top of page
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od . Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.Začít
.com
Krásná romantická svadba.
Mladí sa chcú brať: Ale kto to celé zaplatí?
„Keď mi dcéra oznámila, že ju priateľ požiadal o ruku, bola som veľmi šťastná. Lenže keď boli prípravy v plnom prúde, zistila som, že deti i svatovci čakajú, že celú veselicu zaplatíme my, rodičia nevesty. Aby sme v rodine nerobili zlú krv, zobrali sme si pôžičku, ktorú stále splácame. Napriek tomu na nás ženíchova rodina pozerá ako na lakomcov, lebo to nebola svadba za milión,“ hovorí s trpkosťou v hlase 48-ročná predavačka Anna.
Bohužiaľ, s manželom doplatili na nedostatok komunikácie a v snahe vyhovieť požiadavkám všetkých ostatných členov rodiny sa nechali zatlačiť do kúta. Ak chcete predísť podobnej situácii u vás doma, určite si už vopred pravidlá a dohodnite sa, na koho účet pôjdu aké náklady.
Ako je to zvykom
Keď ide o svadobné prípravy a rozhodovanie o tom, kto čo platí, môžete sa inšpirovať zvykmi z minulosti. Upozorňujeme však, že rodinu nevesty to zrejme vyjde poriadne draho. V tradičnom scenári sú totiž nevestini rodičia hlavným „investorom.“ Platiť by mali všetky náklady spojené s hostinou, dopravou a prípadným ubytovaním hostí. Do tejto položky spadá aj alkohol na hostine, koláče, výzdoba a kvety v kostole i sále. Ďalej si môžete pripočítať živú hudbu alebo DJ-a, čepčenie, výslužky pre hostí a samozrejme svadobnú tortu.
Ak sa chcete držať tejto tradície, dúfajte, že sa deti rozhodnú pre skromnú svadbu v kruhu najbližších, pretože celkové náklady za spomínané položky sa pri priemernej svadbe v počte okolo 50 ľudí pohybujú od 2 000 do 8 000 Eur. Ženíchova rodina pritom nehradí takmer nič a mladomanželia si sami platia iba obrad, oblečenie, prstienky a kvety pre nevestu a svadobných hostí, prípadne fotografa a pozvánky.
Pol na pol
Svadba nie je lacná záležitosť a tak aj zvyky súvisiace s tým, čo kto platí ustupujú do úzadia a náklady sa delia podľa možností všetkých strán – rodičov ženícha, nevesty i samotných mladomanželov. Dnes už pravidlo že nevestina rodina platí takmer všetko, nie je ani zďaleka najbežnejším scenárom. Väčšinou sa rodiny dokážu dohodnúť na rozdelení, ktoré je prijateľné pre všetkých. Ak sú obe rodiny na približne rovnakej životnej úrovni, je bežné, že svadbu uhradia rodičia oboch mladomanželov, v pomere 50 na 50
Bohatšia rodina platí viac
V prípade, že má jedna z rodín výrazne vyššiu životnú úroveň alebo oveľa väčší počet hostí, môžu sa dohodnúť aj tak, že každý zaplatí za svojich hostí, prípadne, že majetnejšia strana zaplatí hostinu a druhá strana dodá napríklad víno a koláče. „Minulý rok sme ženili syna. S manželom sme sa ponúkli, že zaplatíme polovicu hostiny, no nevestin otec nám to nedovolil.
Poviem vám, keď som zistila, akú luxusnú reštauráciu vybral, bola som aj celkom rada. Chceli sme však mladým tiež niečím prispieť, tak sme aspoň napiekli domáce koláče do výslužiek a dali sme im do obálky väčšiu sumu, nech si kúpia niečo pekné do domácnosti, “ opisuje inú verziu rozdelenia účtu za svadbu 53-ročná Ľubica, ktorá dcéru vydala do bohatej rodiny, kde sa na ničom nešetrí.
Nechajte to na mladých
No a celkom iným prípadom sú Lucia a Andrej, ktorí sa s rodičmi dohodli, že celú svadbu zaplatia zo svojho. „Moji aj Andrejovi rodičia sú tesne pred dôchodkom alebo na dôchodku, preto sa nám zdalo hlúpe žiadať od nich peniaze na našu oslavu. My sme mladí a peniaze rýchlo zarobíme, oni si sporili na slušnú starobu a z dôchodku sa veľmi rozhadzovať nedá. Napokon sme spravili skromnejšiu, no peknú svadbu a v daroch od rodiny sa nám väčšina nákladov vrátila.“
Zlaté pravidlá
Nech už ste na tom finančne akokoľvek, pred svadbou si treba sadnúť za jeden stôl s nastávajúcimi mladomanželmi a svatovcami a dohodnúť sa, kto čo zaplatí. Aj keď vám je možno nepríjemné rozprávať sa o peniazoch, verte, že je určite lepšie prejsť si túto otázku vopred, ako ju riešiť tesne pred, počas alebo po svadbe – tým by ste deťom iba pokazili ich veľký deň.
Skôr ako začnete čokoľvek vybavovať, prejdite si predstavy vašich detí a povedzte im, aké sú vaše finančné možnosti. Vďaka tomu získajú už vopred prehľad o tom, s akým fiančným obnosom môžu z vašej strany počítať. Predídete tak prípadnému sklamaniu alebo výčitkám v prípade, že by si naplánovali svadbu, akú by ste následne nedokázali utiahnuť.
Ak ste si mysleli, že hostina je najväčšia položka na svadobnom účte, ste na omyle. Aj svadobné šaty a oblek, fotograf, kameraman, doprava alebo ubytovanie hostí, kvety a výzdoba sú dnes nezanedbateľnou položkou. Celkovo možno dokonca niekoľko krát vyššou ako samotná večera. Pokúste sa preto zostaviť už vopred približný rozpočet so všetkými očakávanými nákladmi. Následne si ich rozdeľte podľa vašich možností aj s druhou stranou a deťmi.
bottom of page