top of page
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od . Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.Začít
.com
NAŠE RATOLESTI
Krásné Vianoce
7 rád pre rodičov, ako prežiť Vianoce s deťmi: Mamííí, a kto vlastne nosí darčeky?
Odborníci radia ako môžeme deťom spríjemniť najkrajšie sviatky v roku, aby sa z nich tešili a neurobiť pritom chybu.
Na Vianoce sa najviac tešia deti. S napätím očakávajú, či im Ježiško prinesie darčeky, ktoré mu napísali do listu, majú najúprimnejšiu radosť zo stromčeka a z celej magickej atmosféry, ktorú im počas týchto dní vytvoria rodičia.
Tie najmenšie dokonca milujú vianočné prípravy, cítia sa pri nich totiž dôležito, lebo aj ony môžu prispieť rukou k dielu.
1. Kedy priznať, že Ježiško sú rodičia?
Podľa odborníčky závisí od samotného presvedčenia rodičov, dokedy budú deťom hovoriť, že Ježiško nosí darčeky. ,,Na túto tému sa dá hovoriť s deťmi už v predškolskom veku, je to však individuálne. Záleží to na úrovni zrelosti dieťaťa, pričom niektoré deti sa samy začnú pýtať, či skutočne nosí darčeky Ježiško,“ opisuje psychologička Zuzana Wirtz.
Napríklad niektorým deťom možno povedať pravdu už v 4 rokoch, u niektorých až neskôr. ,,Všeobecne by však rodičia deťom, ktoré sú pripravené porozumieť realite, nemali v danej veci klamať, keďže deti sa môžu dozvedieť od kamarátov zo škôlky či školy o tom, že Ježisko darčeky nenosí, čo by ich mohlo zraniť viac ako včasné uvedenie do reality,“ dodala.
2.Počet darčekov nie je dôležitý
,,Je lepšie, ak dieťa dostane jeden - dva darčeky, z ktorých má naozaj radosť, ako veľké množstvo, ktoré ho nezaujme. V dnešnej dobe sa často zabúda na darovanie knižky, ktorá by sa pod stromčekom mala tiež objaviť,“ hovorí detská psychologička Daniela Bolgáčová. Podľa Lenky Zelingrovej z Koučing centra by mal byť počet darčekov primeraný veku dieťaťa.
,,Malé deti si všímajú skôr obal, s ktorým sa hrajú, než obsah balíčka. Väčšie deti túžia po drahších darčekoch, ktorých netreba mať toľko. Platí však pravidlo, že viac než darček je spoločne strávená chvíľa, pozornosť rodičov,“ radí koučka.
3. Deti potrebujú prekvapenie
Ak patríte ku skupine dospelých, ktorí milujú prekvapenia, myslite na to, že deti ich prežívajú stokrát viac. ,,Dieťa vždy ocení prekvapenie - darček, o ktorom nevie, že ho dostane. No rodičia by mali brať do
úvahy priania detí, a popri „nečakanom“ darčeku by mali určite zabezpečiť ten dar, po ktorom dieťa túži,“ hovorí Wirtz.
List Ježiškovi by teda určite nemal ostať bez ohlasu. ,,Pokiaľ deti list nepíšu, je možné v priebehu roka sledovať, čo sa dieťaťu páči, o čo majú záujem a darček pripraviť tak, aby bolo dieťa prekvapené,“ dodáva koučka Zelingrová.
4.Praktické veci až tak nepotešia
Ak chcete dieťa naozaj potešiť, nekupujte mu napríklad školské potreby. ,,Veci dennej potreby v prípade detí nepatria pod stromček, pretože ich kupujeme aj počas roka,“ povedala psychologička Bolgáčová. Aj podľa Z. Wirtz sú užitočné veci skôr vhodné napr. na meniny alebo na bežné nakupovanie.
,,Nie je nesprávne, ak rodičia takéto darčeky kúpia, no deti by mali mať možnosť dostať niečo špeciálne, čo má pre ne osobný význam, nemusí to byť finančne náročné,“ zareagovala. Koučka L. Zelingrová navrhuje aj zlatú strednú cestu - deti môžu potešiť aj praktické darčeky tým, ako sú zabalené.
,,Môžu byť vtipne poňaté, napríklad ponožky s obľúbenou postavičkou, puzdro do školy s hrdinom filmu, ktoré ma dieťa rado. Vždy sa aj u praktických darčekov dá vymyslieť štýl, ktorý dieťa zaujme a poteší,“ radí.
5.Najmenší chcú pomáhať, cítia sa dôležito
Deti najmä v mladšom veku milujú, ak môžu pomáhať nám dospelým. ,,Praktickou činnosťou sa učia všetko, čo budú ako veľkí potrebovať, pokiaľ ich nenútime, robia práce radi a s radosťou, a čím viac ich necháme pracovať samostatne, tým viac sa im zvyšuje sebavedomie,“ hovorí L. Zelingrová.
Deti sa tak tiež učia pocitu zodpovednosti a vďaka spoločnej činnosti sa zintenzívňujú vaše vzťahy. Napríklad sa s nimi môžete pri pečení alebo zdobení v pokoji porozprávať, využiť pracovný čas k užitočnej a príjemnej komunikácii s deťmi.
,,Začlenenie detí do vianočných príprav je veľmi podstatné, pretože deťom dáva pocit dôležitosti, že aj ony mohli a prispeli k dielu, že aj ony niečo reálne spravili či vyhotovili,“ dodáva Z. Wirtz.
6. Zdobenie stromčeka? Ideálne bez nútenia
Niektoré rodiny zdobia stromček spoločne s deťmi, inde je to len na rodičoch. ,,Stromček sa pripravuje v každej rodine iným spôsobom. Niekedy je to prekvapenie. Na vytvorenie rodinnej vianočnej atmosféry je spoločné zdobenie stromčeka ideálne a je to na dobrej vôli každého. Nútenie je zbytočné,“ hovorí psychologička D. Bolgáčová.
,,Ak deti nechcú vyzdobovať stromček, netreba ich nútiť (aby si nevytvorili všeobecne negatívny postoj k danej činnosti), namiesto toho môžu rodičia deťom navrhnúť inú aktivitu, na ktorej by sa mohli v rámci vianočných príprav podieľať,” radí Z. Wirtz.
7. Na Štedrý deň na hektiku zabudnite
Každá rodina má svoj vlastný režim, ako trávi Štedrý deň. No základ by mal byť rovnaký. ,,Rodinnej pohode určite neprospeje behanie v posledný deň po obchodoch. Je ideálne, keď sa do príprav zapája cela rodina,“ odporúča D. Bolgáčová.
,,Trávenie Štedrého dňa záleží na individuálnych zvykoch každej rodiny, no k prežitiu príjemného, sviatočného dňa môže prispieť pokojná a uvoľnená atmosféra, v ktorej by nemal panovať uponáhľaný rytmus dňa. Členovia rodiny by mali spoločne pripraviť večeru, potešiť sa nad darčekmi a spoločne tráviť čas a venovať sa jeden druhému,” pridáva sa Z. Wirtz.
Ako je to vo svete?
BELGICKO - Deti na Vianoce čakajú svätého Mikuláša, no obľúbený je aj Santa Claus.
BULHARSKO - Vianočné darčeky rozdáva Dedo Koleda v noci zo Štedrého dňa na Prvý sviatok vianočný, no prekvapenia deti čakajú aj na Troch kráľov.
CYPRUS - Darčeky deťom na Cypre rozdáva až na Nový rok ráno Ai-Vasilis. Podľa legendy požehná koláč (vasilopitu) s mincou uprostred a vypije pohár vína, ktorý gazdiná položila pod stromček.
ČESKÁ REPUBLIKA - Podobne ako u nás, darčeky sa rozbaľujú na Štedrý večer a nosí ich Ježíšek.
DÁNSKO - Vianočné darčeky deťom v krajine rozprávkara Hansa Christiana Andersena nosí záhadný „vianočný posol“.
FÍNSKO - Fíni majú tú česť byť hostiteľskou krajinou fínskeho Santa Klausa – ktorého doma volajú Veľký Ukko. Pochádza z Laponska, kde žije na úpätí hory Korvatunturi so svojou ženou a množstvom škriatkov, ktorí mu pomáhajú s balením darčekov pre deti.
FRANCÚZSKO - Tu je dobrým vianočným duchom Pére Noel (Otec Vianoc). Chodí vždy v bielom, darčeky dáva deťom do topánok a čižiem, alebo ich necháva za kachľami či pri kozube.
GRÉCKO - Svätý Mikuláš, ktorý je dôležitým patrónom Grécka, obchádza na Štedrý večer mestá a obdarúva deti darčekmi.
HOLANDSKO - Darčeky tam necháva dobrácky dedo Sinter Klaas. Deti veria, že do Holandska pripláva vždy zo Španielska pár dní pred 5. decembrom.
MAĎARSKO - Darčeky nosí Ježiško pod vianočný stromček. Ale na rozdiel od nás si ich rozbaľujú už pred Štedrou večerou.
NEMECKO - Nerozdáva ich iba Ježiško, ale i vianočný duch menom Weinachtsmann. Má ryšavé fúzy a bradu, nosí plášť s kapucňou a cestuje na osedlanom divokom vetre.
POĽSKO - Obľúbenou úlohou detí na Štedrý deň je vyzeranie prvej hviezdičky na oblohe – biblickej betlehemskej hviezdy (Gwiazdky). Niektorí veria, že nosí aj darčeky, aj keď väčšina si myslí, že je to Ježiško.
USA A KANADA - Lietajúci Santa Claus na saniach, ktoré ťahá osem sobíkov.
RUSKO - Ded Moroz. Na saniach mu robí spoločnosť Snehulienka.
ČÍNA - Hoteisho - akoby Santa Claus, no oči má na opačnej strane hlavy, aby videl, či všetky deti poslúchali.
Čo robiť, aby na Vianoce nebolo dieťa sklamané?
Aj to sa stáva, že namiesto vysnívaných darčekov deti nájdu pod stromčekom niečo úplne iné. A niekedy stačí, že darček nie je na sto percent presne taký, ako si dieťa vysnívalo a už nasleduje sklamanie. Čo robiť v takomto prípade?
Deti sa často hlavne pod vplyvom reklamy zamýšľajú nad vianočnými darčekami viac, ako je možno vhodné. Ak to nemajú dostatočne vysvetlené, nezamýšľajú sa nad pravou podstatou Vianoc a zostávajú ukotvené len v materiálnej rovine, čo nemusí na ne vplývať správne. Do tejto témy sú vo výraznej miere zatiahnutí aj rodičia a tí každý večer premýšľajú nad tým, ako všetky detské priania splniť čo najlepšie. Dlhé týždne pred Vianocami sa rozhovory točia len okolo darčekov a pri najhoršom, keď pod stromčekom nenájdu to, čo tak veľmi chceli, deti bývajú sklamané. Pre ne je prirodzené, že by chceli čo najviac hračiek. Psychológovia však vravia, že deti vedia reálne precítiť len 3 – 5 hračiek. Pri väčšom množstve si užívajú rozbaľovanie a počítanie, ale nie darček samotný. Pri veľkom množstve darov sa zároveň učia, že hodnota vzťahu alebo atmosféra sa meria množstvom.
Všetko má svoje hranice a rodičia nemôžu a niekedy ani nechcú kúpiť deťom všetko, o čom snívajú. Niekedy to jednoducho nie je v ľudských silách. Ako teda reagovať počas Vianoc, keď zistíte, že vaše deti prežívajú sklamanie? Adriana Nováková a Iva Kyselá z Akademie rodičovstva odporúčajú rodičom, že na tému sklamania alebo nesplnené očakávania ba sa mali rozprávať s deťmi oveľa skôr, ako nastane čas Vianoc. Realita je väčšinou taká, že rodičia sa s deťmi rozprávajú len o darčekoch, ale o tom, že človek v živote nemusí dostať všetko, čo chce, sa rozpráva len málokto. A preto, ak nechcete na Štedrý deň pozorovať potoky sĺz alebo zduté tváre svojich detí, musíte sa na túto situáciu pripraviť už oveľa skôr.
Ako predchádzať sklamaniam detí na Vianoce?
1. Nech má dieťa akýkoľvek vek, nikdy mu nesľubujte niečo, o čom viete, že nie je vôbec možné, aby si pod stromčekom našlo.
2. Ak sa o darčekoch rozprávate a zistíte, že prianie dieťaťa splniť nemôžete, priamo to dieťaťu povedzte. Deti často chcú pod stromček zviera, súrodenca, finančne náročné hračky. Nevytvárajte falošné očakávania. Aj keď malé deti veria, že Ježiško má nadprirodzené schopnosti, povedzte im, že ani on nemôže niektoré veci zariadiť. Keď si vopred stanovíte určitý limit pre každého v rodine, bude sa vám pred Vianocami dýchať ľahšie a všetci budú spokojnejšie vnímať predvianočné obdobie.
3. Ak sa na darčeky dieťa pýtate alebo si ich nakreslí, tak je pre vzájomnú dôveru dôležité, aby ste aspoň jedno prianie splnili. Ak by ste nesplnili nič, tak vašej vzájomnej dôvere by to vôbec nepomohlo.
4. Ak máte pocit, že vaše dieťa chce úplnú hlúposť, uvedomte si, že ono sa díva na svet inými očami ako vy. Čo sa vám javí ako hlúposť, pre dieťa sa môže javiť ako extrémne dôležité. Nemusíte splniť dieťaťu každé absurdné prianie, ale aspoň jeden darček aj z absurdného zoznamu by mal byť splnený.
5. Vianoce nie sú o darčekoch. Ukážte deťom, že tradície a rodinné rituály sú hodnotnejšie ako samotné darčeky. Keď dieťa prežije hodnotné Vianoce, bude vnímať ich atmosféru a nebude sa sústreďovať len na darčeky, nebude vôbec sklamané, keď všetky darčeky nedostane. Ale so skutočnou hodnotou Vianoc je potrebné dieťa zoznamovať od útleho detstva. Toto je najlepšia cesta ako predísť zbytočnému sklamaniu.
6. Tiež je dôležité, aby rodičia sledovali svoje vlastné reakcie, ktoré majú, keď dostanú úplne nevhodný alebo nečakakaný darček. Pre deti ste aj v týchto situáciách vzorom.
7. Nebuďte smutní alebo nahnevaní, ak dieťa neprejavilo vďaku za darčeky. Hlavne vtedy nebuďte smutní, keď ste darčeky kupovali len podľa vašich vlastných predstáv a chceli ste dieťa prekvapiť. V takejto chvíli si musíte uvedomiť, že dať práve ten darček a nie iný, bola vaša túžba. Dovoľte deťom, aby sa správali pravdivo, a to aj vtedy, keď sa vám nepodarilo ich dokonale prekvapiť.
Ako reagovať, keď je dieťa sklamané?
Možno ste urobili všetko pre to, aby vaše dieťa nebolo pod stromčekom sklamané, ale nepodarilo sa vám to. Ako dieťa upokojiť? Ako mu pomôcť zvládnuť emócie?
1.Nechajte dieťa prežiť emócie, ktoré v sebe má. Väčšinou je to smútok, sklamanie alebo hnev. Umožnite mu, aby slovami pomenovalo to, čo cíti. Ak to nevie povedať slovami, môžete ho nechať plakať, kričať, dupať a podobne.
2. Potom sa napojte na dieťa a povedzte mu: „Vidím, že si smutný. To asi preto, že sa ti nesplnilo, čo si chcel. Chápem ťa, je to pre teba ťažké. Ako ti s tým môžem pomôcť?“
3. Nevymýšľajte si výhovorky, prečo niečo dieťa nedostalo a nevnímajte to ako svoju neschopnosť alebo zlyhanie. Nie je vašou povinnosťou zariadiť, aby sa vaše dieťa za všetkých okolností cítilo maximálne šťastné. Z nejakého dôležitého dôvodu jednoducho darček pod stromčekom nie je. A aj to je v poriadku. Život ide predsa ďalej.
4. Mladšie deti sa dokážu rýchlo odpútať a po chvíli sa začnú hrať s inou hračkou. So staršími deťmi sa o situácii môžete podrobne porozprávať. Staršie deti chcú nejakú vec len preto, aby mali určitý status v kolektíve. Keď napríklad nedostanú tablet, môžu sa cítiť v kolektíve menejcenne. A aj o tomto sa musíte s dieťaťom porozprávať. Môžete sa opýtať: „Čo ťa na tom tablete tak veľmi láka? Na čo ho potrebuješe využívať? Od koho by si si ho mohol požičať? Čo by sme teraz mohli spolu vymyslieť, čo by ti pomohlo? Ako ti môžem pomôcť, aby si sa cítil lepšie?“
5. Vianoce sú aj obdobím, a to hlavne v prípade starších detí, aby si uvedomili, že v živote to občas chodí aj tak, že človek nemusí mať naplnené všetky svoje očakávania. Vašou úlohou nie je deti pred sklamaniami chrániť, ale pomáhať im ich zvládať.
Väčšinou v každej rodine je obdobie Vianoc radostným obdobím. Dobré je však vopred sa pripraviť aj na situáciu, že by mohlo dôjsť k nejakému sklamaniu. Je dobré vedieť v takýchto situáciách pružne reagovať, aby nedošlo ešte k väčším problémom.
bottom of page