top of page

20 jedál, ktoré milujú všetky deti

Aj u vás doma je občas problém, čo naservírovať malým veľkým výmyselníkom na tanier? Nechajte sa inšpirovať jedlami, nad ktorými zaručene neohrnú nošteky. Vyberte si sladký alebo slaný variant, nachystajte obed či večeru a vyčarujte deťom malý sen na tanieri a nebíčko na jazýčku. Vykúzlite aj zo zdanlivo nezdravého jedla jeho zdravšiu podobu.

1. Buchty

Jedlo, ktoré v nás takmer okamžite vyvolá spomienky na detstvo, na letné prázdninové dni, na babičku, ktorá vedela napiecť tie najväčšie a najchutnejšie, voňavé, cukrové... Buchty sú jednoducho nestarnúce. Navyše ich môžete pripraviť na mnoho spôsobov - pečené, parené či dukátové, makové, tvarohové, orechové, lekvárové alebo iba jednoducho posypané kakaom. Akýkoľvek spôsob si vyberiete, zaručene budete mať s takýmto obedom u detí úspech.

nrChCDfIfL0_s560x560.webp

Najlepšie pečené buchty

-20-25 porcií 60 minút príprava 15 minút na 180 °C Suroviny Kvások: 250 ml mlieko 1 bal. droždie 2 PL cukpr                    
Cesto: 1 kg múka polohrubá 500 ml mlieko 120 g maslo 1 ks vajce 3 PL cukor štipka soľ Okrem toho: (lekvárová, tvarohová, čokoládová, ...) náplň (na potretie) maslo.                                         Postup
1
Najskôr si pripravíme kvások a to klasickým spôsobom. Do teplého mlieka pridáme rozmrvené droždie, cukor a necháme vyjsť kvások.
2
Na cesto si rozpustíme maslo. Pridáme polohrubú múku, štipku soli, cukor a premiešame. Pridáme aj kvások, mlieko a vajíčko. Cesto sa na začiatku miesenia dosť lepí, ale netreba sa zľaknúť, postupne získa krásnu konzistenciu a prestane lepiť. Cesto potom posypeme múkou, prikryjeme utierkou a na teplom mieste necháme vykysnúť.
3
Keď cesto nádherne nakysne. Vyvaľkáme ho na pracovnej doske na hrúbku asi 0,5 cm, nakrájame na štvorce 10x10 cm a do stredu dáme náplň. Cesto zabalíme tak, že štvorec len preložíme a kraj stlačíme. Boky ostávajú nezlepené – nebojte sa nevytečie náplň – buchty sa k sebe pritlačia a nevytečie z nich náplň. Buchty ukladáme vedľa seba na plech, tou zlepenou časťou dolu a potrieme maslom.
4
Pečieme na 180 °C asi 15 minút (podľa znalosti svojej rúry). Po vytiahnutí ich opäť potrieme maslom. Krásne narastú a po upečení sú nesmierne mäkučké. Dobrú chuť!
5
Hotové na tanieri.

2. Šišky

Klasika podobná buchtám, ktorá síce patrí k tým menej zdravým, avšak vždy obľúbeným jedlám nielen pre deti. Naservírujte deťom chrumkavú lahôdku s jamôčkou v strede, do ktorej si môžu pridať džemík podľa vlastnej chuti. Alebo im namiesto neho pripravte sladkú jahodovú penu.

velky-recept80664_1579984840.jpg

Ako obláčik nadýchané šišky

25 kusov porcií 15 minút príprava 3-4 minút tepelná úprava.         Suroviny 300 ml vlažné mlieko 3-4 PL (rum) um 90 g rozpustené maslo 6-8 ks žĺtky 3 PL cukor práškový 400 g múka polohrubá výberová 200 g múka hladká výberová 7 g droždie sušené z 1/2 citróna kôra citrónová na vyprážanie (množstvo podľa veľkosti hrnca) olej podľa chuti lekvár Na obaľovanie: vanilka cukor práškový škorica mletá.                                                                   Postup
1
Zmiešala som si sypké suroviny (obe múky, práškový cukor, droždie, nastrúhaná citrónová kôra). Osobitne som zmiešala mokré suroviny (mlieko, maslo, rum a žĺtky). Do mokrej zmesi som postupne vmiešala suchú zmes, varechou som vypracovala cesto (lepší by bol robot, ale ten pracoval akurát na kváskovom chlebíku a nemám náhradnú misu), prikryla som utierkou a nechala som kysnúť asi hodinku.
2
Potom som cesto na pomúčenej podložke zľahka rozvaľkala na hrúbku asi 1,5 cm, vykrojila som kolieska (priemer 5 cm) a nechala som na podložke ešte pol hodinku podkysnúť. Potom som vyprážala v rozpálenom oleji. Naši chceli s džemom, takže som pred vhodnením do oleja urobila v strede prstom jamku - do oleja som dávala tou jamkovou stranou dolu.
3
Nechala som odkvapkať na papierových utierkach a obaľovala som v zmesi práškového cukru, mletej pravej Bourbon vanilky a mletej škorice. Nakoniec som dávala do jamiek jahodový džem - ako vidieť z foto tak to bolo ozaj narýchlo, lebo som sa ponáhľala a chcela som, aby ich mali naši teplé. Bolo po nich behom chvíľky.
4
Fotiť som nestihla, pretože som ich robila popri varení večere a príprave chleba. Recept je prevzatý z MMB, pôvodný recept pochádza z nejakej českej stránky. Prebehla som recepty na šišky tu na Vareche, tento som tam nenašla, tak ho pridávam do zbierky. Je náročný na počet vajíčok - teda žĺtkov, ale zasa dobre vedieť, pretože mne väčšinou pri sviatkovom pečení žĺtky zostávajú, tak aspoň viem čo s nimi. Možno sa dá z ich množstva ubrať, ja som si netrúfla, keďže je to moja šišková prvotina, nechcela som, aby sa niečo pokazilo a chcela som ochutnať originál.
5
Samozrejme najlepšie sú čerstvé, hneď po vypražení - ale to nebude problém, lebo sú prudko žravé.

3. Krupica

Na raňajky či na večeru, teplá či studená, každý ju má rád inak. Uvarte si klasickú z kravského mliečka alebo vyskúšajte mlieka rastlinné - kokosové či makové - a objavujte tak rozličné príchute. Na záver posypte husto kakaom a pridajte kúsoček masla. Môžete pridať aj štipku škorice alebo vanilkové zrniečka priamo do kaše, rozvoňajú ju ešte viac.

10369723_241756496031389_3746414088122726224_n.jpg

Krupica s grankom a maslom

Tentoraz tu pre vás máme veľmi jednoduchý recept na krupicu s grankom a maslom, ktorá vás vráti do detských čias.                 Ingrediencie: 500 ml mlieko 50 g detská krupica 20 g kryštálový cukor granko a maslo podľa svojej chuti.                                         Postup:
1 . Do dostatočne veľkého hrnca nalejeme mlieko a dáme variť. Keď bude mlieko dostatočne horúce, nasypeme detskú krupicu spolu s cukrom. Za stáleho miešania varíme dovtedy, kým nám v hrnci mlieko s krupicou nezhustne. Následne hotovú krupicu nalejeme na tanier, posypeme grankom a pridáme kúsky masla. 2 - To sa rozpustí a my môžeme servírovať krupicu s grankom a maslom.

4. Žemľovka

Sladká dobrota plná ovocia s bohatou penou na vrchu poteší i zasýti každého malého maškrtníka. Využite akékoľvek ovocie, ktoré máte poruke a nebojte sa experimentovať.

Asset_3386068.jpg

Žemľovka s tvarohom a jablkami

prípravy 30 Minút varenia 40 Minút porcia 4-6 Obtiažnosť Stredna.                                                                                
Ingrediencie 20 ks biely rožok 3 ks vajcia do mlieka cca 1 l mlieko 10 PL cukor . 750 g tvaroh hrudkovitý 3 bal. vanilkový cukor 3 PL kryštálový cukor 3 ks vajcia . 4 ks jablko väčšie 2 PL kryštálový cukor 1 KL škorica 150 g maslo / 50g na vymastenie formy -100g na vrch narezať/edné.                                                                         Postup
1.Väčšiu zapekaciu misu, alebo menší plech si vymastíme maslom.
2.Rožky si narežeme na cca 0,5 cm kolieska. V mlieku si rozmiešame vajíčka a cukor.
3.Tvaroh si zmiešame s cukrom vanilkovým cukrom a vajíčkami.
4.Jablká si ošúpeme a na hrubo nastrúhame a zmiešame s cukrom a škoricou. A začneme vrstviť.
5.Tretinu množstva nakrájaných rožkov si postupne močíme do sladkého mlieka a necháme napiť tak do polosucha a vyžmýkame s citom. Naukladáme na dno pekáča, na vstvu rožkov navrstvíme vymiešany tvaroh, prikryjeme druhou vrstvou namočených rožkov , prikryjeme jablkami a nakoniec prikryjeme poslednou vrstvou namočených rožkov, ktoré sa snažíme aj pekne na ležato uložiť.
6.Na koniec môžeme celý nákyp pokvapkať mliekom ak nám zostalo, ale len s citom, aby to nebolo veľmi mokré a nakoniec poukladáme plátky masla a dáme zapiecť do rúry vyhriatej tak na 160 stupňov cca 35 - 40 min a zapekáme do hneda chrumkava.
7.Posypeme práškovým cukrom a podávame na teplo aj na studeno.
8.Dobrú chuť !

5. Ovocné knedličky

Ak majú vaše deti rady prekvapenia, pripravte im plnené ovocné knedličky. V každej guličke ich totiž bude jedno malé čakať. Aj keď sa to nemusí zdať, príprava je veľmi jednoduchá a tak do varenia môžete smelo zapojiť aj malých pomocníkov. Pripravte si cesto si z múky, mlieka a vajíčka, ušúľajte valček, nakrájajte, do každého kúska zabaľte kúsok ovocia a uvarte. Použite čerstvé alebo mrazené jahody, slivky, čerešne či čučoriedky. Po uvarení prelejte roztopeným maslom.

velky-recept25999_1354963032.jpg

Ovocné zemiakové knedlíky

7 -8 minút tepelná úprava.                                                           
Cesto: 80 dkg varené zemiaky 1 čl soľ 50 g škrobová múčka 50 g krupica 1 ks celé vajce 100 g hrubá múka.                          
Posýpka: strúhanka cukor práškový 125 g maslo ovocie: jahody čerešne.                                                                                               Postup
1
Dala som variť 8 ks zemiakov v šupke. Uvarené vychladnuté zemiaky akom ošúpala. Potom som ich nastrúhala.Na doske som vypracovala cesto za všetkých surovín:múky,vajíčka,zemiakov,soli,škrobovej múčky a detskej krupice.
2
Umyté čerešne a jahody zbavím stopiek,nechám odkvapkať.
3
Z cesta spravím dva valčeky,z ktorých si po kúsku odkrajujem,prstami trochu rozmačkám na placku,do nej vložím jahodu alebo čerešňu,spravím z cesta guľku.
4
Do hrnca dám zovrieť vodu.Do vriacej vody vkladám knedličky.Varím ich kým nevyplávaju na povrch.Je to asi 7 - 8 minút. Strúhanku na suchej panvici opražím.Potom opraženú strúhanku osladím práškovým cukrom. Uvarené knedličky vyberiem z vody.Omastím rozpusteným maslom a posypem osladenou strúhankou. A už stačí len popriať dobrú chuť.

aa0ec309.png

6. Tvarohové guľky

Guličky na akýkoľvek spôsob potešia detičky v každom veku. Tvarohové guľky nemusíte ničím plniť, sú sýte, sladké a na tanieri vyzerajú vábne. Pripravte si jednoduché tvarohové cesto, ušúľajte guľky a uvarte. Na tanieri prelejte opraženým maslom a opečenou strúhankou. Strúhanku môžete vymeniť aj za kokos, kakao, mak, orechy alebo obyčajný práškový cukor.

e-news-422-5-800-600-0-ffffff.jpg

Tvarohové guľky

4 porcie 5 minút príprava 10 minút tepelná úprava.            
Suroviny 500 g tvaroh hrudkovitý 100 - 120 g krupica 2 kusy vajičko soľ.                                                                                
Posýpka: 80 g maslo 80 g cukor strúhanka.                                     Postup
1
V mise vypracujeme pevnejšiu hmotu z tvarohu, trošku soli, vajíčok a krupice. Krupicu dávame podľa toho ako je cesto tuhé/riedke.
2
Z hotového cesta robíme guľky vo veľkosti vlašského orecha.
3
Dáme ich variť do vriacej osolenej vody.Guľky varíme asi 10 minut na miernom plameni.
4
Uvarené guľky vyberieme do misy, polejeme rozpusteným maslom, trošku osolíme a posypeme práškovým cukrom a nasucho opraženou strúhankou. Alebo posypeme škoricou alebo grankom...alebo si možme mačať do džemíku.

7. Šúľance

Vymeňte s deťmi plastelínu za zemiakové cesto a ušúľajte si spoločne chutný obed. S makom, tvarohom, orechami či len tak, s opraženou strúhankou a cukrom. Nezabudnite omastiť.

j58812.jpg

Makové šúľance

Kto by odolal? Jemné zemiakové šúľance, zasnežené cukrom s makom a preliate horúcim maslom.                                      
Príprava 15 min Úprava 20 min Porcie 4 INGREDIENCIE 700 g zemiaky 300 g polohrubá múka 2 ks väčšie vajíčko 1 štipka soľ 150 g mletý mak 50 g práškový cukor 100 g maslo.                                 POSTUP
1
Zemiaky uvaríme v šupke. Keď vychladnú, tak ich ošúpeme a pretlačíme alebo postrúhame na jemno.
2
Dáme variť veľký hrniec s jemne osolenou vodou.  
3
Na pracovnej doske spojíme zemiaky, múku, vajíčko a soľ. Vypracujeme nelepivé cesto do tvaru valca. Ten potom rozrežeme na asi 8 rovnakých častí, z ktorých ušúľame dlhé a tenké valčeky. Tie potom rozkrojíme na ďalšie časti – asi 5 až 6 menších valčekov z každého. Valčeky ešte jemne pomúčime a každý zvlášť medzi dlaňami ešte jemne vytvarujeme do šúľanca.
4
Šúľance dáme variť do vriacej vody. Kým sa uvaria roztopíme si maslo a pomletý mak premiešame s cukrom. Hotové šúľance prelejeme maslom a posypeme makovou posýpkou.

8. Palacinky

Potrebujte pripraviť rýchly obed alebo večeru? Palacinky sú ideálnou voľbou. Naplňte ich marmeládou, nutelou alebo tvarohom, rovnako dobre chutia aj so slanou náplňou, šunkou či syrom. Skúste ich upiecť aj z ľubovoľného rastlinného mlieka, objavíte nové príchute.

klasicke-palacinky-45570-677-508-nw.jpg

Klasické palacinky

Porcie 2 porcie  Obtiažnosť ľahká obtiažnosť Suroviny 125 g hladká múka 350 ml mlieko 1 vajce 1/2 vanilkový cukor štipka soli olej, kokosový olej alebo ghee na vyprážanie.                                 Postup 
1 - Každý má svoj recept a veľa ľudí robí palacinky od oka. Základ sú tri suroviny - mlieko, múka a vajce plus trochu tuku, ktorý niekto dáva aj priamo do cesta a potom panvicu nemusí potierať. 2 - V prípade sladkej verzie palaciniek ide do cesta aj cukor, ale stačí trochu - lepšie sa budú robiť a sladkú chuť si ľahko doplníte náplňou a posýpkou.
3 - Všetky suroviny zmiešame metličkou a necháme odstáť aspoň 15 minút, aby sa aktivoval lepok a aby sa palacinky netrhali. Rozohrejeme panvicu, potrieme ju tukom a naberačkou vylejeme dávku cesta.                                           4 - Ak by bolo cesto príliš husté, môžeme pridať ešte trochu mlieka. Krúživým pohybom rozlejeme a ešte doladíme roztieračom. Je to super pomôcka, neviem si ju vynachváliť.
5 - Keď povrch palacinky zmatnie, obracačom (kto vie, tak aj vyhodením do vzduchu ;) ) palacinku obrátime na druhú stranu a dopečieme. To je celé, veď to určite ovládate, ale pre istotu som zrekapitulovala.
6 - Náplň už je na každom podľa chuti, my okrem džemových máme radi aj tvaroh s trochou mlieka a vanilkovým cukrom. Nutela u nás nefičí, maximálne tak nejaká zdravšia verzia z orechového masla.
7 - Z tejto dávky vám vyjde cca 8 kusov.

9. Lievance

Pripravte si hustejšie palacinkové cesto s troškou droždia alebo s tvarohom a upečte deťom chutné lievance na raňajky, obed či desiatu. Polejte džemom alebo javorovým sirupom a ozdobte ovocím.

e-news-374-5-800-600-0-ffffff.jpg

Najlepšie jednoduché lievance

30 porcií 30 minút príprava Suroviny 200 g múka hladká 50 g cukor kryštálový 2 ks vajce 250 ml mlieko 2 PL olej 1 bal. prášok kypriaci do pečiva 1 bal. cukor vanilkový štipka soľ Na potretie panvice: olej.                                                                                  Postup
1
Hladkú múku preosejeme. Pridáme polovicu kryštáloveho cukru, vanilkový cukor, prášok do pečiva, štipku soli a premiešame túto suchú zmes.
2
Následne do nej pridáme 2 lyžice oleja, mlieko a žĺtky z 2 vajec. Mixérom vymiešame.
3
Z bielkov a zvyšnej polovice cukru vyšľaháme sneh. Opatrne ho metličkou alebo varechou vmiešame do cesta, cesto bude nadýchané. Necháme odpočívať 10 minút.
4
Lievance opekáme na panvici, ktorú si na začiatok potrieme olejom. Pečieme na miernom ohni, aby sa nepripiekli. Keď sa na vrchu začnú tvoriť bublinky, je čas ich otočiť.
5
Napokon lievance môžeme servírovať. Je milión spôsobov, ako ich môžeme ozdobiť. Či už si vyberiete džem, Nutellu, orieškový krém alebo tvaroh je na vás.

10. Špagety

Kto by im odolal, všakže? Pripravte ich narýchlo s kečupom a posypané syrom alebo zvoľte zdravší variant a urobte deťom famóznu domácu omáčku z pravého paradajkového pretlaku, cibule a cesnaku. Pridajte oregano a bazalku, cherry paradajky, opečené hydinové mäsko a strúhaný parmezán. Rovnako vďačnou voľbou budú aj akékoľvek iné cestoviny, ideálne viacfarebné alebo veselých tvarov.

984faa5a-f193-42e1-a527-a6607755fe7f.jpg

Stará dobrá klasika, ktorá neomrzí. Pripravte si vynikajúce bolonské špagety

Kedy ste si toto úžasné jedlo dopriali naposledy?      Potrebujeme: špagety 1 ks cibuľa 2 ks cesnakové strúčiky 2 ks mrkva 1 ks petržlen 4 PL olivový olej 500 g mleté mäso 500 g paradajka podľa chuti tymian podľa chuti bazalka trochu soli trochu mletého čierneho korenia podľa chuti nastrúhaný parmezán.                    Postup:
1 - Mrkvu a petržlen nakrájame na kocky. Potom nasekáme cibuľu a cesnak na drobno a spolu so zeleninou podusíme na oleji.             2 - Po niekoľkých minútach ku zelenine pridáme mäso a začneme oprážať. Olúpeme paradajky, taktiež ich nadrobno nakrájame a pridáme k mäsu.                                                                          
3 - Všetko ochutíme bylinkami a korením a pod zavretou pokrie  vkou necháme dusiť približne 30 minút. Špagety varíme vo vriacej vode približne 7-10 minút (záleží od značky).                    
4 - Na špagety nalejeme omáčku a posypeme syrom.          
Dobrú chuť!

bc62b096.png

11. Pizza

Aj keď pizza pôsobí na prvý pohľad ako nezdravé jedlo, nemusí to tak automaticky byť. Neobjednávajte si ju z reštaurácie, upečte si ju priamo doma. Použite ingrediencie podľa vlastnej fantázie a chuti, namiesto slaninky naukladajte na cesto detskú šunku, posypte kukuricou a syrom a nezabudnite na hromadu zeleniny. Ak sa vám nechce piecť, rýchly variant si pripravíte s plackou torilla. Vyskúšajte tiež "pizza omeletu" - vyšľahajte vajíčka vidličkou, osoľte, pridajte rukolu, paradajky, kukuricu a šampiňóny a opečte z oboch strán na panvici.

35620e79-39a1-4dc2-8760-646d8b1c0f2f.jpg

Pizza! Najlepšie cesto, ktoré máte hotové za 10 minút

Už nikdy nekúpite mrazenú pizzu! Toto cesto chutí fantasticky a je skutočne jednoduché na prípravu.                            
Potrebujeme: 3 šálky hladkej múky; 1 sáčok sušeného droždia; ½ lyžičky soli; 1 pohár teplej vody; 2 lyžice olivového oleja.               Postup:
1 - Zmiešame 1 šálku múky s vodou a droždím. Za stáleho miešania pridávame zvyšnú múku, soľ a olivový olej. Cesto musí byť mäkké a pružné.
2 - Nakoľko je v ceste 3x viac droždia ako sa zvyčajne do cesta dáva, je nutné s ním ihneď pracovať. Rozvaľkáme ho na plech, pridáme suroviny a môžeme piecť.
3 - Pečieme na 230 °C zhruba 10 minút.
Prajeme dobrú chuť! 

12. Hranolky

Ošúpte zemiaky a nakrájajte ich na hranolčeky, vysypte na plech, pridajte lyžicu oleja, soľ a bylinky a upečte ich jednoducho v rúre. Získate tak zdravší variant klasických vysmážaných hranoliek. Vyskúšajte aj hranolčeky z iných druhov zeleniny. Vynikajúce sú batatové, tekvicové, zelerové či mrkvové. Namiesto kečupu a majonézy zvoľte doma pripravenú omáčku alebo dip - vyskúšajte avokádový, paradajkový, jogurtový či cesnakový.

2c20c0bc-5cc7-4c66-a226-cf49c0439f65.jpg

Ako spraviť skvelé hranolky bez vyprážania

Všetci ich máme radi. Už len ich skvelá vôňa Vám spraví na ne chuť.                                                                                                   1 - Vyberte správny druh zemiakov. Ideálne typ C. Skvelé sú z domácich zemiakov, nie však čerstvých.
2 - Mali by byť približne rovnaké. Ak chcete dosiahnuť dokonalý efekt, nakrájajte ich na dĺžku 5 - 7 cm.
3 - Nechajte ich asi 20 minút stáť v studenej vode. Zbavíte ich škrobu. Osušte ich a premiešajte v miske s olejom. Ideálny je arašidový. Ak nemáte, použite akýkoľvek. Skvelé sú aj s olivovým.
4 - Rozložte hranolky rovnomerne na plech a dajte piecť do rúry na 200° C. Dôležité je, aby tvorili iba jednu vrstvu. Po 15 minútach ich vyberte a pootáčajte. O ďalších 15 minút môžete vybrať a servírovať. Soľte až nakoniec.
5 - K hranolkám patria zaujímavé omáčky. Popustite uzdu kreativite a nebojte sa experimentovať.

13. Halušky

Nastúhajte najemno zemiak, pridajte trocha múky a uvarte chutné klasické halušky. Ak máte málo času, zemiak môžete vynechať a jednoducho zmiešať iba múku a vodu, prípadne vajíčko.Dochuťte podľa fantázie - bryndzové, tvarohové, kapustové, so smotanou, slaninkou, cibuľkou, či ako príloha k mäsu, všetky chutia skvelo. Chutným a zdravým tipom sú tiež špenátové halušky, ktoré môžete servírovať so smotanou, syrovou omáčkou alebo opäť ako prílohu.

halusky-2-of-4.jpg

Bryndzové halušky

6 porcií 90 minút nízka náročnosť.                              
INGREDIENCIE 1 kg zemiaky 250 g polohrubá múka 1 PL soľ 250 g bryndza 1 téglik kyslá smotana 500 g oravská slanina.               POSTUP
1.
Budeme potrebovať kilo zemiakov, štvrť kila polohrubej múky, štvrť kila bryndze, pol kila prerastenej slaniny, téglik kyslej smotany a soľ.
2.
Očistíme zemiaky.
3.
Nastrúhame na jemno. Keď nechceme strapačky, zemiaky nastrúhame strúhadlom na pyré.
4.
Pridáme štvrť kila polohrubej múky, lyžicu soli a riadne premiešame. Ak sú zemiaky suché, pridáme trochu vody.
5.
Sitkom na halušky alebo priamo z lopárika ich nahádžeme do hrnca s vriacou osolenou vodou.

14. Rezance

Aj vy milujete makový úsmev vašich malých šidielok? Makové rezance sú pre ne tou pravou voľbou. Jednoducho uvarte slíže z obchodu, pridajte mletý mak s cukrom, prelejte jemne opraženým maslom a premiešajte. Rovnakým spôsobom pripravíte aj rezance orechové, tvarohové, lekvárové i kakaové.

Domáce rezance s makom

nízka náročnosť.                                                                                 INGREDIENCIE 300 g polohrubá múka 150 ml voda trochu soľ 120 g mletý mak podľa chuti práškový cukor podľa chuti maslo.           POSTUP
1.
Múku preosejeme a premiešame so štipkou soli. Pomaly prilievame vodu a miešame. Vypracujeme vláčne cesto, vyformujeme do bochníka a necháme odležať približne 15 minút.
2.
Cesto rozvaľkáme a pokrájame na pásy a potom na širšie rezance. Po nakrájaní rezance dáme variť do osolenej vody. Po uvarení scedíme a necháme odkvapkať.
3.
Na tanieri rezance posypeme makom premiešaným s cukrom a pokvapkáme rozpusteným maslom.

15. Rezeň

Obaľte v trojobale morčacie či kuracie prsia a vypražte na masti. Čerstvým rezníkom nepohrdne ani najmenší maškrtník. Nezabudnite na maslovú zemiakovú kašu a kyslú uhorku k tomu.

9380-4813-226735936-368666688012116-7534933071927213035-n.jpg

Vyprážané kuracie prsia so zemiakovou kašou

INGREDIENCIE                                                                                       
50dkg kuracích pŕs soľ paprika múka 3 ks vajcia strúhanka olej (na vyprážanie) 2 kg zemiaky voda 10 dkg čajové maslo 2 dl mlieko.                                                                              PRÍPRAVA
1 - Kuracie prsia nakrájame na plátky, osolíme, okoreníme a necháme 10 minút odstáť. Plátky sa potom obalia,                                                                                        2 - Najskôr stočia do múky a potom do vajíčok a strúhanky rozšľahaných so soľou. Obalené plátky sa vyprážajú v horúcom oleji.
3 - Zemiaky ošúpeme a uvaríme v osolenej vode do mäkka. Uvarené zemiaky rozdrvíme, potom pridáme rozpustené maslo, zohriate mlieko a miešame do peny.                                 
4 - Podávame so zelenou paprikou a plátkami červenej cibule alebo kyslou uhorkou.

f36b80ba04424afb3afae780058a6d97.jpg
cd5619ce.png

16. Hamburger

Milujú vaše deti hamburgery? Nie je nič jednoduchšie ako pripraviť im doma zdravú náhradu rýchleho občerstvenia. Upečte plátok kuracieho mäsa alebo placku z ochuteného mletého mäsa a uložte ho do žemle spolu so šalátom, vajíčkom, syrom a hromadou zeleniny. Jednoduchý dressing pripravíte z jogurtu a cesnaku.

maxresdefault.jpg

Ako správne pripraviť domáci hamburger

30 min. 6 porcií. Suroviny Na hamburger: 500 g mletého hovädzieho mäsa (9 % tuku) čili paprička 1 ČL mletej červenej papriky 1 ČL rasce 1 ČL oregana 1 ČL sušenej bazalky 2 ČL paradajkového pretlaku 1 PL dijonskej horčice 1 PL worčestrovej omáčky soľ mleté čierne korenie červená cibuľa paradajky (mäsité) ľadový šalát (alebo lollo rosso) majonéza.                           Popis
TIP: Najlepší čas na okorenenie domácich hamburgerov je pár minút po tom, ako ich položíte na gril alebo rošt. Soľ začína pôsobiť na mäso, hneď ako s ním príde do styku – rozpúšťa bielkoviny, odčerpáva vlhkosť, čo nepriaznivo ovplyvňuje štruktúru vašich mäsových placiek.
Postup
1
Vo veľkej mise rukou dôkladne premiešame všetky suroviny na burgery.
2
Zo zmesi vytvarujeme šesť plochých bochníkov, prikryjeme ich mikroténovou fóliou a necháme aspoň hodinu odpočívať v chladničke.
3
Pripravíme gril na priame grilovanie. Burgery grilujeme 3 – 5 minút z každej strany.
4
Žemle rozkrojíme a z vnútornej strany ich tiež zohrejeme na grile, bude im stačiť minútka.
5
Podávame obložené svojimi obľúbenými ingredienciami.
                                                                                                           
Viete, že...?
Predchodcom hamburgera bol tatársky biftek – na kúsky naškrabané alebo namleté surové mäso zmiešané s korením, cibuľou a vajcom. Neskôr niekomu napadlo túto mäsovú hmotu opiecť a karbonátka bola na svete.

Už v roku 1885 pätnásťročný chlapec Nagreem Seymour predával na miestnom jarmoku v americkom štáte Wisconsin mäsové gule z vozíka ťahaného volom. Časom si vraj uvedomil, že jedenie mäsových gúľ na vychádzke nie je ľahké, a tak masovú guľu sploštil a položil medzi dva kusy chleba.

17. Pirohy

Mamičkiným plneným pirohom odolá len málokto. Deťom pripravte sladké plnky, ideálna je tvarohová či lekvárová. Nezabudnite na masielko.

Pirohy plnené slivkovým lekvárom

1 h 0 m 10 porcii. INGREDIENCIE:500 g zemiakov 10 g Zlatého klasu štipka soli  2 vajíčka 300 g polohrubej múky 300 g slivkového lekváru 100 g roztopeného masla  50 g mletého maku  30 g práškového cukru.                                                   POTREBUJEME strúhadlo valček formu na pirohy sitko.               POSTUP:                                                                                      
1 - Prípravu cesta začneme deň vopred. Zemiaky uvaríme v šupke a necháme vychladnúť najprv pri izbovej teplote a potom v chladničke. Na druhý deň zemiaky ošúpeme a nastrúhame najemno. Pridáme Zlatý klas, štipku soli a vajíčka. Približne 200 g múky postupne zapracujeme do cesta.
2 - S cestom pracujeme rýchlo, keď príliš dlho stojí, zemiaky začnú púšťať vodu. Zvyšnou múkou posypeme pracovnú dosku a zapracujeme ju do cesta. Množstvo múky závisí od typu zemiakov. Cesto je lepšie, keď je v ňom menej múky. Cesto rozvaľkáme na hrúbku asi 2 mm a vykrajujeme z neho pomocou formy kolieska. Každý naplníme 1 lyžičkou lekváru. Okraje cesta navlhčíme a formu uzavrieme.
3 - Ak nemáme formu na pirohy, kolieska s navlhčenými okrajmi preložíme na polovicu a dôkladne uzavrieme najprv prstami a potom vidličkou. Pirohy varíme vo vriacej osolenej vode približne 8 minút.
4 - Servírovanie
Na tanier naservírujeme porciu pirohov, polejeme roztopeným maslom, posypeme mletým makom a práškovým cukrom.

18. Puding

Ak má vaša ratolesť chuť na dezert, ktorý zasýti, uvarte mu puding. V ponuke je množstvo druhov a príchutí. Skúste vymeniť klasické mlieko za rastlinné, určite neoľutujete. Puding môžete kombinovať s čerstvým, mrazeným či zaváraným ovocím, poliať ho marmeládou, topingom, posypať cukrom alebo kakaom. Nezabudnite na šľahačku.

pudingi-pizzaexpres.jpg

Domáci čokoládový puding

Čo by vašich najmenších potešilo viac než lahodný a sladký puding?                                                                                        Budete potrebovať: 20 g masla 60 g práškového cukru 2 vajcia 50 g čokolády 50 g mandlí 50 g keksov 1/2 balíčka vanilkového cukru 1 dl mlieka.                                                                                  Postup:
1 - Maslo vymiešajte s polovicou cukru, žĺtkami a vanilkovým cukrom.                                                                                        
2 - Pridajte mlieko, tuhý sneh ušľahaný z bielkov a druhej polovice cukru, postrúhané obielené mandle, keks a čokoládu a zľahka premiešajte.                                                                         3 - Masu dajte do vymastených a strúhankou vysypaných šálok.   4 - Vložte ich do hrnca s vodou (vody má byť asi do 1/3 šálok), prikryte a pomaly varte asi 10 minút.                                             5 - Uvarený puding vyklopte na tanieriky.

19. Langoše

Zabudnite na zmrazený fast food na kúpalisku a upečte si voňavú lahôdku doma. Príprava cesta je úplne jednoduchá a nezaberie vám veľa času. Nemusíte ho ani vaľkať, odtrhnite si kúsok cesta, roztiahnite ho v rukách a upečte na panvici. Namiesto klasického oleja použite zdravší kokosový alebo bravčovú masť. Vrch polejte kečupom, kyslou smotanou alebo tatárskou omáčkou a posypte strúhaným syrom.

e-news-791-5-800-600-0-ffffff.jpg

Najlepšie domáce langoše

14 porcií 100 minút príprava.                                                  
Suroviny 1 kg múka hladká 40 g droždie 500 ml mlieko 2 ČL cukor kryštálový 1 ČL soľ 1 ks vajce 200 g smotana kyslá (na smaženie) olej.                                                                            
Navrch: cesnak syr smotana kyslá soľ.                                             Postup
1
Do 200 ml vlažného mlieka dáme 2 ČL cukru a rozdrobíme droždie. Necháme pekne nakvasiť. Mlieko nesmie byť horúce, lebo zabijete kvasinky, treba, aby bolo vlažné!
2
Do misky nasypeme múku, pridáme vajce, soľ, zvyšok mlieka a kyslú smotanu.
3
Keď droždie nakvasí, tak ho vlejeme do misy k múke s ostatnými ingredienciami.
4
Dobre premiešame a vypracujeme cesto, ktoré necháme nakysnúť cca 1 hodinku.
5
Potom vykysnuté cesto rozdelíme na menšie bochníky, tie necháme znova kysnúť cca 20 minút (to záleží od teploty akú máte doma, je to individuálne, niekedy môžu kysnúť dlhšie).
6
Keď bochníky nakysnú, tak ich rozvaľkáme na doske. Ja ich rozťahujem v rukách, vtedy tam vzniknú také okraje na langošoch, ale dá sa to aj rozvaľkať, je to na vás.
7
Dáme si rozpáliť olej do hlbšej nádoby (wok alebo niečo podobné), lebo langoše by mali plávať na oleji. Pečú sa veľmi krátko z oboch strán (keď je olej dobre rozpálený).
8
Cesnakovú plnku si pripravíme jednoducho. Do misky roztlačíme cesnak, dobre osolíme a pridáme trocha vody. Rozmiešame, vznikne z toho taká pasta. Tú potom natierame na hotové langoše. Ochutíme každý podľa seba, ja mám rád smotanu a syr.
9
Prajem dobrú chuť.

20. Vyprážaný syr

Nezjedia vaše deti syr na chlebíku? Pripravte im ho v obľúbenej forme. Vyskúšajte aj syrové tyčinky alebo guličky na spôsob fašírky - nastrúhajte nahrubo syr, pridajte vajíčko a troška múky, z cesta urobte guličky a obaľte v strúhanke. Vypražte na masti. Prebytočný tuk odsajte do papierového obrúska. Podávajte s pečenými zeleninovými hranolkami. 

4262228-269e5d.jpg

Vyprážaný syr

Nuž tot jedlo v takejto a aj inej podobe má každý z nás rád.Je to rýchle hotové a chutné.Lúbime toto jedlo.                                       4 porcie 20 minút príprava 20 minút tepelná úprava.                     Suroviny 200 g syr eidam 300 g zemiaky 1 hrnček strúhanka 1 ks vajce 100 ml (alebo kysla smotana ) tatarská omáčka 1 lyžica maslo.                                                                                        Postup
1 - Zemiaky očistím, pokrájam na malé kocky a v osolenej vode uvarím. Uvarené zemiaky popučím a polejem maslom.Syr nakrájam na obdlžniky.Najprv ponorím do rozšlahaného vajca, potom do strúhanky a celý proces obalovania opakujem 2X. Dám do horúceho oleja a vypražím.                                                        2 - Na tanier naložím zemiaky a pridám vypražený syr.Podávam s tatarskou omáčkou. 

+   Paradajková polievka

thumbnail_1280_720_paradajkova_polievka-1600100437.jpg

Chutná rajčinová polievka, zmizne okamžite. RECEPT aj pre deti

Chutná rajčinová polievka, zmizne okamžite. recept aj pre deti. Recept pri ktorom máte istotu, že do večera po nej neostane ani stopy. Vyskúšajte rajčinovú od žien v meste.                                   Aké je najobľúbenejšie jedlo tvojho dieťaťa?

„Keď boli maličké, nemali sme s jedlom vôbec problémy. Zjedli všetko, čo som im naložila na tanier. V poslednom čase začali trochu vymýšľať, hlavne mladšia. No, ak navarím hrniec rajčinovej polievky, mám istotu, že do večera po nej neostane ani stopy.“                                                                                               Ingrediencie 700 g rajčinového pretlaku olivový olej 4 strúčiky cesnaku (komu sa zdá veľa, môže dať menej) voda soľ cukor bazalka (lepšia je čerstvá, ale keď nemáte, môže byť aj sušená) 4 klinčeky čierne korenie (keď boli deti menšie, korenie som vynechávala, teraz dávam štipku) za hrsť cestovín (napr. písmenká) tvrdý syr na strúhanie.                                                   POSTUP
1 - Roztlačíme cesnak a do zlatista ho opražíme na olivovom oleji.                                                                                            
2 - Prilejeme rajčinový pretlak a vodu podľa potreby. Osolíme, pridáme cukor, koreniny a privedieme do varu.
3 - Povaríme asi 10 minút a vsypeme cestoviny. Keď sú mäkké, polievka je hotová. Na tanieri ju ešte posypeme strúhaným syrom.
Rajčinová polievka - tip
Ak na opražený cesnak pridáte tuniaka, prípadne varené kurča, ktoré vám zostalo z mäsového vývaru a nikto ho nechce zjesť, máte výbornú omáčku na špagety. V tom prípade však nepridávajte vodu a cestoviny samozrejme varte osobitne. Inak je postup rovnaký.
Dobrú chuť

5fac0f34eec4a532027543.jpg
194566ac.jpg
bottom of page