top of page
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od . Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.Začít
.com
NAŠE RATOLESTI
Sladké zdravé ovocie.
Prvé ovocie dajte deťom sladké a domáce
Prvé ovocie, ktoré dieťa ochutná, býva zvyčajne jablko a banán. Ale kedy môže jesť marhule alebo broskyne?
S prvým ovocím sa dieťa stretáva zvyčajne po šiestich mesiacoch. Spolu s novými chuťami a konzistenciami si jeho organizmus začína zvykať aj na čerstvé vitamíny a minerály.
Deti majú tendenciu uprednostňovať sladkú chuť, pretože materské mlieko je prirodzene sladké. Preto začínajte radšej so sladkým ovocím. Kyslé jabĺčko osloví len máloktorého drobca, zato sladké odrody mu môžu zachutiť hneď. Nemusíte sa však báť, že dieťa potom prestane odmietať materské mlieko. Jeho chuť je pre bábätko najsladšia.
Najmenším deťom bude určite chutiť broskyňovo-mrkvové pyré
Ako dať dieťaťu prvé ovocie?
Prv, než zavediete prvý príkrm vo forme ovocia, poraďte sa s pediatrom.
Začnite s ovocím, ktoré je ľahko stráviteľné. Rozmixujte alebo ho roztlačte vidličkou na pyré, dajte dieťaťu trošku na lyžičke a nechajte ho, aby si jeho chuť vychutnalo.
Sledujte, či dieťa po zjedení ovocia nemá vyrážku alebo hnačku, prípadne iné zdravotné problémy. Ak toleruje jeden druh dva – tri dni, začnite podávať ďalší. Ďalšie ovocie však zavádzajte samostatne a ak nespôsobuje žiadne zdravotné problémy, až potom ho kombinujte s predchádzajúcim.
Zdravý tip: Nedojedené pyré neskladujte, vyhoďte ho.
Môžu sa v ňom začať tvoriť baktérie, ktoré by vyvíjajúcemu sa detskému brušku mohli uškodiť.
Aké ovocie deťom nedávať?
Keď kupujete ovocie pre najmenšie deti, vyberajte zaručene zdravé, nepoškodené plody, ideálne bio kvality.
Deti ešte nevedia ovocie požuť a aj keď už majú zúbky, nevedia ho dobre pohrýzť. Dávajte im preto ovocie takej konzistencie, ktorá ich neodradí od jeho konzumácie.
Nedávajte deťom:
1 - Bobule a drobné ovocie – hrozno, ríbezle, čučoriedky, jahody, maliny...
2 - Veľké kusy tvrdého ovocia ako jablko, hrušky
3 - Neumyté ovocie
4 - Citrusy so šupou
5 - Ovocie s kôstkami, jadierkami a šupkou
Najlepšie prvé ovocie pre vaše dieťa
Prvé ovocné príkrmy by mali byť z ovocia, ktoré pochádza z našej zemepisnej šírky. Vtedy hrozí najmenej alergií. Prvými ovocnými príkrmami teda môžu byť:
1 - Jablká – zdroj vitamínu C, ktorý pomáha absorbovať železo a podporuje imunitný systém. Vláknina upraví trávenie a vyprázdňovanie.
2 - Banány – sú vhodné tiež, hoci pochádzajú z cudziny. Poskytujú zdravú dávku draslíka, podporujúcu činnosť svalov a srdca.
3 - Hrušky – podporujú imunitu a prospievajú tráveniu.
4 - Broskyne
5 - Marhule
S týmito piatimi druhmi a so zeleninou si dieťa vystačí do jedného roka. Potom postupne pridávajte aj červené ovocie – jahody, višne, čerešne, maliny, rajčiny. Červené ovocie je síce tuzemské, ale môže spôsobovať alergie, zvlášť jahody, a preto má v detských príkrmoch čas po roku.
Exotické ovocie a citrusy zaraďujte do detských príkrmov až na záver.
Ako často a koľko má jesť malé dieťa?
Kŕmenie bábätka je prioritou a zároveň výzvou pre každého rodiča. Každé dieťa má iné preferencie, sú však pravidlá, ktoré vám pomôžu sa zorientovať.
Pri kŕmení, rovnako ako pri výchove, nezabúdajte na to, že dieťa je samostatná bytosť a už od prvého kŕmenia vám dáva najavo svoje budúce návyky. Každá rada, ako a koľko dieťa kŕmiť, je len orientačná. Sú dievčatká, ktorým stačí len o niečo menej mlieka než nespokojným chlapcom, neustále sa dožadujúcim prídavku.
Koľko má vypiť novorodenec?
Dojčatá pri každom kŕmení vypijú 30 až 60 mililitrov materského alebo umelého mlieka. V priebehu by takto mali vypiť asi 480 ml v až desiatich kŕmeniach. Novorodenec veľmi rýchlo rastie, po niekoľkých dňoch sa dávka drží na úrovni 60 ml a celodenné množstvo zodpovedá 520 ml. V každom ďalšom týždni sa dávka mlieka zvyšuje o 10 ml až na 90 – 110 ml na jedno kŕmenie a približne po mesiaci začnú nároky bábätka brzdiť. Dojča pred dovŕšením pol roka zvládne štyri porcie denne, každú po 180 ml.
Príkrmy po polroku
Po dovŕšení pol roku sa už odporúča začať s prvými príkrmami. Dieťa by sa malo opatrne adaptovať na rôznorodú stravu od ľahko stráviteľných štiav a kaší až po varenú stravu. Nie je vylúčené, že keď dieťa ochutná tuhú stravu, nebude viac chcieť mlieko, alebo naopak – okrem matkinho mlieka doň nedostanete nič. Dojčenie má aj v druhom polroku stále svoj význam, no ak má byť jediným zdrojom potravy, pretože dieťa odmieta jesť, pre istotu to konzultujte s lekárom.
Jedlo pre ročné dieťa
Po roku už dieťa potrebuje tuhú stravu, pričom dojčenie je ako doplnok. Jedlo rozdeľte do troch kŕmení a postupne pridávajte desiatu a olovrant.
V prvom roku života by dieťatko malo priberať 18 – 35 g denne, ale nie je to pravidlo. Pokiaľ rastie pomalšie alebo rýchlejšie, neexperimentujte s ním a poraďte sa s lekárom. Prvý rok života je obdobím najintenzívnejšieho vývoja, preto dbajte na kvalitný jedálniček dieťaťa a berte do úvahy aj jeho chute, zvyky a preferencie. //Inšpirujte sa našimi receptami na detské jedlá.Dalšia stránka//
bottom of page