top of page

Viac ako 20 faktov o andulkách, o ktorých ste možno ani netušili

Prečítajte si viac ako dve desiatky faktov zo života tohto operenca. Mnohé z nich vás dozaista veľmi prekvapia

Ide o najbežnejšie chovaný druh papagája aj napriek tomu, že ide o papagájca. Je nenáročný, inteligentný a prispôsobivý. A to rozhodne nie je všetko. Prečítajte si viac, ako dve desiatky faktov zo života tohto operenca. Mnohé z nich vás dozaista veľmi prekvapia.
V našom článku používame pomenovanie andulka. Snáď nám to vedecké kapacity prepáčia, pretože ide iba o slangové pomenovanie. To pravá znie papagájec vlnkovaný (melopsittacus undulatus).

- Základná a prirodzená farba andulky je žlto zelená s čiernym vlnkovaním. Prvá farebná varieta, ktorá sa podarila vyšľachtiť bola žltá. Prvá modrá andulka sa vyliahla niekedy okolo roku 1878.
- Andulka má rôzne názvy v závislosti od krajiny. Volajú ich napríklad „kanárske vtáčiky“, mušľové papagáje, trávové papagáje a samozrejme aj andulky.
- Na svojom oku majú tretie viečko, ktoré nie je bežne viditeľné. Chráni oko pred nečistotami. Okrem toho dokáže andulka sledovať okolie oboma očami nezávisle, podobne ako chameleón.
- Bežná andulka sa za minútu nadýchne 65 až 85 krát, čo je omnoho viac ako človek. Navyše, ich malé srdiečko udrie až 300 krát za minútu a preto sa jeho činnosť nedá merať bežným prístrojom.

- Na jednej jedinej andulke sa nachádza približne 3-tisíc pierok.
- Ich kosti sú duté a namiesto kostnej drene sa v nich nachádzajú vzduchové vankúšiky, ktoré uľahčujú andulkám lietanie a manévrovanie.
- Andulka má viac krčných stavcov, ako človek. Preto napríklad dokáže otočiť hlavu o 180 stupňov, podobne ako sova.
- Pri andulkách pozor na poranenia a traumy. Pretože sú tak malé, môžu si dovoliť stratiť iba 8 až 12 kvapiek krvi a táto strata sa im stane osudnou.
- Vajíčka anduliek aktívne komunikujú s okolím a na ich povrchu sa deje aktívna výmena plynov, ako je kyslík a oxid uhličitý. Tento fakt sa však netýka iba anduliek, ale takmer všetkého vtáctva.
- Ak chováte andulky pod prirodzeným svetlom, tak presne vedia, kedy je obdobie rozmnožovania. Pod umelým svetlom však túto schopnosť stráca.
- Pozornosť vedcov púta aj mozog anduliek, ktorý dokáže za jednu jedinú sekundu naraz spracovať viac ako 150 vizuálnych obrazcov. Viete, koľko ich spracuje človek? Sotva 16.

- Aj keď neexistuje žiadna záruka, že práve vaša andulka sa naučí hovoriť, tak vedzte, že tento druh papagájca sa považuje za toho najviac ukecaného na planéte. Ich slovná zásoba je síce obmedzená, ale intonácia a čistota slov sa dá porovnať so žakom, či arou.
- Existujú dva typy anduliek. Divoká Austrálska verzia a domestikovaná Anglická. Divoká verzia je menšia a je to v podstate pôvodná forma anduliek. Anglická verzia je o niekoľko centimetrov väčšia a to práve preto, aby bola atraktívnejšie ako domáci maznáčik.
- Inteligencia je často v prípade anduliek braná s rezervou. Ale vedzte, že dokážu napočítať do troch a vedie robiť základné operácie práve do číslo tri.
Malý a pre mnohých ľudí jednoduchý tvor. Andulka však v sebe skrýva viac ako si dokážeme predstaviť. Už onedlho si na našich stránkach prečítate niečo o tom, ako si správne vybrať andulku a aké základné podmienky im musíme poskytnúť.

Základný tréning pre andulku

Ručne dokŕmený papagájec vlnkovaný (andulka) je vychovávaný ľuďmi pomocou ručného kŕmenia. Človek supluje úlohu matky, pretože týmto sa z papagája stáva veľmi prítulný a domáci maznáčik. O výhodách a nevýhodách ručne dokŕmených papagájov sme si už na našich stránkach písali.
V prípade, že chceme papagája trénovať, je ručné dokŕmenie veľmi prospešné, ale nie je to podmienka. Mnohí chovatelia tvrdili aj dodnes tvrdia, že napríklad papagáj, ktorý pochádza z divokej prírody sa nikdy nestane poslušný v interakcií s človekom. Už zosnulý zaklínač papagájov Ken Globus toto tvrdenie vyvrátil, keď pre očami stoviek svedkov skrotil divokého papagája do niekoľkých minút. Samozrejme sa to neobišlo bez trocha preliatej krvi a kriku, ale nakoniec sa papagáj tváril, ako by sa v rukách človeka už vyliahol.
Ručné dokŕmenie znamená v podstate jednu veľmi veľkú výhodu, ktorou je ľahšia manipulácia s papagájom, ktorý je zvyknutý na ľudskú ruku. Pri ručnom dokrmovaní si papagáje vytvárajú silnú väzbu s ľuďmi. Negatívnym dôsledkom je však to, že títo papagáji sa v prípade odluky s človekom, ktorý ich dokrmoval trápia a mnoho hlavne väčších druhov si začne vytrhávať pierka, prípadne začnú inak psychicky trpieť.

undulat_bl.jpg

Vytvorte si dôveru

Aby bolo možné trénovať andulku, je nevyhnutné mať z jej strany vysokú mieru dôvery. Aj keď sa tento druh operencov zvyčajne necíti byť ohrozený prítomnosťou ľudí, je dôležité, aby boli na človeka zvyknuté predtým, ako ich začneme trénovať.
Možno máte klietku s papagájom na mieste, kam zvyčajne nechodíte. To je veľká chyba, preto prvým krokom by mala byť v tomto ohľade zmena.
Musíte umiestniť klietku na miesto, ktoré často navštevujete, a citlivo sa k nej približovať každý deň. Počas toho, ako budete pri klietke, rozprávajte so svojím papagájom pokojným hlasom. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať trochu absurdné, je nevyhnutné, aby si papagáj zvykol na vašu prítomnosť a na váš hlas.

Fyzický kontakt s ľuďmi

Ručne kŕmený papagájec potrebuje ľudský kontakt pravidelne. Mali by ste sa uistiť, že vaša andulka si zvykne na vašu prítomnosť pozitívnym a priateľským spôsobom, pričom s ňou vždy zaobchádzame citlivo a vo všetkom čo robíme, ju staviame na prvé miesto.
Je celkom možné, že v prvých okamihoch bude papagáj panikáriť, bude sa snažiť uletieť a bude nervózny. Je nevyhnutné, aby ste sa aj napriek tomu vždy udržali v pokoji a nerobili prudké pohyby s rukou v klietke, preto inak budú budúce pokusy ešte ťažšie.
Papagájca ani iného papagája nikdy nevyberajte z klietky v prípade, že jeho správanie nemáte pevne vo svojich rukách a netušíte, čoho je papagáj schopný. Vypustenie z klietky by malo nastať až v okamihu, kedy andulka úplne dôveruje našej ruke.

Vypustenie z klietky

Nikdy nevyberajte papagája z klietky v okamihu, keď nad jeho správaním nemáte do značnej miery kontrolu. Ak by ste vybrali z klietky papagája, ktorý má strach, nepozná vás a nevie čo od vás môže čakať. Tak je možné, že sa pri pokuse o útek zraní, či dokonca zabije o sklo, ktoré nemal šancu vidieť.
Vykonajte preto všetky preventívne opatrenia, ktoré považujete za potrebné a ak to bude potrebné, tak presuňte a nábytok. Zdravie a bezpečie papagája je na prvom mieste. Andulka je veľmi citlivý tvor a stačí aj malé poranenie (strata zopár kvapiek krvi) a jej život je ohrozený.
Z klietky nevyberajte papagája proti jeho vôli. Klietku otvorte a počkajte, pokiaľ papagáj sám nepríde k otvoru a nerozhodne sa opustiť bezpečie klietky. Ak ho vyberiete proti jeho vôli, môže to papagáj považovať za útok, čo by nám ďalší tréning veľmi neuľahčilo.
Zvyčajne je tu však iný problém a síce, že papagáj nechce ísť späť do klietky. V tomto prípade je niekedy nutné papagája dať do klietky aj proti jeho vôli. Nemusí to tak ale byť, pretože papagáje sú zvieratá s veľmi rýchlim metabolizmom a preto sa rýchlo stane, že papagáj je hladný. A svoje jedlo nájde práve v klietke, do ktorej sa teda logicky raz vrátiť musí.

Budgie-check-list.jpg

Tipy na tréning papagája

Na doplnenie všetkých vyššie uvedených informácií vám poskytneme niekoľko dôležitých tipov, ktoré by ste mohli použiť v procese školenia a tréningu svojho papagájca aj papagája.

• Nezačínajte s tréningom svojho papagája hneď ako si ho prinesiete domov. V prvých dňoch sa bude báť a bude potrebovať čas na prispôsobenie.
• Počas tréningu používajte pochúťky neobmedzene. Upevňuje to puto a dokáže to papagája motivovať.
• Tréning papagája by mal trvať medzi 10 a 15 minútami a mal by sa opakovať 2 - 3 krát denne.
• Prostredníctvom opakovania, pochúťok a chvály, bude papagáj chápať, čo od neho očakávate. Bude vás považovať za bytosť s ktorou pociťuje radosť a vo vašej prítomnosti vždy dostane svoju pochúťku.
• Môžete sa ho pokúsiť naučiť napríklad pristáť na konkrétnych veciach alebo napodobniť konkrétny zvuk. Koľko to trvá? To vám nikto presne nepovie, pretože papagájce sú individuálne tvory, podobne ako všetky zvieratá vrátane ľudí a tak niekomu môže trvať niečo mesiac, čo iný zvládne za deň.

800px_COLOURBOX2867772.jpg

• Keď papagája lieta voľne mimo klietky, musíte zabezpečiť, aby boli všetky okná zatvorené a zatiahnuté závesy (záclony), inak môže váš miláčik vletieť priamo do skla, čo sa mu môže stať osudným. Musíte tiež zabezpečiť, aby okolité prostredie nepredstavovalo ohrozenie pre papagája, a preto by ste sa mali vyhýbať zapnutým sporákom, alebo ponechať na stole ostré predmety. Papagáj o týchto nástrahách nemá ani potuchy.
Nie sme náhrada veterinára!
Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Starostlivosť o andulku

andulka je tým najobľúbenejším domácim zvieraťom spomedzi papagájov na celom svete

Spoločenský druh, papagájec vlnkovaný , tiež známy ako austrálska andulka, sa stal veľmi známym domácim zvieratkom po celom svete. V skutočnosti je andulka tým najobľúbenejším domácim zvieraťom spomedzi papagájov na celom svete.
Andulky sú rovnako inteligentné ako niektoré veľké papagáje a môžu byť výborne domestikované podobne ako ostatné druhy papagájov. Sú schopní naučiť sa sedieť na vašej ruke, hrať s určitými objektmi a opakovať slová alebo napodobňovať konkrétne správanie. Andulky milujú spoločnosť svoju aj človeka a celkovo pôsobia ako šťastné zvieratá.
Aj andulka však potrebuje svoju základnú starostlivosť a určité špecifické podmienky, ktoré im musíme pripraviť, aby naozaj šťastné boli.

Определяем-пол-у-птенцов.jpg
budgie-2200750_960_720.jpg

Príslušenstvo klietok pre andulky by malo zodpovedať veľkosti klietky a potrebám živých tvorov, ktoré v kleitke žijú. Inými slovami, nedávajte do klietky tisíc hračiek a bidiel, ak zviera nebude mať priestor na pohyb. Ak chcete klietku vyšperkovať, starostlivo premýšľať pred nákupom každého doplnku a zamerajte sa skôr na funkčné hračky, ako sú hojdačky, laná alebo rebríky.
Umiestnenie klietky s andulkami, by mal byť vždy na mieste, bez kuchynských výparov, bez priameho slnečného žiarenia, bez prievanu alebo bez nadmerného hluku. Zamerajte sa na pokojné, chladnejšie a záveterné miesto, kde sa váš maznáčik bude cítiť šťastný a v pohode. Ak sa rozhodnete pre chov anduliek vonku, tak majte na pamäti, že musia mať prístup na tienisté miesto, nesmú byť vystavené nadmernému teplu alebo naopak nadmernému chladu, a musia byť chránené pred dažďom.

Výber správnej klietky pre andulky je veľmi dôležitý, pretože v ňom strávia väčšinu dňa. Pre dve andulky si pripravte klietku s rozmermi 80 × 40 × 60 centimetrov, pričom majte na pamäti, že andulky lietajú aj horizontálne, takže vám odporúčame skôr širšiu klietku namiesto vysokej a úzkej. Všimnite si, že hovoríme v množnom čísle, pretože sa za každých okolností odporúča mať viac ako len jednu andulku. Je to spoločenský tvor, ktorý osamote trpí. Napríklad v susednom Rakúsku je zaužívaná prax, kde vám v obchodoch so zvieratá predajú andulky minimálne v páre, alebo skupine.
Zabudnite na plastové bidlá, ktoré dostanete spolu s klietkou. Ak chcete svojím andulkám zabezpečiť kvalitný život, tak musíte použiť vetvy ovocných stromov, vŕby, brezy a pod. samozrejme všetko v BiO kvalite, aby ste sa vyhli stopám po postreku. Podobné bidlá sú v dispozícií aj v dobrých obchodoch. Tieto bidlá sú ideálne, pretože andulky si tak môžu veľmi dobre trénovať svoje nohy na vetvách, ktoré v podstate kopírujú prírodu.
Zrejme tá najpodstatnejšie vec a to hlavne v letných mesiacoch je voda. Ideálne je, ak je v klietke umiestnená na dvoch miestach. To preto, aby sa zamedzilo jej znečisteniu a ak by sa aj znečistila, tak je v rezerve druhá miska s vodou. Ako skvelý doplnok sa dá použiť aj kúpeľnička. Ako podklad je ideálne použiť kvalitný a nezávadný substrát s prídavkom vápenatých minerálov, ktoré andulky potrebujú.

Aká je najlepšia strava pre andulky?

Základná strava z andulky je hlavne lesknica a proso. V obchode nájdete hotové zmesi, ktoré sa dajú bezpečne skrmovať sú založené práve na tomto krmive. Ich potrava by nemala obsahovať slnečnicu ako doplnky sa dajú použiť napríklad orechy, naklíčené semiačka, ovocie a zelenina vhodná pre papagáje a samozrejme sépiová kosť, ktorá je pre andulku nevyhnutná.
Aj v tomto prípade platí, že zviera musí byť vystavené slnečnému žiareniu, aby si dokázalo vyrobiť vitamín D3, ktorý je dôležitý pre vápnik a fosfor v jeho tele

Ako extra pochutinu, môžete ponúknuť napríklad listy šalátu , ktorý milujú. A samozrejme aj mnoho druhov ovocia a zeleniny ako je hruška, jablko, mrkva, malina, brokolica, melón atď.
Andulka má slabosť aj na lucernu, ktorá je zbožňovaná väčšinou papagájov, ale je potrebné obmedziť jej príjem, pretože môže byť kalorická.

Udržiavanie hygieny klietky

Je nevyhnutné, aby sa klietka a všetky predmety v nej pravidelne čistili. Nahromadenie exkrementov a zostatkov potravín môže spôsobiť rôzne choroby, ktoré prekazia pohodu vášho domáceho maznáčika. Pravidelná hygiena klietky a všetkých ostatných doplnkov je nevyhnutná ak chceme, aby sa andulka tešila dobrému zdraviu.

budgies-in-cage-thinkstockphotos-1768515

Z času na čas je potrebné andulku aj fyzicky skontrolovať, aby sme sa uistili, že nemá parazity (zvláštnu pozornosťou venujte krídlam a priestore pod nimi). Prípravky na liečbu vonkajších parazitov sa dajú bežne zakúpiť v každom dobrom obchode, prípadne ich dostanete u veterinára.
Práve veterinárom zakončíme náš článok, pretože aj keď je andulka z pohľadu mnohých bežné zviera, tak vedzte, že aj ona potrebuje pravidelnú veterinárnu starostlivosť a opateru. Tento pestrý spoločenský vták je v prípade zlej opatery veľmi náchylný na rôzne ochorenia, ktoré sa v neliečenom stave stávajú nebezpečné a život ohrozujúce. Andulka je úžasné zviera, ktoré si celkom určite zaslúži našu úctu. 

bottom of page