top of page
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od . Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.Začít
.com
Ako dosiahnuť štastie?
Desatoro, ako dosiahnuť v živote šťastie
Veľa ľudí by bolo v skutočnosti oveľa šťastnejších, keby dokázali šťastie jednoducho pochopiť. Prinášame vám desatoro, pomocou ktorého sa môžete lepšie zorientovať v tom, ako veľmi ste alebo nie ste šťastný.
1. Mapa
Na svete sa kreuje už viac rokov priemysel šťastia. Do neho patrí veľa symbolov a odznakov šťastia a súčasne mix objektívnych (serióznych) a subjektívnych (pochybných) informácií z výskumov. Objektívnym faktom je už viac rokov existencia tzv. rebríčkov alebo máp šťastia. Vyhľadajte na internete výsledky prieskumov z mapy šťastia EÚ alebo sveta. Zistite, ktoré hodnoty a dôvody považuje väčšina i menšina (múdri ľudia) za skutočné šťastie. To je vaša makroúroveň – všeobecné objektívne informácie.
2. Porovnanie
Následne skúste vašu mikroúroveň – špeciálne subjektívne informácie. Niektorí odborníci tvrdia, že sa netreba porovnávať s príliš úspešnými alebo bohatými ľuďmi, lebo potom budeme nešťastní. I porovnávať sa treba vedieť.
3. Hodnoty
Tak ako sa abeceda začína písmenom A, tak aj šťastie sa začína hodnotovými prioritami. Vlastné šťastie vždy súvisí veľmi úzko s favoritmi vašich hodnôt, ktoré vyznávate. Tieto sú v niečom totožné a v niečom úplne odlišné medzi ľuďmi, lebo sto ľudí môže mať aj sto rôznych chutí... Ak skúmate vlastné šťastie, zaktualizujte si inventúru vašich najcennejších hodnôt. Tieto môžu byť aj v závislosti od veku, času, miesta, prostredia a okolností úplné iné.
4. Priority
Aj pri meraní šťastia sú dôležitejšie správne zvolené ukazovatele ako metódy. Niekedy však aj naopak.
Nadovšetko poznanie, že šťastie si na celom svete žiadny človek za peniaze nekúpi. Preto základnou koľajnicou do stanice Šťastie u múdreho človeka je jasno v tom, že z hľadiska bohatstva je lepším šťastím duchovné ako materiálne bohatstvo.
ň5. Láska
Človek sa najkrajšie vznáša a najúžasnejšie vníma, keď je omotaný do osídiel dobrej mágie zvanej láska. Byť ľúbený a milovať je jeden z neklamných znakov šťastia, keď väčšina ľudí deklaruje, že to bolo alebo je ich najkrajšie obdobie s maximálnou dávkou eufórie zvanej „pocit šťastia“.
6. Hra
Ľudové porekadlo uspokojuje večných hráčov, že ten, kto nemá dosť „šťastia“ v hre, získa alebo už získal výhru v láske. Hoci javisko zvané Vlastný život je plné rôznych divadelných hier, dobrou radou mudrcov je nespájať šťastie len s výhrami. A osobitne nie s výhrami peňazí a ziskovou matériou.
7. Pentagram
Efektívnou buzolou za výletmi do krajiny zvanej Šťastie je nielen vedieť sa tešiť z darov prírody a obyčajných drobností, ale pragmaticky dodržiavať čo najviac z nasledovnej osvedčenej pätice:
Viac dávať, menej brať, odpúšťať, žiť jednoducho, prestať nenávidieť.
8. Pakt mieru
Najväčšie diela vznikali v nedostatku, nie v prebytku. Najlepší život je v slobode, nie vo väzení. Najviac duševného blahobytu a človečej miloty i ľudskej dobroty prináša vždy mier, nikdy nie vojna. Pokoj (dobrota, pravda, odvaha) v duši je lepší ako nepokoj (zloba, nepravda a strach). ** so sebou, s okolím, s prírodou, s celým svetom.** Uzavrite pakt mieru, tolerancie a neútočenia a ctite radšej koordinácie ako konfrontácie.
9. Rozhodnutie
To, či človek je alebo nie je šťastný, záleží najmä od jeho rozhodnutia. Od toho, či kombinácia dvoch mozgových centier ľudského organizmu –srdca a tela vydá alebo nevydá ateliéru duše pokyn byť šťastným. Do tejto kategórie patria usmerňovania vlastného myslenia a rozumnosť formulácie túžob, snov, vízií, cieľov i plánov. Takisto aj umenie vedieť rozdať svoje bohatstvo najcennejším darom (vlastný čas a pomoc) a spôsobom (pokora) životného štýlu.
10. Recept
Nadobudnúť pocit dlhodobého šťastia je ako s receptom na najlepší koláč na svete. Rovnako ho môžete dokázať upiecť, no aj nemusíte. Ide o vlastný postoj a prístup. Napríklad k ochote učiť sa pohode, efektívnemu sebariadeniu, lepšiemu automanažmentu a objavu vlastného štýlu pri sebaobjavení schopnosti robiť nevšedné veci obyčajným spôsobom (dostupným každému bez ohľadu na pohlavie, rasu, vek, povolanie, status, bohatstvo).
Len ten, kto naozaj nefalšovane veľmi chce a vyskúša viac receptov, kým objaví ten správny, sa dokáže šťastiu učiť ľahšie a rýchlejšie.
Test šťastia
Keď sa chcete otestovať na šťastie alebo nešťastie, tak si stačí položiť dve zaujímavé otázky:
Ak by ste mali dosť peňazí (viac, ako máte teraz a dosť na to, aby ste nemuseli robiť nič), chceli by ste robiť to, čo robíte teraz? Ak áno, ste šťastnými.
Ak by ste mali pred sebou posledný deň (poldeň, hodinku) života, čo by ste robili počas tohto smutného ultimáta? Ak to, čo robíte teraz, tak ste šťastnými.
Štastný život sa začína v rodine
Dieťa potrebuje človeka, aby sa stalo človekom. Najčastejším dôvodom neschopnosti priateľských vzťahov a partnerského spolunažívania je počiatočný nedostatok lásky a porozumenia.
Keď neutekám za šťastím,
šťastie musí bežať za mnou!
Rudyard Kipling
(držiteľ Nobelovej ceny)
Hľadať šťastie pre seba alebo pre svoje dieťa je paradox, život možno naplniť a šťastie je iba dôsledkom, nikdy nie cieľom. Pekný život znamená citlivú dušu, ktorá postrehne krásy života, ale nie precitlivenú, priveľmi trpiacu príkoriami. Dieťaťu môžeme zabezpečiť maximálnu ochranu, ale najúčinnejšie je naučiť ho plávať, aby sa neutopilo. Vedieť sa brániť nielen fyzickému násiliu, ale aj psychickým zvodom. Veľmi stručne a zjednodušene naznačme základné body.
ňPredovšetkým náš biologický organizmus je zdrojom zdravia aj budúcich detí. Kto ubližuje svojmu telu, týra nielen seba, ale i potomkov vrátane tých ešte nepočatých. Podobne ohľaduplný vzťah k tehotnej žene je praktickou láskou nielen k nej samotnej, ale aj k budúcemu dieťaťu. Prúd života presahuje naše individuálne bytie.
Dôležité sú prvé tri roky života
Prvé tri roky života, ktoré si neskôr takmer nepamätáme, vytvárajú naše celoživotné potešenie. Potrebujeme však naplniť tri základné potreby: pozornosť (to je konkrétna, nesentimentálna láska), porozumenie (schopnosť vcítiť sa do dieťaťa a pozerať sa akoby jeho očami) a ocenenie (podpora tvorivosti a pochvala narastajúceho výkonu). V opačnom prípade, ak dieťa odmietame alebo ho rozmaznávame, ponesie si celoživotný komplex nenaplnenia. Vravíme o reaktívnej poruche vzťahu, kedy sa dieťa nenaviazalo na blízku osobu a tá sa mu citovo nepriblížila. Údajne väčšina delikventov a kriminálnikov takto trpí, hoci absolútne prerušenie vzťahu býva vzácne. Inými slovami, dieťa potrebuje človeka, aby sa stalo človekom.
Najčastejším dôvodom neschopnosti priateľských vzťahov a partnerského spolunažívania, respektíve porúch správania, je počiatočný nedostatok lásky a porozumenia. Najkrajší prejav primeraného rodičovstva je radosť z dieťaťa. Nezabúdajme na milý humor, ktorému rozumie už jednoročné dieťa a výrazne prispieva k vzájomnej spolupráci, spájajúc dospelého s dieťaťom v spoločnej úlohe, a neruší zbytočnou autoritou a následným vzdorom.
Inšpirujte sa: Humor vo výchove
Tvorivý predškolský vek
Ak útle detstvo umožnilo splynutie s rodinou, hrový vek od 3 do 6 rokov vyzýva k životnému zakotveniu vo svete, rozšíreniu vzťahov smerom k spoločnosti a najmä k úpenlivému hľadaniu a vytváraniu osobných záujmov a rozvoju individuálnych predpokladov. Kto sa nenaučí žiť tvorivo, žije deštruktívne. Zbytočne budeme nariekať nad tínedžermi, že ich nič vážne nebaví, zmeškali sme príhodný čas.
V predškolskom veku nás deti ešte rady sledujú, napodobňujú a víťazoslávne občas prekonávajú, nakoľko narastá ich iniciatíva aj sebadôvera. Tu kdesi sú začiatky pozitívneho programu, tu by sme raz spätne mohli hľadať prípadné príčiny nudy a deštruktívnych postojov. Je to síce radostný vek hry, ale aký významný filozofický dosah predstavuje pre celú ďalšiu budúcnosť si uvedomíme až neskôr, s hrôzou zisťujúc, že sme premeškali to najvnímavejšie obdobie. Iste, nič nie je celkom fatálne, ale s pokračujúcim časom to bude čoraz ťažšie a menej nádejné naprávať. Hrový vek vyžaduje spustiť pevné kotvy osobných záľub a objavovať v dieťati skryté potencie, nakoľko iba tak si možno zamilovať život. To je úžasný zisk detstva, ktorý si ponesie celým životom.
Zvedavé dieťa chce poznávať
Český výraz „zvídavosť“ dobre charakterizuje školské obdobie, smerujúce k poznávaniu a sebavzdelávaniu. Teraz je jedinečná príležitosť, ba povinnosť, stať si do služby ducha a napriek prípadným vhodným športovým záujmom kultivovať vyvíjajúcu sa osobnosť. Kde-tu si dačo pekné prečítať, navštíviť koncert vážnej hudby alebo divadlo, zúčastniť sa dospeláckeho rozhovoru a zamyslieť sa nad spoločenským smerovaním či ochranou krajiny. Pretože zaujímavý život znamená predovšetkým neustály kontakt s kultúrou minulosti i súčasnosti, ktorá podnecuje túžbu po vlastnej tvorbe. Nájsť si v škole kus radosti, samozrejme i vo vzťahu so spolužiakmi a obľúbenými učiteľmi, ale aj v mimoškolskej činnosti. Ešte stále sa totiž dotvára osobnosť, doteraz sa neuzavrel jej harmonický vývin. Teraz môžeme búrať rôzne predsudky, nedôstojné moderného človeka, pravda, pokiaľ sme sa ich sami zbavili.
Odporúčame: „Dieťa vychováva rodičov rovnako, ako oni vychovávajú jeho.“
Neponechávajme dieťa napospas najrozličnejším vonkajším vplyvom, zachovajme si spoločne kontinuitu kultivovaného dialógu. Školopovinné dieťa nám dobre poradí nielen pri počítači, ale aj s porozumením jeho túžby, ako by sme sa mali, my rodičia, k sebe navzájom správať. Syndróm zavrhnutého rodiča je zlyhaním dospelých a krivdou dieťaťu!
Buďme im nablízku, keď skúšajú hranice
Dospievanie prináša schopnosť zamilovať sa, prekročiť okruh vlastného ja smerom k druhému človeku. Teraz sa ukáže sila citového vzťahu s rodinou, ktorá sebavedomé dieťa nenasmeruje k úteku ani k nebezpečnému odmietnutiu rodičovských hodnôt, ale v narastajúcej spolupráci umožní postupnú emancipáciu s opätovným zblížením.
S intenzívnymi osobnými záujmami nie je dospievanie životným problémom, ale významnou príležitosťou. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva v drogách, delikvencii a predčasnom sexuálnom živote. Neraz si takto mladí pokazia celú budúcnosť, no veľa závisí od umenia dospelých neprerušiť kontakt a vedieť nachádzať a podporovať pozitíva. To, čo očakávame, má tendenciu uskutočniť sa. Platí to rovnako o dôvere ako aj o kritike. Sťažovať sa na dospievajúce deti je hriešna sebakritika! Veľa, veľmi veľa sa dá zachrániť aj v zdanlivo beznádejných prípadoch, ak rodičia sami dobre a zodpovedne žijú, ponúkajú tak model blúdiacim deťom, ku ktorému sa môžu skôr alebo neskôr vrátiť
Náš tip: Keď v puberte chýba radosť zo života
Pár užitočných faktov pre rodičov (pred)puberťákov
Napokon tzv. piate obdobie detstva na prechode k dospelosti volá mladých k zodpovednosti, k odvahe prevziať záväzky v štúdiu aj v osobných vzťahoch, ale predovšetkým prejsť tzv. filozofickou pubertou, kriticky prehodnotiť rodičovské aj spoločenské postoje a stať sa tak nielen citovo, ekonomicky, ale aj názorovo dospelým. Súhlas alebo zdôvodnené odmietnutie rodičovských ideálov a myšlienok nijako nemusí zmenšiť ich vzájomnú lásku, ba naopak, hlbšie porozumenie vedie často aj k odpusteniu.
Nestačí iba venovať život, treba ho vedieť aj ušľachtilo naplniť!
Historický nadpis
Návod na šťastie - týchto sedem krokov vám zmení život
Kto z nás by nechcel byť šťastný? Byť šťastným je túžbou všetkých ľudí na celej zemi. Navzájom si ho prajeme, no len málo z nás ho vie skutočne nájsť. Pýtate sa ako na to?
Existuje niekoľko spôsobov ako sa stať šťastným človekom. Samozrejme aj obraz šťastia je veľmi individuálny. Niekto si ho môže vytvoriť z majetkov a blahobytu, iný napríklad zo skromného bohatstva prírody. Je pravdou, že šťastní by sme chceli byť všetci. Pri dnešnom každodennom zhone, povinnostiach a tradičných problémoch, zabúdame na tú najpodstatnejšiu zložku dňa, mesiaca, roka a neskôr celého života. Ako sa hovorí, šťastie nerastie na stromoch, no verte, neverte, ak chcete, tak ho tam nájdete.
Ak ste sa zamysleli niekedy v akej dobe momentálne žijeme, možno ste už prišli na to, že sa nám ponúkajú neobmedzené možnosti. Vieme písať na malých dotykových prístrojoch, riadiť luxusné autá, cestovať z jedného konca zemegule na druhú, pustiť si čerstvú vodu z kohútika, či vyberať čistý príbor z umývačky riadu. Vravíte si, že toto všetko môžete aj vy a napriek tomu stále nie ste šťastní? Nemusíte upadať do hlbokých depresií. Ste na tom presne tak isto ako väčšina populácie.
1. Začať a prežiť deň v prítomnosti
Človek za deň prežije nespočetné množstvo myšlienok a emócií, ktoré mu vedia ovplyvniť celý deň a dokonca aj viac. Naše myšlienky, ktoré si mimochodom vieme sami regulovať, nám vedia vyčariť úsmev na tvári, no aj poriadne pomotať hlavu. Ak sa vám stala v práci alebo v rodine nepríjemná stresujúca situácia alebo vás stretlo sklamanie v partnerskom vzťahu, problém vyriešte a už sa k nemu nevracajte. Ak vás o mesiac čakajú povinnosti, z ktorých máte napríklad strach, prijmite ho. Či ste v práci, na rodinnom obede, doma za žehliacou doskou či v prírode, snažte sa o to, aby bol pre vás daný okamih nezabudnuteľný. Vyhnete sa tak miliónom nepríjemných myšlienok a začnete sa zrazu radovať, inak.
2. Byť úprimný sám k sebe
Najcennejšie v dnešnej dobe je viesť pravdivý život. Neustále okolo seba vidíme rôzne činy ľudí, nad ktorými krútime hlavou. Základom je nestať sa jedným z nich. Ak si práve hovoríte, že ste nikdy neokradli svojho šéfa ani neklamete, je to v poriadku. Ak sa však zamyslíte, možno si uvedomíte, že ste neboli úprimní práve k sebe samému. Ak si toto dokážete uvedomiť a aplikovať, pravda sa vám odzrkadlí vo vašom živote. Hovorí sa, že niektorí ľudia majú šiesty zmysel. Máme ho všetci a najlepšie sami vieme, čo potrebujeme. Skúste sa započúvať do svojho vnútra, hlavy, tela a konať tak ako si sami našepkávate.
3. Šíriť lásku a úsmev
Áno, aj tieto dve veci sa pomaličky vytrácajú z našich každodenných životov. Určite ani vám nie je príjemne, keď sa na vás osočí predavačka v obchode alebo šéf v práci. Nezabúdajte však na jednu veľmi podstatnú vec. Povolanie, ktoré si človek vybral, si vybral sám a nikto ho do toho nenútil. Preto si robte svoju prácu najlepšie ako viete. Výhovorky typu, že vás k tomu dohnali okolnosti, v dnešnom svete neplatia. Keď už vykonávate akúkoľvek činnosť, ale naozaj akúkoľvek, od prípravy desiaty deťom do školy alebo učenie sa na skúšku, zahoďte smútok a snažte sa to robiť s láskou a úsmevom. Koľko do danej činnosti vložíte, dva krát sa vám to vráti!
4. Malý krok na každý deň
Máte predstavu, že vás šťastnými urobí najnovší model auta a nemáte naň? Chceli by ste ležať na pláži s vyloženými nohami? Nech sa páči! Všetko je tu pre vás prichystané. Ak ste napríklad študent a snívate o všetkých možných aj nemožných veciach v živote, stačí, ak krôčik po krôčiku budete napĺňať svoje sny. Zaručujeme vám, že ak si dáte záležať a napríklad sa viac začnete venovať učeniu jazyka alebo sa zaujímať o veci, ktoré vás bavia, budete pociťovať vnútornú radosť. Skúste to a ste na dobrej ceste za úspechom. Presne tak isto to funguje aj v iných smeroch, ako napríklad cesta k dokonalej postave, či získaniu svojho „dream jobu“.
5. Snažiť sa eliminovať zlo
Zamyslite sa, čo a do akej miery vás dokáže ovplyvňovať. Roztrieďte si ľudí vo vašom živote, ktorí vám už dlho žerú nervy a neustále vás trápia. Odstráňte ich! Ohováranie a súdenie druhých je u nás na každodennom poriadku. Uvedomte si, že z takýchto rečí neplynie nič pozitívne a spomeňte si na to vždy, keď si niečo pomyslíte o sebe samom či o človeku, ktorého stretnete na ulici. Koľko takýchto zbytočných myšlienok máte za deň? Použitú energiu vložte do niečoho produktívneho. 6. V jednoduchosti je krása
Už dlhšie ste neboli na dovolenke pri mori? Možno ste ani nezistili, aká krása sa skrýva za vašim domom. Vraví sa, že veci, ktoré sú zadarmo, sú tie najlepšie! Priznajte si sami pred sebou, kedy ste boli naposledy s rodinou a priateľmi na prechádzke v prírode naprieč našou krajinou, či vašim mestom? Ak sa vám podarí zložiť si ružové okuliare tejto doby, pochopíte, že aj to je krása. Rozhliadnite sa okolo a kľúče od auta nechajte občas doma. Nohy ne 7. Všetko robíme pre seba
Nestíhate, nemáte čas a popritom tom ste si ešte neurobili svoju prácu alebo ste sa nestretli s človekom, ktorého odsúvate už dva mesiace? Nikdy nerobte nič, čo nevyhovuje vám a neposúva vás hore. Učíte sa na ťažkú skúšku a nechce sa vám? Hlúposť. Skúste sa na to pozrieť z druhej strany. Dozviete sa neskutočné množstvo informácií a na skúške sa budete cítiť dobre a obohatene. Ak cvičíte a dávate si pozor na stravu, nikdy to nerobte pre okolie. Vyzerať môžete hocijako, je však dôležité, aby ste mali vy sami zo seba ten najlepší pocit. Pamätajte, že jedine vy budete žijete svoj život, až do dokonca.
Čo nás koniec koncov ovplyvňuje?
Je to strava, pohyb, zamestnanie, rodina, priatelia, nepriatelia, prostredie, myšlienky, činy a váš čas. Robte v živote činnosti, pri ktorých cítite skutočne šťastní. Konajte tak, aby vás okolie chválilo, aby vám svet otváral brány, aby ste neboli predmetom ohovárania či posmechu. Všetkým odpustite a vypustite svoj hnev navždy. Vyberajte si len pozitívne okamihy. Otvorte oči a všímajte si krásy, ktoré sú nám ponúkané. Začnite žiť plnohodnotne, možno práve vtedy ucítite to vysnívané šťastie.
bottom of page