top of page

HISTÓRIA PSA

Skrotenie psa sa datuje od predhistorickej doby. Prirodzene je teda v tejto otázke mnoho nejasností. Dostupné materiály, pojednávajúce o zdomácnení psa, sú vedeckými hypotézami. Práce sovietskych vedcov vychádzajú z podstaty vznikom druhov prírodným výberom, tj. z darwinizmu. Sú podložené nálezmi vykopávok a zoologickou analýzou šeliem psovitých, ktoré zovšeobecňujú značný počet druhov. Dokazujú, že psovi sa najviac podobá vlk a šakal. To sú predkovia dnešných psov. Navzdory tomu psovi čiastočne podobné zvieratá ako líšky, hyeny a brazílske psy, nie sú predkami nášho psa. Nedajú sa so psom krížiť. Na základe archeologických bádaní je dokázané, že v dobe kamennej sa na území Európy a Ázie vyskytovali tri druhy psov.

PES RAŠELINNÝ

Lebky týchto psov boli nájdené na Sibíri, v európskej časti Ruska a v západnej Európe. Prapredkom tohto psa bol šakal. Za potomkov rašelinného psa sa dnes považujú: lovecká lajka, chow-chow, špic, pinčovia a teriéry.

PES INOSTRANCEVOV

Za prapredkov tohto typu sa považujú niektoré druhy európskych a ázijských vlkov. Tento druh psa dal základ vzniku silných psov. Za potomkov sa považujú psy tibetské, stredoázijské, mongolskí ovčiaci, bernardíny, novofoundlanské psy, mastifovia, dogy a iné plemená veľkých psov. Psa Inostrancevovho typu sa používal na ochranu stád, na lov veľkej zvery a neskôr ako vojnových psov.

PES PUTATINOV

Je tretím typom psa doby kamennej. Pre málo zachovaných pozostatkov nie je presne popísaný. Za jeho prapredka je považovaný európsky vlk. Lebka tohto psa je nápadne podobná lebke psa Inostrancevovho, ale je o dosť kratšia a má dlhšiu tvárovú časť. Predpokladá sa, že potomkami tohto psa sú dingovia, orientálne psy a niektoré lajky.

História psa
V ďalších prácach, pojednávajúcich o dobe bronzovej, sa stretávame s názvom „bronzový pes" a „popelnicový pes". Bronzový pes je už považovaný za pomocníka človeka pri strážení stád. Jeho prapredkom je indický vlk, s ktorým má anatomicky zhodnú lebku. Potomkovia sú ovčiarske psy európskeho pôvodu. Popelnicový pes je pravdepodobne výsledkom kríženia psa rašelinného a bronzového. Za jeho potomkov sa dnes považujú všetky druhy loveckých psov.Dnešný vzhľad psa je výsledkom procesu jeho zdomácnenia, umelého výberu a rôzneho kríženia. Zmenil sa typ nervovej činnosti psa. Vzhľadom k prispôsobeniu k novým životným podmienkam zaniklo mnoho už nepotrebných inštinktov psov. Domestikáciou naopak vznikali inštinkty nové. Zánik pôvodných vrodených inštinktov trval stovky generácií, rovnako ako vznik vrodených inštinktov nových, odovzdávaných potomstvu.

1fbf476c.png

Akú inteligenciu dosahujú psi?

Niekto, by povedal, že pes je iba obyčajné zviera, ktoré nie je schopné, hlbšieho chápania okolitého sveta. Avšak, ich inteligencia a vlohy, zahanbia niekedy aj samotného človeka.

Akú inteligenciu dosahujú psi? 
Psi sú inteligentní! To je bez pochyby jasné každému, kto má chlpatého miláčika vo svojej opatere. Mnohým však chýba vedecký dôkaz inteligencie, ktorý by bol merateľný. Je tu totiž jeden problém. Cvičitelia, vedci a chovatelia sa nevedia dohodnúť ako by mal test inteligencie v prípade psa vôbec vyzerať.

Test IQ neexistuje

Jednotný test, ktorého výsledkom by bolo jedno číslo, ktoré by znamenalo výšku IQ v prípade psíkov neexistuje. Niekto by si mohol myslieť, že schopnosť učiť sa plniť príkazy od cvičiteľa sú jedinou možnosťou ako sa dá určiť inteligencia. V podobných veciach vynikajú napríklad bordérska kólia a zlatý retriéver. Inteligenciu psíka tvorí aj jeho schopnosť socializácie. Pochopiť svoje miesto vo svorke a v skupine už samé o sebe potrebuje mnoho inteligencie, ktorú niekedy nedosiahnu ani niektorý ľudia.

aku-inteligenciu-dosahuju-psi--608x342-s

Každý jeden má svoje nadanie

Každý psík má nadanie na určité činnosti, ktoré mu idú lepšie ako ostatným. Toto je hlavný dôkaz toho, že psík je samostatná osobnosť, ktorá má vlastnú dušu. Dva psi, rovnakého plemena a veku, môžu mať nadania na úplne odlišné činnosti. Podobne ako u ľudí. Chovateľ a cvičiteľ by mal tieto nadania vytušiť, odhaliť a rozvíjať. Vedzte, že všetko čoho je Váš psík schopný, je svojím spôsobom prejav inteligencie. Iba inteligentný pes sa dokáže poučiť. Iba inteligentný pes dokáže byť sociálny. A iba inteligentný pes pozná svoj talent a rozvíja ho.
Výskumy hovoria, že skoro každý človek, ktorí vlastní psíka je presvedčený o tom, že práve ten jeho je mimoriadne inteligentný. To preto, že chovateľ svojho psíka pozná a vie, kde sú jeho silné stránky. Vie teda porovnať.
Psia inteligencia je často nepochopená, ale zamyslite sa. Napríklad už iba svojou prítomnosťou vie pes znížiť riziko infarktu svojho majiteľa o minimálne podobné percento ako lekár s liekmi a vysokou školou.

0c54ba3c.jpg
bottom of page