top of page

Dovolenka na Slovensku

Slovensko je unikátne aj bez mora. 8 dôvodov, prečo dovolenkovať doma.

csm_Foto_6e7314b1d0.jpg

Termálne kúpaliská, aquaparky, kúpele

Túžite po pobyte pri vode? More síce nemáme, ale čo je viac, než sa po náročnej túre ponoriť až po nos do horúcej termálnej vody s liečivými účinkami? Slovensko sa bez hanby môže radiť medzi najbohatšie štáty sveta, pokiaľ ide o termálne pramene. Dokopy je dosiaľ známych okolo 1500 termálnych prameňov, ktoré vplývajú blahodárne na naše zdravie. Vedeli ste, že na Slovensku máme až 35 termálnych kúpalísk? Medzi top termálne kúpaliská môžeme zaradiť napr. Podhájsku, Veľký Meder či Bešeňovú. Zábavu vo vode ponúkajú aj populárne aquaparky, ktoré sa tešia veľkej obľube a niektoré z nich ponúkajú aj kúpanie v termálnej vode. Okrem toho máme na Slovensku vďaka dlhoročnej kúpeľnej tradícii – liečebných kúpeľov máme na Slovensku 25, takže o miesta, kde môžete zažiť príjemný kúpeľný pobyt, nie je u nás núdza.

Hrady, zámky, kaštiele

180 hradov a zámkov (vrátane ruín) a 425 kaštieľov svedčí o tom, že Slovensko má bohatú a slávnu históriu. Právom sa môžeme označovať za svetovú veľmoc v počte hradov. Mnohé z nich sú opradené povesťami a slávnymi legendami. Napríklad Spišský hrad s rozlohou vyše 4 ha patrí medzi najväčšie hradné zrúcaniny v strednej Európe a je zapísaný do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Mimoriadne pôsobivý je Oravský hrad označovaný ako slovenské „orlie hniezdo“, kde máte možnosť v turistickej sezóne pozrieť si strašidelné výjavy. Za rozprávkový (a zároveň najkrajší) býva označovaný Bojnický zámok, prestavaný podľa vzoru elegantných zámkov pri rieke Loira vo Francúzsku. Patrí k najnavštevo­vanejším v Európe a pred jeho vchodom vás uvíta rarita – známa šesťstoročná Bojnická lipa.

23435194_1965978543430805_50930149039710

Skanzeny

Ľudová architektúra, to je bohatstvo, na ktorom si cudzinci pri návšteve našej krajiny idú „oči vyočiť“. Veď kto by si nepamätal z čias školských exkurzií, aké čaro malo zviezť sa vláčikom vo Vychylovke či Čiernom Balogu? Pôvodné drevenice so skromným zariadením sa dodnes nachádzajú na území celého Slovenska. V skanzenoch sú však koncentrované do podoby komplexných, malých dediniek. Na Slovensku sa nachádza 10 múzeí expozícií v prírode, v ktorých môžete v peknej prírode obdivovať pamiatky ľudovej stavebnej kultúry. Najznámejšie sú skanzeny vo Vychylovke, Martine, Zuberci a Pribyline.

Váhate, kam tento rok vyraziť na dovolenku? Už sa vidíte, ako zatvárate dvere kancelárie a so zbaleným kufrom vyrážate k vode, na hory či za netradičnými dobrodružstvami? Presvedčíme vás, že na Slovensku máme aj bez mora všetko, čo treba na skvelú dovolenku! Pozrite sa, akými lákadlami oplýva naša domovina.

zamok-bojnice (1).jpg
e86d63de.jpg
Domica_Cave_22 (1).jpg

Jaskyne

Naše malé Slovensko je bohaté na krasové podzemné útvary tak ako máloktorá krajina. Sprístupnených je 18 jaskýň z celkového počtu 6 200, ktoré boli doposiaľ objavené. Medzi nimi sú niektoré aj unikátne -napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa je zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a to práve vďaka hodnotnej aragonitovej výzdobe. Najnavštevovanejšou slovenskou jaskyňou je Demänovská jaskyňa slobody. Ak ste v nej ešte neboli, možno ju poznáte z filmového plátna. Práve tu sa v Snežnom dóme natáčala scéna, kedy Perinbaba posiela preč Zubatú, ktorá si prišla po Jakubovo telo.

pCTk9kqTURBXy80ZmFhYTUwZmZlOGE5MjU0OWVhM

Národné parky

Národné parky Slovenska sú výkladnou skriňou slovenskej prírody. Cenné a chránené územia majú zachovávať prírodné dedičstvo aj pre nasledujúce generácie. Na ich územiach sú vzácne ekosystémy a príroda je tu chránená pred zásahom človeka tretím stupňom ochrany. Slovensko sa môže pochváliť deviatimi národnými parkami, z nich azda najznámejšie a najnavštevovanejšie sú Tatranský národný park a Národný park Nízke Tatry. A opäť jedna rarita. Vedeli ste, že Národný park Poloniny na východe Slovenska je jediným miestom na našom území, kde vo voľnej prírode žije zubor hrivnatý? Je to najväčší suchozemský európsky cicavec, ktorého na svete žije len okolo 3000 jedincov.

bbedf8530fbe5bb9d61bdf85e0d39153.jpg

Mestá dýchajúce históriou

Krásnych miest je na Slovensku požehnane. Až 18 z nich sa môže pýšiť mestskou pamiatkovou rezerváciou. Chránené historické jadro majú Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava, Levoča, Nitra, Kežmarok, Košice, Kremnica, Podolínec, Prešov,   Spišská Kapitula, Spišská Sobota, Svätý Jur, Štiavnické Bane, Trenčín, Trnava a Žilina. Na Zozname kultúrneho svetového dedičstva UNESCO je zapísaná Banská Štiavnica, Levoča a Bardejov. Naše hlavné mesto je pozitívne hodnotené a obľúbené aj u cudzincov – a to pre jeho malebné centrum, pešiu dostupnosť hlavných pamiatok, živý mestský ruch a cenovo dostupnú gastronómiu. Výhodou našich miest je ich malá rozloha, takže na obídenie pamiatok a starobylých uličiek s útulnými kaviarničkami a reštauráciami vám stačí jeden deň.

Čarovný vidiek

Priznajme si, že mestský ruch si vyberá svoju daň a občas nie je nič prospešnejšie, než na chvíľu vypnúť a vyraziť nikam do „bohom zabudnutej“ dedinky s jedným kostolom, krčmou a obchodom so zmiešaným tovarom, zato však s prekrásnou prírodou a autentickými, srdečnými ľuďmi. Slovenský vidiek je nesmierne fotogenický a výlet lokálnym vlakovým spojom môže byť práve tým, na čo budete (bohužiaľ či vďaka bohu) ešte dlho spomínať. Nemí svedkovia v podobe viac či menej estetických stavieb z dôb socializmu, kostol na každom kroku, kaplnky a kalvárie, drevenice i elegantné meštianske domy, to všetko patrí k nášmu kultúrnemu dedičstvu. Ľudové tradície sú živé práve tu. V dobe, kedy sa čoraz viac cení ručná práca a originálnosť, je vidiek stále bohatou studnicou inšpirácie. A to napríklad i na východe, kde údajne „nič nie je.“

skanzeny-brestova.jpg
357a0cbe.jpg
4679706-311419.jpg

Gastronómia, ktorú máte zapísanú „v srdci“

Jedna z výhod, ak sa rozhodnete pre dovolenku na Slovensku, je, že nemusíte prekladať jedálny lístok v reštauráciách a obávať sa, či sa jedlo, ktoré ste si objednali, bude zhodovať s vašimi predstavami. Tradičná slovenská kapustnica, halušky so slaninkou, pirohy ako od mamky, rezeň veľký ako tanier – to je klasická ponuka v našich kolibách a priznajme si, niekedy proste máme všetci chuť „zhrešiť“. Populárne sú tiež  zabíjačkové či kačacie a husacie hody, za ktorými správny „mäsový fajnšmeker“ neváha vycestovať napríklad do Slovenského Grobu. To však neznamená, že naša gastronómia uviazla v minulom storočí. Súčasné trendy nahrávajú používaniu lokálnych surovín najvyššej kvality a modernému prevedeniu tradičných jedál. Kvalitou nezaostávajú slovenské destiláty, víno i pivo. (A z módy asi nikdy nevyjde legendárna kofola :

7fede1ae.png

8 málo navštevovaných miest na severných Kysuciach, ktoré sa oplatí vidieť

Cieľom vašej cesty nemusia byť iba Tatry, keď chcete spoznať krásy Slovenska. V dobe, kedy človek hľadá samotu v prírode, nie je lepšie miesto, ako sú Kysuce. Nájdete tu výhľady na Malú Fatru, Javorníky, či Beskydy, ale aj tajomné lesy, zurčiace potoky a osamelé chalúpky na kopaniciach. Ak ste práve uviazli v severnom okrese Kysúc, inšpirujte sa tipmi od ľudí, ktorí tu prežili celý svoj život. Predstavím vám miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v okrese Čadca.

Jurošovský_vrch.jpg

1. Jurošovský vrch (627 m n. m.)

Rozprestiera sa severne, priamo nad mestom Čadca a vedú tu dve neznačené trasy. Prvá sa začína v mieste zvanom Šeríkov okruh, ktorý je známy ako rekreačná lokalita. Nachádza sa tu bežecký okruh, workoutové ihrisko, ale nájdete tu aj ohnisko na opekanie či lavičky na oddych. Trasa vedie typickým lesným chodníčkom okolo dvoch vysielačov. Z vrchola za priaznivého počasia uvidíte pohorie Malej Fatry, nakoľko tu pred pár rokmi začal výrub napadnutých stromov. Priestor sa tak otvoril, vďaka čomu je tu množstvo výhľadov na okolie.

Briava_zo_Zákopčia.jpg

2. Briava (821 m n. m.)

Často je miestnymi označovaná ako Husárik, podľa čoho dostal názov aj hotel, ktorý sa nachádza pod vrcholom. Trasa je opäť neznačená, ale vedie tam lesná cesta začínajúca pri hoteli. Na vrchole sa nachádza vysielač, avšak z tohto miesta nie sú príliš dobré vyhliadky. Pre tie je potrebné pokračovať po hrebeni. Narazíte tu na krytý prístrešok v podobe altánku a aj na kaplnku.

Ak budete pokračovať až k miestu, kde vedie vysoké napätie, odhalia sa vám výhľady na okolitú krajinu i na rozhľadňu na Zákopčí. Popod elektrické stožiare vedie poľná cesta, ktorá sa napája na tzv. “zákopeckú cestu”, odkiaľ sa dá opäť vrátiť do Čadce a vytvoriť tak okruh.

5156442-fd2bd5.jpg

3. Chotárny kopec (906 m n. m.) a Vojtovské sedlo

3. Chotárny kopec (906 m n. m.) a Vojtovské sedlo
Nachádza sa na hranici okresu Čadca. Vyraziť tu môžete z prímestskej časti Rieka (zelená značka), zo sídliska Kýčerka (červená značka) a dedinky Zákopčie. Vedie tu i trasa z dedinky Ochodnica, avšak tá je už mimo okres. Turistika je časovo náročnejšia, nechýbajú však výhľady a dokonalý nádych vidieka. Nech vyrazíte z ktoréhokoľvek bodu, určite sa zastavte na Vojtovskom sedle.
Nachádza sa na trase medzi Vojtovským vrchom a Chotárnym kopcom. Je to veľmi obľúbené miesto na rekreáciu, s výhľadmi na najkrajšiu časť Malej Fatry. Nájdete tu ohnisko na opekanie i krytú studničku. Priamo z Chotárneho kopca sú výhľady najmä na hlavnú kysuckú dolinu (KNM, Dunajov). Červená turistická značka, ktorá vedie i týmto vrcholom označuje Beskydsko – Javornícu magistrálu, ktorá sa začína v Čadci a končí na Makove.  Má približne 54 km. V letných mesiacoch je využívana ako turistická a bežecká trasa, v zime je to zase obľúbená bežkárska trasa.

jakubovsky-vrch在javorniky-44772687.jpg

4. Jakubovský vrch (875 m n. m.)

Na tento vrch sa dá pokračovať aj po Beskydsko – Javorníckej magistrále. Z Chotárneho kopca tu vedie krásna trasa s výhľadmi na Zákopecké kopanice. Perličkou je rozhľadňa na Marťákovskom kopci, ktorá je obľúbenou turistickou atrakciou v tejto lokalite.
Červená turistická značka je obohatená aj o ďalšie zaujímavosti. Nachádzajú sa tu umelecké objekty vytvorené regionálnymi umelcami v rámci projektu galéria v prírode. Najkratšia trasa na Jakubovský vrch vedie od hotela Severka, avšak ak chcete vidieť viac zaujímavostí, pokračujte smerom po trase k spomínanej rozhľadni

20201206_081233.jpg

5. Javorské (860 m n. m.)

Na vrch Javorské vedie viacero trás. Tá, ktorá začína v Čadci je síce dlhšia, ale po nastúpaní prvotných metrov pokračuje viac-menej po hrebeni. Vedie tu červená turistická značka. Neďaleko od jej začiatku je neznačená cesta ku krížu, ktorý sa týči nad Čadcou od roku 1993. Je odtiaľ zaujímavý výhľad na mesto. Veľmi dobrou voľbou je vyraziť z mestskej časti Drahošanka po cyklotrase a napojiť sa na červené značenie. Veľkou výhodou je minimum ľudí, ktorí tieto miesta navštevujú. Okolie je popretkávané cyklotrasami. Väčšinu z nich tvorí spevnená cesta uprostred prírody. Vyraziť tu môžete aj po žltej značke z Oščadnice.

sklokocovske_skalie_uvod.jpg

6. Klokočovské skálie

Je to taký zabudnutý klenot Kysúc. Oblasť je chránenou prírodnou rezerváciou a vyskytujú sa tu vzácne druhy rastlín a živočíchov. Unikátom je 300-metrová skalná stena s výskytom netypických skalných gúľ. Bohužiaľ, kvôli ľuďom, ktorí si menšie guľovité útvary poodnášali do záhrad, ich tu rapídne ubudlo. Parkovanie tu nie je síce nijak vyriešené, avšak auto môžete zanechať pri neďalekom supermarkete. Odtiaľ už vedie modrá turistická značka. Dedinka Klokočov má ešte jedno zaujímave miesto a to je Sudopark. 

7. Trojmedzie

Boli ste niekedy na troch miestach naraz? Vraj to nie je možné? Áno, na Kysuciach to možné je – práve na Trojmedzí. Ide totiž o miesto, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, a to Slovenska, Poľska a Česka. Vedie tu modrá turistická značka. Tá prechádza popod novovybudovaný diaľničný most, ktorý je jeden zo série technických zaujímavostí. Je to najvyšší most v strednej Európe. Na samotnom Trojmedzí sa nachádza monument označujúci hranice. V tejto dobe vám však odporúčame držať sa na Slovenskej strane.

7283.jpg

8. Mikovčákova rozhľadňa

Inak prezývaná aj ako rozhľadňa Kamenité (834 m n.m.). Oproti iným je pomerne nízka (výška rozhľadne je okolo 6 m), avšak ponúka výhľady na Javorníky, Beskydy i okolitú krajinu. Jednou z možností ako sa sem dostať je putovať hrebeňom po už spomínanej Beskydsko – Javorníckej magistrále. Ideálne v čase, keď je trasa upravená pre bežkárov, pretože na turistiku je veľmi časovo náročná. Ak si chcete spraviť iba krátky výlet, môžete vyraziť z Turzovky, alebo z Dlhej nad Kysucou. Oba chodníky majú žlté turistické značenie. V posledných rokoch miesto naberá na popularite, a tak je možné, že v týchto časoch tu bude ľudí podstatne viac, než pred pár rokmi.

Trojmedzie-9-746x500-c-default.jpg
4863870-holiday-village-tatralandia.webp

Liptov

26192571-sorea-maj.webp

Nízke Tatry

bottom of page