top of page


Nádherné kvety,patria pre nás všetkých.
10 faktov z histórie rúžu
10 zaujímavých faktov z histórie rúžu, o ktorých ste nevedeli
Možno sa na prvý pohľad zdá, že rúže dnes už v značnej miere vytlačili lesky na pery, no skutočnosť ostáva skôr taká, že rúže sú viac obľúbené u žien a lesky u mladších dievčat. Farbenie pier však ostáva obľúbené možno dlhšie, ako by ste si mysleli. O jeho pôvode, používaní a dlhých rokoch odsudzovania sa dozviete v pokračovaní článku.
1 - Prvé rúže s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli ešte 5 000 rokov nazad v mezopotámskom mestskom štáte Ur. Na ich výrobu sa používali polodrahokamy - okrem pier sa rozdrvené používali aj na okolie očí.
2 - Kleopatra (69 pnl. - 30 pnl.) bola tiež známou nositeľkou rúžov. Jej rúž pozostával z vysušených a roztlačených karmínovo-červených chrobákov. Prášok sa zmiešal so základom, ktorý tvorili rozdrvené mravčie vajíčka. (Určite to bola chutná "nátierka".)
3 - Počas stredoveku bolo používanie rúžu v Európe prevažne zakázané cirkvou, pretože sa považoval za "stelesnenie satana".
4 - Ich popularita opäť vzrástla až v 16. storočí v Anglicku, kedy ho sama kráľovná Elizabeta I počas svojej vlády (1558 - 1603) používala v sýtočervenom odtieni spolu s bielym púdrom na tvár. Jeho zloženie tvoril včelí vosk a farbivá z lesných plodov.
5 - V roku 1770 bol v Anglicku do praxe uvedený zákon, v ktorom sa hovorilo, že ženy, ktoré pred sobášom nosili kozmetiku vrátane rúžu, by mali mať anulovaný sobáš - rúž slúžil totiž ako súčasť zvádzania, ktoré mohli praktizovať len čarodejnice. Keď sa na trón dostala kráľovná Viktória v roku 1837, zakázala rúž úplne - znovu sa tak stal len časťou skrášľovania tvárí prostitútok.
![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
6 - Jednou z prvých firiem, ktoré začali vyrábať rúže ako súčasť svojho radu kozmetiky, bola značka Guerlain.
7 - Prvou ženou a herečkou, ktorá začala nosiť rúže aj mimo filmového plátna, bola Sarah Bernhardt(1844 - 1923). Rada si ho tiež nanášala na verejnosti, čo bolo považované do konca 19. storočia za nezvyčajné a provokatívne.
8 - Prvým nestierateľným rúžom bol Rouge Baiser vyrobený chemikom Paulom Baudecrouxom. Jeho zloženie bolo najskôr také silné, že museli rúž stiahnuť z obchodov, lebo sa nedal zotrieť. Dodnes sú vraj rúže tejto značky také silné, že je problém ich dať celkom dolu aj použitím dobrého odličovača.
9 - Po druhej svetovej vone sa rúž stal cennou súčasťou kozmetiky, pretože chýbali zdroje, z ktorých sa vyrábal. Avšak po tom, čo značka Revlon ako prvá uviedla reklamy "Fire & Ice", rúž sa stal nutnosťou. V roku 1958 Max Factor vyhlásil, že žena, ktorá v spoločnosti nenosí rúž, sa cíti ako vyzlečená. A vyzlečená byť nechcela ani jedna - rúž sa stal mainstreamom.
10 - Čo sa nezvyčajných farieb týka: čierny rúž bol používaný začiatkom 20. storočia najmä pri natáčaní čierno-bielych filmov, kedy mali pery herečiek vyniknúť. Farba sa stala populárna znovu v 80. rokoch a pri goticky ladenej subkultúre; niekoľko sezón dozadu značka Yves Saint Laurent priniesla čierny lesk na pery, ktorý bol tiež veľmi populárny. Presný opak, teda bielu farbu, si ženy na pery nanášali počas 60. rokov. Farba sa stala symbolom nezávislosti a trendom pop-rockových kapiel.
ČO SYMBOLIZUJÚ KVETY RUŽA AKO VYZNANIE
Kytica kvetov je hádam najuniverzálnejší dar, ktorý poteší každého. Bez ohľadu na vek, pohlavie alebo národnosť - kvet dokáže povedať všetko. Lenže, ak človek nevie nič o najzákladnejších pravidlách, dar môže pošepnúť tiež - pozor, neokrôchanec...
Ďalším spoľahlivým kompasom ako obísť trapasy je: darujte ľuďom, ktorých poznáte, ich obľúbené kvetiny. Kytice vždy odovzdávajte bez celofánu a obalu, výnimkou je iba priehľadná krabička, ak je v nej kvet esteticky naaranžovaný priamo z kvetinárstva. Kvety odovzdávame ľavou rukou, aby sme mohli pravicou jemne potriasť obdarovanej osobe.
