitelia stratili záujem o jeho opravu a ponechali hrad svojmu osudu.
Oponický hrad
Podstatu a význam Oponíc treba hľadať v dávnej minulosti. Niektorí sa pousmejú pri vypočutí si legendy o Oponickom hrade, ktorá hovorí, že práve na tomto mieste uschoval Svätopluk svoj poklad a že národ slovenský ho bude môcť iba vtedy nájsť a vykopať, keď ho bude najviac potrebovať, lebo poklad ho zachráni od záhuby …
Oponický hrad.
Jedným z hradov dohliadajúcich na údolie rieky Nitry s dôležitými stredovekými komunikáciami bol Oponický hrad. Jeho zrúcanina nad rovnomennou obcou nás i dnes upúta pri pohľade z údolia na členitý masív Tríbečského pohoria. Interpretáciou výsledkov architektonického prieskumu zrúcaniny v konfrontovaní s písomnými prameňmi chceme upozorniť na význam tejto lokality v minulosti, priblížiť jej vývoj a pamiatkové hodnoty hradnej architektúry.
Nepretržité osídlenie oblasti Oponíc už od 9. storočia dokladá črepový materiál, získaný povrchovým zberom z intravilánu obce, ako aj spod hradného vrchu. Azda už koncom 11. storočia udelili uhorskí králi severozápadnú časť chotára dnešných Oponíc hradným rytierom – jobagiónom Nitrianskeho hradu. Na nej v priebehu 12. storočia vzniklo nové sídlo Malé Oponice, v listinách po prvýkrát uvádzané v roku 1244 spolu s kostolom a tiež susednými Veľkými Oponicami. Zmienený románsky kostol možno s veľkou pravdepodobnosťou stotožniť so základmi jednoloďovej sakrálnej stavby s pravouhlým prebystériom, ktoré sa našli v roku 1963 počas stavebných prác na školskom dvore.
Kým ešte v polovici 13. storočia patrili Malé Oponice hradným rytierom a Veľké Oponice Nitrianskemu hradu, na sklonku 13. storočia sa stali majetkom Čákovcov, ktorí neďaleko Topoľčian vybudovali hrad Topoľčany. Podobne v Oponiciach nechal postaviť kamenný hrad brat Matúša Trenčianskeho – magister Čák. V listinách sa Oponický hrad prvý raz spomína v roku 1300, kedy ho spravoval Čákov kastelán komes Valentín, syn Bohuslava z Trstian. Výbojnou politikou Matúša Trenčianskeho boli začiatkom 14. storočia násilne zaujaté aj okolité majetky nitrianskeho biskupstva a kapituly, čím sa Oponický hrad stal po predčasnej smrti Matúšovho brata ochrancom jadra rozrastajúcej sa Matúšovej dŕžavy.
Výhodná voľba staveniska na skalnej ostrohe, ukončujúcej terasovitý výbežok zo svahu hlavného hrebeňa pohoria, umožňovala široký priehľad na frekventované údolie Nitry a poskytovala dôležité vizuálne prepojenie s lokalitou hradiska nad Drážovcami pri Nitre, ako aj vodnými hrádkami v Ludaniciach a Nitrianskej Strede. I keď najstaršie stredoveké murivá hradu zväčša podľahli prestavbám v novoveku, môžeme z mála zachovaných nadzemných zvyškov identifikovať najmä torzo prízemia pôvodnej valcovej obrannej veže.
Oravský hrad
Oravský hrad je jedným z najzachovalejších stredovekých hradov na našom území, ktorý sa vyhol preberaniu kontroly cudzím vojskom, zároveň je príkladom excelentného umiestnenia stavby tohto typu do prostredia s prírodnými prekážkami znemožňujúcimi jeho úplné dobytie a rýchle obsadenie. Dnes je významným múzeom a turistickým lákadlom v regióne. Spoznajte ho o niečo viac v nasledovnom článku.
Oravský zámok
Najstaršia história
Archeologické nálezy zvyškov hradiska potvrdzujú, že strategický význam hradnej vyvýšeniny v Oravskom Podzámku si uvedomovali už ľudia v mladšom halštatskom období (700 – 400 pred n. l.). Zánik opevnených halštatských sídlisk na Orave ešte pred začiatkom nášho letopočtu zrejme spôsobili nepriateľské nájazdy a následné presuny obyvateľstva. Ďalšie osídlenie hradnej vyvýšeniny je doložené nálezmi z obdobia púchovskej kultúry v dobe rímskej (0. – 4. stor. n. l.).
O vzniku samotného Oravského hradu máme pomerne málo informácií. Môžeme len predpokladať, že tak ako veľa iných hradov na našom území, sa začal stavať po tatárskom vpáde v roku 1241. Ak vychádzame z tohto predpokladu, tak úlohou hradu bolo predovšetkým zabezpečiť severnú hranicu krajiny a chrániť obchodnú cestu do Poľska. Ďalším dôvodom mohla byť potreba administratívneho centra Oravy.
Prvé písomné zmienky
Prvá písomná zmienka o Oravskom hrade pochádza až z druhej polovice 13. stor., keď ho roku 1267 získal panovník Belo IV. od rodu Balašovcov výmenou za rozsiahle územie, čím hradu priznal značný význam. Počas svojej histórie menil hrad mnohokrát majiteľov, medzi ktorými boli viaceré významné, historické osobnosti ako Matúš Čák Trenčiansky, Karol Róbert, kráľ Žigmund, Matej Korvín či významný rod Thurzovcov. Ešte častejšie sa však na hrade striedali jeho kasteláni. Niektorí vlastníci hrad vyslovene zanedbávali, iní ho rekonštruovali či pristavovali úplne nové časti. To je dôvod prečo na hrade nájdeme znaky románskeho, gotického, renesančného aj barokového stavebného slohu.
Prestavby po 19. storočie
Oravský hrad bol dobudovávaný postupne v priebehu storočí v poradí horný, stredný a dolný hrad. Najstarší horný hrad stojí na úzkom, strmom brale pričom múry sú úplne na jeho okrajoch, aby útočníkom nezostala žiadna záchytná plocha pre ďalší útok. Čo sa týka stredného a dolného hradu, pôvodné drevené stavby postupne nahrádzali kamenné a tie sa ďalej upravovali a dopĺňali novými, aby spĺňali neustále sa meniace požiadavky, najmä odolnosť voči modernejším zbraniam. Aj horný hrad prešiel samozrejme viacerými rekonštrukciami.
Oravský hrad bol pri dobýjaní niekoľkokrát silno poškodený no najväčšia katastrofa ho postihla paradoxne v období, keď už neslúžil ako vojenská pevnosť. Bolo to v roku 1800, keď niekoľkodňový požiar zničil takmer všetky drevené časti hradu a ten ostal nepoužiteľný. Vtedajší majitelia dokonca uvažovali o odstránení múrov horného a stredného hradu. Našťastie sa v tom období stal novým správcom František Zichy, ktorý zabezpečil aspoň provizórne opravy dolného hradu. Stredný a horný hrad však ďalej chátrali a rekonštrukcie sa dočkali až v roku 1861. Ďalší kastelán Edmund Zichy už v roku 1868 založil na Oravskom hrade jedno z prvých múzeí na našom území, ktoré postupne rozširovalo svoje zbierky o nové exponáty aj celé expozície a dnes zapĺňa priestory takmer celého hradu.
Legenda o Čiernej pani na Oravskom hrade
Tak ako väčšina hradov aj ten Oravský má svojho ducha, ktorý by mohol vydesiť odvážlivca potulujúceho sa v noci po jeho hradbách. Keď Jurajovi Thurzovi, majiteľovi Oravského hradu, náhle zomrela manželka Žofia zasiahol ho veľký žiaľ. Ešte viac ako strata milovanej osoby ho však trápila myšlienka či azda on nebol na vine, keď sa manželke dosť nevenoval a či azda preto neumrela – od žiaľu. V jednej z takýchto slabých chvíľok sa s touto svojou obavou zveril kastelánovi no ten ho ubezpečil, že Žofia nemohla mať lepšieho manžela a že za jej smrťou sú iste studené hradné múry Oravského hradu. Keď to Thurzo počul okamžite si zaumienil, že viac nesmie nikto na hrade zomrieť kvôli tomu, že tam prechladne, pozvolával majstrov staviteľov z celej krajiny a prikázal prestavať celý hrad. Čoskoro sa Thurzo zaľúbil do Alžbety Coborovej a zobral si ju za ženu, dlho sa však pri nej na hrade nezdržal, kráľ ho povolal na vojnovú výpravu aj s jeho mužmi a Thurzo musel opustiť manželku aj rozostavaný hrad. Na práce počas Thurzovej neprítomnosti dohliadala Alžbeta a keďže chcela aby bolo všetko hotové kým sa jej muž vráti, neustále robotníkov naháňala a kontrolovala. Keď sa takto kedysi prechádzala po hrade jeden z murárov si zamrmlal: „Nič nerobí, furt sa tu iba prechádza, kontroluje ani oddýchnuť nám nedá!“ Alžbeta to začula a nahnevane sa zaprisahala robotníkovi, že do smrti bude na nich dohliadať a keby mohla tak aj po nej. Prešli roky, Juraj Thurzo zomrel, na hrade vládla Alžbeta a na jej prudké slová takmer každý zabudol. Až raz, po jej smrti ktosi videl pani v čiernom s bielymi rukavicami a lampou ako sa v noci potuluje po hrade
Šarišský hrad
Šarišský hrad patří k nejrozsáhlejším středověkým hradům na Slovensku. Jeho celková zastavěná plocha převyšuje 4,5 hektaru. Je postaven na Šarišském vrchu – kuželovitém andezitovém 570 m vysokém kopci nad městečkem Velký Šariš.
Historie
Archeologický výzkum dokázal osídlení hradního vrchu již v neolitu, v pozdní době kamenné a v mladší době bronzové (13. až 11. století př. Kr.). Další období osídlení bylo prokázáno na přelomu letopočtu, až do 4. století. Tato kontinuita osídlení byla přerušena a pokračovala až v 10. až 12. století.
Přesné období výstavby základní středověké stavby není známo. Výstavba nového hradu začala v 13. století. Z té doby pochází i první zmínka o hradu jménem Sarus (1245). Hrad byl postaven, aby chránil severojižní obchodní cestu údolím řeky Torysa. Již od svých počátků byl královským hradem. Byl sídlem králů v době, kdy pobývali v Šariši.
Po vzniku Šarišského komitátu v 40. letech 13. století se stal centrem nového správního celku, sídlem Šarišských županů. Na začátku 14. století se hradu zmocnil rod Omodejů, nepřátel krále Karla Roberta. Noví majitelé hrad rozšířili o obytné i hospodářské objekty a zesílili jeho opevnění. Hradní kapitán Demeter z něj terorizoval okolní města a králi věrné zemany. Po Bitvě u Rozhanovců (1312) se stal opět královským majetkem. Král Zikmund Lucemburský daroval hrad roku 1405 Petrovi Perényimu a od něj ho později získali Šoóšovci. Na krátkou dobu, v letech 1441–1460, obsadil hrad Jan Jiskra z Brandýsa a jeho kapitáni. Po neúspěšném obléhání ho nakonec dohodou získal král Matyáš Korvín.
V druhé polovině 15. století byl majetkem Perényů, kteří ho opět rozšířili a opevnili novou hradební zdí. Perényiové v roce 1526 po bitvě u Moháče přešli na stranu Jana Zápolského a 4. prosince 1536 okupovali Košice. Císařské vojsko hrad obléhalo a v roce 1537 i dobylo. Na Šarišský hrad se přesunuly provinční orgány z královského domu v Košicích. Obavy z nájezdů Turků po bitvě u Moháče způsobily posílení jeho obranného systému. Hrad Šariš se tak stal centrem habsburské části kraje od Tater po Tisu. Habsburkové ho přestavěli na mohutnou vojenskou pevnost s kasárenským stylem života. Měl stálou posádku asi 200 pěšáků a značný arzenál.
V roce 1642 se hrad dostal do držby magnátského rodu Rákocziů, kteří obývali honosný zámeček v podhradí. Tato mohutná pevnost však nezasáhla do následujících pohnutých událostí posledních protihabsburských povstání. V roce 1660 vybuchl sklad střelného prachu a celý hrad značně poškodil. V následujících letech byl proto užíván pouze k ubytování vojska. Hrad v roce 1687 vyhořel a více nebyl obnoven. Poslední z Rákocziů, sedmihradský kníže František II. Rákóczi, známý bojovník za svobodu Uherska, zemřel ve vyhnanství v Turecku a hrad přešel po ženské linii do vlastnictví rodu Aspermont, později ho vlastnili Szirmayové. Posledním vlastníkem hradu byl královský komorník Gejza Puľský.
Pohled na západ k Medzanům
Stavební podoba
V průběhu staletí hrad prošel několika stavebními úpravami. Centrem hradu byla hranolová věž (donjon) s rozměry 13,2 × 13,2 metru a tloušťkou zdí 4,5 metru. Byl opevněn mohutnou zdí a vcházelo se do něj bránou na severozápadní straně. Je postaven z místního andezitového kamene se zpevněnými pískovcovými nárožími. Opevnění představuje čtrnáct, do hradební linie vestavěných bašt se střílnami. Podobné hrady dal stavět král Béla IV. z důvodu zvýšení obranyschopnosti země během vpádu Mongolů po celém uherském království.
Na hrad vede zpevněná asfaltová cesta. Přístupová cesta slouží jako naučná stezka. Celý hradní vrch je Národní přírodní rezervací. Opevnění hradu je zachovalé, včetně bašt. Donjon umožňuje výhled na okolí od Vysokých Tater, přes Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy. Dobře jsou viditelné i zříceniny Kapušanského a Kamenického hradu.
Nálezy na hradě
Nejstarší osídlení hradního kopce je prokázáno nálezy neolitické keramiky a štípaných kamenných produktů. Další období osídlení hradu (od přelomu letopočtů po 4. století po Kr.) prokazují nálezy pozdně laténské grafitové keramiky a lité bronzové spony.
Spišský hrad
Rozsiahle zrúcaniny ležia na skalnatom hrebeni nad Spišským Podhradím. Spišský hrad vznikol už v 12. storočí. Prvý písomný doklad o ňom máme však až z roku 1209, keď bol sídlom Spišskej župy. Jeho vnútorné jadro malo už od roku 1221 kamennú ohradu, ktorá úspešne vzdorovala aj útoku tatárskych vojsk roku 1241. Po odchode Tatárov sa začala jeho ďalšia kamenná výstavba vybudovaním románskeho paláca, výstavbou dvoch predhradí a stavbou kruhovitej ranogotickej veže uprostred horného hradného nádvoria. Potom načas prerušili ďalšiu výstavbu vnútorné nepokoje po vymretí Arpádovcov (1301), keď bol hrad obliehaný a čiastočne poškodený vojskami Matúša Čáka Trenčianskeho. A tak až na konci 14. storočia obklopili hrad novým veľkým predhradím, nadväzujúcim na jeho staršie opevnenia. K väčšej stavebnej činnosti na hrade došlo aj v polovici 15. storočia, keď sa hradu zmocnili Jiskrove vojská. Vtedy zvýšili hradný múr druhého predhradia, vybudovali kamenné predhradie s priekopou a začali s výstavbou najrozsiahlejšieho západného predhradia. Po odchode Jiskrovych vojsk sa hrad načas dostal do rúk Juraja Thurzu, od ktorého ho v roku 1460 prevzal do vlastníctva koruny kráľ Matej Korvín. Skoro ho však daroval rodine Zápoľských, ktorá ho mala potom v držbe až do roku 1531. Po nej vlastnili hrad Thurzovci až do vymretia ich rodu v roku 1637. Poslednými vlastníkmi hradu boli Csákyovci, ktorým patril až do svojho zániku. Aj títo majitelia pokračovali v stavebných prácach na hrade, takže vo svojej konečnej stavebnej fáze mal päť nádvorí s niekoľkými desiatkami budov a bol tak najväčším a najrozsiahlejším hradom na Slovensku. Na začiatku 18. storočia dobyli Spišský hrad povstalecké vojskák Františka Rákócziho II. Po ich vyhnaní roku 1710 stratil hrad na význame, pretože Csákyovci sa už predtým presťahovali do pohodlnejších kaštieľov v Hodkovciach a Bijacovciach a o údržbu hradu sa viac nestarali. Roku 1780 vypukol na hrade požiar, ktorý urýchlil jeho premenu na zrúcaniny.
Trenčiansky hrad
Trenčiansky hrad vznikol pravdepodobne na mieste hradiska. Prvou preukázateľnou stavbou na návrší bola veľkomoravská štvorapsidová rotunda z 9. storočia a neskôr kamenná obytná veža, keď hrad slúžil na ochranu Uhorského kráľovstva a západného pohraničia. Koncom 13. storočia sa dostal do majetku palatína Matúša Čaka, významného oligarchu, ktorý ovládal veľké územia a stal sa legendárnym „pánom Váhu a Tatier“. Jeho stavebnú činnosť môžeme sledovať predovšetkým pri rozšírení a úprave blokovej obytnej veže z 11. storočia, ku ktorej pristaval aj obytný palác v mohutnom opevnení. Veža, dodnes nazývaná Matúšova, je určujúcim prvkom a dominantou širokej siluety. Po Matúšovej smrti patril hrad až do konca 15. storočia uhorskému panovníkovi. Horný hrad rozšíril kráľ Ľudovít z Anjou o nový palác a opevnenie. Žigmund Luxemburský daroval hrad svojej manželke Barbore, pre ktorú dal v prvej tretine 15. storočia vybudovať nový palác a kaplnku. Všetky tieto budovy boli čiastočne obnovené a dnes sa využívajú na muzeálne účely. 15. storočie bolo storočím ďalšieho zosilňovania opevnenia vyvolaného husitskými výpravami, ktoré v tom čase smerovali na Slovensko. Koncom 15. storočia získal hrad spolu s mestom Štefan Zápoľský a začal s rozsiahlymi prestavbami. Hradné budovy boli cieľom tureckej expanzie už začiatkom 16. storočia. Napriek Zápoľského opevňovacím prácam, hrad v roku 1527 dobyl Katzianer (generál kráľa Ferdinanda I.). Obnova a rozšírenie rozsiahleho opevnenia, ktoré kladie Trenčiansky hrad popri Spišskom hrade a Devínskom hrade medzi najrozsiahlejšie európske hrady, sa uskutočňovali v rokoch 1540 – 1560. V tom čase vybudovali delostreleckú hviezdicovú obranu podľa projektov talianskych architektov a zmodernizovali budovy podľa dobových vzorov. Zmenila sa aj silueta hradu – vysoké gotické strechy vymenili za horizontálne renesančné atiky s lastovičími chvostmi, ktoré boli typickým talianskym prvkom 16. storočia. V roku 1790 sa v meste rozšíril požiar, ktorý zachvátil aj hrad. V polovici 19. storočia, keď si myšlienky pamiatkovej starostlivosti začali raziť cestu aj v Uhorsku, zakonzervovali poškodené objekty a zabezpečili ich tak pred ďalším rozpadom. Od konca 50-tych rokov minulého storočia sa na hrade uskutočňuje jeho komplexná obnova a konzervácia opevnenia. Obnovené objekty sa postupne využívajú na muzeálne účely a pre expozície.
Turniansky hrad
Turniansky hrad je zrúcanina zo 14. storočia. Nachádza sa nad obcou Turňa nad Bodvou 5 km od maďarských hraníc. Stojí na krasovom kopci, vybiehajúcom zo Zádielskej planiny na juh nad Turniansku kotlinu. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice.
Na postavenie Turnianskeho hradu dostala povolenie rodina Tornayovcov v roku 1357. Vtedy išlo asi len o jeho prestavbu, lebo donion(obývacia veža) z architektonického hľadiska pochádza už z 13. storočia. Hrad v nasledujúcich rokoch slúžil ako centrum Turnianskej župy. Prvým najväčším ohroziteľom Turnianskeho hradu sa stali husiti pochádzajúce z Českej monarchie. Na územie Uhorska prišli v polovici 15. storočia na čele s Jánom Jiskrom. Okrem rabovania majetkov Jasovského kláštora, občas sa dostali aj do Turne a napadli aj Turniansky hrad. Ján Jiskra z Uhorska a tak aj z okolia Turni bol vyhnaný počas panovania Mátyása Korvína.
Zrúcaniny hradu už z ďaleka predurčujú vzhľad krajiny. Múri východného paláca a pred ním stojace bašty sú charakteristickým znakom hradu, a cestujúcim zo smeru Košice je už veľmi známe. Cesta bola vyrytá do brala hradného vrchu, v čom aj dodnes sú viditeľné koľaje, ktoré boli vyjazdené kolesami vozov. Druhou významnosťou turnianského hradného kopca je rumenica turnianska, ktorá je prísne chránená kvôli jej vzácnosti. Rastie len v oblasti Gemersko Turnianskeho Krasu. Na vrchu kopci návštevník najprv uvidí obrovskú rondelu, ktorá bola využívaná na ochranu hradu zo smeru prístupovej cesty. Má päť obrovských delových strieľní, ktoré boli strašideľné pre každého útočníka. Po ľavej strane rondely je vstup hradu. Oproti stojí veža, ktorá už je asi 800 rokov stará, je najstaršou častou hradu. Ostatné časti, ako aj palác s obrovskými gotickými oknami boli postavené až neskôr. Okrem zachovaných častí pivníc sú zaujímavé aj bašty na východnej strane. V severovýchodnom bašte sú zachované ešte aj delové strieľne, ktoré možno boli využívané aj proti Turkom.
Dormeo.sk
Topoľčiansky hrad
Topoľčiansky hrad (-normovaný názov)[1] alebo (hrad) Topoľčany je zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia.
Poloha
Hrad sa vypína na brale z dolomitového vápenca vo výške 525 m n. m. Nachádza sa v Nitrianskom kraji, v juhovýchodnej časti Považského Inovca, priamo nad obcou Podhradie
Dejiny
Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1235, kde sa uvádza ako kráľovský majetok. Neskôr vystriedal množstvo majiteľov. Od 13. storočia bol strediskom hradného panstva s 26 obcami. Hovorí sa že v rokoch 1431 – 34 ho dobyla a užívala posádka husitského vojska, lenže zistenia preukázali že husiti na hrade nikdy neboli. Začiatkom 18. storočia ho za povstania Františka II. Rákociho veľmi poškodili cisárske vojská. V polovici 18. storočia ho ešte opravili, ale po presťahovaní správy panstva do Tovarník začal pustnúť. Koncom 19. storočia bola v romantickom slohu dostavaná hlavná veža a konzervovaná časť opevnenia. Posledným rodom, ktorý ho vlastnil boli Stummerovci.
Hradu dominuje hranolová veža charakteristického tvaru obohnaná zvyškami hradného paláca a vonkajšieho opevnenia s bránou.
Viniansky hrad
Viniansky hrad je zrúcanina gotického hradu z 13. storočia pri obci Vinné v okrese Michalovce. Postavený bol na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov. Zbúraný bol na začiatku 18. storočia.
Napriek tomu, že prvá písomná správa je z roku 1335, už v roku 1312 Omodejovci hrad Vinné napadli a poškodili. Hrad postavili pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia na ochranu cesty, ktorá viedla do Poľska. Hrady v neďalekom Brekove a Jasenove mali podobnú funkciu. Vinné patrilo šľachticom z Michaloviec a tvorilo súčasť tamojšieho panstva.
Prvú stavebnú etapu hradu tvorila výstavba plášťového opevnenia ku ktorému neskôr pristavali v interiéri, ale aj exteriéri ďalšie budovy. V prvej etape bola postavená veža a pravdepodobne trojpriestorový palác, ku ktorému sa prichádza z nádvoria. V roku 1335 obsahoval hrad dve veže, jeden palác, jednu starú bránu, kaplnku zasvätenú sv. Margite a dom. V opise z roku 1449 sa uvádza podobné zloženie hradu, veža mala pivnice a štyri podlažia a bola tu aj temnica a dva obytné domy. V poslednej etape hrad veľmi nerozšírili, pretože im to nedovolil terén a tak sa hradu zosilnilo opevnenie.
Nepravidelný, takmer trojuholníkový pôdorys sledujúci terén vyznačujú zachované časti opevnenia, ktoré obklopovali pôvodné nádvorie. Vstup do areálu z východnej strany chránila hranolová veža, dnes sa prechádza popod jej zvyšky. Obytné budovy pristavané k východnému opevneniu majú čiastočne zachované renesančné klenby. Na gotickej veži je kamenné kvádrovanie, otvory okien a dvier, ako aj časti starých omietok. V paláci sú stopy po krboch a nike, pod palácom zaklenuté pivničné priestory. Vo vonkajšom múre, ku ktorému pristavali aj hospodárske budovy je zachovaná výlevka. Hrad doteraz obklopovala sústava mohutných valov a zo strany od Michaloviec bol zarastený len kríkmi.
bottom of page