top of page


Nádherné kvety,patria pre nás všetkých.
Ľalia
Druhy ľalií a histórie kvetov
Symbolika
Ľalia je po celom svete známa predovšetkým ako symbol čistoty, no je tiež symbolom rytierstva a skautingu.
Pre Grékov bola ľalia symbolom materstva a plodnosti.
Mnohí si jej význam spájajú s Bibliou, kde symbolizuje čistotu a pre kresťanov sa spája s pannou Máriou a inými sväticami.Symbol ľalie je anjouovským (francúzskym) symbolom, a to zároveň bola aj vlajka „križiackych rytierov“, templári vznikli (a aj zanikli) práve vo Francúzsku.
Ľalia kedysi na starých mapách ukazovala správnu cestu, používali ju šľachtické rody.Tri lupene znázorňujú 3 body skautského sľubu. Páska svornosti spája lupene, a znázorňuje spolupatričnosť všetkých skautov. Strelka ukazuje správny smer. Hviezdy, ktoré sú po okraji symbolizujú 5 a 5 bodov skautského sľubu. Bielu ľaliu obopína povraz, ukončený ambulančným uzlom ktorý symbolicky spája celý svet. Uzol nie je zatiahnutý, lebo dvere do sveta skautingu sú stále otvorené pre všetkých.
![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Ľalia je ideálnou kvetinou pre výnimočnú príležitosť. Vo svojich kvetoch a vôni odráža čistotu citov, nevinnosť a bezmedznú lásku. Jej krásu obdivovali už egyptskí faraóni, a práve ľaliami zdobili nevesty starí Gréci i Rimania.
Pre Grékov bola ľalia symbolom materstva a plodnosti. Zasvätili ju bohyni Hére, manželke boha Dia a ochrankyni manželstva a materstva. Mnohí si však jej význam spájajú s Bibliou, kde symbolizuje čistotu a pre kresťanov sa spája s pannou Máriou a inými sväticami.
Vo Francúzsku sa ľalia stala kráľovskou kvetinou, nachádza sa v erbe rodu Anjouovcov a ľaliou nepohrdla ani Johanka z Arku.
Aké asociácie máte, keď spomínate slovo „ľalia“? S najväčšou pravdepodobnosťou sa v mojej pamäti objaví obrázok snehobielej elegantnej kvetiny s jemnou vôňou alebo krásneho ženského mena. Možno si budú legrace ľudia pamätať na žiarivo žltý peľ na nose a tenká, živá povaha je predmetom románov Alexandra Dumasa a romantického Francúzska, ktorého symbolom bola majestátna biela ľalia.
Mnoho legiend a mýtov je nahromadené na tejto rafinovanej a hrdinej kvetine. Obraz lilie, ocenený svojou jemnou krásou, bol široko používaný v dekoratívnom umení staroveku, ako aj v stredovekej mystickej literatúre a umenia. V starovekom Grécku bola biela ľalia považovaná za kvet bohyne Héry, ktorá vznikla z kvapiek jej mlieka. Rimania uctievali bielu ľaliu ako kvet Juno a symbol nádeje.
V kresťanskom náboženstve symbolizuje snehovobiela ľalie čistotu a čistotu, takže sa táto rastlina tradične nachádza v malebných obrazoch vedľa Panny Márie a ďalších nepoškvrnených svätých. Od renesancie je vetva ľalií nevyhnutným prvkom na scéne Zvestovania. Na plátnách Da Vinciho, Botticelliho, Rossettiho, Caravaggia, Lottiho a ďalších veľkých umelcov vidíme bielu ľalú. K šíreniu tohto druhu v európskych krajinách prispelo kresťanstvo, pretože prítomnosť takého konvalinka bola povinná pre stredoveké kláštorné záhrady. Cez Veľkú Britániu a Holandsko prišla do krajín Ameriky snehobiela ľalia.
Ide o vytrvalé podzemné byliny, s cibuľami, ktoré sú často zložené z jednotlivých šupín. Sú to jednodomé rastliny s obojpohlavnými kvetmi.
Listy sú striedavé alebo v praslenoch (3-20 četných), sú prisadnuté alebo skoro prisadnuté. Čepele listov sú celokrajné, väčšinou čiarkovité, kopijovité, eliptické alebo vajcovité, žilnatina je súbežná. V pazuchách listov sa u niektorých druhov nachádzajú pacibuľky, ktoré slúžia k vegetatívnemu rozmnožovaniu.
Kvety sú obojpohlavné, sú v súkvetiach, spravidla v strapcoch, niekedy je kvet iba jednotlivý. Sú nápadné, rôznych farieb, z pravidla biele, žlté, ružové, oranžové alebo červené, bývajú aj viacfarebné či škvrnité, môže byť bez vône, ale aj so silnou arómou.
Okvetie sa skladá z 6 okvetných listov v 2 praslenoch (3+3), ktoré sú voľné.
Tyčiniek je 6 (3+3). Gyneceum je zložené z 3 plodlistov, je synkarpné, blizna je trojlaločná, semenník je svrchný.
Plodom je tobolka.
Výška rastlín sa pohybuje medzi 35 centimetrov až do 2 metrov.
Magnet-3pagen.sk

Ako viete, malíri boli dobre orientovaní v európskom a východnom smere sakrálneho a sekulárneho umenia, niektorí umelci študovali v Taliansku alebo Nemecku. Odvtedy tradícia priniesla obraz bielej ľalie vedľa Matky Božiej. Zdá sa však, že samotná rastlina sa nedostala do očí maliarov, teda na ikony, ktoré namaľovali čokoľvek, ale nie ľalie. Najčastejšie to bola bežná vetva s bielymi kvetmi.
Lily od staroveku známy človeku. Preto sa stredomorské druhy snehovo bielej ľaliny kultivovali ako ornamentálne, liečivé a esenciálne oleje od čias starovekého Egypta a Asýrska, teda viac ako 3 tisíce rokov. S rovnakým účelom sa pestoval v starovekom Grécku, Byzancii a Ríme.
Biela ľalia sa niekedy nazýva liečivá ľalia kvôli prítomnosti éterických olejov, ktoré sa používajú v homeopatii, av obmedzenom množstve - vo voňavkách. Okrem toho žiarovky obsahujú sliznice, vitamíny a cukor, majú diuretický, zvláčňujúci a analgetický účinok.
Od 15. storočia ostatné druhy európskych ľalií a ich záhrada tvoria postupne nadväzujúce záhrady a kvetinové záhrady. Po prvé, to je skôr nenáročná oranžová ľalia a podobne ako to lukivitsennaya ľalia, rovnako ako veľmi stabilný ľalie marstripe. Obraz týchto kvetín sa nachádza v obrazoch umelcov tej doby, ale oveľa menej často snehovo biela ľalia.
V krajinách východnej Ázie sú miestne druhy ľalie vysoko hodnotené a pestované od XNUMX. storočia alebo ešte skôr. V týchto častiach sa ľalia, ktoré sú kopijovité alebo tigrie, zlaté, Henry, hnedé, stále používajú ako rastlinné a liečivé rastliny, a ako okrasné ľalie japonský, krásny, dlho kvitnúci a červenkastý Sibíran zhromažďoval miestne druhy cibúľ na potravinové a liečivé účely.
Lily Číny, Japonska a ázijskej časti Ruska sa začali objavovať v európskych záhradách, predovšetkým v Anglicku a Belgicku, na konci 18. storočia. Už viac ako sto rokov sa sem priniesli druhy 30. Mnohí z nich (Henry lily, tiger, krásny, zlatý, trpaslík, Willmott) sú stále pestované alebo používané pri hybridizácii na výrobu najlepších odrôd.

Po objavení Ameriky sa Európania stretli so zaujímavými a bezprecedentnými ľaliami. Tieto nezvyčajné druhy (leopardské ľalie, kanadské, nádherné) padali do záhrad v ich vlasti a vyvážali do Európy, najmä do Anglicka, Francúzska a Nemecka. Niektoré z nich sa zachovali v záhradnej kultúre v nezmenenej podobe.
Bohužiaľ musíme pripustiť, že prinesené ľalie, najmä tie najexotickejšie a dekoratívne, sa ukázali byť dosť rozmarné a boli infikované vírusmi. Preto v 80. rokoch XIX. Storočia záujem o ne výrazne poklesol. Objav a hromadná distribúcia v Európe a Amerike na začiatku XNUMX. storočia úplne nových čínskych druhov s veľkými bielymi kvetmi - Kráľovské a Sargentové ľaliektoré sa vyznačovali značnou stabilitou, oživil záujem o ľalie a dal nový impulz výberu.
Po dlhú dobu dominovala dlho kvitnutá ľalia a tchajwanská ľalia v kvetinárstve s bielymi kvetmi, rovnako ako pestré formy lilie, krásne a zlaté farby. Začiatkom aktívnej práce na hybridizácii v prvej polovici 20. storočia sa druhy ľalií postupne nahrádzajú odrodami, ktoré vznikli na ich základe.
Amatérskych pestovateľov ľalií a profesionálov v mnohých krajinách sa zjednocujú v špecializovaných spoločnostiach za účelom výmeny informácií a výsadby, ako aj za registráciu a zostavovanie zoznamov kultivovaných ľalií. 49 lilie-milujúci spoločnosti v krajinách 13 sú teraz registrované vo svete. Najznámejším je Lily výbor Kráľovskej záhradníckej spoločnosti vo Veľkej Británii, ktorý uverejňuje najkomplexnejší zoznam registrovaných odrôd. V ZSSR vznikla organizácia All-Union of Lily Lovers (OOF) v spoločnosti 1989.
V mnohých krajinách sveta je ľalie a zostáva konštantným atribútom záhradníckej kultúry a je široko využívaná pri krajinárskej práci. Druhy ľalií sa odporúčajú pre takzvané „divoké záhrady“, ktoré napodobňujú rohy divočiny.

Nie je známe nič viac ako 100 druhov ľalií, ale spolu s ich odrodami a dekoratívnymi formami dosahuje takmer 1300. Napríklad, Lily zlaté Existuje 120 záhradných foriem. Všetky z nich sú cenným zdrojom génov a používajú sa na produkciu nových odrôd. Vďaka svojim vysokým dekoratívnym vlastnostiam niektoré formy zdobia záhrady a parky. „Savages“ vyzerajú obzvlášť dobre v upravených záhradách.
Pestuje sa od dávnych čias Biela ľalia (L. candidum), iné názvy sú snehovo biele, mliečne biele, biele a dokonca aj liečivé ľalie. Má 5-20 čisto bielych, nasmerovaných do strán, kvety v tvare lievika s priemerom 5 - 7 cm. Vôňa je príjemná. Výška rastliny 90 - 110 cm. Pochádza zo Stredného východu. Toto je jediný druh so stredomorským vývojom. Kvitne začiatkom júna.
Kráľovská ľalia (L. regale), tiež známy ako Lilia regale, kráľovský, čínsky, tibetský. Je to najmladšia zo záhradných ľalií, objavená pred 100 rokmi v odľahlých oblastiach Číny medzi kameňmi na strmých horských svahoch. Kvety sú biele, majú žltý hltan a vonku hnedastrofialovú farbu. Pri kvetení 3 - 9 kvetov smerujúcich do strán a nadol je priemer 9 - 12 cm s dĺžkou trubice až 15 cm. Stonka je silná, rovná, výška 90 - 120 cm.
