top of page

Egyptská mau

 Egyptská mau - vznešené mačacie plemeno sa záhadným pôvodom

O pôvodu egyptskej mau existuje mnoho mýtov. Hovorí sa, že jej predkami sú mačky, ktoré boli v starovekom Egypte balzamovanie a   krematóriách so svojimi pánmi, faraónmi. Jedno je však jasné, a síce to, že patrí medzi najstaršie mačacie plemená vôbec. Slovo mau znamená v egyptčine mačka, preto ju niekedy nájdete pod názvom egyptská mačka. Egyptská mau je veľmi inteligentná a je vždy rada stredom pozornosti. Šéfovať vám bude celá domácnosť.

História

Pôvod tohto plemena siaha až do starovekého Egypta, presnejšie do doby pred 3 500 rokmi. O pôvode egyptskej mau existuje mnoho mýtov a povier. Jej predkovia sa objavili už na nástenných maľbách v starovekom Egypte. Hovorí sa, že jej predchodcovia sú mačky, ktoré boli v starovekom Egypte balzamovanie a krematóriách so svojimi pánmi, faraónmi. V Egypte bola mau vítaným zvieraťom, chránila totiž zásoby obilia pred inváziami myšou. Avšak presný pôvod tohto plemena nebol doteraz úplne objasnený. Novodobá história egyptskej mau začína v roku 1952, keby bolo niekoľko mačiek privezené ruskú kňažnou Natáliou Trubeckou do USA, kde je potom začala správať. Prvé vrhy sa narodili v rokoch 1953 a 1954. Mačky však trpeli na riziká spojené s príbuzenským krížením. Začiatkom 80. rokov tak bol do USA dovezený pár egyptských mau chytený v zoo v indickom Dillí. Tieto mačky vylepšili americkej chovateľské línie, priniesli gén pre lesklú srsť a pomohli vylepšiť jasnosť a kontrast škvŕn. Najväčšia európska chovateľská organizácia FIFe egyptskú mau oficiálne uznala až v roku 1994. V Európe je plemeno chované až od roku 1988.

c5efb00a.jpg
1383_4.jpg

Správanie a temperament

Egyptská mau je veľmi svojrázna mačka, ktorá vám "ošéfuje" celou domácnosť. Je veľa viazaná na svoje veci, či už sa jedná o   pánka alebo hračky. Vďaka tomu je ale veľmi prítulná a svoju lásku vám dáva veľmi najavo. K cudzím ľuďom je dosť opatrná. Je veľmi inteligentný, lepšie ako iné mačky ju naučíte napríklad chodiť na vodítku i aportovať. Mačka je to veľmi aktívny a   obratná, nie je teda dobré ju chovať v byte. Je to jedna z najrýchlejších mačiek, dosiahne až 50 kilometrovej rýchlosti. Dosť zle znáša samotu, dobré je sa jej veľa venovať, či už spoločnými hrami alebo zabezpečením veľkého množstva skákacích a mačacie stromy. Obstaranie druhej mačky tiež nie je zlý nápad, najmä ak viete, že väčšinu času bude mačka tráviť doma osamote. Nespokojnosť vie dať dosť hlasno najavo, bude vás ale vždy vítať, keď prídete domov. Má veľmi spevnený hlas, ktorým dáva majiteľovi všetko najavo. Avšak aj cez toto všetko je egyptská mau trochu pokojnejšie a prítulnejšie ako jej dávni predkovia.

ägyptische-mau-kitten.jpg

Vzhľad

Egyptská mau sa vďaka hmotnosti 2,5 - 5 kg radí medzi stredne veľké mačky. Telo má svalnaté, prispôsobené aktívnemu životu, aj napriek tomu pôsobí elegantným dojmom. Chôdza egyptskej mau je podobná chôdzu geparda. Hlava je zaoblene klinovitá. Oči sú prenikavé, zošikmené s mandľovým tvarom orientálneho typu. Uši má väčšiu, posadené ďaleko od seba a špičky uší sú zaoblené. Na prvý pohľad zaujme typická bodkovaný kresba srsti, ktorá sa trblietavo leskne. Bodky musí byť okrúhle a rovnomerne rozmiestnené, kontrastujúca so základnou farbou. Na čele musí byť kresba zostavená do tvaru písmena M. Uznávanými sú tri základné farby - strieborná, bronzová a dymová. Existujú ešte egyptskej mau čiernej či cínové, tie však nemôžu byť vystavované. Egyptská mau je jediná prirodzene škvrnitá chovné mačka na svete.

40786f0e.jpeg
depositphotos_13419547-stock-photo-young

Starostlivosť a životné podmienky

Starostlivosť o srsť egyptskej mau nevyžaduje veľa starostlivosti. Stačí ju občas vykartáčovať a tým odstrániť odumreté chlpy. Vhodné je mačke občas vyčistiť oči a skontrolovať či vyčistiť uši. Šelma je to veľmi aktívna, pokiaľ ju budete chovať v byte, bolo by vhodné s ňou chodiť na prechádzky na vodítku. Avšak s vonkajším výbehom sa bude určite cítiť lepšie. Pre starostlivosť o pazúriky potrebuje dostatok škrabacích a preliezacie "stromov" alebo stĺpikov.

Zdravie

Plemeno nie je prešľachtené, choroby sa teda u nej skoro nevyskytujú. Avšak aj tak sa nejaké ochorenie vyskytnúť môže. Jedná sa napríklad o ochorenie neurologického pôvodu - leukodystrofie (tiež nazývaná Krabbeova choroba). Tá môže okrem iného spôsobovať poruchy správania. Samozrejme by ste mali navštevovať veterinára a mačku pravidelne očkovať, odčervovať a chrániť pred vonkajšími parazitmi.

U kŕmenie si dávajte pozor na kvalitný granule a kapsičky. Vždy by mali obsahovať čo najviac živočíšnych zložiek (hlavne mäsa) a mali by byť bez obilnín a ďalších pridaných konzervačných látok. Granulky by mala mať mačka neustále k dispozícii, kapsičky môžete podávať ako spestrenie jedálnička. Neustály prístup k miske s čerstvou vodou je samozrejmosťou.

Kŕmenie

a4131356.png
bottom of page