top of page

Financie

7 tipov, ako vybrať najvýhodnejšiu pôžičku

Vedeli ste, že cez internet si môžete pôžičku vybaviť aj v bežnej banke a nemusíte byť ani jej klientom? Alebo to, že ak pracujete na trvalý pracovný pomer, môžete požiadať o úver aj bez dokladovania príjmu? Pôžičky sa za posledné roky naozaj veľmi zmenili. Možnosti, aké má dnes priemerný žiadateľ o úver, sú naozaj veľmi široké.
Veľa ľudí si však stále nevie vybrať pôžičku tak, aby to bolo pre nich výhodné. Preplácajú na úrokoch alebo poplatkoch zbytočne veľa a často je na vine ich vlastná pohodlnosť. Prípadne obyčajná neznalosť prostredia.
Nasledujúcich 7 rád je preto určených každému, kto si chce v blízkej dobe zobrať úver a chce vedieť, ako si vybrať najvýhodnejšiu pôžičku.

Vyberte si najvýhodnejšiu pôžičku

1. Zabudnite na osobné návštevy
Máme predsa internet a všetko sa dá vybaviť z pohodlia domova. Ak si myslíte, že najlepšiu a najvýhodnejšiu pôžičku získate len vtedy, ak pôjdete osobne do banky alebo nebankovky, zabudnite. Určite nie. Tieto časy sú už dávno preč a dnes dokonca platí neraz úplne opačné „garde“.
Ak si chcete požičať, stačí vám k tomu len internetové pripojenie. Takmer všetky nebankovky u nás už umožňujú požiadať o úver z pohodlia domova a to isté platí čoraz viac aj o bankách. Nemusíte pritom byť ani ich klientom a môžete si vybaviť online pôžičku.

2.Banky sú najlacnejšie…
… ale prekvapiť môže aj nebankovka. Áno, najväčšiu šancu na získanie najlepšej ponuky máte práve v banke. V tomto prípade ani tak nezáleží na tom, či ide o „veľkú“ banku s množstvom pobočiek, alebo o „internetovú“ banku v štýle mBank.
Niekedy vás však môže pozitívne prekvapiť aj niektorá nebankovka. Odporúčame sledovať len tie známejšie, napríklad Home Credit alebo Pôžičkomat. Často majú nebankové spoločnosti aj rôzne akcie na štýl „prvá pôžička zadarmo“ ap.
3. Nepozerajte len na úrok
Myslíte si, že čím menší úrok, tým výhodnejšia pôžička? Pozor, neplatí to vždy! Áno, úrok určuje do veľkej miery výhodnosť alebo nevýhodnosť úveru, ale nielen to by ste si mali všímať.
Rovnakú pozornosť venujte poplatkom spojeným s úverom, najmä poplatku za vybavenie alebo schválenie úveru. Všímajte si aj rôzne poistenia. Veľmi dôležité je sledovať hodnotu RPMN, čo je ročná percentuálna miera nákladov. Toto číslo ukáže výhodnosť, či nevýhodnosť pôžičky oveľa presnejšie, ako úroková sadzba.

poz0.jpg

4. Vyberte si správny typ úveru
Nič vám nepredraží úver tak, ako výber nesprávneho typu. Ako to myslíme? Jednoducho.
Ak si chcete požičať napríklad na kúpu auta, najpravdepodobnejšie si požičiate najlacnejšie práve úver špeciálne určený na kúpu auta.
To isté platí aj o úveroch na rekonštrukciu bývania, prípadne o refinančných úveroch. Nie je to síce niečo, čo by platilo vždy, ale výnimky potvrdzujú pravidlo. Určite si teda nepožičiavajte napríklad cez kontokorentný úver alebo kreditnú kartu, ktoré majú úrok aj 20% p.a. na niečo, na čo si môžete požičať napríklad spotrebný úver s tretinovým úročením.
5. Kratšia splatnosť ušetrí peniaze
Keďže preplatenie pôžičky závisí od toho, koľko si banka či nebankovka zaúčtuje na úrokoch, je pochopiteľné, že čím menej na úrokoch zaplatíte, tým lepšie. Menej na úrokoch zaplatíte vtedy, ak budete splácať pôžičku rýchlejšie.
To znamená, že čím je kratšia splatnosť úveru, tým viac peňazí ušetríte. Kratšia splatnosť ale zároveň znamená vyššiu mesačnú splátku. Nájdite teda taký kompromis medzi výškou splátky a dobou splácania, aby to váš rodinný rozpočet „uniesol“.

6. Mimoriadne splátky
Tie by mali byť samozrejmosťou. Ako sme už spomenuli v predošlom tipe, čím menej na úrokoch zaplatíte, tým výhodnejšia a lacnejšia pôžička bude. Veľmi dôležitým faktorom pritom je, aby ste znižovali čo najskôr aj istinu pôžičky, čiže výšku sumy, ktorú ste si požičali.
Jedným z najlepších nástrojov na znižovanie istiny sú mimoriadne splátky. Vyberte si preto len takú pôžičku, ktorá umožňuje vkladať mimoriadne splátky čo najčastejšie, najviac flexibilne a podľa možnosti úplne bez poplatku.
A len čo budete mať našetrené nejaké peniaze mimo, okamžite hľadajte spôsob na mimoriadnu splátku.
7. Neberte prvú ponuku. Porovnávajte
A to najdôležitejšie na záver. Ak chcete mať čo najvýhodnejší úver, musíte si vyberať z viacerých možností a porovnávať. Bez toho nebudete mať nikdy 100 % istotu, že ste nemohli získať aj lepší úrok, výhodnejšie podmienky a podobne.
Na rozdiel od minulosti už nemusíte porovnávaním stráviť hodiny času. Doba, kedy ste museli obehnúť banky či nebankové spoločnosti osobne, a všetky ponuky si zapisovať a potom manuálne porovnávať, je preč. Dnes môžete využiť internet. Ideálnym spôsobom porovnania a výberu úverov je online porovnávač pôžičiek Hyperfinancie.sk.
Tento známy online finančný supermarket ponúka možnosť porovnať si na základe viacerých podmienok a parametrov bankové, nebankové aj krátkodobé pôžičky. Podľa 14 kritérií si môžete vyfiltrovať presne také úvery, aké potrebujete a na záver máte možnosť vybrať si ten najlepší a najvýhodnejší.
Jednoducho, rýchlo, z pohodlia domova a len „na pár klikov“ 

0eb2de79.gif

Portsystem.sk

dd0495e8.gif

Portinvest.cz

zalozma-1.png
885dbeef.jpg
4391d504.png
0aeafbb6.png
bottom of page