top of page

10 rozprávkových hradov a zámkov: Medzi svetové unikáty sa prepracoval aj jeden slovenský!

Spája sa v nich nádych fantázie aj romantiky, ale aj dávka histórie – od plánovaní vážnych vojenských stratégií a veľkých bojov až po kráľovské záležitosti vrátane bálov a väčších či menších škandálov. Vydajte sa s nami na cestu po najkrajších hradoch a zámkoch celého kontinentu.

5cb1b155d30f5.jpg

Rozprávkový zámok Neuschwanstein, Nemecko

Zámok, ktorý nesmie chýbať na žiadnom zozname romantických miest, leží v Bavorsku. Dal ho postaviť bavorský kráľ Ľudovít II. v roku 1868 krátko po tom, ako Prusko dobylo Bavorsko a on stratil väčšinu svojej moci. Zámok bol už v tej dobe revolučnou stavbou – budova mala tečúcu vodu a toalety s automatickým splachovaním na každom poschodí. Nechýbal ani vykurovací systém, ktorý na vrchole skaly spríjemňoval chladné večery.
Nielen samotný hrad, ale aj jeho okolie je naozaj veľkolepé. S výhľadom na lesy a hory blízkeho regiónu je ľahké na chvíľu uniknúť do sveta fantázie. Neuschwanstein má s rozprávkou predsa len niečo spoločné – v Disneylande sa totiž podľa neho modeloval zámok Šípkovej Ruženky. Kráľ Ľudovít II. žil na hrade len 172 dní, krátko po jeho smrti bol hrad otvorený pre verejnosť. Dnes patrí k najviac navštevovaným hradom na svete.

43.jpg

Ostrovný hrad Trakai, Litva

Hrad Trakai, ktorého história siaha do 13. storočia, sa nachádza na malom ostrove uprostred jazera Galvé, ako vystrihnutého z pohľadnice. Leží v meste Trakai neďaleko hlavného mesta Vilnius. Ide o jediný ostrovný hrad s gotickou architektúrou v celej Európe. Za svoju dlhú históriu stihol slúžiť ako pevnosť, obytný hrad aj väzenie.
Koncom 18. storočia bol zrúcaný,  zachovali sa z neho len zvyšky veží a hradieb. Našťastie, opäť povstal ako Fénix z popola. Rozsiahla rekonštrukcia na základe archeologických výskumov a historických dokladov dostala hrad do podoby jeho najväčšej slávy z 15. storočia. Jeho tehlová farba krásne kontrastuje s prírodnými odtieňmi jazera, na ktorom sa dá aj člnkovať.

fotolia-133978408-subscription-l-png_header-181834_edited.jpg

Pestrofarebný palác Pena, Portugalsko

Palác Pena, inšpirovaný nemeckou romantickou architektúrou, sa týči na vrchole kopca v pohorí Sintra neďaleko Lisabonu. Jeho cukríkové farby a veže pútajú pozornosť už z diaľky, za nimi však nezaostáva ani interiér, z ktorého vynikajú najmä apartmány kráľovnej Amélie. Pôvodne tu bola len kaplnka, neskôr kláštor, ktorý zničilo zemetrasenie. Ruiny premenil na palác Ferdinand II. Dnes je palác Pena zapísaný aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO a slúži najmä portugalskej vláde a prezidentovi.

Filmármi obľúbený Bojnický zámok, Slovensko

Bojnický zámok v Trenčianskom kraji bol vďaka svojmu vzhľadu objektom viacerých filmárov. Talianska rozprávka Fantaghiro či hudobná rozprávka Šíleně smutná princezna našli svoje kulisy práve tu. Zámok, ktorý bol pôvodne postavený z dreva, v 13. storočí postupne vybudovali z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov.
Jedna z najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok v strednej Európe nechýba ani na zozname UNESCO. Myšlienkou zriadiť v zámku v Bojniciach múzeum sa zaoberal jeho posledný šľachtický majiteľ – gróf Ján František Pálfi.
Vo svojom testamente zo 14. novembra 1907 vyslovil želanie, aby bol zámok sprístupnený pre verejnosť. K Bojnickému zámku patrí aj priľahlý zámocký park, v ktorom rastie aj sedemstoročná lipa. Súčasťou parku je aj ZOO, park ďalej pokračuje lesoparkov v Strážovských vrchoch.

bojnice-zamok-1024x800.jpg
zamok-Taliansko-Terst-Miramare.jpg

Eklektický zámok Miramare, Taliansko

Svojím významom síce nepatrí medzi najznámejšie stavby v Taliansku, všetko však kompenzuje unikátnou polohou na pobreží azúrového Jadranského mora. Eklektická stavba nesie prvky baroka, stredovekej aj renesančnej architektúry. Leží len 30 minút cesty od Terstu.
Zámok dal postaviť arcivojvoda Ferdinand Maximilián, aby v ňom mohol tráviť čas so svojou manželkou Charlottou Belgickou. Priestory zámku si však užívali len necelé štyri roky. Potom dostal Maximilián od Napoleona III. povolanie stať sa novým mexickým cisárom a onedlho na to jeho život skončil verejnou popravou.
Charlotta sa po zistení tejto správy pomiatla a trpela paranojou. Zámok neskôr využíval Amedeo d´Aosta či nemecký generál Friedrich Rainer, ktorý zomrel na konci 2. svetovej vojny. Dnes sa okolo neho rozprestiera 54-árový park zložený z viacerých záhrad. Rastú tu vzácne rastliny a dreviny.

l0.jpg

Ikonický hrad Bled, Slovinsko

Tento stredoveký klenot je nielen jednou z najnavštevovanejších a najfotografovanejších atrakcií v Slovinsku, ale je aj najstarším hradom v krajine. Prvý raz sa spomínal už v roku 1011. Týči sa na strmej skale nad jazerom Bled vo výške 130 metrov. Ponúka úchvatný výhľad na Júlske Alpy aj romantické jazero Bled s ostrovom uprostred.
Pevnosť má dve nádvoria, románsku vežu, gotickú kaplnku s unikátnymi freskami, ale aj padací most ponad priekopu či vínne pivnice. Priamo na hrade je zriadené múzeum, ktoré zachytáva históriu oblasti od prvého osídlenia po súčasnosť.

04b62d2d.png
9f711a8a.png
612664395a40232133447d33247d383631333533353335.jpeg

Impozantný hradný komplex Hohenzollern, Nemecko

Malebný hrad, ktorý sa nachádza na vrchole 768-metrového útesu na úpätí Švábskych Álp, je so svojimi mnohými vežami, kaplnkami a opevneniami považovaný za to najlepšie z vojenskej architektúry 19. storočia. S jeho výstavbou sa začalo v roku 1850 po tom, ako boli prvé dva hrady (z 11. a 15. storočia), ktoré stáli na rovnakom mieste, zničené. Impozantný hradný komplex neďaleko mesta Stuttgart, ktorý často vyčnieva sponad hmly, za jasného dňa ponúka výhľady do diaľky až sto kilometrov.

281_preview.v5.jpg

Prepychový Katarínsky palác, Rusko

V meste Puškin, neďaleko Petrohradu, leží jeden z najkrajších príkladov rokokovej architektúry na svete – Katarínsky palác. Je súčasťou Cárskeho Sela – komplexu palácov, parkov, jazier, sôch a ďalších pamätihodností, ktoré slúžili ako letná rezidencia ruských vládcov. Masívnu stavbu, ktorú objednala Katarína I. a ktorú v 18. storočí rozšírila jej dcéra cisárovná Alžbeta, pôvodne len na fasáde zdobilo takmer sto kilogramov zlata.
Pri obnove vojnou zničeného paláca však už bola na vonkajšiu výzdobu fasády použitá iba okrovozlatá farba. Počas 2. svetovej vojny bolo zničených 58 sál, obnovilo sa 32 z nich. Najväčšiu pozornosť dodnes pútajú Jantárová komnata, Veľká tanečná sála, Obrazáreň, Palácová kaplnka a najmä obrovský park s prekrásnymi pavilónmi označovanými ako „ermitáže“.

595719.jpg

Tajomný Drakulov hrad Bran, Rumunsko

Rumunsko je posiate krásnymi hradmi, spomedzi ktorých vyniká aj Bran, známy ako Draculov hrad. A to aj napriek tomu, že v románe Brama Stokera sa nenašiel žiadny dôkaz, ktorý by spájal fiktívny Drakulov hrad s tým v transylvánskej obci Bran. Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú zo 14. storočia. Od konca 19. storočia bol hrad v zúfalom stave, až kým ho kráľovná Mária Rumunská neobnovila ako letné sídlo. Hrad na vrchole 60 metrov vysokého útesu je ukážkou pôsobivej gotickej architektúry.

6.jpg

Skvostný Château de Chenonceau, Francúzsko

Ľahko rozpoznateľný Château de Chenonceau má jedinečný dizajn s klenutým mostom nad riekou Cher. Je to jeden z najznámejších zámkov v údolí Loiry, ktorý kedysi slúžil ako kráľovská rezidencia. Súčasný zámok pochádza zo 16. storočia, predchádzajúce panstvo sa však písomne ​​spomínalo už v 11. storočí. Spája prvky gotickej a renesančnej architektúry a nájdete v ňom významnú kolekciu nábytku, tapisérií a umeleckých diel.
Zámok je obklopený rozsiahlym lesom a v areáli sa nachádza krásny zámocký park. Zaujímavý je však aj jeho osud – boli to práve ženy, ktoré zámok milovali, spravovali a chránili. „Château des Dames“ – v preklade zámok dám, dala v roku 1513 postaviť francúzska šľachtičná Katherine Briçonnet, postupne ho vyzdobila Diane de Poitiers a potom Katarína Medicejská a pred ťažkosťami francúzskej revolúcie ho ochránila Madame Dupin.

75cc701d.gif
401bc160.gif
bottom of page